Areston

Areston https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290163/bmid_areston-irZ-290163.jpg 4 106 32

Areston série

Jednou za osm let se k Zemi přiblíží Areston – podivuhodné umělé těleso o průměru jednoho kilometru s podmínkami vhodnými pro život člověka. Ovšem objekt se nestal předmětem vědeckého bádání, ani výzvou dobrodruhům. Stal se nejtvrdším vězením sluneční soustavy. Nyní zde vládnou drsné zákony silnějšího. Otrokářství, násilí a znevážení jakékoliv lidskosti. To vše je zde na denním pořádku. Ovšem Terstegen, který si zde vysloužil pobyt za protivení se mocným, se se stávajícím řádem nehodlá smířit. Ví, že má jen dvě možnosti – shrbit se a uradit vše, čemu kdy věřil, nebo vyzvat osud, stát se pánem Arestonu a odhalit všechna jeho tajemství... Nejnovější román klasika české sci-fi je strhujícím příběhem vzestupu a pádu nezdolného lidského ducha bez ohledu na okolí!... celý text

Belisima
22.01.2019 4 z 5

Dobrá knížka. Pomohla mi dostat se ze čtenářské krize. Po přečtení cyklu Algor jsem se do čtení nemohla dostat, nic mě nebavilo a nic mi nepřišlo dost dobré. Rozečteno asi 5 knih. Ale kniha Areston je napsaná velice čtivě a umí pohltit.

hjindriska
20.09.2018

Už čtu třetí díl a stále dobré. Líbí se mi.

sebikus
06.10.2017 4 z 5

Když jsem si přečetl upoutávku, na mysli mi hned vytanula sága o Rámovi od Clarka. Jen tady autor využil kosmickou loď jako věznici, která se každých 8 let přiblíží k Zemi. Ze začátku nás seznamuje se společností a napíná děj, jak trenky teenagera a vytváří charakter hlavní postavy. Pak se děj dobře rozjede po vzoru vší v mateřské školce. Má to spád jak televizní noviny na Nově - sex, násilí, hlášky... Kdyby to zpracoval třeba Kotleta, tak by se hodnocení vyšplhalo snad až na 100%.
Nebudu popisovat celý děj, upoutávka je dostačující.

Nelíísek
01.10.2017 3 z 5

Jak se zbavit nežádoucích osob, vrahů, teroristů a násilníků. Na tuto otázku nám dokonale odpoví Areston!

*MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!

Areston, těleso, které co 8 let vstupuje do vzdálenosti země, je plně soběstačné, dokonalé vězení, které přežijí jen ti nejsilnější a pokud se dostanou zpět na zem už pro ně není nic jako dřív. Takový osud potká také Tarstegena alias Sršně, při nalodění na Areston pro mě přichází prvotní šok. Ti, co si na Areston vysloužili nějaký ten cyklus nejsou sice žádní andílci, ale o co lepší jsou dozorci, kteří je na Areston mají dopravit, nejdřív ji vypumpují žaludek, dají jim všemožné injekce nebo močopudné prášky, zbaví je vlasů, chlupů, prostě všeho, a nakonec je odvezou nahé v kontejnerech mezí tím si do nich jen tak pro srandu mlátí obuškem, no, a to byl prosím jen začátek.

Abych to shrnula, na Arestonu se může vraždit jak na běžícím páse, což dává smysl, funguje tam ale naprosto dokonalý soud, denně zemře 6-10 lidí, takže se na nějaké vraždy nějak nehledí ale zkusí se zmínit o zemi, o moři, o horách… a máš cejch kacíře a podepsaný ortel smrti, cože?!

No dobře jdeme dál, pokud si chceš nějak vydělat, můžeš se stát hovňákem, nebudu to detailněji popisovat nebo byste museli hodil šavli, na Arestonu se dá prodat absolutně všechno vlasy ze kterých se dělá oblečení nebo boty, chlupy, zuby, lejna …

A do třetice všeho nejlepšího, na Arestonu je celkem nouze o nějaké ty suroviny, takže se musí zužitkovat všechno, a když myslím všechno tak i mrtvoly, ty se sesbírají, rozřežou kosti se vyvaří šlachy se použijí jako provázky.

No jen ještě něco dodám. Nejabsurdnější mě připadne šachta, která všechno zužitkuje a potom jako kouzlem vyrobí železo, síru, hliník…

*ZBYTEK UŽ SPOILERY NEOBSAHUJE*

HODNOCENÍ: Sečteno podrženo, Areston je kniha pro silné povahy, protože některé části jsou opravdu nechutně nechutné, zdá se mi, ale že celý tento svět je trochu absurdní a dal by se využít lépe. Areston mi ale nepřipadá jako vězení ale spíše jako archa... No uvidím, co přinesou další díly. Areston je úplně jiná kniha, než jsem zvyklá, přes všechny šílenosti ale musím přiznat, děj knihy mě vtáhl a určitě se k této sérii vrátím, zatím ale tento díl hodnotím na 3*

Pampalini
05.09.2017 4 z 5

Spočiatku som mal pocit, akoby bol príbeh písaný v naivných rokoch 80. Postupne naivitu vystriedala realita nového sveta s vlastnými pravidlami. Príbeh miestami naberá sociologický presah. Pre kompletný dojem je potrebné prečítať všetky diely. Jednu hviezdičku dole za akčné scény, ktoré nefungujú. Príbeh by držal pokope aj bez nich. Sršňovi viac pristane byť knižnicou, ako ochrankou.

Leome
19.08.2017 5 z 5

Musím říct, že tohle je první česká fantasy, která si ode mně bez zaváhání vyslouží pět hvězdiček. Začnu vůbec námětem: který je zcela originální. Tedy alespoň pro mě, nikdy jsem se s podobným námětem ještě rozhodně nesetkala.

Co se mi ale rozhodně líbí je hlavní hrdina. Terstegen "Sršeň" je tak skvělý v tom, že je to člověk racionálně uvažující. Není to vybájený hrdina který se nutně staví za práva slabších nebo klaďas se vším všudy. Naopak, jedná za něj pud sebezáchovy a tím lépe, rozhodně mu to dodává na reálnosti. Stejně tak občas dělá chyby, ale vlastně je svým způsobem docela sympatický.

Promyšlený je i Areston jako takový. Náboženství se svými přikázáními, otroctví, soudní systém; to vše příběh skvěle dotváří a dodává mu na reálnosti. Děj plyne lehce, i když je pravda, že někdy se čtenář dostane od poměrně nudné pasáže k rychlé akci.

Na další díl se rozhodně těším a doufám, že se k němu dostanu co nejdříve, protože tajemství tohohle umělého tělesa se teprve rozkrývá...

Dragell
01.04.2017 4 z 5

Areston je podivné umělé těleso pohybující se vesmírem, které jednou za 8 let potkává Zemi. Jedná se o naprosto uzavřený prostor bez možnosti úniku či ovládání. Pouze při připlutí k Zemi se otvírá vchod.

A to by nebyl člověk, aby nevymyslel objektu speciální účel – proč se nezbavit všech těch kriminálníků a neodklidit je pryč ze Země právě do toho tělesa? Žádní strážci, žádné věci na cestu, vše musí fungovat uvnitř objektu samostatně. A jestli plavbu přežijí, pak se mohou po osmi nebo více letech vybraní jedinci vrátit.

Jenže co když se na takovou cestu dostanete omylem? Snad jako nepohodlný novinář, který prostě někomu ležel v žaludku?

Kniha má pomalejší začátek, trochu nás ukolébává, když nás seznamuje s fungováním Arestonu. Pak ale nahlédneme dál, dočkáme se i konfliktních situací a poštveme proti sobě nejednoho vrahouna.

Příjemné počtení v originálním světě, které ovšem končí až příliš otevřeně a předkládá před nás hned několik otázek, na které musíme hledat odpovědi v dalším díle.

QEDS
30.10.2016 5 z 5

Knihu jsem zakoupil a ihned si jí nechal podepsat i když jsem od ní moc nečekal. Četl jsem od autora děti plástve a moc mě to nebralo, o to více jsem byl překvapen jak mě tato kniha pohltila. Příběh mi přišel komplexní a věci, které jsem považoval za nemožné autor později v knize šikovně vysvětlil. Hlavní hrdina si počíná mnohdy kontroverzně a docela mi dělalo problém alespoň trochu se sžít s jeho problémy, ale jinak jsem si ho oblíbil.

Terva
11.08.2016 3 z 5

Na počátku stvořil Bůh Areston.

Já na počátku série o Arestonu slyšel jeho stvořitele. Josef Pecinovský měl totiž v květnu roku 2016 přednášku na Světě knihy právě o jeho připravované trilogii. Přednáška však byla celkem zmatečná a já nějak netušil, do čeho vůbec jdu. Teď jsem právě dočetl první knihu o Sršňovi, což je hlavní postava románu. A jak jsem napsal, zmatek ve slově pana spisovatele se přenesl i do knihy a obsahu samotného příběhu. Je totiž plný zmatku, protiřečení a nelogičnosti. Ale i přes všechny tyto „nedostatky“ musím, napsat, že je to velmi slušné dílo. Dávám sice jen tři hvězdy, ale určitě budu ve sledování této série pokračovat a rozhodně si další knihy ze života na Arestonu nenechám ujít.

Ty nepřesnosti jsou například dány tím, že na Areston vstupuje člověk nahý a v kontajnerech, ve kterých jsou odsouzenci přepravováni, není místo na další věci ba ani na jídlo. Proto mě neustále překvapovaly věci, které se na Arestonu objevují. Což by nebyl takový problém, jenže ty věci se objevují zrovna v době, kdy si to pan spisovatel přeje – prostě jako mávnutí kouzelného proutku. Tak zatím, co je nám neustále vkládáno do paměti, že to není možné, tak opak je pravdou. Jenže samotné odhalení smyslu a podstaty výrobků musí zákonitě spousty citlivějších čtenářů totálně odradit od dalšího čtení. Vlastně je odhalení celkem morbidní a ne každý s tím bude souhlasit. Možná se někomu zvedne i žaludek.

Proto jsem u čtení tohoto příběhu zůstal. Pan spisovatel si to totiž dělá stále těžší a těžší a já jsem zvědam, kam až se dostane.
Nemá smysl se o tom více rozepisovat, ale věřte je tam toho dost, nalezené zápory by možná daly na další román. Ale nechám to na vás. Podstata příběhu je dokonalá, jen to převyprávění má své vady.
Příkladem může být vykupování hoven. Hovno má cenu dvou dolarů (neřešte, kde se na Arestonu vzaly dolary – to je jiná stránka). Jen mi nikdo nevysvětlil, jak dlouhé hovno musí být, abych za něj ty dva dolary dostal. Co když budu mít sračku? Ta je za kolik dolarů?

Musím však dodat, že konec knihy je strhující a Sršeň se tu dostává na jiné patro svého bytí a to doslova. Přiznávám, že se na další příběh těším. Ten nese název „Útěk z Arestonu“.

CITÁT - Nějaký prase to tu zase poblilo, já se na to vyseru.

biki
25.06.2016 5 z 5

Motiv uzavřeného světa, který putuje vesmírem, aniž by jeho osazenstvo mohlo (aspoň v tomto dílu) do jeho pouti jakkoli zasáhnout, rozhodně není nový. Ale pan Pecinovský ho povýšil na další vyšší úroveň. Hlavní postava, Terstegen alias Sršeň, rozhodně není žádný svatoušek, který se občas nevyhne nutnosti použít drsnější metody, a přesto si na rozdíl od mnoha spolucestovatelů zachovává svou lidskost, i když později toho občas lituje. Jeho houževnatost a tvrdohlavost, s jakými bojuje proti nástrahám Arestonu, ale hlavně svých "bližních", jsou obdivuhodné, vždyť několikrát musí začít znovu od začátku. Ale jak už řečeno níže, Areston se svých tajemství nevzdává lehce.
Velmi zřídka se mi stalo, že jsem u nějaké knihy či povídky měla pocit, že tam není ani o slovo víc, ani míň. Příčí se mi hovořit o dokonalosti, ale tohle se k tomu hodně blíží. A jsem přesvědčena, že i některé další informace ze zdánlivě nudného úvodu se později ukážou jako hodně a hodně důležité. Autorovi hluboká poklona.

kuruteku
05.06.2016 4 z 5

To kouzlo vymyšleného světa je u Pecinovského dokonalé - kam se hrabe Neff. Prvních 30 stránek bylo utrpení, ale stačilo přijít s hrdinovou přípravou na Areston a už tam naskočilo vše, co mne láká na Pecinovského knihách. Škoda, že konec je utnutý. Až moc utnutý - že by přišly další díly?

Nikolaoss
23.05.2016 5 z 5

Nejvíc potěší kniha, od které toho moc nečekáme, ale která od počátku čechrá zvědavost čtenáře do natěšených vlnek. Přesně taková je tato novinka z pera pana Pecinovského.
Po celou dobu čtení jsem měla pocit, že vůbec nečtu vymyšlenou knihu, to co jsem četla, byl prostě fakt! Podle mě to jasně ukazuje mistrovství pana Pecinovského, který není na poli fantastiky žádným nováčkem. Pravda, rozjezd byl trochu pomalejší a prolog jsem pochopila až po nějaké době čtení, ale jakmile se začali objevovat první informace o Arestonu, začetla jsem se okamžitě. Pan autor má talent zakončit každou kapitolu tak, že si prostě musíte přečíst tu další :) pro dobrý spánek tedy nic moc, ale pro knihu skvělé. Areston se svých tajemství nevzdával snadno a prakticky na každé straně čekalo něco zajímavého, napínavého - prostě úžasně podařený příběh. Na další díl už se těším!