Babička

Babička https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371165/bmid_babicka-CS3-371165.jpg 4 4055 4055

Božena Němcová: Babička - obrazy z venkovského života. Rok 1919, 3. vydání. Otištěno podle původního vydání z roku 1855, s opravami B. Němcové podle vydání z roku 1862. Edice: Umělecké snahy, svazek XI.

Andrejz
14.02.2013 3 z 5

Vlastně mě Babička docela bavila (hlavně příběh Viktorky). Asi to bylo tím, že jsem nikdy neviděla pořádně filmové zpracování celé. Je to takový idylický, zasněný příběh, který prostě patří k české klasice.

Kate.S
04.02.2013 3 z 5

Že by mě to nějak bavilo, to se říct opravdu nedá. Možná si Babičku přečtu až budu zase o pár let starší a možná změním názor, ale ten říkám, že se mi knih moc nelíbila.

sarekaslukova
29.01.2013 3 z 5

Docela to ušlo. Nějaké pasáže byly dost nudné, ale tak to jsem i očekávala. A popravdě se mi líbil i film u kterého jsem si krádně pobrečela. Ale číst to znova to asi už vážně.

Erezka
27.01.2013

Babička není něco, co bych si klidně s chutí znovu přečetla. Myslím ale, že přečíst se to dá. Už jenom pro to, že to není nijak dlouhé. V knize je celkově dost zajímavých obrazů a scén, které se rozhodně nečetly tak špatně. Rozhodně proti české klasice nic nemám.

Ormos Atalia
11.01.2013

Naše česká Babička... tu zná snad každý, a to i díky jejímu filmovému zpracování, na které se vždy ráda podívám.

TopTob
20.12.2012 odpad!

dvěstě stránek o ničem

Princezna22
08.12.2012 5 z 5

Klasika.. kdo jí nečetl tak jako by nebyl :-) krásná knížka :-)))

Petratra
29.11.2012 2 z 5

Atuin: Neřekla bych, že ti, které kniha nebavila, jí vidí jako něco nehodnotného. Beru to jako dílo své doby, které určitě hodnotu má a k české literatuře patří. Když jsem jí nepřelouskala kdysi na ZŠ, neznamená to, že si ji nepřečtu třeba za deset let. Film Babička jsem viděla několikrát a líbil se mi, kniha mě bohužel nebavila. Ale to je jen vyjádření mého pocitu, kterým hodnotu té knihy nijak neznevažuji.

Atuin
24.11.2012 5 z 5

Nemůžeme říkat že čeští klasici jsou přežítek, to je jako bychom se vzpírali vlastnímu jazyku, kterým mluvíme. Pravda, že v mnohých případech, bychom se mu měli naučit znovu, alespoň zčásti mluvit, což by bylo jistě lepší než odsunovat ho kamsi do ztracena. Mrzí mě že si někteří neuvědomují, že jazyk a historie je spojen s prostými lidmi a věcmi a osobními zážitky. Touto naší chronickou absurditou utrpěla mnohá díla a to jen proto, že se k nim přistupuje jako k něčemu mrtvému,témeř nečeskému. Což je obrovská škoda.
Babička je velmi pěkný příběh, psaný zdatnou rukou a psaný s citem. Božena Němcová prostě promítla svoje pocity, na které má snad právo každý.

KellyH
18.11.2012 5 z 5

Babičku jsem poprvé četla už dávno, možná někdy ve čtvrté či páté třídě. A dokonce si i pamatuji, že se mi líbila. Ale hodně knížek se mi časem přestalo zamlouvat, a když jsem spatřila Babičku na seznamu povinné četby, tak jsem se trochu zděsila a vůbec se mi do toho nechtělo. Avšak hned od prvních stránek jsem byla okouzlená, při čtení mi na tváři pohrával veselý úsměv a byla to radost se po dlouhém dni do Babičky zase začíst. Je to opravdu nádherně napsané. Skvost české literatury! :)

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Krásná česká klasika a filmy jsou oba také velice zdařilé!!!

Petratra
27.10.2012 2 z 5

Klasika povinné školní četby a jediná kniha, kterou jsem nedočetla do konce. Snažila jsem se o to dvakrát, ale nepovedlo se, nebavilo mě to.

kacimilek
20.09.2012 4 z 5

No prostě Babička. I přes to, že vím, že je značně zidealizovaná, pořád mě vždy okouzlí. A také samozřejmě černobílá filmová adaptace. Je úžasná.

asam
22.08.2012 5 z 5

Neodsuzujte knihu jen proto, že se zrovna vám nelíbila. Je to prostě česká klasika. Dnešní literatura je už někde jinde,ale to neznamená,že zavrhneme vše co bylo již dříve napsáno.To co bylo na svou dobu pokrokem. je dneska už přežitek, ale tak je to se vším, nejen s literaturou.

dusty
22.08.2012 1 z 5

Babička je čtení pro romantiky a možná trošku pro historiky. Dneska už se to téměř nedá číst. Obecně to podle mě platí pro Boženu Němcovou. Rozhodně jí nechci upírat zásluhy o český jazyk, práva žen, politickou kulturu atd. Ale její knížky jsou přežité a pochybuju, že si je někdo z mladých lidí přečte jinak než z donucení.

Em*
15.08.2012 2 z 5

Babička nebyla na začátku mého seznamu knih k přečtení. Až po přidání knížky do povinné/doporučené četby a po důkladném zamyšlení nad tím, že chodím na Gymnázium Boženy Němcové a ještě jsem od ní nic nečetla, jsem usoudila, že bych po ní měla sáhnout. Po přečtení zastávám tento názor:

Rozhodně je to kniha, která by podle mě měla projít v libovolném (spíše starším) věku rukou každému. Pravda, že když se kouknu na dnešní náctileté (ano, uvědomuji si, že jsem jednou z nich, doufám však, že se od těch zmalovaných, kouřících, hudbu-nehudbu poslouchajících holek, co knihy moc často nevídají, aspoň v něčem liším...), musím uznat, že Babička už nikdy nebude mít takovou oblibu jako kdysi za našich babiček, případně i maminek, ale rozhodně bych to nenazvala hrůzou!! Já osobně ji řádím k významným dílům české literatury. Je jedno, jestli ji milujete nebo nesnášíte, myslím, že těch 200 stránek by se "obětovat" mělo... Dílo samo o sobě ve mně zanechalo rozporuplné pocity. Prvních deset stránek jsem byla zděšená, ale to přičítám tomu, že jsem ze stylu psaní Oscara Wildea přeskočila na Boženu Němcovou. Po tom, co jsem si na ty všecky archaismy, historismy, dlouhá souvětí a prapodivnou skladbu vět zvykla, docela jsem se i začetla. I přesto, že se toho v knize opravdu moc neděje. Poklidný statek na venkově, milující rodina a přátelé, přehlídka českých tradic...
Moje pocity během čtení knihy přešly od mírné nelibosti, k úsměvu na tváři a konečnému pocitu uspokojení, že si Babičku můžu přidat do listu přečtených děl, i když to není jedna z mých oblíbených knih!

KristýnaČ
09.08.2012 5 z 5

Jako mladší jsem měla tuto knížku ráda, zobrazení venkova mě nadchlo. Když jsem však knížku četla nyní, už mě tolik nebavila a silná idealizace postav mi vadila. Na druhou stranu jsem už dokázala více číst "mezi řádky", takže se mi odkrývalo i to, co jsem dříve nepochopila nebo ani nepostřehla. Babička tak jako tak patří ke klenotům, ale myslím, že je lepší přečíst si ji později.

evča09
13.07.2012 5 z 5

taky se mi líbí jen části o VIKTORCE...
ale knížka je dobrá!

Zuzvil
30.06.2012 3 z 5

Knížku jsem četla veeelmi dávno, ale byla pěkná, trošku zidealizovaná, ale přesto velmi mile napsaná ve smyslu popisu člověka (babičky), která nemyslí jen na sebe, ale chce ostatním předávat svá moudra a lásku k ostatním.

sBety
29.05.2012 1 z 5

Se zatnutými zuby dočteno.