Artemis

Artemis https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365035/bmid_artemis-aGI-365035.jpg 4 1502 378

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Artemis , 2017

SteoSG
30.10.2018 2 z 5

Kniha sa cita TAZKO!!! Hlavna hrdinka VSETKO VIE este aj manualne prace!!! A ja, ja, ja ja ,ja... To nie!!! NeVLASAD SOM TO DOCITAC!!! Ten mesacnY PLYN!!! KuAAA!!! SlaBE!!!

Taurusfairy
30.10.2018 3 z 5

Ušlo to, ale nemohla jsem se zbavit dojmu, že čtu nějakou scifi pro puberťáky. Chvílemi proto oči v sloup.

adela3128
26.10.2018 5 z 5

Marťan se mi líbil trochu víc, ale i tak mě Artemis dost nadchla. Asi se mi na tom nejvíc líbí to, že ačkoli je to scifi, všechno je uvěřitelný a takový "na dosah". Čte se to samo, napětí nechybí. Možná se Andy Weir místy až příliš vyžívá v technických popisech a fyzice. Rozhodně se těším na film (pokud bude, ale předpokládala bych to ;)).

Elea
24.10.2018 2 z 5

S knihou jsem bojovala téměř dva měsíce, nebavila mě, stále jsem byla nucena ji srovnávat s Marťanem a hledala jsem sympatického hrdinu, zajímavý děj a spád, marně, nějaké záblesky jsem objevila až v poslední třetině knihy a to už bylo dost pozdě, v té době jsem se snažila knihu konečně dočíst. Takže za mne velké zklamání.

orson
24.10.2018 4 z 5

Předchozí kniha - Marťan - byla o dost lepší, více uvěřitelná. Toto je už je taková normální scifárna, ale pořád na úrovni.

Lorej
19.10.2018 5 z 5

Do knížky jsem se pustila s určitým nadšením, protože kdo by nechtěl zkusit žít na Měsíci?
S hlavní hrdinkou jsme si skvěle sedli, její humor provázející celé to bláznivé dobrodružství byl osvěžující a celkově byla Jazz strašně sympatická.
Naprosto mě ohromila detailnost a promyšlenost života mimo Zemi. Mnoho věcí, které jsou pro nás samozřejmě a ani si je neuvědomujeme jsou na Měsíci prekérní záležitostí.
K ději samotnému jen málo slov: zajímavá myšlenka ale pro mě nijak nezáživná. Líbilo se mi postupné odkrývání souvislostí a dopisy mezi Jazz a kámošem ze Země.
Autorova prvotina byla lepší, ale Artemis mu šlape na paty.

namornice
19.10.2018 3 z 5

Hmm, tak 3.5 hvězdy. Dějově mě to nijak nenadchlo, zezačátku se to dost táhlo a než se vůbec něco dělo už jsem myslela, že to odložím. Co se mi ale opravdu líbilo byly všechny ty popisy měsíčního města a jak to tam všechno funguje. Některý výrazy byly víc odbornější a musela jsem lovit v paměti a vracet se do hodin fyziky, ale i to na tom bylo zábavný. Rozuzlení teda taky nic moc, tak uvidíme s čím se autor vytasí příště.

Metla
18.10.2018 4 z 5

Než jsem začala "Artemis" číst, zařekla jsem se, že nebudu srovnávat. To slovo, které objevíte ve většině komentářů, prostě nepoužiju. Andy Weir svou imaginací postavil město na Měsíci a promyslel do detailu jeho fungování - od technických záležitostí, přes ekonomicko/politické pozadí až po sociální struktury. Možná by v autorově konceptu vzdělanější lidé mohli najít trhlinky, třeba i pořádné díry, pro mě však bylo prostředí Artemis dostatečně věrohodné.
Životem ve městě nás provádí mladá doručovatelka a drobná pašeračka Jazz. Obvykle mi v knihách vadí, když se literární postava obrací rovnou na čtenáře, tentokrát kupodivu ne, nějak to k vyprávění docela pasovalo a hlavně se to obešlo bez přímého oslovení ve stylu "můj milý čtenáři". Jazz je tak trochu problém: na jednu stranu je prezentována jako nesmírně talentovaná a inteligentní, na druhou stranu jí pan spisovatel celkem zbytečně šlape na vedení a občas jí tak nedocházejí základní věci. Dobrá, někteří čtenáři asi potřebují pečlivější vysvětlení, pomalejší přístup, ani tak nevidím důvod dělat z údajně chytré holky blbečka, co si každou chvíli zkomplikuje existenci nějakým stupidním opomenutím (aby autor mohl zdůraznit, že na měsíci je vakuum, ostré kamínky atd.). Charakter hlavní hrdinky je rovněž rozporuplný: tvrdohlavý spratek, samostatná pohodářka, vůči svému okolí vystupuje až nepřátelsky, přesto se zdá, že ji má každý rád a skoro všichni jí usnadňují cestu, touží pomáhat, nebo jí přinejmenším nejdou po krku tak urputně, jak by mohli. Kdovíjak sympatická mi nebyla ani Jazzina motivace, tedy zbohatnout a použít k tomu libovolnou, morálně pochybnou zkratku.
Navzdory výhradám bylo snadné se začíst a se zájmem pozorovat cvrkot v uzavřeném prostoru s malinko odlišně nastavenými pravidly (moc se mi líbil například tamní způsob výkonu spravedlnosti) i trable, do jakých se Jazz uvrtává a způsob jejich řešení. Co na tom, že jsem nedržela palce hlavní hrdince, nýbrž místnímu poldovi Rudymu, aby s ní zametl:-). Za klad lze označit živé dialogy, jakkoliv mají často nulovou informační hodnotu a pouze prezentují schopnost postav vtipkovat a vzájemně se oblažovat sarkasmem. Záporem je přepísknuté finále, tak trochu deus ex machina v kombinaci s odolností superwoman. Tohle poslední mínus můžu zmírnit faktem, že mě přimělo nastudovat si více o podmínkách na Měsíci a extrémních schopnostech lidského těla (tedy co a jak dlouho je možné přežít).
Za mne je "Artemis" svižné scifko v dobře propracovaném prostředí, s obstojnou zápletkou. Andy Weir sice vpustil do svého měsíčního města několik zbytečných mušek a pár masařek, přesto můžu pochvalně zvednout palec: akční odpočinková jízda s příměsí hard sci-fi, bavila jsem se.

babyboar
16.10.2018 3 z 5

Kdyby to šlo, dám 3,5 hvězdičky. Na rozdíl od Marťana se mi Artemis četla snáz. Tak nějak lépe to "odsejpalo". Jazz byla vtipná, chytrá (někdy až moc) a nebyla jen pozitivní. Ale bylo to vše takové prvoplánové a povrchní, předvídatelné. Vše se vždy povedlo (až na jeden zádrhel, ale bez něj už by to asi bylo opravdu o ničem). Život na Měsíci je super téma a Andy Weir přece psát umí! Škoda, že se mu to nepovedlo ještě o něco lépe. Už vůbec jsem nepochopila jaký mělo smysl zdůrazňovat náboženskou orientaci hlavní hrdinky. Kdyby byla jiného vyznání, odvíjel by se děj jinak?

DancerJaneBooks
12.10.2018 5 z 5

(SPOILER) MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY
Na tuhle knížku jsem narazila zcela náhodou a předtím, než jsem si ji pořídila, jsem netušila, že si ji někdy přečtu. A potom jsem zjistila, že si tuhle knížku můžu přidat do Čtenářské výzvy, takže to bylo výhodné.
Od tohoto autora jsem ještě nic nečetla, takže jsem pochopitelně neměla, co očekávat. Byla jsem ale mile překvapena. Tenhle příběh byl vtipný, dobrodružný, trochu smutný, poučný atd. Prostě super. Dávám 4,5*/5*. Čekala jsem totiž trošku jiný ten konec, ale nebyl nejhorší. Jo, a autor mohl trošku omezit ty sprosté slova, ale to mi zas tak moc nevadilo. Ale strašně se mi líbily ty e-maily, co si mezi sebou Jazz s Kevinem posílali.
Jak jsem tuhle knížku začínala číst, tak jsem moc nevěděla pro jakou je to věkovou kategorii. Pro moji věkovou kategorii to asi moc nebylo, ale ten příběh jsem samozřejmě dokázala pochopit. Jak už jsem psala, tak možná těch sprostých slov tam mohlo být míň, ale to nehraje takovou roli.
Jazz byla fakt fajn vypravěčka i hlavní postava. Byla mi sympatická a uměla jsem se do její role vžít. A jinak ostatní postavy byly vymyšlené fakt dobře.
Podle obálky jde na první pohled poznat, že to bude asi sci-fi. Trošičku jsem občas nechápala takové ty technické detaily, ale to jsem zase ocenila, jak to autor všechno věděl. Ten svět, to prostředí bylo úžasně vymyšlené. Vůbec celý ten příběh byl skvěle vymyšlený. A ten humor jsem v téhle knize fakt hodně ocenila. Hodněkrát jsem se u téhle knihy zasmála, což bylo strašně super.
Na tom konci jsem se vážně lekla, že Jazz umře a že konec příběhu bude vyprávět někde v měsíčním nebíčku :D. Ale naopak! A ještě k tomu se dokázala postavit Ngugiové a tu pasáž jsem si strašně užívala :D. A tahle kniha dokázala ukázat, že vlastně nejde o prachy, ale o to, že je důležité být v životě šťastný.
Bylo by taky super zfilmování téhle knihy. To bych asi slintala blahem :D. Moc se těším, až si přečtu Marťana, ještě víc při pomyšlění, když je o hodně líp hodnocený :).

potok
10.10.2018 3 z 5

Po Marťanovi jsem čekal přeci jen o trochu víc. Technické detaily, metalurgie, chemie... bylo toho trochu až přespříliš. Pokud by byla kniha někdy zfilmována, měl bych návrh na obsazení Jazz - Alicia Vikander.

lukas.com
07.10.2018 5 z 5

Tímhle se zřejmě stává Andy Weir jedním z mých nejoblíbenějších autorů. Marťana jsem přečetl během dvou dnů a byl jsem nadšený, Artemis během tří dnů a pocity mám stejné jako z Marťana. Prostředí bylo naprosto skvělé, všechny technické detaily promyšlené do poslední drobnosti, technické a chemické pasáže, které ostatním mohly připadat nudné, mi tam skvěle seděly. No a Jazz mi byla sympatická po první větě. Jsem nadšený :)

Rose18
05.10.2018 4 z 5

Artemis jsem poslouchala jako audioknihu a byl to úžasný zážitek! Příběh byl napínavý až do samotného konce a prostředí města na Měsíci se mi moc líbilo. Určitě doporučuji audioverzi této knihy, pro mě osobně byly chemické i technické postupy v této podobě mnohem stravitelnější.

kikikrat
05.10.2018 3 z 5

Nečtu knihy z vesmíru ale zalíbila se mi anotace a tak jsem si řekla že to zkusím. Mám z toho rozporuplné pocity. Postava Jazz se mi moc líbila, nebyla nijak protivná a vlastně jsem ji vše věřila. Problém byl dlouhý začátek kde se nic nedělo a také ty dlouhé vědecké popisy. Zvrat na konci to trochu zachránil. Takže pro mě spíš průměr????

85098211
05.10.2018 4 z 5

(audiokniha)
Kniha má dlouhý a pomalý rozjezd, později je to ale naštěstí už o dost lepší ;-). Ale stejně se mi po celou dobu honilo hlavou: dvakrát do stejné řeky nevstoupíš... A to z toho důvodu, že jsem měla pocit, jakoby autor tak trochu vykrádal sám sebe? No, nevím - ale Marťan byl špičkový, zato tato kniha za ním výrazně pokulhává. Ale i přesto ze sympatií k autorovi a hlavně za skvělou interpretaci audioknihy dávám toto poměrně vysoké hodnocení...

sassenkka
29.09.2018 4 z 5

Sci-fi vůbec vůbec nečtu, ale tahle kniha mě nevím proč lákala. Vlastně obě od autora. Záměrně jsem sáhla nejdříve po Artemis.
Zpočátku jsem byla trochu v rozpacích, prvních 90 stran mi přislo vleklých, hodně vědeckých pasáží mi místy překáželo a celkově jsem se do příběhu nemohla nějak dostat. Možná to bylo tím žánrem. Ale pak bum a já najednou byla na Měsíci vedle Jazz a začala to být jízda. Hlavní hrdinka mě bavila, byla to taková koza, ale sympatická. Víc místa mohly dostat i další postavy. To, jak postupně vylézala na povrch různá tajemství se mi líbilo. Stejně tak jsem se zamilovala do autorova stylu psaní, místy jsem se vážně smála.
Takže. Nečekala jsem, že kdy dám sci-fi knize čtyři hvězdy, ale dávám.

Pitbullka
21.09.2018 2 z 5

Prostředí příběhu, ze kterého jsem měla největší obavy, mě velice bavilo. Bohužel detektivní linka mě vůbec nezaujala a hlavní hrdinka mi byla dost protivná.

Nomia
17.09.2018 3 z 5

Artemis je zajímavý hybrid detektivky a čistokrevného sci-fi, který opět pobaví celkem příjemným humorem a naštěstí člověka neunudí příliš dlouhými technologickými popisy. Naopak jestli v něčem Andy Weir vyniká, tak to je jeho um podávat i technické otázky a popisy naprosto srozumitelně.

Hlavní hrdinka je poměrně rázná baba, které nechybí ostrovtip a smysl pro sarkasmus, i přes fakt, že se pohybuje na hraně zákona, tak je to v podstatě takový Mirek Dušín, trochu šmrncnutý již zmiňovaný McGyverem. Samotný příběh není až taková hitparáda, ale naštěstí hrdinka je natolik zajímavá, že to dokáže utáhnout.

Artemis pro mě nedosahuje takových kvalit jako Marťan a bohužel mi nepřipadá ani tolik poutavá, či zábavná, ale i tak nelituji, že jsem si tuhle knihu přečetla. Dobré, čtivý thriller zakomponovaný do zajímavého sci-fi prostředí. Nicméně nečekejte stejnou bombu, jako byl Marťan.

Dragell
17.09.2018 4 z 5

Ačkoliv je podle hodnocení ostatních kniha Marťan stále nejlepší knihou Andyho Weira, já mám na tohle trochu jiný názor. Pro mne byla daleko zajímavější Artemis především z hlediska lépe podaných vědeckých faktů, které jsou přirozeně vloženy do děje a nijak složitě vysvětlovány. Kniha se tak pro mne stala stravitelnější, nabídla velmi zajímavý dobrodružný a akční příběh, kde se snažíme odhalit hlavního zloducha v netradičním měsíčním prostředí. Parádní jízda, musím říct.

simona5r
16.09.2018 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Musím se přiznat, že občas jsem se v technických popisech ztrácela, což mi kazilo celkový dojem. Možná kdybych knihu četla, tak bych se na daná fakta dokázala více soustředit. A přikláním se k názoru, že kniha byla dobrá, ale škoda, že nevyšla před Marťanem, který prostě nasadil vysokou laťku.

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972