Baletky

Baletky https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432297/bmid_baletky-RAU-432297.png 4 858 256

Baletky mají dvě tváře. Tu přední, usměvavou a dokonalou, kterou vidí publikum. A pak tu odvrácenou, když zmizí za oponou, předpisový úsměv jim spadne a tvář se zkřiví do ztrhaného šklebu, protože se dusí. Při tanci totiž nemůžou dýchat pusou. Třeští oči a lapají po dechu. Kdyby baletky někdo takhle nafilmoval, byla by to přehlídka utrpení. K tomu jsou ale trénované. Tak jako hlavní hrdinka tohohle příběhu. Každý den zažívá baletní dril jako v armádě. Ještě jí nebylo čtrnáct, a už je odbornicí na používání projímadel a zvracení, aby si udržela váhu, na ošetřování krvavých palců a stahování prsou. A do toho poznává klubový život v Praze. Jsou devadesátá léta, frčí perník a extáze a ona objevuje sex a zjišťuje, že má nevlastního bratra, který je úplně jiný, než by chtěla. A že její sen stát se baletkou a tančit ve Zlaté kapličce se mění v noční můru. Režisérka a tanečnice Miřenka Čechová vychází z vlastních zkušeností a deníkových zápisků. Její próza je sebeironickým, syrovým a nelítostným obrazem studií na Taneční konzervatoři a pražského života v divokých 90. letech.... celý text

Ossisa
19.04.2020 5 z 5

Pro mě úplně jiný svět, četla jsem jedním dechem a za dva večery měla přečteno. Moc se mi líbil styl psaní - syrový, utržkovitý, vyvolávající pocity. Díky tomu jsem s vypravěčkou vše prožívala a soucítila s ní. Nechtěla bych být baletkou, nicméně tenhle pohled za oponu byl zajímavý. Takže za mě dobře napsaná kniha na zajímavé téma, líbilo se mi to.

janka3232
19.04.2020 4 z 5

Dobré téma, surové. Fajn čtení.

slecnapeta
19.04.2020 4 z 5

Zajimavy vhled do zivota baletky, z knihy je citit ta snaha byt nejlepsi, vydat ze sebe vse a vubec nebrat ohled na limity lidskeho tela, z cehoz mi bylo docela smutno. Kratke kapitoly a jednoduchy sloh delaji z knihy prijemnou jednohubku.

tanecnica
17.04.2020 3 z 5

No, nevím. Z knížky mám dost rozporuplné pocity. Téma je skvělé, myslím, že se dalo zpracovat mnohem více do hloubky, ale tady je to pořád dokola. V podstatě si stačí přečíst třetinu. Vadil mi i výběr jazyka, dospělačka se snaží přemýšlet a psát jako puberťačka, ale občas to dost skřípe. Obsah je opravdu alarmující, ale forma, jakou je to podané, nic moc.

Sasha001
16.04.2020 5 z 5

Šokující zpověď baletky, která od malička zažívá dril baletní školy. Dřina, bolest, ale i snaha uspět mezi ostatními a nevzdat se. Tato kniha vás rychle vtáhne do děje a autorka nepustí, dokud ji nepřečtete. Rychlé tempo, strhující, občas je vám té dívenky líto, občas nechápete její revoltu a její sebedestrukci nebo to, že baletní školu ještě zvládá a nevzdává to.
Na to, jak jsem původně byla ke knize skeptická, jsem nakonec ráda, že jsem ji četla.

btw-destiny
14.04.2020 5 z 5

Je to strhující. Nemilosrdně to s vámi mrští doprostřed šíleného víru zdivočelých těl, kterým se bezmocně proplétáte ve snaze najít cestu ven dřív, než to celé strašně špatně skončí. Semele vás to a na konci úplně vycucané vyplivne, sbíráte se ze země a nechápete, co se to stalo, a éterické baletky v bílém u tyče dál synchronně švihají nohama jakoby nic.

Zara
13.04.2020 3 z 5

Na prvním místě vidím ambici šokovat a zaujmout za každou cenu, nicméně jako kniha-solitér příjemné vybočení v mém čtenářském deníku.

Eifka
12.04.2020 5 z 5

Zajímavé téma, Praha 90. let a celý text psaný ve 2. osobě, dávají knize šmrnc a autenticitu. Čeština je pěkně surová a přeskakování mezi jednotlivými časovými linkami ve vás způsobí občas chaoz, který ale do celého konceptu skvěle zapadá.
Hodnotu knize přidalo i krásné nakladatelské zpracování, kdy prvních pár stránek je taková fotokoláž, která ve vás už v úvodu vytváří ten správný depresivní nádech, který se line celým příběhem.

Kniha určitě způsobí i pár rozporuplných pocitů, jestli není přehnaná, a tak... Každopádně za mě to je zas nový vítr do české literatury, a důkaz, že tu u nás máme další skvělou a nadanou spisovatelku.

Stani95
07.04.2020 5 z 5

Napsáno realistickým a vtipným pohledem. Někdy až moc nadneseno, ale knížka byla čtivá

Česneksmedem
01.04.2020 4 z 5

Před čtením této knihy jsem si říkal, že ji možná ani nedočtu, neboť to asi bude nuda. Bylo to dáno mojí takřka nedotčeností baletem, na kterém jsem byl pouze jednou. Kniha sice není zrovna optimistická, ale rozhodně ani nudná. Je to od začátku do poslední stránky tvrdý boj. Knihu doporučuji!

Greg25
29.03.2020 4 z 5

Upřímné, autentické, bez obalu a skvěle zpětně glosované. Jednotlivé kapitoly vytváří dokonalou mozaiku obrazu života dětských baletek, které příliš brzy nakoukli do světa dospělých včetně šikany autorit, která je částečně zformovala. Hodně čtenářům se nelíbí přeskakování v časových úsecích hlavně uprostřed knihy, mně to naopak přijde jako skvělý způsob jak vyjádřit zmatenost a hledání sebe sama i cesty hlavní postavy, skvěle to odráží zmatené pocity. Navíc po přečtení knihy nebude mít problém si tu časovou osu přehledně udělat sami. Styl psaní se k tématu skvěle hodí a některé přirovnání autorky jsou cynicky naprosto trefné a jedinečné. 85%

dagmar7365
29.03.2020 4 z 5

Slovo balet a baletky v nás vzbuzuje pocity jemnosti, křehkosti, éterické delikátnosti, jakoby baletky ani nebyly z masa a kostí jako my, obyčejní smrtelníci.
Kniha Baletky je přesným opakem. Syrová, drsná, odhalující tu druhou tvář. Místo úsměvu číslo patnáct ukazuje těch pár vteřin na nádech a výdech, které má každá baletka když mizí ze scény. Kniha, i když se nedržela jedné časové linky, měla spád, kapitoly jsou kratinké a spíš jen vykreslují jednotlivé obrazy. Moc se mi líbila zvolená vypravěčská forma, kdy autorka píše ve druhé osobě a všemu tak dodává ještě víc osobitosti . Jako by to vše vyprávěla jen tobě a nikomu jinému. Odhalovala tu krutou pravdu, strhávala divadelní oponu a ukazovala, co vše se skrývá za snem stát se baletkou. Je zajímavé, jak často se na "elitních" školách uchylují k těmto formám: dostali jste se na elitní školu.Budete výjimeční. Teď jste ale NIC.

cornetka
28.03.2020 5 z 5

Hlavní hrdinka popisuje její cestu baletní školou, kam nastoupila už v 10 letech. Během osmi let zažila neskutečný dril a tvrdou praktickou výuku plnou bolesti, ale i nenávisti a urážek. Na druhé straně všemu unikala díky návštěvám pražských klubů, kde aspoň na chvíli na všechno zapomněla a prostě jen žila. Autorka při psaní vycházela z vlastních zkušeností a díky ní tak můžeme bez příklad poznat tu druhou tvář baletek. Určitě stojí za přečtení!

Re-Barbora
26.03.2020 5 z 5

Bez cenzury, na rovinu, tvrdě a otevřeně vzpomíná Miřenka Čechová na krutý život coby začínající baletky. Syrová zpověď s úryvky z vlastního deníku možná nejednu baletku přiměje změnit kariéru. Čte se jedním dechem.

Merynkaw
25.03.2020 4 z 5

Z celého jednoho života jedné baletky je v knize vypíchnuto jen to nejhorší, nejtěžší, nejabsudnější a já nevím co ještě. Zajímavé přečtění, ale pro mne jako rodiče nepochopitelné jednání.

hanzmb
23.03.2020 5 z 5

V anotaci ke knize chybí nápis thriller. Jinak se snad ani ty prožitky popsat nedají. Navíc nepochopím její rodiče. Tohle je na sociálku. Především to nechávání o víkendech v Praze.
Pokud se do knihy pustíte, neočekávejte žádnou pevnou formu a příběh. Natož časovou posloupnost. O to je působnost větší.

Andrea x
22.03.2020 4 z 5

Neotřelé zpracování. Složené ze střípků-odloučení od rodiny, dril, odříkání, bohémský život, láska k tanci. Knížka se mi četla velmi dobře.

olívoil
22.03.2020 5 z 5

K baletu mám po celý život hodně blízko, dokonce jsem taky měla nakročeno na konzervatoř, ale rozmyslela jsem si to, věnuji se blízkému sportu, celý život - moderní gymnastice, naštěstí jsem nikdy nepoznala dril a bohužel i nepřiměřené jednání kolem pohybu i jídla? Kniha se mi velice líbila...…..nicméně konec byl opravdu velice překvapivý

bongie
21.03.2020 5 z 5

Geniálně napsané..naservirovane čtenáři bez cukrlatek, syrové, lidské, humorné.

Flatula
21.03.2020 5 z 5

Originální hlas v české literatuře, ostré a nekompromisní psaní.