Šógun

Šógun https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15387/bmid_sogun-KYG-15387.jpg 5 848 160

Asijská sága série

Šógun (Shogun) je román Jamese Clavella z roku 1975. Je chronologicky první knihou v cyklu Asijská sága od Jamese Clavella. Děj je zasazen do feudálního Japonska někdy kolem roku 1600 a podává fiktivní svědectví o vzestupu Tokugawy Iejasua k moci tak, jak je viděl anglický námořník John Blackthorne, jehož postava je volně založena na osudech skutečného trosečníka Williama Adamse.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Shogun , 1975

Thanyss
17.06.2013 5 z 5

Pane Clavelle, smekám před vámi klobouk a klaním se až k podlaze za toto neuvěřitelné dílo. Exotické Japonsko 17. století je už samo o sobě lákavý námět pro knihu, zvláště pro čtenáře, jejichž mentalita je tolik odlišná od této kultury. Příběh Johna Blackthorna, neboli Andžin-sana, se mi nesmazatelně vryl do paměti. Tuhle knihu jsem nečetla, tu jsem žila. A kdo mi nevěří, ať to zkusí sám, protože kniha ho přes veškerou jeho snahu naprosto pohltí a pro vás přestane existovat současné 21. století, ale jedné větrné noci ztroskotáte na neznámém pobřeží v zemi samurajů, v zemi, kde čest a povinnost jsou na prvním místě a kde smrt je přirozeným pokračováním života. A propó, už máte báseň na svou smrt?

dusin
28.04.2013 5 z 5

Perfektni kniha, která nádherně ukazuje atmosféru starého japonska a rozdily mezi japonci a evropany v dobe kolem roku 1600. Nenechte se odradit velikosti knihy, autor psat opravdu umi, a tak ji prestete jako po masle a jeste ve finale budete litovat, ze uz konci.. :)

hardrock
22.04.2013 5 z 5

V zivote som nic podobne necital.

kikeš
30.03.2013 5 z 5

Mohu se jen podepsat pod vše, co již bylo řečeno přede mnou! ;o) Šógun je ten typ příběhu, u něhož poznáte, že "500 stran" prostě není problém. Autor zde dokonale zúročuje brilantní vypravěčské nadání i své historické povědomí o tolik rozdílné kultuře, jakou Japonsko beze sporu bylo a stále je. Krapet méně záživný začátek se brzy rozjíždí a Vy spolu s holandským lodivodem poznáváte nový svět...stáváte se jeho součástí.
PS: J.Clavell se zde údajně nechal inspirovat skutečnou historickou postavou...II. a III. díl si půjčte rovnou :o)

Targa Dall
20.03.2013 5 z 5

Četl jsem dvakrát. Extrémně čtivé. Založeno na kontrastu západní (moderní) civilizace a japonské. zavšivení námořníci versus samurajové. Intriky, tahání za šňůrky. Toranaga, Andžin...

asi budu číst potřetí :)

Neo1tex
13.12.2012

Mám rád Japonsko, japonské reálie, japonské zvyku, kulturu.... ale tohle jsem nedočetl. Na můj vkus příliš rozvláčné a co mě nejvíc štvalo, jsou ti podělaní misionáři podělané církve. Chápu, že jsou prostě součást knihy, ale pro mě v téhle knize ztělesňovali veškeré zlo, které svými misemi kdy církev napáchala. Byl to jeden z důvodů, proč jsem to nedočetl. V jednom kuse jsem měl chuť někoho z nich vyliskat. Třeba se ke knize jednou vrátím, ale protentokrát zavírám někde za čtvrtinou knihy...

Vernika
06.09.2012 4 z 5

Nejobsáhlejší kniha, kterou jsem kdy četla. Líbila se mi moc kniha Král Krysa, poroto jsem zkusila i tuto a dobře jsem udělala. Kniha je velmi čtivá a dost mě zajímaly japonské zvyky.

Skabiez
26.08.2012 5 z 5

Myslim, že Valentýna tu knihu vystihla dost dobře...Doporučuju přečíst hlavně lidem, kteří se zajímají o historii, poněvadž ta v té knize zabírá podstatnou část. Ale díky poutavému příběhu a skvělým zvratům by ta kniha měla bavit všechny čtenáře, kteří nejsou líní číst tlustý bichle.

valentýna
19.06.2012

Úžasná kniha nejen o historii Japonska, ale i o japonské mentalitě. S některými prvky se lze setkat ještě dnes, nezapomenutelné jsou japonské lázně, kdy se před vstupem do společného bazénku drhnou na malé stoličce kartáčem hodinu u malého umyvadélka. Dodnes jim evropané páchnou.... a nestačíte se divit co všechno jsou schopni udělat proto, aby neztratili svou tvář, když se např. zeptáte na určitou restauraci apod. neřeknou nevím kde to je, ale s klidem vás odvedou přes půl města do své kanceláře, kde vám to najdou a vytisknou na netu. Tato kniha nám dává nahlédnout i na přírodní podmínky ostrovů, na zemětřesení, tsunami a časté tajfuny, ale i do života konkubín a samurajů.

bersek
17.06.2012 5 z 5

Jednou jsem tak nemel co delat, tak jsem si pustil Shoguna. Serial se mi libil natolik a tak jsem si rekl, ze si prectu knihu abych se o te dobe dozvedel vice. A tak jsem si cetl a zniceho nic knihu precetl. Ke konci mi doslo jak chytre je kniha napsana a kolik universalnich veci v ni je. Vrele vsem doporucuji !!!!

princesse
11.06.2012 5 z 5

Výborná kniha! I když obsáhlá, přesto se velmi dobře čte a za chvilku je konec. Bohužel. Vřele doporučuji.

Dandulka
17.05.2012 5 z 5

Musím se přiznat, že se mi kniha líbila více, než celý seriál!!!!! Bývá to u mě dost často- knjha je prostě knjha!!!!!

Vec1980
22.03.2012 5 z 5

Přestože je kniha dost objemná a ze začátku možná trošku zmatená, po začtení Vás přestane zajímat skutečnost jak moc autor používá pouze svou fantazii a jak moc dané odpovídá skutečnosti dané doby a dané země.
Přestože při zpětném pohledu po přečtení vidíte všechny souvislosti a skutečnost že celý příběh je vlastně řízen samotným Toranagou, o tomto v průběhu postupného čtení si až tolik jisti nejste. Celým příběhem se táhne zprvu ne zcela zřetelná linie Toranagova plánu. Nakonec mi nezbylo nic jiného než uznat a přát si aby Andžinsan zůstal ve společnsoti které se plně přizpůsobil a už nikdy neodplul. Určitě napínavé čtení na pro nás neskutečně jiném kulturním a sociálním základě, kde jediný smysl a cenu má čest a povinnost, kde v ostrém kontrastu vnímáme naprostou bezcennost lidského života, který je zcela ovládán "majitelem" dané provincie a navazující vládnoucí strukturou. Určitě příjemné čtení. Wakarimasu?

Cirila
18.02.2012 5 z 5

Miluju knihy o Japonsku a tahle byla první. L9bila se mi a chtěla jsem se Japonsky i naučit. Sešlo z toho, ale pořád doufám že se do Japonska jednou aspoň podívám.

Jack Bauer
15.01.2012 5 z 5

Jedna z nejlepších knih v mé knihovně. Na to jak je tlustá jsem ji přečetl jením dechem. James Clavell zde barvitým jazykem popisuje historii Japonska. Hned když jsem četl první knihu od tohoto autora „Král Krysa" a seznámil se z jeho mistrovským vypravěčským uměním jsem si řekl, že chci rozhodně jeho další knihy a druhá byla Šógun. Po přečtení jsem na knihu myslel ještě nejméně dva roky, takový to byl zážitek.

Minas
22.03.2011 5 z 5

Perfektní kniha o Japonsku. Člověk by řekl, že tohle bohatě stačí k popisu, ale nedá mi to, abych se trošku nerozepsal. Četl jsem verzi, která je rozdělena na 2 knihy (1 díl a 2,3díl), přičemž první díl je rozdělen na dvě knihy a 2. a 3. díl na knihy čtyři. Rozsahem je to více než 1200 stran a to už je co říci. Toť k té formálnější stránce.
Co se týče obsahu, prvních 100 stránek jsem se musel knihou prokousávat, zvláště jelikož mě nechytl popis cesty po moři - samozřejmě je to tím, že se o tuto tématiku vůbec nezajímám a tak mě v tu dobu děj nijak nepřitahoval. Nejen první čtvrtinu knihy jsem měl problém zorientovat se v charakteristikách postav, ale to pouze tím, že se mi ze začátku všechna jména zdála stejná. Stejně tak jsem se moc neorientoval v zeměpisných oblastech.
To by snad ale bylo ke kritice vše. Kniha je naprosto opojná a kdo se prokouše začátkem, na toho musí patřičně zapůsobit. Vykreslení jednotlivých postav je skvěle propracované, ať zpracované do vlastních myšlenek nebo jejich jednání. Dobové pozadí nejen Japonska neskutečně věrné a místy až neuvěřitelně detailně propracované. Musím říci, že mě uchvátilo číst, jaké byly vztahy oné doby mezi Španělskem, Portugalskem, Holandskem či jinými zeměmi, nebo lehké vsuvky třeba ve vyprávění o objevu eskymáků. Zpočátku knihy je autorem vyvoláváno znechucení nad všemi účastníky děje (japonce i barbary), což se ale průběhem knihy mění, stejně tak jako se mění hlavní hrdina myšlením v Japonce. Ač se může zdát, že Japonci jsou zcela nevypočítatelní (a bude to především tím, že ze začátku o jejich chování a způsobu života vůbec nic nevíme), postupem času jsou postavy vykreslovány jako figurky na šachovnici, které mají každá svou vlastní úlohu a jsou omezeny právě svou vlastní čitelností - naproti tomu se Andžin japoncům jeví jako nevypočítatelná bytost.
Chvíli jsem si také připadal jako bych měl před sebou slovník japonštiny (případně holandštiny, portugalštiny či španělštiny), protože autor nám dává možnost pocítit se samotným hrdinou pocit neznalosti (nejen jazykovou) a notně nás v ní vymáchat.
Za sebe musím říci, že se pro mě Clavell stal novým objevem mezi spisovateli a těším se až si přečtu další jeho romány, které jsou podobně objemné a troufám si tvrdit, že i neméně objevné.

stouris
17.02.2011

Vynikající, přečetl jsem to jedním dechem...

maly princ

TOP3 kniha

Geret
30.11.-0001 5 z 5

Tím, že má takřka 1000 stránek je dáno snad to, že má pomalejší rozjezd, ale nakonec vás skutečně chytne a nepustí

isča
30.11.-0001 5 z 5

Tlustá ale dobrá :D.... Úplně vás to pohltí...