Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206172/bmid_analfabetka-ktera-umela-pocitat-206172.jpg 4 4221 937

Druhý román autora Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel. Nombeko začala pracovat v pěti letech jako vynašečka latrín na předměstí Johannesburgu, v deseti letech osiřela. Nic nenasvědčovalo tomu, že by neměla prožít svůj život v jedné z chatrčí největší chudinské čtvrti světa a pak tu předčasně umřít, nikým nepostrádaná. To by ale nebyla Nombeko – analfabetka, která uměla počítat. Osud i její talent ji zavedou až do mezinárodní politiky, na druhou stranu zeměkoule, ke dvěma identickým a zároveň velmi odlišným bratrům. Během jejího dobrodružného putování se jí podaří zamotat hlavu agentům nejobávanější tajné služby nebo být unesená ve špinavém náklaďáku na převoz brambor. A tím to zdaleka nekončí... Jonassonův první román Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel se záhy po vydání stal čtenářským hitem a dva roky po sobě nejprodávanějším švédským románem. Přeložen byl do 40 jazyků. Fenomenální úspěch sklízí v mnoha zemích světa, včetně Česka, kde se dosud prodalo přes 50 000 výtisků. Grandiózní příběh, který ve srovnání se „Staříkem“ nezaostává ani nápady překračujícími veškeré hranice, ani bizarními zvraty a ani nezapomenutelným půvabem.... celý text

Paganfairy
05.11.2020 5 z 5

Výborná kniha, smála jsem se od začátku do konce.

karaliene
26.10.2020 4 z 5

Chvíli jsem si říkala, že je Nombeko černý Saturnin v sukních, pak se mi vybavil suchý humor Tří mužů ve člunu, blahosklonná genialita Cimrmanova, až jsem dospěla k tomu, že kniha i její hrdinové jsou zcela neopakovatelné unikáty. Do jednoho.

Tess.96
24.10.2020 5 z 5

Moje prvotina od Jonase Jonassona a jsem mile překvapená. Je to úplně jiný styl psaní, než na který jsem zvyklá, ale o to se mi to líbilo více. Něco jiného, originálního a hlavně vtipného. Moc se mi zamlouvá, že spisovatel používá reálné postavy a události a do toho zamíchává vlastní fantazii. Funguje to na jendičku.

zuzana4291
10.10.2020 3 z 5

Přemýšlím, jak tuto knihu hodnotit. Mísí se ve mně protichůdné pocity. Kniha se velmi dobře čte, dějově je chvilkama až moc absurdní, i když logická. Možná jsem tu knihu asi úplně nepochopila, alespoň měla šťastný konec.

Anna27
21.09.2020 4 z 5

Musím říct, že Analfabetka mě bavila více, než Stoletý stařík. Je to vtipné, místy komicky absurdní, určitě doporučuji.

DreamerX9
13.09.2020 3 z 5

Analfabetka měla v sobě něco zcela jiného než stařík ale přes to byla kniha zajímavá a děj mě bavil.

Ivan F
29.08.2020 4 z 5

Ani lepšie, ani horšie čítanie než je "Storočný starček". Osobne mi sled absurdných situácií v Analfabetke prišiel o niečo viac uveriteľný a menej prehnaný (hoci to určite nebolo autorovým úmyslom), ako v Starčekovi, predsa len tam bolo až moc historických postáv, ktoré stretol. Tu je ich menej a švédsky kráľ oháňajúci sa sekerou, aby odťal krk trom sliepkam, lebo je hladný a má prisľúbený paprikáš, tak ten si ihneď získal moje sympatie, hoci najskôr to mal trochu nahnuté. Celkovo ide o veľmi príjemné oddychové čítanie, ktoré svojim osobitým štýlom pohladilo moju hladnú čitateľskú dušu. Obidve knihy umiestňujem do top favoritov na tú naj knihu v kategórii absurdná literatúra. Je cítiť, že autora písanie bavilo - mňa zas bavilo čítanie.

Besa
19.08.2020 5 z 5

Veľmi príjemné prekvapenie, dávam plný počet hviezdičiek.Na prečítanie tejto knihy som si počkala niekoľko rokov. Prvá kniha, ktorú som od tohto autora čítala bola Zabijak Anders.Bola som z nej taká rozčarovaná, že som neplánovala iné Jonassonove knihe vôbec čítať. Ale táto kniha je úplne iná liga. Vtipná a veľmi milá. Svojim spôsobom má ten istý štýl ako Zabijak.ALe to, čo som v Zabijakovi hodnotila ako "to snáď nemyslí vážne, má nás všetkých za idiotov...Tak to je absudtné." som v tejto knihe hodnotila skôr ako " to som teda vážne nečakala, čože? Tak to je absurdné."

denisa7430
08.08.2020 5 z 5

Naprosto dokonalé! A jako audiokniha taky nemá chybu!

MartinJay
01.08.2020 5 z 5

Skvěle napsaná knížka. Chytne a nepustí. Dalo by se říci, že se jedná o pokračování Stoletého staříka. Nemyslím si to. Děj se odehrává nezavisle na předchozí. Doporučuji všem kdo mají rádi zábavnou literaturu.

toni-az
01.08.2020 4 z 5

Sice jako obvykle místy nelogické a přitažené za vlasy, ale styl psaní je prostě čtivý a zábavný. Místy jsem se i zasmál. Být to první kniha autora, kterou jsem četl, asi dám plný počet, ale musím říci, že všechny jeho knížky jsou na jedno brdo.

Aliii
30.07.2020 5 z 5

Analfabetka mě (po)bavila a říkám si, jak by se jí asi dařilo u nás v ČR :-D Absurdní humor autora JJ se mi zamlouvá a i když jsem se zrovna neválela smíchy po zemi, při čtení jsem se pořád usmívala a těšila se na další kapitolu.

Tess.96
27.07.2020 5 z 5

Jedná se o moji první knihu od autora a hned od začátku mě zaujal jeho zvláštní a osobitý styl psaní. Rozhodně jsem se s ničím takovým ještě nesetkala. Opravdu se mi ale jeho styl zalíbil a hlavně jak dokázal do smyšleného příběhu jihoafrické dívky dostat kousek reálné historie. Je to příběh, u kterého se zasmějete, občas se cítíte frustrovaní a také se někdy něco dozvíte.

Sabina335
22.07.2020 5 z 5

V porovnání se Stoletým staříkem byla kniha poněkud slabší, ale opět to bylo krásné oddechové čtení. Autor má prostě svůj styl psaní, který nemusí sednout každému, stejně tak jako jeho smysl pro humor. Kniha je plná absurdních situací a musím říct, že mi občas nad vším zůstával rozum stát.

Mydlivoj
21.07.2020 3 z 5

Bohužel,Stařík nasadil laťku alespoň pro mě hodně vysoko. Nebo se prostě jen nedokážu vyvarovat porovnání. Zkrátka....milá kniha,kterou jsem dočetl jen kvůli tomu,abych se dozvěděl jak se zbavili......

Korejš
20.07.2020 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha při práci na zahradě. Vlivem několika dějových zdánlivě nesouvisejících linií, které mě nutí přemýšlet jak spolu souvisí, vlivem originálního příběhu, který mě nutí být zvědav jak dopadne, a vlivem sympatického humoru pana Jonassona jsem vozil hlínu, plel záhon, sekal trávu, stříhal vinné keře, sbíral ovoce a zeleninu, přehazoval kompost a to vše neustále se usmívajíc, aniž bych měl potřebu odpočívat, jíst nebo pít. Nestává se zas tak často, že bych knihu přečetl jedním dechem během jednoho dne nebo večera jako někteří jiní čtenáři. A už vůbec se nestává abych moc pracoval. Díky Analfabetce jsem pracoval 13 hodin v kuse. Aspoň mám hotovou zahradu, díky Nombeko, díky Holgere, díky idiote, díky Celestine....díky Jonasi Jonassone! :)

AkiB
06.07.2020 4 z 5

Nebylo to špatné, více mě bavila druhá polovina knihy. Že bych se vyloženě smála, to ne, občas jsem se spíš pousmála. Obdivovala jsem autorovo nadání pro psaní, protože napsané to je opravdu dobře, i když asi nejsem úplně správná cílová skupina.

Artep071
16.06.2020 4 z 5

Vtipná a čtivá , trošku jsem měla pocit, že se příběh zbytečně táhl, ale mám jí ve své knihovně a jednou se k ní vrátím. Některé pasáže byly tak vtipné, že jsem slzela smíchy. Kniha stojí za přečtení a za vlastní posouzení .

Ujko
13.06.2020 5 z 5

Super, připadá mi, že na Stoletém staříku se autor zacvičoval a tady to dotáhl k dokonalosti. Ten úžasný nápad a ty gagy. Docela jsem si při čtení procvičil bránici

Katka2382
11.06.2020 5 z 5

Jo tak tohle byla jízda.Za mě stopro lepší než Stoletý stařík,mnohem víc jsem se bavila.Autor má skělý smysl pro absurdní situace,hlavně oceňuju ze čtenář nemá ani nejmenší tušení kam se děj bude ubírat.Prostě skvělá humorná oddechovka.