Artemis

Artemis https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365035/bmid_artemis-aGI-365035.jpg 4 1502 378

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Artemis , 2017

Lolila
30.01.2019 4 z 5

Celkom dobré dobrodružné sci-fi s "ľahkou" krimi zápletkou:-). Je to zaujímavá téma - život na Mesiaci a všetky podrobnosti okolo toho (chémia, fyzika, ...)
Dej sa na začiatku pomaly rozbiehal, ale neskôr nabral tempo. Jazz bola sympatická postava, aj keď niekedy sa správala ako dokonalý puberťák:-) Nechýbali vtipné hlášky, čo vždy na knihe ocením.
Ak sú v knihe nejaké detaily, ktoré "nezapadajú" - neriešim. Od knihy očakávam oddych, zábavu, tiež napätie (záleží od žánru). A toto všetko táto kniha má, takže za mňa ok.

KlarisKaymin
26.01.2019 5 z 5

Krásná kniha z měsíčního prostředí, občas napínavá, občas zábavná. Čtivá, četla se jedním dechem..Doporučuji, ale nejdříve přečíst tuto knihu a pak až ostatní od spisovatele.

unavensluncem
25.01.2019 5 z 5

Je to hodne oddychove cteni, ale me to fakt bavilo...

janinca
22.01.2019 5 z 5

Marťan je Marťan,ale Artemis stojí také za přečtení.

kokos1
21.01.2019 3 z 5

Neí to úplně špatně, ale kvality Marťana to nedosahuje.

kackahracka
19.01.2019 4 z 5

Jedna z mála knih, u kterých se vyplatí vědět, o čem děj zhruba je. Jinak to nemám ráda, baví mě se nechat překvapit. Jenže tady chvíli trvá, než najedete do těch správných kolejí. Byla jsem navnaděná strhujícím Marťanem, ve kterém jsem hlavního hrdinu milovala od první stránky a nějak jsem nemohla přenést přes srdce, že bych měla fandit protivné holce, co se chystá pro peníze něco vážně podělat. I ty fyzikálně-chemické pasáže mi tentokrát přišly nějak jiné, než v Marťanovi. Víc jsem se musela nutit je číst, v Marťanovi jsem je téměř nevnímala. Je to zkrátka nanic, napsat bezva knížku a nastavit si sám sobě laťku tak vysoko. Nakonec jsem začla Artemis číst znovu od začátku, věděla jsem, na čem jsem, vše pěkně zapadlo. A ve výsledku se mi to vlastně hodně líbilo. Doporučuju:)

terezaki
15.01.2019 3 z 5

Knížka je to úzká, ale trvalo mi delší dobu, než jsem ji přečetla. Nedokázala mě vtáhnout do děje. Od poloviny knihy jsem se od ní nedokázala odtrhnout a dočetla jsem ji během odpoledne. Je úplně jiná než Marťan, ale stojí za to jo přečíst.

milena8281
14.01.2019 3 z 5

Sci-fi není můj oblíbený žánr, ale přesto jsem si tuto knihu vybrala. Neškodí čas od času vyzkoušet něco jiného. Moje hodnocení ale nebude moc objektivní, protože nejsem typický čtenář tohoto žánru.
Příběh je celkem zajímavý, hlavní hrdinka hodně svérázná, taková Amazonka, popisy města se mi líbily moc, i příběh byl celkem dobrý, i když mohl být možná trochu víc akční. Celkově mi přijde, že autor nevyužil úplně potenciál, který se nabízel. Ale četlo se mi to dobře a příště možná zkusím i Marťana, toho jsem zatím viděla jen ve filmu.

chlo0opek
14.01.2019 5 z 5

Andy Weir tuhle tématiku zkrátka zvládá. Ať už to je na Marsu či na Měsíci, nevadí ani, že se to místy hemží nějakými těmi odbornými názvy, Andy si s tím poradí tak, že ve výsledku dostanete fakt dobře čtivou záležitost, kterou lze za pár dní přelouskat celou. Kniha je svým vyprávěním určena trošku více pro mužské pokolení, hlavní hrdinka se s ničím nepáře, příběh je zajímavý a můžu Vám slíbit, že se Vám bude určitě číst lépe, než tahle moje recenze;). Jen jsem teda ještě trochu čekal jinačí závěr, ale proč ne takovýhle...

pismeno
13.01.2019 4 z 5

Překvapení. Zase jednou docela dobrá sci-fi. A nová.
A opravdu sci-fi ... ne jen obecně lidský příběh v kulisách sci-fi ... Ta technika tu hraje roli podstatnou. Vědecky se to drží víceméně asi v pořádku v rámci současné vědy, nepřichází to s nějakou významně novou ideou. Žádná technická nebo vědecká chyba, která by byla snadno chytitelná při běžném čtení, akorát přežití expozice vakuu, jak je tady, je mi otázkou, to je provokativní. Technicky základna a její vybavení - to je rozvoj toho, co by vpodstatě s vynaložením enormních prostředků v době ne tak vzdálené budoucnosti asi i mohlo jít. Příznačné pro moderní civilizaci a myšlení, jak už jsem někde poznamenal. Limitem a motorem toho, co se dosáhne, je hlavně ekonomika, ne idea, věda a technika. Jedna z mála hodnotných sci-fi (post?)moderní doby, která toto reflektuje.

Nehledejte v tom velkolepé filosofické poselství, hlubokomyslné (Clarke Odysea, Lem Fiasko... ne, to zas přeci jen je jiná liga). Autor měl lehké pero a napsal podle mě slušně akční příběh s tím, že měl zcela jistě do mnohem větší hloubky promyšlenou technickou stránku věci, než použil... a je to cítit. Neni to postaveno na jedné věci, umožňuje mu to hrát si s tou bohatostí a ne vytahovat nový technický vynález jako králíka z klobouku, když to potřebuje pro zadrhnutý příběh. Tohle dobré.

Někdo může mít problém s hlavní postavou nebo dalšími postavami, uznávám. Autor se nepouští do kdovíjak hluboké psychologie, postavu využívá přímočaře k tomu akčnímu ději. Ale mě jsou zvláštně myslící postavy s přerostlým iq sympatické (možná proto, že pár podobných znám), takže taky dobré.

Jako slabší vidim společensko-ekonomické nebo politické zarámování děje. I svět "organizovaného zločinu" je takový nějak moc jednoduchý, podle mého. To vše podle mě neni hluboce promyšlené. Jen minimálně načrtnuté pozadí zdá se horkou jehlou, jen do té míry, co autor potřeboval jako záminku pro příběh. Odtud pro mě závěr trochu slabší, protože tam to vyběhne z akce a techniky právě do té slaběji promyšlené politiky nebo co to je... asi bych to viděl i trochu jinak, napadá mě důvěryhodnější tato zápletka (ano, zápletka - pro další potenciálně navazující děj) a to je ta hvězdička dolu. Dal bych tak 4 a 1/2, protože bez toho zbytečku je to podle mě dost slušné. Má naději, že se k tomu ještě někdy v budoucnu vrátim.

Marťana jsem ani nečetl ani neviděl, takže bych asi měl.

Crozz
10.01.2019 5 z 5

Opět luxusní čtení, hodně šikovný autor, bezva styl psaní, knížku sem doslova hltal, můžu jen doporučit.

VesmirnaOndatra
09.01.2019 2 z 5

Pri čítaní tejto knihy som sa o zváraní dozvedela dve veci. A to je presne o tri viac, ako som kedy o zváraní chcela vedieť.

Leiko
05.01.2019 3 z 5

Kniha by nebyla špatná, ale hodně ji shazuje hlavní hrdinka, která vše bere na lehkou váhu. Tím z knihy zmizelo jakékoliv napětí a bylo mi tak nějak jedno, co se stane.

babsi66
03.01.2019 4 z 5

Na to, že všem těm vysvětlením pomocí fyziky a chemie moc nerozumím a na to, že sci-fi čtu spíše výjimečně, byla knížka příjemným překvapením, a to zejména díky hlavní hrdince, kterou jsem si díky její drzosti hned oblíbila. Zasazení děje na Měsíc pak už jen zvýšilo atraktivitu samotného příběhu a dodalo mu patřičný šmrnc neotřelosti.

Uri
01.01.2019 3 z 5

Artemis nebo Artemis Fowl, obojí poněkud dětské, ale čtivé. Měsíční město Artemis je přesto zajímavě vymyšlené, kniha je čtivá (opět z ženského pohledu :) ) a zajímavě a podrobně (tak to mám rád) popisuje fyziku a technologie měsíčního světa. Pro mne trochu neuvěřitelný globální dopad finální příhody a příliš sladký happy end. Proto jen tři hvězdy, přestože jsem ji přečetl skoro jedním dechem.

1bublina
30.12.2018 4 z 5

Marťana jsem nečetla (viděla jsem film), takže jsem neměla s čím srovnávat. Příběh mě hned od začátku nadchnul, hlavní hrdinka mi byla víc než sympatická. Trochu mě štvalo, jak od sebe všechny odhání a nechce si nechat pomoci.
Jinak se mi kniha moc líbila, i když jsem opravdu nerozuměla technickým popisům a často to bylo popisováno až moc dopodrobna - pro normálního smrtelníka/čtenáře celkem zbytečné. Závěr knihy mě překvapil, čekala jsem něco jiného.

asanita
27.12.2018 5 z 5

Hodnotná kniha od autora Marťana, která mě rozhodně nezklamala. Jazz byla zajímavá hrdinka a samotný systém pašování zboží na Měsíc mě velmi zaujal. Od knihy jsem se doslova nemohla odtrhnout a vyvrcholení v samotném jejím závěru mě opravdu nadchlo. Oceňuji také popis bydlení na Měsíci jako takové spolu s každodenním životem tamějších obyvatel.

hanjana
27.12.2018 3 z 5

Neurazí, nenadchne.

Radovan_R
26.12.2018 4 z 5

Slušně napsaná kosmická, resp. měsíční detektivka. Rozhodně lepší než řada jiných "normálních". Oproti Marťanovi to bylo trošku slabší, ale stále dobré a dostatečně čtivé. Nevím, nakolik jsou technické věci reálné nebo přehnané, ale je zbytečné po tom pátrat, kniha, pokud to není odborná příručka, má pobavit, a tento účel splnila naprosto dobře.
Uvidíme, čím nás Andy překvapí příště. Zase něco z vesmíru?
Nepříliš pozitivní komentáře mě poněkud překvapily, ale kolik hlav, tolik názorů.

Jizi
24.12.2018 2 z 5

Když máte dobrý nápad, s nímž uspějete na škále, jíž jste si nedokázali představit ani v nejdivočejších snech, jsou očekávání kladená na vaše další dílo drtivá. Jen opravdoví géniové mohou něco takové ustát.
Andymu Weirovi se to bohužel nepovedlo.
Marťan byl pro mě jednou z nejlepších knih předloňského roku. Mark Watney zůstává jednou z mých nejoblíbenějších literárních postav. Ironický a po čertech chytrý. Co chtít víc?
Pokud jste Marťana četli, Artemis číst nepotřebujete - Weir je totiž takový Peter Jackson sci-fi - ten taky vzal všechno, co v LOTR fungovalo, lehce to našlehal a naflákal z toho nekonečného Hobita. No a Artemis je prostě Marťan na Měsíci, mínus skvělá hlavní postava, plus slušná porce nudy. Vůbec mě nezajímalo, co vlastně Jazz dělá a proč, napětí nulové, postavy a jejich motivace šablonovité a nevěrohodné.
Hvězda jako bonus za odvahu stvořit v současné atmosféře dvě hlavní, kladné postavy se saúdskými pasy a za těch pár vtipných hlášek.
Audiokniha je vcelku fajn, narátorka je ok, jen ty hudební, absurdně nabuzené, nekonečné a protivné předěly. Kdo tohle dělá?

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972