Cesta králů

Cesta králů https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114615/bmid_archiv-bourne-zare-cesta-kralu-iRU-114615.jpg 5 540 110

Archiv Bouřné záře série

První kniha plánovaného desetidílného cyklu je vstupní bránou do světa Rošáru. Rošár je kamenná země zmítaná bouřemi, jimž se přizpůsobila příroda (rostliny rostou z kamene a v bouřích se zatahují do země, zvířata se ukrývají do ulit a tvrdých schránek) i lidé (města se staví podle přesných schémat v místech mezi skalami). Při bouřích se uvolňuje zvláštní energie, bouřná záře, kterou je možné nabít polodrahokamy a ty potom využít třeba k pohonu fabriálů (důmyslných zařízení, která lidem zjednodušují život). Předurčení jedinci dokáží pomocí bouřné záře znásobit své síly a získat mimořádné schopnosti. Tento svět čelí dvěma hrozbám: periodickým obdobím katastrofálních spouští, z nichž ta nejhorší a poslední má teprve přijít, a odvěkému nepříteli, pustonošům, proti němuž lidstvo v dávné minulosti bránily rytířské řády paprsku, než záhadně zmizely ze země. Lidem po nich zůstaly jenom střepkordy a střepláty, mystické zbraně, které mění obyčejné lidi v neporazitelné válečníky. Není jich mnoho a platí se za ně královstvími. V tomto světě se odvíjejí na pozadí poněkud absurdní války aletů proti paršendům osudy tří hlavních hrdinů, zprvu samostatně, postupně se v náznacích začínají prolínat.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

The Way of Kings , 2010

Elfinka_
05.09.2016 3 z 5

Všechny kladné komentáře mě navnadily, fantasy mám ráda, ale potom to čtení, nějak mi to nešlo... Hodně jsem se nutila. Asi už jsem na to stará. Strašně moc otázek, které strašně dlouho nejsou zodpovězeny. Je ale jasné, že půjde o hodně propracovanou sérii. Hodně by mě zajímalo, jak se co vyvine a dopadne, ale budu si to muset nechat do svých představ. Skončila jsem někde před půlkou.

Thom
07.07.2016 5 z 5

Super příběh, úžasně čtivá kniha. Všem, kteří chtějí originální fantasy doporučuji.

nikolsn
29.06.2016 5 z 5

Nejlepší kniha co jsem zatím četla

Ogie
28.06.2016 5 z 5

Velice čtivé čtení, které po skvělé Sandersonově trilogii Mistborn potěší každého fantasy čtenáře. Kniha je psaná velice sympatickým jazykem a seznamuje nás se zcela originální světem a příběhem. Začátek knihy může být lehce matoucí, ale poté co ho překonáte a seznámíte se s termíny a názvy, které Sanderson ve svém díle užívá, je to skutečně jízda. Dovolím si tvrdit, že je Cesta králů ještě o chlup lepší než knihy ze série Mistborn, které jsou mimochodem také užasné.

Braenn
22.06.2016 5 z 5

Začátek knihy (a protože je to tlustá kniha, je to pěkně dlouhý začátek) je kondenzovaný kokteil neladících cizích názvů, ras, podivností, rychle se střídajících postav. Trochu jako dát žáčkovi sedmé třídy v hodině Přírodopisu ke studiu lékařská skripta. Ovšem... Kdo na tomto místě odložil a vzdal zdlouhavé samostudium, okradl se o úžasný zážitek a červený diplom na konci.

+ Čtivé. Chuť přečíst si to znovu, abych pochopila ten začátek.
+ Vypracované charaktery, Ztotožníte se. Držíte jim pěsti. Skřípete zuby, když kapitola skončí a dá se prostor nějaké jiné dějové lince.
+ Příběh je neotřelý. Umí překvapit. Obzvláště na to, jak je to tlusté. Inspirace ASOIAF tušitelná, ne však vadící.
+ Fascinující svět.
+ Je to tlustá kniha. Vydrží déle!

- Ten zmatečný začátek může odradit.
- Další nekonečná série. Takže než vyjde za kdoví kolik let další kniha, už nebudu vědět, o čem byla ta první. Alespoň že autor je mladý. Leda bych si ji znovu přečetla... hm, nepsala jsem něco takového v plusech?

Odík
21.06.2016 5 z 5

Zpočátku jsem měla problém se do knihy začíst. Největší problém jsem měla s různými "novotvary" pro označení nadpřirozených věcí či bytostí (spren, střepkord...). Nakonec jsem se s hrdiny knihy jen těžce loučila. Těším se na další díly!

NicaCola
10.05.2016 5 z 5

Knihu jsem začala číst v lednu. Po asi 200 stránce jsem ji odložila a před týdnem jsem se k ní vrátila. Pořád jsem nad ní musela přemýšlet!!! NEUVĚŘITELNÝ... dokonale popsané postavy, děj, prostě všechno...Po přečtení Mistborna a Ohniboje jsem si nemyslela, že se Brandon ještě dokáže překonat, ale... překvapil mě! :) Klaním se...

veri98
18.03.2016 5 z 5

Nejprve musím říct, za tato kniha najisto patří mezi mé nejoblíbenější knihy. Ze začátku, ale i občas uprostřed knihy, jsem měla problémy pochopit a zapamatovat si nové, často jen v jedné kapitole popsané postavy. Celkem mě to mátlo. Ale jak se kniha blížila ke konci, vse dostávalo určitý smysl a vysvětlení. Opravdu tento první díl je jen vrchol ledovce, zbytek je zatím skryt. Nutí mě to pustit se hned do dalšího dílu. Postavy si myslím byly dobře popsané, dokázala jsem si je představit. A ta škála nových světů, ras a věcí mě naprosto fascinovala. Kaladin je výborný hrdina, ale někdy jsem si přála,aby udělal určitá rozhodnutí jinak, avšak to by pak už nebylo ono, že? Proto dávám všech 5 hvězd.

fany83
15.03.2016 3 z 5

Všechno mi přijde tak trošku povrchní a nedotažené. To se mi u autorů jako je Martin, Simmons, Williams, China atd... prostě tak často nestává (byť každý má někdy svou slabší chvilku). Tady jsem měl opravdu problém nalézt byť jen jedinou opravdu strhující pasáž. Atmosféra prakticky nijaká, respektive málo vtahující (je to prakticky takový úvod do nového světa). Postavy jsou o poznání plošší a méně prokreslené. Ani samotný styl psaní mi nesedl, nevím, možná je to překladem (originál jsem nečetl). Přišlo mi to strašně jednoduché až naivní a místy trochu nudné, což je vzhledem k rozsáhlosti díla celkem pochopitelné. Zkrátka chybělo mi u toho takové to šimrání a mražení na zátylku, které mě vždy nutí číst do pozdních nočních hodin. Ba naopak, musel jsem se dost nutit číst dál, což se ve druhé polovině knihy začalo obracet k lepšímu. Nakonec jsem knihu dočetl. Bohužel, nezaujala mne tolik. Je mi to docela líto. Těšil jsem se a vyloženě zklamán opravdu nejsem, to nikoliv. Ovšem jen kvůli lince s Kaladinem a několika zajímavým myšlenkám mi nestojí za to hned číst další díl. Možná časem. Ovšem dle recenzí a zde napsaných komentářů se jedná o výborné a strhující čtivo. Nejspíš jsem asi ta vyjímka, která potvrzuje pravidlo nebo jsem četl něco jiného, případně jsme si s autorem zkrátka nesedli:) I tak si kniha zaslouží silnější tři...

borknagar
10.03.2016 5 z 5

Další důvod, proč člověk miluje fantasy příběhy. Tato rozsáhlá kniha je vlastně jen úvod neuvěřitelně dlouhého příběhu (alespoň podle plánu autora) a pokud vše vyjde, Sanderson dílo dokončí, můžeme tu mít jednu z nej fantasy ság, která kdy byla stvořena (samozřejmě bereme v potaz to, že Malazskou knihu padlých nikdo nikdy nepřekoná). Příběh, který má přes 900 stran se nemůže obejít bez hluchých a méně zábavných míst, ale zde je jich doopravdy jako šafránu. Důvodem jsou skvěle napsané postavy (Kaladin, Dalinar, Šalán, celá čtvrtá mostní a záhadný Filuta), skvěle vymyšlený svět (který funguje), historie, rasy a mnoho dalších maličkostí, které vás do příběhu uvrtají a už nepustí. V době, kdy celý svět čeká na další díl Písně ledu a ohně je to dobrá a kvalitní volba, jak zůstat u fantasy literatury a nepolevit v kvalitě čtení......

N10Tikky
21.02.2016 4 z 5

Tolik výborně napsaných stran a vlastně jsme se sotva seznámili se zápletkou. Čtyři roky pryč a další díl je kde?

Aaron Lewis
31.01.2016 5 z 5

Nemám slov... to bylo úplně dechberoucí. Nevěděla jsem, co od toho čekat, prostě jsem začal číst a nevěděla jsem nic o autorovi, ani moc o čem to asi tak bude. S hrůzou zjišťuju, že je jenom jeden další díl a ty ostatní se teprve snad napíšou... Ale tohle... Páni. MKP má konkurenta. Nemůžu se dočkat dalšího dílu... tohle jsem fakt nečekala. Naprosto strhující... a ten závěr od té čtvrté části, to byla vyloženě lahůdka.

Greene
29.01.2016 5 z 5

O téhle knize jsem slyšel tolik chvály. Všichni říkali, že je to skvělé, že se mi to bude líbit. A dlouho jsem odolával. Epickou a dlouho fantasy mám rád, ale nechtělo se mi znovu vstupovat do stejné řeky. Bál jsem se, ale nakonec jsem si knihu pořídil. A rozhodně jsem nelitoval. Není to sice tak dobré jako ASOIF od Martina, ale i tak si Cesta Králů nechává některé skvělé momenty pro sebe. A ten konec! Jestli autor bude držet laťku pořád stejně vysoko, no, máme se na co těšit. Věřím, že mě Brandon Sanderson ještě překvapí.

aivi
28.01.2016 5 z 5

Další ohromná série, která nový příběh skvěle odstartovala už od začátku. Chvíli mi trvalo než jsem se zorientoval a po úžasném úvodu to bylo táhlé, ale jakmile jsem se chytil, měl jsem větší a větší potřebu číst dále.

Velmi jsem si zamiloval Rošár, geniálně vymyšlený svět plný zvláštních tvorů (roklebloudů, bělohřbetek, ..), rostlin a sprenů. Myslím si, že se kniha nedá s ničím srovnávat, je to opět něco jiného, Brandon má dobré nápady a přijde mi, že na to jak "málo" je tam postav, téměř nic o nich nevím kromě Kaladina, Šalán a Dalinara. Zajímavého materiálu je tam hodně, takže nepochybuju, že by v dalších 9ti knihách nebylo o čem psát. :)

Benjiki
28.12.2015 4 z 5

Tuhle bichli jsem koupil za nemalé peníze kvůli oslavným recenzím a přenádherné obálce. Na začátek zareaguji na nejmenovaný komentář tady na databázi - WTF? Lepší než Martinova Píseň? Rozhodně ne. Lépe vykreslené postavy? Tak to sem četl jinou knihu, postavy v Cestě jsou mnohem méně živelné a mnohem méně věrohodné než u Martina, vlastně jsou celkově dost otravné a nerealistické až klišovité - jo, Kaladin mi k srdci docela přirostl, neříkám že ne. Další věc, nečetlo se to zrovna nejlíp, popravdě jsem knihu zvládl až na druhý pokus. Svůj lví podíl na tom má určitě otřesný překlad, kdy mocná šlechta chvílemi mluví spisovně a chvílemi jak já, bije to do očí. A teď klady, magie a svět jsou neskutečně originální, Bran vybudoval epický podklad na epickou ságu. Zlo v pozadí je dostatečně děsivé a já sem docela zvědav jak to bude pokračovat. 70 procent, díky obálce a úvodní vraždě s motherfucker magií dávám slabší čtyři hvězdy.

SedllY
14.11.2015 5 z 5

První má přečtená kniha od tohohle autora a ihned jsem si jej zamiloval!
Nebojím se tvrdit, že série Archiv Bouřné záře je lepší než Hra o trůny. Postav je zde méně, avšak jsou daleko víc popisovány a daleko víc se do nich dokážu vžít. Děj je svižnější a baví každou kapitolou.
Dost bylo řečí.. Ihned se jdu vrhnout na druhý díl! Život před smrtí! Síla před slabostí! Cesta před cílem!
Knihu vřele doporučuji! Mimochodem Brandon Sanderson si u nás zaslouží mnohem víc pozornosti a prodaných výtisků!

jennefer
14.11.2015 5 z 5

Ono to opravdu mělo tolik stran? Chci vííííc!!! Po GoT konečně pořádná a opravdová fantasy... Ještě že můžu začít číst hned pokračování:-D

SONP
19.10.2015 5 z 5

Tak! A po hodinách a hodinách večerního posilování s touto bichlí to mám za sebou. Byl to opravdu parádní začátek fantasy série a asi jeden z nejlepších, co jsem četl od dob seznamování s Tolkienem. Sanderson mne uchvátil možná ještě víc než G.R.R. Martin - jeho sága je oproti Písni ledu a ohně výrazně méně špinavá a výrazně více magická. Autor vytvořil propracovaný magický systém, geografii, historii a mytologii a současně to vše nenaklonoval odjinud.

Šíře příběhu je opravdu epická a děj se někdy šine kupředu tempem obřího korýše "čaly", která přišla o nohu. Dokud se nebojovalo, neměl jsem s tím problém, ale toto tempo mi trochu začalo vadit u bitevních pasáží v závěru knihy. Zapomeňte na Návrat krále a na bitvu na Pelennorských polích popsanou na pár stránek. V bitvách "Cesty" se čtenář dozví vše o každém bojovém přesunu a každém úderu meče, ale naštěstí i o každé bojovníkově myšlence a pochybnosti (takže z toho není klasická akčňárna dnešních dnů). Hodně mne také čas od času zatahal za oční řasy jinak příjemný překlad, který z neznámého důvodu do spisovné řeči vkládal nespisovné tvary přídavných jmen.

Kniha celkově úžasná, jen několik jednotek procent srážím za rozvleklost bitevních pasáží a také za to, že autor už na začátku inzeruje nekonečnou sérii 10 (!) knih, což mne trochu odpuzuje, protože nevěřím, že v takovém kvantu se dá udržet vysoká laťka, nasazená prvním dílem. 96%

Weezing
10.10.2015 5 z 5

Jedna z vrcholných sérií soudobé fantasy tvorby (spolu s Písněmi ledu a ohně a Kronikou královraha). Autor vytvořil velmi zajímavý svět se spoustou národů a kultur, který nevytváří dojem, že byl zkopírován z jiných děl. Magie je klasicky velmi propracovaná jak je u Sandersona zvykem. Tento díl slouží jako seznámení s postavami a navede je na začátek cesty touto sérií. Hlavní (i vedlejší) postavy jsou zajímavé a nikdy se mi nestalo, že bych o nějaké vyloženě nechtěl číst.

Na druhou stranu kniha obsahuje pár pomalejších pasáží, kdy se je tempo děje až moc pomalé, ale na konci vám bude stejně líto, že kniha nemá dalších 1000 stránek.. :) Dalinar a Kaladin mi přišli jako trochu moc černobílé postavy, ale to se v dalším díle změní. Jo a na posledních 150 stránkách vás čeká opravdu epické vyvrcholení.

LadyMichelle
06.10.2015 5 z 5

Jedno z nejskvělejších literárních děl, co jsem za svůj život přečetla!!! I když jsem se zpočátku nemohla do knížky začíst, tak postupně si mě děj přímo podmanil. Díky Bohu, že letos vyšlo pokračování! :-))