Babička

Koupit

Božena Němcová: Babička - obrazy z venkovského života. Rok 1919, 3. vydání.
Otištěno podle původního vydání z roku 1855,
s opravami B. Němcové podle vydání z roku 1862.

Edice: Umělecké snahy, svazek XI.

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/371165/babicka-CS3-371165.jpg 3.63090
Romány, Literatura česká
Vydáno, B. Kočí

Kniha Babička

certik003
předevčírem

Knížka je vlastně taková kronika venkovského života. Popisuje život obyčejných lidí, ale i spoustu zvyků, které se dřív běžně dodržovaly. Některé známe i dnes, některé už jen z knížek a filmů. A to je to, co se mi na knížce moc líbilo a jsem ráda, že jsem ji četla až v hodně dospělém věku. Jako dítě bych to rozhodně neocenila. Ale i tak pro  mě měla knížka místa, u kterých jsem se nudila a 200 let stará čeština tomu nepomáhala. Takže knížku můžu doporučit starším a trpělivějším čtenářům, kteří si rádi zavzpomínají na zvyky a život svých předků.

mišanek395

babička je prostě klasika

oli123

knihu som čítal ako malí a veľmi ma prekvapila (hlavne to kde sa po prví krát stretla so svojimi vnukmi a vnučkou).

Radka1911

Babičku jsem jako dítě četla několikrát, z pera Boženy Němcové, pokud pominu její pohádky, to bylo mé nejoblíbenější dílo. A zřejmě jsem měla i štěstí, že mi ji žádná učitelka literatury neznechutila.

Micha-Él

"Babička" je poklad české literatury! Pro moderního čtenáře, obzvláště mladého, může být rozvláčná a nudná, když pomyslím na současné konzumní knížky. Je potřeba se ale do příběhu položit, vžít se do myšlení lidí v polovině 19. st. na Starém bělidle a pak člověk může pochopit to, co Němcová chtěla do "Babičky" vložit. Chtěla podat obraz jí tolik milované bytosti, popsat tehdejší život a zvyky, vrátit se zpátky do dětství. Po všem, co zažila, věřila stále v lidskost, dobrotivost a měla naději v člověka. Proto tuto knížku není možné číst jako současnou literaturu, ale s vědomím všeho výše zmíněného. :)

maruska283

Vyrostla jsem na beatnicích, ale proti Babičce neumím nic mít. Nenuťte ji dětem, je to vlastně docela dospělá četba...

Nicki

Babička asi není kniha, o které by někdo neslyšel. Možná proto jsem se jí i já roky vyhýbala. Musím ale přiznat, že jsem byla nakonec mile překvapena, jak lehce a přirozeně se kniha četla, čišela z ní atmosféra klidného venkova, přijetí a teplo domova/rodiny. To vše velmi oceňuji stejně jako prožití roku spolu s tradicemi. Toto příjemné čtení bylo ale v kontrastu s emocemi, které ve mně vyvolávala samotná postava babičky – což bylo způsobeno spíše mojí povahou a pohledem na některé věci.
Navzdory tomu, co se o knize říká, nemyslím si, že se jedná o knihu, která by nadchla každého (stejně jakákoliv jiná kniha). Nemá děj, kde by se neustále něco dělo, jde spíše o volný tok života a toho, co přináší i odnáší. Nemá mnoho různorodých postav, u kterých by nás bavila jejich interakce, ale má rodinu. Atd.

yellowbanna

V těchto dnech bylo z pochopitelných důvodů Boženy Němcové všude plno a když v Rozhlase zařadili babičku, docela ráda jsem si ji připomněla. Verze s Růženou Noskovou jako vypravěčkou ještě přiživuje atmosféru. Do diskuzí o povinné četbě bych se nerada mísila, ale stejně si myslím, že Babička patří k základnímu kulturnímu přehledu. A mě baví i obsahem, asi stárnu! :-D

*Čtenářská výzva 2020 - 1. Kniha, jejíž autor (by) letos oslavil kulatiny

Četba na pokračování ČRo - čte Růžena Nosková