Amerika

Amerika https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112179/amerika-112179.jpg 4 461 53

Nedokončený román, vrcholné dílo dnes světově uznávaného pražského německého spisovatele. Do příběhu šestnáctiletého chlapce, kterého rodiče z trestu poslali do Ameriky, a jenž bezmocně hledá zakotvení v té zemi divných zvyklostí a čistě obchodního vztahu k člověku, autor promítl mnoho ze svých životních zážitků, zejména ze svého postavení v otcovském domě, kde otec nepřál jeho literárním sklonům. Předmluvu napsal Pavel Reimann.... celý text

Dolina
25.11.2019 4 z 5

Škoda, že je nedokončeno. Narozdíl od Zámku mi tady nějaké ukončení chybělo.

zanzara
20.05.2019 3 z 5

Max Brod udělal Kafce edicí těchto zlomků pěknou medvědí službu... Představy o Americe autor vzal asi z filmů Bustera Keatona? Pravda, moc to nepřekáží - Kafka stejně pozoruje jen vztahy mezi lidmi. Ale tady je to všechno tak naivní: hlavní hrdina sám svým chováním prosi o potrestaní, a pak lituje sám sebe: "já jsem ideální a svět nespravedlivý". Možná je to mužská variace na "Justinu aneb prokletí ctnosti" de Sade'a, anebo současná parodie na Volterův "Candide, čili Optimismus"? Sice pěkné pozorování detailů, jako vždycky u Kafky, ale celé nemá to hlavu a patu. Protože neexistuje rozluštění, závěr, smysl. Že by jako v životě?

Matejji
30.03.2019 5 z 5

Škoda jen že není dopsána...

Kuža007
19.12.2018 5 z 5

Stejně dobrá Kafkova kniha jako Proces.

Damato
11.09.2018 3 z 5

Tady u téhle knihy jsem konečně pochopila, že to není nuda, která mě Kafkovými knihami provází, je to naprosté nepochopení a psychická zátěž , která mi stojí věrně po boku u jakékoli z jeho knih.
Vzdávám to Franzi Kafko, tobě to nemusí být líto, máš miliony dalších věrných čtenářů, já ti prostě nerozumím a pokud porozumím, je to děsně vysilující.

Palivo
05.09.2018 3 z 5

Bom dia.

Jelikož se kniha jmenuje Amerika, vítejte u hiphopové recenze, bitch yo.

Hip hop nebo Snup Dogg v knize sice není, ale to nám vůbec nevadí.

Takže, mladej vocas z pražskýho hoodu, Karel AKA Ice T-Grossman AKA 2Kaja, dovalí do Ameriky, kde začne chillovat u strejdy, kterej má hodně vaty, takže hip hop jak sviň, to chceš. Místo za bitchama ale Karel jede na výlet za nějakým frajerem, což strejdu dost vypissuje a mrtě ho vyfukuje.

Takže adios.

Karel se hodí do klidu, loket z vokna, neřešit hovna a vydá se na cestu do vnitrozemí, kde najde dva maníky, tedy jeho crew, bičes. Společně založí Wu-Karel-clan, ale hned se rozkmotří a Karel skončí jako liftboy v hotelu - to nechceš bejby. Tady následuje asi jediná kafkovská pasáž, kdy je obviněn z kráděže a dalších funky shit, a tím zábava končí. Už tou dobou mě to moc nebavilo a ukázalo se, že Kafka psal první polovinu knihy asi na Vyšehradu - protože poté to šlo už jen z kopce. Hihihi, si zabil jak sviň. Booyakasha!

Abych zabránil nudě, vytáhl jsem z rukávu trik starý jako samo lidstvo - jako hlavního hrdinu jsem si představoval Romana Zkamene. To trochu pomohlo, ale moc ne. Feačuring zpěvačky a další krkolomné skills v následujících kapitolách mě docela uspávaly a přišlo mi to celý takový nemastný, neslaný. Možná jsem měl knihu omastit nebo osolit. To už se ale nikdy nedozvíme.

6/10, pro mě nejslabší Kafka.

toni-az
25.04.2018 3 z 5

Z této knihy jsem poněkud rozpačitý. Že není dokončená, to jsem věděl předem. Že bude nepochopitelná jsem tušil vzhledem k autorovi, nicméně to se nestalo. Za mě celkem precizně napsané dílo, na svou dobu asi něco neobvyklého, na tuto dobu taková normální knížka. Z fragmentů je cítit, že by mohla být trochu zajímavější, kdyby ji nakonec stihl dopsat, ovšem to by asi byla zase pekelně dlouhá.
Každopádně číst se to dalo, žádný zázrak se nekonal.

opic 12
16.02.2018 5 z 5

Tatko,tatínku,táto...
Co jsem provedl,čím jsem se provinil,kde se stala chyba? Vyslechni mne OTČE !
Kam se mám vydat,co si počnu v tom velikém světě tam který mě čeká za oceánem s velkým kusem vody který mě děsí a zároven budí respekt,co čeká tam na mě? Pronásledovaný,ztracený,nezvěstný.
Ač prošel jsem si jistou proměnou nedosažitelnou pravdou jak ve snech se přiznávám se svojí naivitou,že ideál je skrytý v mlhavém zámku a lámati si nad tím hlavou je nekonečným procesem který si vezmu na palubu s připlutím k neznámému pobřeží Ameriky tam v dáli za horizontem věcí příštích si možná budeš zrovna v té době čísti řádky určené Tobě můj nejmilejší tatínku.
Ted však jsem ještě zde a dopis otci třímám v kapse u saka.
Je nám krásně,když je něco dobře napsáno a když se to ještě navíc náramně čte.Ještě před pár lety bych se asi z Kafkových slovních vln brzo topil,ted už přeci netonu a přeci jenom ani brčko nad hladinou nepoužívám a tak i bez šnorchlu si to jeho umění užívám...chtělo to čas,nikdy bych netušil,ale přišlo to k podivení i mě samotného,ale přišlo.Zdá se to prosté a může to být fajn.
Tak se ponořte,ale opatrně,ne zase příliš jen tak trošku,kam vás autor zavede.

Lily101
01.02.2018 5 z 5

Pro všechny hlásající, že kniha je bez závěru. Kafka chtěl, aby jeho důvěrný kamarád Max Brod všechny texty po jeho smrti spálil. Brod to naštěstí neudělal. Toto dílo tedy vyšlo posmrtně a nejspíš ho Franz Kafka nestihl dopsat. Myslím, že do závěru Max moc nezasahoval (neupravoval, nedopisoval) a kniha závěr má (četla jsem od vydavatelství Dobrovský z roku 2015, tak když tak zkuste tuto).

Toto dílo vnímám jako jedinečné proto, že Kafka vystoupil ze své dosavadní tvorby. Zdá se mi, že je "Nezvěstný", jak byla kniha původně nazvána autorem, velice konkrétní a jasná. Poslední kapitola je asi trochu vytržená z kontextu (ztráta cestou do Izraele Maxem B.? chyba na straně autora?), ale to není překážkou porozumění. Líbilo se mi, jak si dr. Franz pohrál s námětem snu, byť dnes se jedná o vcelku všední prvek literatury a kinematografie. Za odvahu vystoupit z vlastního literárního stínu dávám plný počet hvězdiček.Iritoval mě osud nebohého šestnáctiletého kluka, kterého mocně zakouší osud.

S ohledem na znalosti čerpané z knihy od R. Stacha jsem spatřila však v díle i autobiografické prvky(není jich mnoho, jsou decentně naznačeny), jež by jinak zůstaly mým očím nejspíš skryty, přičemž za toto poznání jsem vděčná.

Rovněž myslím, že k autorově tvorbě musí člověk dospět, resp. se na četbu jednotlivých, konkrétních děl "cítit":), což také vypovídá o tom, proč jsem ji přečetla poprvé až v roce 2018, ačkoliv k dr. Franzi Kafkovi tíhnu od roku 2011.

wiix
13.12.2017 2 z 5

Asi sme si s Kafkom nesadli.

kečup60
26.09.2017 3 z 5

souhlasím s archandelkou. Myslím, že další pokus nepodstoupím. Chyběl mi konec.

micha-ella
02.09.2017 5 z 5

Můj autor, moje téma! Jaká škoda, že bez pokračování.

holkaslebkou
28.08.2017 5 z 5

Kafka v celé své kráse! Skrumáž absurdních situací, které by se ve skutečném životě pravděpodobně nikdy neudály. Karel Rossman, jehož Amerika připraví nejprve o kufr, klobouk, fotografii rodičů a nakonec možná i o něj samého.

archandelka
05.08.2017 2 z 5

Můj druhý boj s Kafkou a musím říct, že bohužel opět vyhrál. Nerozumím mu ani trochu, jeho styl mi vůbec nesedí, a nějak asi i ta výpovědní hodnota, kterou do této knihy vložil, se mi ztrácela v komplikovanosti celého textu.
Třeba do něj někdy dorostu.

Friesenjung
21.07.2017 5 z 5

Knihu by neměl číst člověk, který nezná Kafkův život a pozadí jeho tvorby, nebo není:
- introvert
- oběť manipulátora
- oběť šikany

Snažíte se nějak upozornit hl. hrdinu, aby nějak jednal, ale on se stále nechá manipulovat ostatními.
Hodně rysů má podobné s Procesem od Kafky, ale tohle byla pro mě o mnohem větší psychická zátěž.

Amalberga
08.06.2017 3 z 5

Je pro mě těžké hodnotit něco, co ještě nebylo ani zdaleka dokončené. Na rozdíl od Procesu je to na Americe daleko více znát. Kniha se mi nečetla ani snadno ani obtížně, nenudila jsem se, ani se nebavila. Hodně mě mrzí, že není objasněno, jak Karel odešel od Robinsona a Delamarche nebo jak se seznámil s Fanny. Nevím, jestli by se tohle nedokončené dílo mělo vydávat zvlášť, spíš bych ho doporučila jako dodatek ke Kafkově tvorbě, ne jako plnohodnotný román, když vývoj Karla nebyl ani zdaleka dokončen a my viděli z Ameriky tak málo.
P. S. Když jsem kniho začala číst, působila na mne dost silně, protože tři dny po sobě jsem měla zajímavé sny, které v sobě obsahovaly prvky z Ameriky.

Isew
05.06.2017 4 z 5

Nezvěstný ... pocit zmaru, deziluze. Bála jsem se otočit na další stránku, co Karla zase čeká, kdo ho využije a odkopne. Oproti Zámku a Procesu, kde se bezmoc a zmar projevil naprosto krystalicky, tak u Nezvěstného byl naznačen poměrně pozitivní vývoj ... možná, je to nedokončené. Z jelimana patnáctiletého Karla, který se plavil na lodi do Ameriky, se postupně stával o trochu menší jeliman. Kdo ví, co by se z něj stalo na konci, pokud by to Kafka dopsal, ale pozitivní vývoj trochu vidět byl. Což u Kafky není moc obvyklé.

Ema22
28.02.2017 2 z 5

Podle mě nejslabší Kafkův román. Spousta slov, které bych redukovala na polovinu, a ještě by zbyla rezerva. Podobně jako u Murakamiho Kafky na pobřeží mi nesedí věk hlavního hrdiny. Nebo to byl autorů(v) záměr?

Ajrad1981
05.08.2016 3 z 5

Kniha má dva názvy, ale nejvýstižnější by byl název třetí - Trouba Karel :-D Vůbec jsem nechápala, co to jako vyvádí. A taky mě hned na začátku začaly napadat různé konspirační teorie, jak je možné, že člověk, který nesl Karlovi dopis od strýce, dorazil na místo setkání dříve než Karel, přestože ze strýcova domu musel logicky odjet později :-D :-D
Četlo se to mnohem líp jak Zámek, ale stejně jako u Zámku jsem absolutně nepochopila, co tím chtěl autor říct. Víc jak tři hvězdičky nevydoluji a Kafku posílám minimálně na pár let k vodě ;-)

habs
08.02.2016 4 z 5

Znatelně jiný děj než film V.Michálka. Hlavní hrdina Karel Rossman se tak nějak nechává okolnostmi vláčet životem. Kniha se četla dobře, pořád jsem byl v napětí jak se bude děj dále vyvíjet čemuž občas nelogické jednání hlavního hrdiny dávalo grády.

středoevropská literatura

Franz Kafka