Babička

Babička https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371165/bmid_babicka-CS3-371165.jpg 4 4055 602

Božena Němcová: Babička - obrazy z venkovského života. Rok 1919, 3. vydání. Otištěno podle původního vydání z roku 1855, s opravami B. Němcové podle vydání z roku 1862. Edice: Umělecké snahy, svazek XI.

Martinka 135
07.02.2014 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha vůbec!
Omluvte vyjádření mimo téma knihy, ale prostě mám veliké nutkání získat odpověď na svou otázku, netýkající si pouze hodnocení této konkrétní knihy.
PROČ mají potřebu vyjadřovat se ke knihám lidé, kteří čtou pouze z donucení v rámci vyučování, maturity atp.?! Mají snad pocit, že když z donucení přečtou dvě, tři knihy, aby se neřeklo a oni měli u maturity o čem mluvit, když budou mít štěstí a jednu z těch 3 knih si náhodou vytáhnou, dává jim to nějakou pravomoc literárního kritika? Uznávám názory lidí, kteří jsou alespoň nějak literárně vzdělaní a jejich názory respektuji, ale těmito "maturitními čtenáři" zvysoka opovrhuji. Mají snad pocit, že při svých znalostech poznají dobrou knihu od špatné? A s čím to, proboha, porovnávají, když jejich literární znalost je natolik ubohá?
Napsat něco ve stylu "Příšerná kniha, četla jsem z donucení, nebavilo mě to, nepochopila jsem to." - no, možná máte pouze špatnou slovní zásobu a nedostatek literárního cítění! (A to už se ani nepokouším zamýšlet se nad vašimi znalostmi kontextu doby atd.)
Nemám samozřejmě namysli pouze komentáře u této knihy, ale dlouhé systematické analyzování komentářů u knih ostatních mne natolik rozlítilo, že jsem měla potřebu tento názor ze sebe vypsat.
Drazí sváteční čtenáříčci, co čtete jen, aby se neřeklo, klidně si to tak praktikujte a možná vám to u maturity skutečně vyjde, ale nemějte, proboha, pocit, že si můžete hrát na literární kritiky bez špetky znalostí o světové i české historii literatury! (nepředpokládám, že si někdo z vás přečte můj dlouhý příspěvek, protože pokud vás k tomu nikdo nedonutí, nemáte potřebu přečíst si text delší, než je několik holých vět).

Fortuna
03.02.2014

Babička mě moc nebavila, protože jsem ji četla v páté třídě jako povinou četbu. A jako páťák jsem nerozuměla spoustě slovům, skladba vět byla náročná. Přečetla jsem pár kapitol a zjistila jsem, že ani nevím o čem příběh je. Chci si ji znovu přečíst, ale až budu ještě o trošku starší. Film mám moc ráda. :)

fruitbueno
18.01.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek 19. století vůbec. Moc nechápu zdejší hodnocení (a celkově hodnocení knih, které spadají to tzv. povinné četby), protože Babička je nádherné počtení, které mě vždycky spolehlivě dojme, rozpláče a zanechá hluboký dojem...

Karloska
11.01.2014 4 z 5

Božena Němcová si babičku krásně vysnila a myslím, že se jí to povedlo. V knize byla babička opravdu velmi moudrá žena a uměla vždy dobře poradit.

adelajonakova
27.12.2013 4 z 5

Babičku jsem vážně nesnášela! Ale mrzí mě to. Nesnášela jsem jí z důvodu povinné četby na základce. :) Ale teď, když jsem se k ní vrátila, úplně jsem změnila názor. :) Krásná kniha! :)

KattyV.
13.12.2013 5 z 5

Tady snad netřeba komentáře. Krásná kniha.

celavie
09.12.2013 5 z 5

Pro mě milá klasika, ke které se ráda vracím (jak k filmu, tak ke knize).

Hokkejka
04.12.2013 1 z 5

Nedonutila jsem se přečíst více než dvě stránky - až tak hrozné mi to přišlo. Možná někdy v budoucnu tomu dám šanci, zatím to nemám v plánu.

soukroma
02.12.2013

K vyjádření mě vlastně přiměl dnešní komentář zřejmě čerstvého čtenáře Babičky, se kterým (výrazně) nesouhlasím. Ale aspoň byl pro mě užitečný tím, že mě přiměl k zamyšlení, jak mně se vlastně dílo líbilo, jaký mám názor. A sama sobě se trochu nestačím divit, protože vlastně žádný vyhraněný názor nemám...Přistupuji k Babičce jako ke klasice, kterou jsem poctivě přečetla (na rozdíl od spousty jiných klasických děl, jejichž děj znám, ale nikdy jsem je vlastně nepřečetla - mea culpa). Navíc k samotné knize přistupuji s respektem, neboť mám staré - velké a těžké - vydání v nádherné plátěné vazbě s překrásnými ilustracemi Adolfa Kašpara. Ve škole jsme byli poučeni, že Babička není román ani novela, ale povídka, a to ze zcela zjevných formálních důvodů, které někoho mohou rozčilovat, ale tak to prostě je, takže diskuse tímto směrem je zhola bezpředmětná. O idealizaci - s odstupem času, s pár lety a zkušenostmi navíc - bych s dovolením také polemizovala - idylické životy a poměry v Babičce tedy vůbec neshledávám (já bych v té době rozhodně žít nechtěla). A právě jakýs takýs vhled do tehdejších poměrů je asi pro mě nejdůležitějším přínosem celého díla, protože babičku jako člověka nevnímám tak, že bych ji měla/mohla milovat, zatracovat, nebo kritizovat - je prostě taková, jaká je, člověk, který toho hodně zažil, odpracoval a teď už čeká na svůj nevyhnutelný konec.
(Pozn.: kritický komentář, na který jsem vlastně reagovala, je pryč, kdo ví proč, přitom jeho autor mi sám dal překvapivě k tomuto mému odporujícímu komentáři palec nahoru - takže si to dobře pamatuji, a palec je taky pryč).

Katy007
22.11.2013 4 z 5

...aneb když se vám ji podaří přečíst před tím, než vám ji ve škole či jinde zprotiví, zjistíte, že z této knihy dostova prská na všechny strany atmosféra té doby a lyrická krása venkova. Mně se to povedlo, knížku jsem přečetla na prvním stupni základní školy. Zatím ji sice neplánuji číst znova, ale vzpomínky na ni mám stále.

Ditules
11.11.2013 4 z 5

Povinná četba dělá některé knihy nenáviděnými. U mě se to stalo s Babičkou. Po novém přečtení v dospělém věku mohu napsat, že je to krásná kniha, leč obrovská idyla.

Andiess
01.10.2013 3 z 5

Strašně se mi do čtení Babičky nechtělo, ale to je prostě knížka, kterou by si každý Čech měl přečíst. V Babičce postrádám nějaký příběh, nějakou zápletku.. je tam sice pěkně popsané jak se žije na vesnici, jak všichni babičku zbožňovali. Ale chybělo mi něco, díky čemuž bych knížku nechtěla odložit. Nevím proč, ale při čtení Viktorčina jména mi vždycky projel mráz po zádech. A u konce mi dokonce i slza ukápla :D!Takže dávám Babičce tři hvězdičky :)

Rup
30.09.2013 3 z 5

Božena Němcová byla nepochybně velkou vlastenkou se silným sociálním cítěním, a rovněž úspěšnou sběratelkou bájí, pověstí a pohádek. To vše se do tohoto díla nepochybně promítlo. I přes idealizaci a jistou pohádkovost, probleskuje v detailech skutečný život venkovského lidu a místní šlechty. Pohodová a uklidňující četba na dlouhé zimní večery. Doporučuji po přečtení zhlédnutí jakéhokoli soudobého thrilleru.

katajanci
26.09.2013 4 z 5

Pro mě bylo zajímavější se ke knížce po x letech vrátit, než jí číst prvně. Sice už jsem jí napodruhé nečetla celou, spíš jen pasáže, ale myslím, že jsem si z toho odnesla víc. Nutno dodat, že podíl na tom měl svérázný výklad Petra Hrušky v přednáškách z dějin literatury.

puplik
24.09.2013 3 z 5

Asi by si jí měl přečíst každý Čech,ale pro mě velká nuda s občasnými záblesky světlých chvil

Flicek13
11.09.2013

Kniha „Babička“ se mi velice líbila a doporučila bych ji všem věkovým kategoriím. Popisuje každodenní život jak na vesnici, tak i v zámku a podzámčí. V knize se často vyskytují slova ze staré češtiny, což ještě více dává možnost se přímo vcítit do děje.
Patří do žánru Povídky. Kniha se tedy jeví jako velice zajímavá a vtáhne čtenáře snadno do děje. Autorka popisuje souběžně několik příběhů různých lidí, které se pak někdy prolínají nebo na sebe navazují.
Hlavní postavou je babička (Magdaléna Novotná), která provádí čtenáře svým příběhem celou knihou. Jedná se o hlavní postavu. Další hlavní postavou je Barunka, tj. sama spisovatelka.
I když se jedná o starší český jazyk je možné použít některé pravdy a poučení i v současné době, např. poctiovost, zájem a starost o jiné apod.

seiwaa
23.08.2013 4 z 5

Ano, je dlouhá a jste asi jediní, pokud jste ji četli jedním dechem. Ale pro mě je to krásná ukázka venkova a rodinného soužití, ať už zidealizovaného, ale na chvíli se v hektické době odpoutat a trochu se zasnít a zpomalit snad nemůže uškodit. Autorčin život, jak je alespoň z části pravdivě vylíčen v Babičce, byl bezesporu zvláštní, třebaže jen pro lidi v dnešní době. Mně však samozřejmě nejvíce zaujal příběh Viktorky. Babička patří mezi základ a poklad české literatury, takže alespoň jednou by ji měl přečíst každý.

jaina-immortal
18.08.2013 odpad!

Kniha o ničem. Je to jedna velká nuda.

zuza.floderova
18.08.2013 5 z 5

Nejdřív jsem ji nemohla přijít na jméno, pak jsem se dostala za půlku a byla to nádhera. Na konci jsem si i trochu poplakala. Už se moc těším až si ji zase někdy v blízké budoucnosti přečtu.

zdenyCZka
29.07.2013 5 z 5

Jako povinnou četbu sem ji opsala :) pak sem asi ve dvaceti videla film a ted sem si ji konecne precetla.......a tu knizku miluju ted ji ctu dceri .)