Babička

Babička https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89095/bmid_babicka-Ikd-89095.jpg 4 4051 601

Tcica
02.03.2011 3 z 5

Jo, přiznám se, přinutilo mě to přečíst až stále se zužující termín pro odevzdání čtenářského deníku :-) nakonec ale nelituju - vždycky mě přitahovaly příběhy z dob života na statku.

Breburda
22.02.2011 3 z 5

Babičku jsem četla jako malé dítě a moc se mi líbila, nyní jsem ji viděla v Národním divadle a řekla bych, že kniha je mnohonásobně lepší.

Slečna L.
20.02.2011 3 z 5

Babička mě nijak nezaujala, ale je možné, že na ní ještě nejsem dostatečně vyzrálá. Zdlouhavé pasáže, ale příběh rozhodně poutavý a opletený spoustou nejasností.
Filmové podání s paní Kurandovou a paní Šafránkovou je pro mě klasikou, která mě dostává (na konci pokaždé pláču) a divadelní zpracování Ypsilonky je také skvělé!

Val
01.02.2011 4 z 5

Jedna z mála knih, kterou jsem v dětství četla několikrát....

Gimli
01.02.2011 1 z 5

Snažil jsem se Babičku číst několikrát v průběhu asi 15 let. Nikdy jsem se nebyl schopen prokousat příliš daleko, protože ta kniha je prostě neuvěřitelně nudná.

Čmoudová
31.01.2011 1 z 5

Kniha bez děje... Nudná od začátku až téměř dokonce... Dalo mi hodně přemlouvání, dočíst to

Alinore
26.01.2011

Hezká kniha.... Jinak ten konec mě totálně dostal... Brečela jsem u toho...=(

zlovlk
25.01.2011 5 z 5

Docela pozoruhodné dílo, v české literatuře zaujímá jedinečné místo. Kolem žádné jiné knížky se nemotá tolik přihlouplých pověr a zkreslených představ. Ale to asi osud všech "kultů" (využití tohoto slova zrovna pro Babičku mě naplňuje zvrhlým potěšením). Ruku na krevní rozvodnu, není to mé oblíbené dílo z té doby - k idylám mám přirozenou nedůvěru - ale přesto jsem ho přečetl s chutí.

Každopádně souhlasím, že je vcelku nesmysl nutit Babičku dětem. Nebude je bavit, prostě to nepochopí, jak dokazují i četné komentáře tady. Marná sláva, čtenářská gramotnost na základních a žel i středních školách se propadá jak burza na Černý pátek. To, co kdysi četli náctiletí, patří dneska mezi materiál pro vysokoškolské studium.

Z hlediska formy je Babička dílo promyšlené, dílo na úrovni; Němcová už v té době přece jen věděla co a jak. Různé způsoby vyprávění, propletené motivy a tak dále. Ona věděla co dělá, liška jedna fikaná. Vůbec je to takový náš malý biedermeirovský mýtus, taková zdrobnělina světa - Údolíčko, babička, světnička, prostě knížečka pro Češíky.

Oceňuji tvrzení, že v té době neměl u nás nikdo s romány zkušenosti - dokonale absurdní humor! Něco podobného jako přesvědčení, že ve středověku věřili v placatost země.

Lucieeeee
13.01.2011 5 z 5

Výborná kniha, ktorú sa oplatí čítať...

MarkétaS
30.11.-0001 5 z 5

Podle mě knize dost ublížilo, že je zařazená do povinné četby. I když mě se líbila, i když jsem ji četla v nějakých dvanácti. Ale časem tam člověk objevuje další vrstvy. Myslím, že jich sama ještě několik najdu.

Páča
30.11.-0001 4 z 5

Tuto knihu jsem četla v 17 a netrpěla jsem u toho vůbec...sice jsem četla i lepší, bylo to dost rozsáhlé ale rozhodně B. Němcovou neodsuzuju :)) dokážu si představit, že si tohle dílo po letech přečtu znovu :)

Alix
30.11.-0001 5 z 5

A mně se to taky líbí! Často si u té knihy vzpomenu na dětství a svou babičku a jsem ráda, že taková kniha existuje. Její děj je poklidný jen zdánlivě, je tam přece tolik lidských osudů, dobrých i zlých a tolik věcí k zamyšlení...

bovinka
30.11.-0001 5 z 5

Já Babičku miluji. Ale je to i tím, že obdivuji B.N. Velmi fascinující žena. Chápu, že pro některé je toto dílo nestravitelné. Já ji neměla ráda, ze školy. Pak jsem ji v rádiu slyšela číst od Růženy Naskové a byl to pro mě zážitek. Pak jsem se na knihu vrhla a už mě nepustila

lenikaspi
30.11.-0001 5 z 5

Babička je prostě nesmrtelná klasika, kterou by měl alespoň jednou přečíst úplně každý..
to Hadzi Halef Omar: Vážně by mě zajímalo, kolik ti je, že můžeš něco takovýho napsat..

Hadzi Halef Oma
30.11.-0001 1 z 5

Oooo, jaka hruza, nevim jak to Bozenka mohla napsat, nebo jak prisla na takovy hrozny napad. Bavilo me mozna jen ta povidka o nenormalni.

dzejnyka
30.11.-0001 3 z 5

Trochu ma prekvapuje vysoký počet negatívnych hodnotení - aj keď samozrejme každý má právo na svoj názor, to je bez debaty. Ja som Babičku čítala asi 2x (ešte na škole), ale nemôžem povedať, že by som nejako trpela. Už som mala v rukách aj horšie knihy, táto sa mi videla vcelku OK.

Caddy
30.11.-0001 3 z 5

Musím souhlasit s tím, že tahle knížka se mi četla docela blbě. To už radši nějaké povídky, které jsou kratší a dají se lépe přečíst.

Jíťa
30.11.-0001 1 z 5

Tento rádoby literární pokus jsem četla všehovšudy dvakrát a to z toho důvodu, že po prvním přečtení jsem absolutně nevěděla, o čem to bylo...z toho je patrné, jak mě to bavilo. Uznávám, že ve své době byla díla BN zajímavá, ale dnes to opravdu neplatí a zařazení do povinné literatury bych si dalece odpustila. Mít Babičku v seznamu přečtené literatury není podle mě až tak důležité, jako spíš dát dětem možnost vybrat si, co si přečíst. Pak se všichni diví, že děti nečtou, když jim nutí takovéto knihy...fuj.

Zooza
30.11.-0001 odpad!

Škoda, že se nedá místo žádné hvězdičky jít ještě do mínusu....Tahle kniha je mi z duše protivná už od doby, kdy jsem se naučila trochu číst. Obyčejně mám ke knihám úctu a než trapný komentář, tak to raději žádný, ale u tohoto "díla české literatury" se nedokážu ovládnout.

Xeelee
30.11.-0001 1 z 5

Tak tuhle knihu z duše nenávidím. První pokus Božky napsat román, ale tady s psaním románů nikdo neměl zkušenosti a dopadlo to jak to dopadlo. Po formální stránce příšerný. Spíš pokus o román než román. A obsah taky nic světobornýho. Je to strašně nudný, rozvláčný a Němcová tu fantazíruje, jak by chtěla, aby vypadala její babička. Já při čtení ve škole trpěl. Dnes už se babička podle mě číst nedá, ale každopádně to je pro českou literaturu důležité dílo.