Babičky

Dvě babičky s odlišnou politickou orientací, jejich vnuk Matěj, narozený v padesátých letech 20. století, humorné příhody, v nichž autor mísí literární fikci s realitou komunistického Československa – to jsou Babičky Petra Šabacha.

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/2029/babicky-PAt-2029.jpg 4.2290
Humor, Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Paseka

Kniha Babičky

Kopta

Babičky, které nejsou ani o babičkách. Ty hezky hrají příjemnou a podprahovou roli na pozadí a utvářejí atmosféru doby. Poté je to celé zaměřeno na hlavního hrdinu, který si žije svůj život. Ten někdy je plný bizarních záležitostí, které umí být k popukání a někdy nesrozumitelných situací, u kterých se někdy budete snadno nudit a nebo jim nepřímo rozumět. Ale jde to. Až velmi dobře. Příjemně napsaná knížka, která utvrzuje Šabacha jako důležitého českého autora, který měl, co sdělit. A dělal to velmi dobře.

haki34
24.10.2018

"matěj věděl,proč tatínek reaguje tak podrážděně. Když šel totiž tatínek posledně otevřít - maminka tehdy také tvrdila, že někdo ťuká - napadl ho rozzuřený sršeň, který dorážel na dveře. Jakmile tatínek splaskl, upevnil na chodbu cedulku ZVOŇTE 3x protože si řekl, že tohle sršeň nemůže zvládnout ani fyzicky, ani duševně."

tak nevím...knížka s vyšším hodnocením, začla slibně, v první třetině jsem se několikrát dobře nahlas zasmála a pochvalovala si, jak to hezky odsýpá, a že to je jiné kafe...a pak...se to najednou nějak zadrhlo..humor se vytratil, Matějova dobrodružství..byla taková nijaká..asi jsem stále čekala na něco , co mě zas rozesmějě a nebo potěší, a nebo...a nebo jsem měla moc veliká očekávání ?? najednou mě knížka přestala bavit, vytratila se počáteční jiskra, a bylo mi úplně jedno, jak to, že vychladl vztah Matějě a Alenky, jak si žijí babičky, co strejdova rajčata, a jak to vše dopadne..prostě nuda... hodně lidí psalo, že šabachovky jsou ze života... asi jo, akorát ten potenciál podle mně nebyl naplněn..protože taková fajná rodina přeci nemohla najednou zvadnout jako salát ?? a nebo jo ?
..filmy postavené na jeho povídkách jsou pro mě asi lepší než knižní předlohy..

jako oddechovku doporučit určitě můžu, a jistě si najde spoustu fandů..ale za mě podruhé ne. Nicméně jdu ještě zkusit Rotschildovu flašku..

bara0452
19.08.2018

Humorná knížka, která nešla odložit. Povídky P.Šabacha mohu opravdu doporučit na chvíle, kdy se potřebujete od srdce zasmát a možná vzpomenout na dřívější dobu.

Péťa1950
04.08.2018

Tato kniha Petra Šabach se mi líbí pro krásně popsanou schizofrenii doby. Tak to bylo ve více rodinách, vnímání doby dvěma naprosto odlišnými politickými názory. A mezi tím dítě, které svým způsobem " miluje obě babičky." Ve skutečnosti se nějak vyrovnává s odlišnými názory a v této situaci dospívá a vytváří si vlastní názor. Nádherná alegorie ze života.

Barbora216
31.07.2018

Knihu Babičky od Petra Šabacha jsem si díky její skladnosti nosila na nudné přednášky do školy a potají se ji snažila číst, ale tolikrát jsem se musela nahlas smát, že jsem její čtení musela nechat nakonec na doma. Možná jen mi první půlka knihy přišla vtipnější než ta druhá, ale je to skvělá knížka, která pobaví.

kuruteku
25.05.2018

Klasický, sladkovtipněbolný Šabach. Šedá zóna stalinismu. Nebyl každý oddaný, nebyl každý hrdina, většina lidí chce jenom žít a přežít. Matěj to měl z obou stran svých babiček podané tak, jako mnozí jiní. Vyprávění o Anglii jsem paradoxně v mnohém velmi podobně četl nedávno v současné knize o toulání mezi Francií a Itálií, zřejmě to poznávání života po příležitostných brigádách je stejné. A Vladimír Gubajev a jeho synovec? Nejveselejší motivy knihy. Získání doložky je skvostem.

Evina74
29.03.2018

Klasický Šabach, mnou kdysi čtený, momentálně jsem si vyslechla audioknihu, a moc dobře jsem se bavila.

Dagros
08.03.2018

Skvělá knížka, vyprávění Petra Šabacha je poutavé, nenáročné a vtipné. Moc jsem se u čtení bavila a hlavně po dlouhé době je to knížka od českého autora, která mě opravdu nadchla. Třeba právě Babičky bych zařadila do povinné četby, místo některých děl. Za sebe doporučuji.