Bellman & Black

Bellman & Black https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210678/bmid_bellman-a-black-mysteriozny-roman-o-WBh-210678.jpg 3 193 70

Mysteriózny román o minulosti, ktorá nechce odísť. Do života desaťročného Williama Bellmana vstúpi smrť. Nič preňho neznamená, nestojí mu ani za spomienku. Veď zahynul obyčajný havran. Roky plynú a Williama stíha jedna tragédia za druhou. Jedného dňa uprostred noci ho zúfalstvo privedie na cintorín, aby skoncoval so životom. Cestu mu však skríži tajomný muž v čiernom. Predstaví sa ako pán Black a William s ním v opitosti uzavrie zvláštnu dohodu. Na dôkaz, že na neznámeho spoločníka nezabudol, otvorí v srdci Londýna brány Bellman & Black, obchodný dom so smútočným tovarom ponúkajúci všetko od rakiev po dáždniky. Viktoriánske Anglicko si zakladá na pompéznych pohreboch, zástupy pozostalých sa hrnú, obchod prekvitá. Nadanie a podnikavý duch vydláždia Williamovi cestu k úspechu a on verí, že konečne nechal minulosť za sebou. Havrany však nezabúdajú.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Bellman & Black , 2013

dzucka
02.11.2015 1 z 5

jedinou hvězdičku dávám proto, protože se knížka dobře četla..žádná krkolomnost..ale jinak mě teda příběh nezaujal a konec dost zklamal..člověk nakonec moc nezjistil :-(

Ranuncul
02.09.2015 2 z 5

Tak jak už píší ostatní,kniha mě taky zrovna mc nenadchla.Místy nedotažené vyprávění a vůbec tomu
něco chybělo.A ještě mi to připomínalo pana Selfridge.

rajen
09.08.2015 2 z 5

Kniha mě moc nenadchla. Nejvíc se mi líbil popis fungování textilky a následně budování obchodního domu, to mi trochu připomínalo seriál Pan Selfridge. Osud byl k hlavnímu hrdinovi dost krutý, všichni kolem něj umírají jako mouchy, ale že by za to mohl sám tím, že v dětství zabil havrana? Byl pracovitý až příliš a to se mu stalo osudným, přestože to dotáhl vysoko a dřít se nemusel. Podle mě mu to prostě v hlavě spíš přeskočilo a trpěl bludy, jestli to autorka myslela jinak, tak jsem to asi nepochopila. To mystérium je tam nějaké nedotažené a čekala jsem ho asi trochu víc podle anotace na obálce. Ale četlo se to dobře a dočetla jsem.

moonchild
07.08.2015 3 z 5

Kniha mě trochu zklamala.Myslela jsem že bude mnohem lepší.Nudila jsem se u ní.Téma je pěkné ale mohla to napsat trochu zajímavěji.

LaurielStilton
29.07.2015 2 z 5

Keďže je autorkina predošlá kniha Trinásty príbeh jednou z mojich najobľúbenejších, na Bellmana a Blacka som sa veľmi tešila. A to bola chyba. Kniha je sama o sebe zaujímavá, no veľmi odlišná od prvej, z čoho pramení aj moje sklamanie. Tajomno je skôr depresívne a mysteriózny prvok je veľmi slabý.

orinka3
30.06.2015 5 z 5

Budu asi jedna z mála, co chválí. Ale pokud přistoupím na autorčin styl a vnořím se do světa, který načrtla, pak v něm nenacházím chybu. Všechno je jak má být. Na počátku je malá, ovšem osudová chyba, zaváhání - a spustí se mašinerie, co už nejde zastavit. Jde o hodně ponuré čtení a logický konec. Všechno má člověk v hlavě, před sebou samým neuteče ani kdyby svou prací vyplnil každou vteřinu svého života, jen aby nezůstal se svými myšlenkami. Při četbě jsem si vzpomněla na Havrana E.A. Poea.

alexis818
17.06.2015 3 z 5

Kniha mě dost zklamala.Příběh sice zajímavý,ale jaksi zdlouhavě ,roztahaně napsáno.Nevím,ale asi jsem čekala něco jiného.Musím,ale přiznat,že pokud autorčin záměr byl,vyvolat v čtenáři deprese.,tak se jí to povedlo.Já měla depku z příběhu,ale i z autorčina stylu psaní.

JanaDor
29.05.2015 5 z 5

Smrt. Nejpřirozenější součást života, které se nejvíce bojíme.
Anotace knihy mě zaujala a musím říci, že mě nezklamala. Netypický příběh je dobře napsaný, dobře vymyšlený a zůstává mi po něm pocit dobré knihy po přečtení. Je to tak zvláštní a nevšední příběh. Ale hodně se mi líbil. Autorčin styl je poetický, přestože se zabývá smutným tématem. Kniha nevyznívá truchlivě, naopak. Příběh neobsahuje velké akce ani překvapení, spíše plyne jako voda v řece, jako opravdový život s těžkými i hezkými chvílemi. Autorka vlastně vybízí k přemýšlení. Vede k úvahám, co je v životě důležité. Nemáme ho promarnit přemýšlením o něm, ale žít ho. Prostě mám tento typ knih moc ráda a pokud i vy, určitě si ji přečtěte. Je fakt pěkná.

Salonka
17.02.2015 3 z 5

Bellman & Black je vcelku originálne vymyslený román. Páčila sa mi dejová línia zaoberajúca sa životom Williama Bellmana, ktorým sa ako hrubá čierna stuha tiahla smrť – tragické straty a kruté rany osudu. Vychutnala som si tiež autorkinu inšpiráciu havraním plemenom - svoje myšlienky v knihe zhmotnila v podobe krátkych vsuviek.

Román by som však nenazvala mysterióznym - snaha o mystifikáciu určitých prvkov deja nebola stopercentne presvedčivá. Tiež mi chýbala hlbšia prepracovanosť niektorých postáv. Navyše, aj napriek všetkému nešťastiu a smrti, ktoré v diele sú, som nepociťovala smútok alebo aspoň náznaky empatie (postavy podľa mňa nepôsobili sugestívne a román bol písaný tak nežne, akoby sa vlastne nič nedialo... Otázku, čo sa smrťou deje a či vôbec niečo, nechám na filozofov).

Slovenskému prekladu vytýkam občas kostrbaté vety.

Napriek všetkým nedostatkom dávam duu Bellman & Black tri hviezdičky, bolo to zaujímavé a nenáročné čítanie. :-)

zipporah
26.01.2015 1 z 5

Somarina... ale aspoň viem, čo je ampersand:D A tento krátky príspevok ukončím havraniou radou z knihy hlavnej postave: "Rozmýšľaj!
Veru... spisovatelia by mali rozmýšľať, keď píšu...