Anna zo Zeleného domu

Anna zo Zeleného domu https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22576/anna-ze-zeleneho-domu-22576.jpg 5 1605 351

Anna ze Zeleného domu série

Veselé i smutné príbehy siroty Anny, ktorú si adoptujú dvaja prostí vidiečania - súrodenci Marilla a Matej Cuthbertovci. Temperamentná Anna s bohatou fantáziou a predstavivosťou spôsobí Marille a Matejovi spočiatku veľa starostí svojimi neuvedomelými výčinmi, no napokon majú z nej radosť, ich život dostane nový zmysel a čoskoro si ho už bez Anny ani nevedia predstaviť. Spisovateľka v celom rade týchto kníh naplno rozvinula svoj rozprávačský talent, fantáziu, zmysel pre humor, a tak sa Anna stáva hrdinkou všedných i nevšedných príbehov, odohrávajúcich sa na Ostrove princa Eduarda v prostredí nádhernej prírody.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Mladé letá

Anne of the Green Gables , 1908

_Michelle_
12.07.2020 5 z 5

Krásné čtení o tom, co se stane, když místo adoptivního syna dorazí na farmu upovídané zrzavé děvče plné snů, nápadů a radosti ze života v krásné přírodě.

JulianaH.
11.07.2020 5 z 5

„To je ale krásný den!“ vykřikovala Anna a zhluboka si vzdychla. „Je mi líto těch, co se ještě nenarodili, protože ho nemohou prožít. Pravda, mohou se dožít jiných pěkných dní, ale tenhle den jim nikdy nebude patřit.“ (1908)

„Anna ze Zeleného domu“ patří k těm dětským knihám, které lze poprvé číst až v dospělosti, aniž by ztratily něco ze svého kouzla. Vůbec mě nepřekvapuje, že ji milují generace čtenářů už od počátku 20. století.

Příběh osiřelé zrzečky je vystavěný především na lyrických popisech kanadské krajiny a na Anniných monolozích. Autorka zvládla napodobit dětský způsob vyjadřování tak věrohodně, že hrdinku téměř slyšíte švitořit. Postavy jsou vykreslené dobromyslně, ale bez idealizace. Sama jsem se divila, že jsem si časem oblíbila i mravokárnou klepnu Ráchel Lyndovou; jenže to jinak nešlo. L. M. Montgomeryová skvěle zachycuje také hrdinčino dospívání, přinášející změny povahy a úbytek nebo usměrnění fantasie. Jako malá bych asi nedocenila laskavou ironii, s níž autorka podává Annin intelektualismus, příliš raný u jedenáctiletého děvčete a kontrastující s dívčími starostmi o šaty a – hlavně – vlasy. Ač je to zřetelně kniha s autobiografickými prvky, hýří nadhledem.

Neubráním se srovnání se seriálem od Netflixu. Asi nemá cenu podotýkat, že v knižní předloze nejsou žádní černoši, Indiáni, homosexuálové a Židé; zato se tu objevují decentní náznaky feminismu (z nichž seriál udělal agitku „čtvrté vlny“). Na druhou stranu z knihy mnohem méně dýchá atmosféra belle époque s jejími vzdušnými balóny, nafouknutými rukávy a dostavbou železniční trati.

Vzala jsem si „Annu“ na dovolenou, kde jsem mohla přečíst jen asi dvacet stránek denně, ale o to víc jsem si vychutnala každý doušek. Byl to vzácný požitek. Škoda, že nebudu mít děti. Tuhle knihu bych jim byla předčítala tak ráda jako „Heidi“.

MagdalénaD
13.06.2020 5 z 5

Má nejmilejší dětská knížka, ke které se čas od času vracím i v dospělosti. Po tolikáté čtená a stále v sobě má to kouzlo.

knižní_Káťa
12.06.2020 4 z 5

Kniha mě vtáhla do děje, i přes to, že jsem dospělá osoba. A to vnímám jako důkaz toho, že kvalitní příběh může oslovit všechny generace. Ideální čtení po náročném dni, k čaji, sušence a dece.

PetraBery
23.05.2020 5 z 5

Krásná vzpomínka na dětství. Desetiletý sirotek - zrzavá Anna s neuvěřitelnou představivostí se dílem náhody a štěstí ocitá v Zeleném domě u postarších sourozenců Marie a Matěje. Sledujeme její dospívání vykreslené všemi barvami každého ročního období.

m_martina
21.05.2020 5 z 5

Tohle je další krásná kniha, která nepotřebuje reklamu. Je romantická, procítěně napsaná a prostě úžasná. Už se těším, až si ji vnučky přečtou samy, jsem si jistá, že se jim bude líbit.

Adíček
11.05.2020 4 z 5

Super knížka. Pro mě to byla taková odpočinková kniha něco ze života.

AnselmaAlois
10.05.2020 5 z 5

Roztomilý a zčásti dojemný příběh o zrzavé Anně, která žije se svými pěstouny v Zeleném domě. Musí se učit ovládat své city,správně se chovat,..a to se neobejde bez veselých scén. Moc milá knížka, neváhám doporučit!

pajaroh
26.04.2020 4 z 5

Kdyby se mi tato kniha dostala v dětství do rukou, přidala by se ke 100x čteným, ohmataným, otrhaným, milovaným (Heidi, děvčátko z hor, Děti z Bullerbynu, Danny, mistr světa, Gabra a Málinka)... A možná je dobře, že jsem ji četla až v této době, protože i když je to dětská literatura, optimismus, lidskost a nadhled si z ní může odnést kdokoliv.
Krásné neosekané vydání od Albatros s ilustracemi Ivony Knechtlové.

pichova.veru
22.04.2020 5 z 5

To je tak líbezná a milá kniha. Miluju jí ????

MisaK81
20.04.2020 4 z 5

Přesto, že je to dětská kniha, v dětství mi, nevím proč, unikla. Přitom vím jistě, že by se mi moc líbila. Líbila se mi dokonce i teď. Musím však přiznat, že mě ke čtení kromě knižní výzvy nasměroval také televizní seriál Anne with E. Nedrží se stoprocentně knižní předlohy, ale co zůstalo je bezprostřední upovídaná hlavní hrdinka. Určitě doporučuji dospívajícím dívkám, věčným snílkům a romantikům.

Aria131
20.04.2020 5 z 5

Na doporučení své kamarádky jsem si pustila nový seriál Anne with E a absoluně jsem se zamilovala. Nevím přesně do čeho, ale myslím, že se k němu budu muset vrátit.
Ale sem nepíšu kvůli seriálu, ale kvůli knize, kterou jsem si bez dlouhého otálení přečetla.
A byla pro mě pohlazením po duši. Hltala jsem každé slovo a toužila jsem se k onomu Zelenému domou podívat abych mohla nasát vůni Opojení a projít se Mileneckou alejí.
A hlavně poznat tak čarovnou osůbku jako je Anne. Samozřejmě se v nejbližší době chystám přečíst další díly, které pro mě konečně budou překvapením, protože jsem si vybrala špatné pořadí a místo knihy jsem první sáhla po velice odlišné seriálové adaptaci.
Chápu, že seriál musí být poutavější, aby diváky bavil. Ale jako by se po prvních 40 min scénáristé rozhodli napsat vlasní dílo se všemi prvky moderního úspěšného seiálu (LGBT, problémy mladých, alkohol(v mírné míře), depresivní scény z minulosti, láska o které ví všichni kromě hlavních hrdinů, nějaký ten zločin, a takhle bych mohle pokračovat...)
a občas si vybrali nějakou kapitolku, kterou by se alespoň inspirovali. I když musím říct, že seriál měl spád a skvělé obsazení.
No ale dost o seriálu. Co se týče autorčina stylu psaní, tak jsem si ho zamilovala. Každý popis Anniny představy ve mě probouzel stále větší touhu vrátit se do dětsví, abych si ho mohla znovu vychutnat.
No skrátka nemůžu než dát dát knize 5 hvězdiček a uš se těším na další díly.

Daura
07.04.2020 5 z 5

Moje nejmilejší Anna... Tato kniha mi pomohla překonat mé těžké dětství. A stále se k ní vracím i v dospělosti. Četla jsem ji snad 1000 krát. A stále nemám dost. Nejhezčí knížka pro duši.

Alex.Barunka
09.03.2020 4 z 5

Netflixová Anne si mě omotala nekompromisně kolem prstů. A v tomto případě jí patří prvenství před knihou. Bylo to skvělý, ale seriál zkrátka nabízí víc, i když se do toho pletla fikce :)

HerrPilot
03.03.2020 4 z 5

Mmno…
Na vysokoškolská kolena jsem si přečetl i tuto dětskou klasiku, jakkoliv jsem už byl z hlediska této knihy po záruce.
Kniha jako taková se mi docela líbila, postavy byly celkem věrohodné, prostředí bylo dost podařené, vtip tu byl taky zastoupen, ale cosi mi tam nehrálo. Chvíli jsem přemýšlel, až mi to došlo- Anna takřka v každé kapitole brečela. Fakt! Někdy i třikrát za JEDNU kapitolu. Měl jsem v úmyslu udělit tři hvězdičky (přece čeho je moc, toho je příliš), ale díky pekelně sadistickému konci celého příběhu o jednu hvězdu zvyšuji.

I přes mé výhrady se (podle mne) jedná o jednu z nejlepších knih pro děti (a nejen), která se navíc odehrává v krásném prostředí (což jsem zmínil výše), nicméně kvůli oné neustálé uslzenosti opravdu nemůžu dát plný počet hvězd, ta mne fakt štvala.
Ale v budoucnu se ke knize ještě vrátím (ačkoliv pokračování číst nebudu), protože přinejmenším popisy Avonlea za to stojí.

P.S. Vydání z roku 2017 je opravdu pěkné, nejen díky padnoucím ilustracím, ale také díky tomu, že se jedná o jedno z mála (zatím) necenzurovaných vydání.

Jass
22.02.2020 5 z 5

Nové čtení Anny ze Zeleného domu - tentokráte v angličtině... A Anna je stále krásná, ne-li krásnější - možná proto, že tentokrát je necenzurovaná... :) Vážně velké nadšení... Jedna nádherná citace, která jsem si jistá, se do původního českého vydání nedostala...
"...The world looks like something God had just imagined for his own pleasure, doesn't it?"

Mensa627
22.02.2020 5 z 5

Moc hezký příběh. Ráda se ke knize vracím.

Barik05
13.02.2020 5 z 5

Pokaždé na konci brečím jak želva! Je to neuvěřitelně nádherný příběh, který bych mohla číst stále dokola. Miluji tu knihu!

ali_223
11.02.2020

Moc hezké. Mám i rozšířené vydání

rozina351
06.02.2020 5 z 5

Jedna z mých dívčích TOP knih. Nechybí jemný humor, věrné přátelství, vznešené ideály ani silné city! Krásné popisy kanadské přírody i mezilidských vztahů na pozadí viktoriánské éry. Anna je hrdinka, se kterou se lze dobře identifikovat, takže pro dospívající dívky se zájmem o historizující čtení ideální četba.