Atlas mraků

Atlas mraků https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137803/bmid_atlas-mraku-RNK-137803.jpg 4 1617 330

Nedobrovolný cestovatel plavící se v roce 1850 přes Tichý oceán, vyděděný skladatel obstarávající si nejisté živobytí v Belgii mezi 1. a 2. světovou válkou, ambiciózní novinářka píšící v Kalifornii v dobách, kdy tam byl guvernérem Ronald Reagan, ješitný nakladatel ukrývající se před věřiteli ze zločineckého podsvětí, geneticky modifikovaná jídlonoška čekající na smrt a Zachry, mladý ostrovan zažívající soumrak vědy a civilizace – to jsou vypravěči Atlasu mraků, kteří odkudsi z potemnělých chodeb dějin slyší dozvuky ostatních příběhů. Každý záchvěv ozvěny více či méně pozměňuje jejich vlastní osudy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Cloud Atlas , 2004

paxie
03.09.2019 2 z 5

Knihu jsem si vybrala díky čtenářské výzvě a upřímně to bylo spíš zklamání. Pár zajímavých myšlenek tam je, ale asi jsem čekala, že to bude celé víc propojené. Část Ewinga a Frobishera jsem spíš přetrpěla a doufala, že se na konci ukáže, jaký vlastně měla smysl. No a vypadá to, že kdybych je přeskočila a četla jen ty ostatní (části Tima Cavendishe, Luisy a Sonmi byly naopak docela čtivé), tak se asi moc nestalo. Zkusím ještě porovnat s filmem, ale prostě mi tenhle styl nějak nesedl

danielpernik
27.08.2019 4 z 5

Boží nápad a spousta opravdu zajímavých příběhů. Bohužel si však nemůžu pomoci, ke konci mi to už přišlo zdlouhavé.

jannik
20.08.2019 4 z 5

Nekolik pribehu, ktere se prolinaji. Hlavni myslenka, jak jsem ji pochopila ja, je kazdym dnem palcivejsi. Trochu narocnejsi cteni, ale bavily me vsechny pribehy.

Conely
25.07.2019 5 z 5

Přečetla jsem na základě filmu a byla jsem nadšená.

ADE138
18.06.2019 5 z 5

Před lety jsem viděla film, teď jsem poslouchala audioknihu. Skvělý zážitek! Žádné suché odvyprávění knihy, hudba i další zvuky tak akorát, aby doplňovaly čtené, ale nerušily. Nejvíc se mi asi líbila část Orison Somi. I když to není jednoduchý příběh, stojí za to ho znát....

Schary
08.06.2019 4 z 5

Kniha by mohla být varováním pro lidstvo..., bohužel lidé si nedají poradit...A aby se bohatství země a moře světa rozdělilo spravedlivě mezi všechny své obyvatele,jak na konci píše Ewing, je pouhé sci-fi... Knížka nás provádí několika staletími a graduje v postapokalyptické budoucnosti a zase se vrací do minulosti...Film byla dobrá zabava, líbil se mi, ale chyběla mu TA znepokojivá myšlenka.

DadulaZ
15.05.2019 4 z 5

U knihy se musíte hodně soustředit. Ze začátku jsem měla chuť ji odložit, ale nevzdala jsem to a později mě kniha zaujala natolik )až jsem si uvědomila jak je všechno propojené), že jsem nemohla od knihy odtrhnout. Dle mého to ale není kniha, kterou bych zvolila k relaxaci u skleničky vína. Možná změním názor po zhlédnutí filmu.

MadamC
14.05.2019 5 z 5

Příběh je naprosto úžasný, promyšlený, dokonalý, totálně mě dostal! Jsem naprosto nadšená. Je tam TOLIK!!! Můžeme se vzdělat, poučit, odnést si toho spoustu...
Kniha je trošku těžší na soustředění, protože dokud se příběhy nepropojí, nepřijde vám to až tak geniální a naprosto chápu odložení knihy, některé pasáže a příběhy jsou zpočátku nudné a samozřejmě že každý má své oblíbené a neoblíbené. Možno zkuste film (naprostý skvost!) nebo audioknihu, ale i u cd musíte vnímat a to je možná občas náročnější, než když to čtete. Rozhodně příběh stojí za to a doporučuji ho jakýmkoli způsobem poznat.

Peti
03.05.2019

Tak musím říct, že tuto knihu odkládám po dočtení prvního a druhého příběhu. Styl mě vůbec neoslovil.

MíšaS.
29.04.2019 2 z 5

Souhlasím s 5*, ale i s 1* komentáři. Takže čistě matematicky za 3*, ale … Kniha mě vůbec nebavila. Žádný z příběhů ve mě nezanechal nic mimořádného, prostě jsem to přečetla a tečka.
Podle anotace na knize, jsem si myslela, že budu číst jiný příběh. V půlce jsem knihu odložila a jala se gůglit Atlas mraků, abych se tedy dozvěděla něco víc. Dozvěděla jsem se dost, ale stejně mě příběhy nebavily.
Mohu jen smeknout před překladatelkou, která odvedla vynikající práci.

Potolu
23.04.2019 5 z 5

Nejdřív jsem viděla film (asi před 8 lety) a teď na doporučení kolegyně mojí maminky jsem si přečetla knihu. Film jsem vůbec nechápala, neorientovala jsem se, takže jsem si po jeho zhlédnutí říkala, že knihu fakt (ale jako fakt!) číst nebudu...Jenže kolegyně pak řekla, že po přečtení knihy jí film začal dávat smysl... :-D A tak se to stalo... A jsem za to ráda.
Dlouho jsem nebyla z knihy tak nadšená jako z Atlasu mraků. Bavily mě jednotlivé příběhy a to hledání souvislostí mezi nimi (dokonce jsem si udělala jejich mapu ... :-D). Líbilo se mi, že každý příběh je psaný jinak (překladu smekám z celého srdce poklonu) - ať už to bylo formou dopisu, rozhovoru, vyprávění, deníku... Já bych snad i tu knížku doporučila ke čtení na střední škole. :-D Kniha byla poměrně obsáhlá, ale ke konci jsem ji hltala, nešlo přestat. Řazení příběhů v knize také zajímavé... :-)
Těším se, až se znovu podívám na film... :-)

sheldon8410
12.04.2019 5 z 5

Kniha je plná skvěle propracovaných příběhů, které mezi sebou mají plno souvislostí. Navíc s myšlenkou vyjádřenou na konci knihy se plně ztotožňuji :) Zatímco knížce dávám 100 %, tak film má u mě asi tak mínus sto :D

Marsí5
10.04.2019 3 z 5

Takže....
Nejdříve jsem viděla film... Bylo to děsné! Vůbec jsem se nechytala v ději a nelíbilo se mi to... Pak mi kdosi doporučil se podívat víckrát... Podruhé už jsem nebyla tolik zmatená, přeskakování v ději mě tolik nešokovalo a zvládla jsem se soustředit na více detailů. Právě ty mi po prvním shlédnutí chyběly. Pořád bych to nezařadila mezi své oblíbené filmy, ale uznávám, že má něco do sebe.

A teď knížka.... Po filmu jsem k ní přistupovala velice skepticky (proto to dlouhé hodnocení filmové verze). Kniha sama není vůbec zmatečná, naopak její rozdělený děj na více míst a časových období je logický a moc pěkně navazuje. Kniha se četla nečekaně dobře, úplně jsem ji hltala :-)
Filmaři velice pěkně a zajímavě pozměnili konce některých částí a musím uznat, že v knize mi takové napětí skoro chybělo.
Kniha je to velice zajímavá, čtivá, příběhy ani povahy postav se neopakují (rozhodně si nepřečtete šest stejných příběhů). Oproti tomu se dějové linky střídají - kromě poslední, kterou si přečtete celou a zase se vracíte v opačném pořadí - díky tomu jsem měla problém se zorientovat při návratu k prvním dvěma a musela jsem se podívat, kde jsme vlastně skončili...
Malé mínus má u mě kniha za většinovou absenci přímé řeči, v některých chvílích mi trvalo, než jsem identifikovala správného "mluvčího".

Knihu rozhodně doporučuji ;-)

helusa2
02.04.2019 4 z 5

Mám pocit, že jsem ji četla tisíc let... Čekala jsem něco úplně jiného. Nebylo to špatné, to rozhodně ne. Jen nečekané, spletité, velice obsáhlé... Jsem zvědavá na film.
Připojuji po zhlédnutí filmu:
Snad poprvé v životě mám pocit, že film byl lepší než knížka!!! Nechci být ke knize nespravedlivá, takže upřesňuji, že jsem velmi ráda, že jsem ji četla - film byl spíš takovým završením. Nevím, jak bych jej vnímala jako neznalá příběhů, možná, že bych v tom měla jen totální zmatek, protože dějové linky se střídají ještě mnohem rychleji než v knize!
Ovšem takto jsem se ve filmu orientovala a mohla si krásně užívat skvěle vybrané herce s jejich úžasnými změnami postav!!! To byl prostě herecký koncert!!! Skvěle udělaný film - ani obsahové úpravy mi tentokrát vůbec nevadily - spíše naopak ;-)
Doporučuji tento postup - nejdřív knihu, potom film :-)

vlkcz
02.04.2019 5 z 5

Geniální. To se prostě nedá hodnotit jinak. Příběhy jako matrjošky, každý vyprávěný jinou formou, jiným stylem jazyka, vnitřní provázanost, spousta hlubokých a znepokojujících myšlenek.

Laféeverte
28.03.2019 4 z 5

Kniha jako celek je opravdu zajímavá, čtivá, plná myšlenek o lidské povaze, společnosti a roli jednotlivce v rámci kontinua historie, jejíž podstata zůstává stále táž bez ohledu na datum v kalendáři. Hlavní postavy jednotlivých příběhů jsou originální, byť jsou všechny konfrontovány s lidskou touhou po moci. Nejvíc mě bavil příběh Sonmi 451 a R. Frobishera. V rámci jednotlivých příběhů se proměňuje také jazyk a styl autora, podle toho, jaké je historické období a podle toho, jaký má příběh formát (deník, dopisy, thriller, humoristický příběh, interview nebo ústní vyprávění v nářečí). Plný počet hvězdiček nedávám jen z jediného důvodu - struktura knihy byla pro mě osobní výzvou. Četla jsem ji v originále, takže cca 10 stran trvalo než jsem se zorientovala v příběhu, 10 stran trvalo než jsem se do příběhu začetla, posledních 10 stran první části příběhu jsem už dychtivě obracela stránku za stránkou a pak prostě konec...obvykle ne jen obyčejné přerušení příběhu, ale pořádný "cliffhanger"....a nový příběh opakující celý proces znovu. Rozhodně je to originální, ale pro čtenáře, který neví, jak to dopadne, a musí se držet, aby si to nevyhledal na Wikipedii, je to zároveň velké utrpení, zvlášť když se takhle postupně navrší 5 příběhů. Samozřejmě druhá půlka už se četla sama.

kamibe
24.03.2019 5 z 5

Poslouchala jsem to s přestávkami celých oněch 22 hodin při šití a vaření. Náročné to bylo, protože jsem o tom nic dopředu nevěděla. Zpočátku jsem myslela, že to doposlouchat nedokážu, protože se znovu a znovu proměňovali vypravěči i prostředí i doba. Jak mě potěšilo, když se něco zase vrátilo. Často to bylo téměř deprimující poslouchání. Připomnělo mi to Orwellovo 1984, Čapkovo RUR i Huxleyho Konec civilizace. Líbila se mi část z "hotelu" pro seniory. Vlastně jsem si ji vybrala, abych měla do čtenářské výzvy knihu s Man-bookerovu cenou. Rozhodně toho nelituji. Taky jsem někde zaslechla, že je také film. A teď se hodně těším, až se na něj s kamarádkou podíváme. Nevěřím však, že do něj vešlo to všechno, co jsem teď doposlouchala.

Mikky01
22.03.2019 5 z 5

„A až se naposledy nadechneš, pochopíš, že tvůj život byl pouhou kapkou v nekonečném oceánu! Co je však takový oceán jiného než spousta kapek?". Myslím, že k této knize není potřeba psát více.

Krisařka
21.03.2019 5 z 5

Miluji ty příběhy.. Nezklamali ani filmové zpracování.

Radim.01
15.03.2019 5 z 5

Mám rád Mitchela a Atlas mraků je vrcholem jeho tvorby. Doufám, že prozatím.
Tak komplexní a mnohovrstvou knihu napíše jen Pán spisovatel. Vím, že se k ní určitě jednou vrátím. Starý George a propojení mateřským znamenkem ve tvaru komety spolu se sextetem a dobrým skutkem..
Jedna z nejlepších knih