Šógun

Šógun https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15387/bmid_sogun-KYG-15387.jpg 5 846 159

Asijská sága série

Šógun (Shogun) je román Jamese Clavella z roku 1975. Je chronologicky první knihou v cyklu Asijská sága od Jamese Clavella. Děj je zasazen do feudálního Japonska někdy kolem roku 1600 a podává fiktivní svědectví o vzestupu Tokugawy Iejasua k moci tak, jak je viděl anglický námořník John Blackthorne, jehož postava je volně založena na osudech skutečného trosečníka Williama Adamse.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Shogun , 1975

Jitkajitka
24.10.2014

Jedna z nejlepších knih co jsem četla.
Napínavá, čtivá - super.
Pro ty co chtějí něco vědět o Japonsku povinná četba.

Danushka
11.09.2014 5 z 5

Nejlepší kniha, co jsem kdy četla.

Zlord Antiježíš
11.07.2014 5 z 5

Dá se tím vypodložit kredenc, můžete do toho půl roku rozdělávat v kamnech, lze s tím i přizabít do hlavy bližního svého. A nebo si můžete vzít týden dovolené a během zhruba padesáti hodin prožít půlrok ve feudálním Japonsku, v jednom z nejzajímavějších období jeho historie - těsně před vznikem šógunátu Tokugawa. Nenapíšu recenzi, jen několik málo pocitů a prožitků. Po výborném Králi Kryse jsem se Šóguna rozhodl přečíst i přes hrozivý rozsah (více než 400 000 slov - pro srovnání je to o několik tisíc více než Bouře Mečů). Ostatně Krále Krysu jsem četl nejen kvůli doporučením konkrétní knihy, ale i proto že jsem chtěl zkusit něco od Clavella a nejkratší byl právě Král Krysa. Následovalo několik let odkládání, kdy na tak rozsáhlé knihy nebyl čas. Až přišla příležitost a já přestal existovat v reálném světě a přenesl se do roku 1600. Ztroskotal jsem u Japonských břehů. Byl jsem na lodi, přišla bouře, snažil jsem se loď zachránit a pak jsem se vzbudil obklopen naprostými šílenci, kteří neváhají zabít za sebemenší urážku nebo nevychovanost. Pro nesplnění sebenepatrnějšího úkolu si bez váhání rozpářou břicho a mluví jazykem který nejde vyslovit, natož přečíst. Dvě kultury jenž si snad nemohou být vzdálenější se střetávají a vtahují čtenáře do světa který nechce opustit. Ve třetí čtvrtině mám pocit že autor toho musí stihnout ještě tolik a zbývá tak málo prostoru, že to nemůže stihnout. A vlastně ani nestihne. Kniha končí v okamžiku kdy chci dalších minimálně 500 stran. Stejně jako Blackthorne (můj průvodce Japonskem) nejdříve kroutím nevěřícně hlavou, abych se postupně stal Japoncem. Po přečtení mi v hlavě krouží myšlenky malého človíčka ze střední Evropy, který žije ve světě kde jsou dané a neměnné hodnoty, cíle, metody, vzorce chování. Vše určeno historickým vývojem, politikou, náboženstvím, prohranými a vyhranými válečnými konflikty. Známe všichni filmy, knihy a počítačové hry odehrávající se v alternativní historii - oblíbené téma: Hitler válku vyhrál. Ale zajímavá alternativa by mohla být i kdyby Hitler sice prohrál, ale svět by ovládlo Japonsko. A nebo by k 2. sv válce nedošlo, protože Japonsko by svět ovládalo už od 17. století. Disciplínou a motivací to není nemožná alternativa, stačil jen trochu rychlejší rejdařský a zbrojní pokrok. Musím knihu doporučit, doporučit a vlastně i docela vřele...doporučit! I čtenář který nemá času nazbyt by měl tuto zařadit do plánu k přečtení, naprosto bez ohledu na věk, pohlaví nebo náladu. A než to přečtete, já jdu zatím shánět kimono, katanu a wakizaši...

Mates1993
03.07.2014

Člověk měl občas chuť vzít si slovník a začít se učit japonsky... prostě krása a hluboká poklona autorovi, náhodou nevlastní někdo 2 a 3 díl v Královehradeckém kraji? :)

sackettboy
23.04.2014 5 z 5

Úžasným spôsobom prezentovaná japonská kultúra v kontraste s tou európskou. Autor to prerozprával veľmi zaujímavým spôsobom pričom vystihol najdôležitejšie body japonskej kultúry. Síce som mal niekedy pocit, že kniha nikdy neskončí, ale vždy som sa dokázal vrátiť do deja. Už som sa poobzeral aj po serialy z 80-tych rokov tak v najbližšom období si ho určite pozriem, keďže bol autor aj výkonným producentom.

Ladys
13.04.2014 5 z 5

Pro mě nejlepší Clavell. Četl jsem dvakrát a myslím, že ještě číst budu.
17. století, evropský ztroskotanec u japonských ostrovů... Výborně vykreslený rozdíl mezi kulturami a přitom i plné dobrodružství, lásky, intrik, politiky...
V podstatě jediné, co lze této knize vytknout je to, že ji nenapsal Japonec. Ti mají totiž jiný cit pro vyprávění, pro akci, pro věčnost, pro okamžik, detail... Kdyby tohle napsal Japonec, byla by to pro mě asi zajímavější kniha, ale i tak je to jedna z mých velmi, velmi oblíbených.
A bůh ví, že kdyby ji nenapsal Clavell, jaká by vlastně byla. Takhle je vynikající

david83
09.04.2014 5 z 5

Podle mého názoru nejlepší kniha i jinak výborného autora. Každému doporučuji.

geology
20.02.2014 5 z 5

Krásná ukázka japonské kultury a sonda do jejich života a způsobu myšlení, které je velmi vzdálené tomu našemu. Doporučuju každému, kdo má rád pěkně
promyšlený historický příběh.

eLeR
18.02.2014 5 z 5

Výborná vec. Odporúčam!

Finskej
09.02.2014 5 z 5

Než člověk přečte Šóguna, ví o Japonsku = 0. Když člověk přečte Šóguna, ví o Japonsku = alespoň něco. I jen to samo by bývalo stačilo. Ale kromě toho zde jako přidanou hodnotu navíc máme strhující a úchvatný příběh, včetně zápletky politické i milostné, který dokonale vykresluje střet odlišných povah i myšlení, zkrátka kultur, na pozadí vznešeném i všemožně prakticky-životně špinavém. Kniha je obsáhlá a v žádném případ stručná. Jenže to vůbec, ale ani v nejmenším nevadí. Nemůže být všechno stručné a jednoduché a kdo složitější věci nestráví, budiž, ale ať neremcá.

LuciusWlk
29.01.2014 5 z 5

Šógun je neuvěřitelně kulturně konfrontační kniha. Setkávají se zde dvě diametrálně odlišné kultury 17.století, tedy Evropské křesťanství a Japonský šintoismus a zen buddhismu. Autor zde velice čtivou formou vypráví fiktivní příběh na základě skutečných historických faktů. Vzájemná nevraživost, porozumění, politické intriky, stejně jako romance, napětí, nevypočitatelnost jednotlivých hrdinů. Kniha má nádherně propracovaný děj, neuvěřitelný spád a dynamiku, bez nudných pasáží. Srovnání "špinavě vyspělé" Evropy s všudypřítomnými Božími vlezdoprdelkáči a "čistě filozofující" Japonsko prostě nemá chybu. Kniha je fenomenální a popravu zaujala čestné místo na piedestalu oblíbených knih. Čtenářův cukr a bič.

juckey
28.12.2013 4 z 5

Shrňme to: 1000 stránek, půlka Japonska v pánu a nakonec ani nedojde na tu bitvu, o které ta knížka celá je. Krásná práce, říkám vám. Na druhou stranu poučení o japonské kultuře je fakt k nezaplacení a myslím, že vykreslení doby taky celkem ujde. Jediná vada na kráse je krapet uspěchaný konec (ono by už dalších 200 stránek navíc autora taky nezabilo a rozhodně by to zlepšilo celkový dojem z knížky), ve kterém se fakt rychle, rychle retrospektivně vyjadřuje k motivům hlavních aktérů TÉ politiky (které jsem, upřímně řečeno, taky moc nepřišla na kloub) a vnitřními monology vysvětluje to, co mohlo být čtenáři naservírováno při jednom, a ne po, občas dost vychladlých a vyčichlých, malých soustech. Ale jinak to beru, Blackthorne musel byt fakt sexy.

astroweb
23.11.2013 3 z 5

Konečně na několikrát jsem dočetl, hodně zajímavé, ale také "příliš mnoho slov".

aciss
20.10.2013 4 z 5

Parádní výpravný román plný napětí, exotiky a východních mouder. Bezmála měsíční čtení, které ale stálo za to. Clavell odvádí výbornou práci a stejně jako v Král krysa udržuje napětí od začátku až do konce. Nemůžu dát plný počet, protože na mě bylo v románu pár "mělkých" míst, ale nic co by stále za podstatnou výtku. Po dočtení jsem byl navíc dvakrát velmi překvapen - poprvé když jsem zjistil, že román se zakládá na příběhu opravdického anglického námořníka Williama Adamse (viz anglickou Wikipedii) a podruhé, když jsem s zjistil, že je ještě pokračování. Vřele doporučuji všem.

MartinH
04.09.2013 5 z 5

Začátek na lodi se celkem vlekl, ale nakonec naprosto úžasná knížka a Clavell se mi dostal s tím Japonskem dost pod kůži... už sem si i objednal tituly Taiko a Musaši od E.Jošikawy

Lamanai
13.08.2013 5 z 5

Famózní kniha. Četl jsem ji dva měsíce, ale stálo to za to. Užíval jsem si autorovy psychologicko-sociologické sondy, udělal si pár jazykových poznámek a vezl se na vlně dechberoucího vyprávění nevšedního příběhu. Krása!

Vikina333
27.06.2013 5 z 5

Brilantní román! Velký poutavý příběh plný východní moudrosti. Velice hezky poučné a vzdělávací. Nikdy bych neřekla, že pro mě bude 17. století tak poutavé.

technik1965
27.06.2013 5 z 5

Nádherná kniha, vynikajúci opis japonskej kultúry.

Ladas27
21.06.2013 4 z 5

Pro mě hodně rozporuplná knížka. Na jednu stranu je to neskutečně zdlouhavé, pořád se to vrací a osvětluje skutečnosti, které se staly před x lety. A když se děj konečně výrazně posune dopředu, tak vám začnou vysvětlovat, co se dělo ty dva dny, které jsme přeskočili. Občas prostě máte pocit, že jste se dozvěděli plno naprosto zbytečných informací. Nadruhou stranu jde o krásný a skvěle napsaný příběh zasazený do skutečných událostí. Nemůžu si pomoct, ale ty 4 hvezdy si román víc než zaslouží.

Thanyss
17.06.2013 5 z 5

Pane Clavelle, smekám před vámi klobouk a klaním se až k podlaze za toto neuvěřitelné dílo. Exotické Japonsko 17. století je už samo o sobě lákavý námět pro knihu, zvláště pro čtenáře, jejichž mentalita je tolik odlišná od této kultury. Příběh Johna Blackthorna, neboli Andžin-sana, se mi nesmazatelně vryl do paměti. Tuhle knihu jsem nečetla, tu jsem žila. A kdo mi nevěří, ať to zkusí sám, protože kniha ho přes veškerou jeho snahu naprosto pohltí a pro vás přestane existovat současné 21. století, ale jedné větrné noci ztroskotáte na neznámém pobřeží v zemi samurajů, v zemi, kde čest a povinnost jsou na prvním místě a kde smrt je přirozeným pokračováním života. A propó, už máte báseň na svou smrt?