Devátý spolek

Devátý spolek https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449844/bmid_devaty-spolek-Owb-449844.jpg 4 425 126

Alex Sternová není zrovna typickou adeptkou pro studium na Yale. Právě naopak – bezcílně se potácí světem drog, ubíjejících zaměstnání a špatných rozhodnutí. Přesto dostane druhou šanci: stipendium na této prestižní univerzitě. V čem je háček? Během studia musí monitorovat podivnou činnost yaleovských tajných spolků, z nichž vzešli nejvlivnější lidé světa. Jenže brzy se ukáže, že jejich okultní aktivity jsou trochu silná káva i pro ty nejotrlejší…... celý text

Literatura světová Thrillery Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Ninth House , 2019

nela3812
15.11.2021 4 z 5

Tohle bylo moje první setkání s autorkou a přiznávám, že jsem měla skutečně velká očekávání, která nebyla zcela naplněna. Na základě varování jsem v první řadě čekala dost drastický příběh – to se nekonalo. Také jsem očekávala napětí – nekonalo se. Nicméně musím přiznat, že autorka píše velmi čtivě, a i když mi tam tyto faktory chyběly, tak jsem si knihu užila.

Orientaci v prostředí velmi usnadní mapa na prvních stránkách, která se skutečně povedla. Nebýt mapy, byla bych v prostoru děje úplně ztracená, protože budov je tam opravdu plno!

Velmi mě zaujala také volba hlavní hrdinky knihy, která není typickou vyvolenou. Za sebou má skutečně temnou minulost a před sebou pravděpodobně ještě temnější budoucnost. Její smýšlení i chování mi bylo sympatické. A kromě ní jsem si oblíbila i vedlejší postavy. Už se moc těším na vývoj těchto postav v dalších dílech série, které se snad brzy dočkáme.

Od samotné zápletky jsem očekávala mnohem více a více jak 2/3 knihy jsem měla pocit, že se v tomto směru neděje vůbec nic. Každopádně i přesto mě autorka u knihy svým stylem psaná dokázala udržet a já jí za pouhé 3 odpoledne zcela přečetla. Za mě je to tedy 4/5 a moc doporučuji.

DeathHarmony
28.10.2021 5 z 5

Přiznám se, že jsem se té knihy trošku bála a neměla jsem moc velké očekávání. Četla jsem od autorky jiné knihy, což mi dodalo odvahy, ale byla tam nejistota už jen proto, že jde o úplně nové prostředí, postavy, fungování věcí atd.
Nakonec mě kniha mile překvapila. Během chvíle jsem ji měla přečtenou a rozhodně nemůžu říci, že bych si tu jízdu neužila.
Prostředí bylo zajímavé, originální a tajemné. S postavami se člověk nenudil z mnoha důvodů. A děj? Jednoduše napínavé! Stále člověk doufal, že se odhalí nový kousek skládačky, že se dozví nějakou novou klíčovou informaci.
Moc jsem si oblíbila celý nápad té knihy a určitě doufám v pokračování, poněvadž takto otevřený konec mě nenechá klidně spát. Moc doporučuji pro milovníky detektivek, temného fantasy a stylu psaní, kdy se toho autorka nebojí a dostanete věci narovinu.

ydnac
12.08.2021 5 z 5

Moje oblíbené čtení jsou fantasy a detektivky a v této knize se mi dostalo obojího :-)
Alex Sternová dostává díky své schopnosti vidět duchy nabídku pracovat a studovat na univerzitě Yale .
Jejím úkolem je dohlížet na činnost 8 spolků, které praktikují různé druhy magie a nejen to.
Prioritou se stane vyřešení vraždy dívky, která nepochází z kolejí.
K tomu ještě zmizel její mentor Darlington a duchové, kteří nemají být celkem nebezpeční (za jistých okolností) se mohou Alex dotknout a napadnout ji.
Autorka opět nezklamala, kniha mě moc bavila.
Prostředí univerzity a elitářských spolků přidávalo knize tajemný nádech.
Těším se na další díl :-)

tessalovesbooks
11.08.2021 4 z 5

Páni! Věděla jsem, že je Leigh Bardugo dobrá spisovatelka, ale že je až tak skvělá, to mi ukázal až Devátý spolek! Nejdříve bych chtěla upozornit, že tahle knížka rozhodně není pro slabé povahy - i na stránkách Albatros Media najdete označení 18+, takže pokud víte, že se vám z některých témat nedělá úplně dobře, radši si nejprve dobře rozmyslete, zda se do knihy pustit. Najdete zde totiž duševní, fyzické a sexuální zneužívání, závislost na drogách, předávkování, sebepoškozování, sebevraždy a spoustu dalších takovýchto poměrně drsných věcí.

Asi první polovina knihy byla taková pomalejší - seznamovali jsme se spíše s celým světem a s jeho historií a rozhodně nečekejte na každé straně hned akci, jak je u autorky zvykem. Celkem matoucí bylo i časté skákání v čase a střídání vypravěčů, ale když se jednou zorientujete, nelze se od knihy odtrhnout. V druhé polovině knížka nabrala spád, ukazovalo se, že ne všechno bylo tak, jak se na první pohled zdálo a musím říct, že na mě opravdu udělalo dojem, jak bylo vše propracované do toho nejmenšího detailu.

Co mě na Devátém spolku hodně bavilo, byl celý ten svět - propojení fantasy s prostředím univerzity Yale mi přišlo jako vážně super nápad. Navíc bylo vidět, že žánr detektivky autorce opravdu sedl. Taky musím vyzdvihnout hlavní hrdinku, Alex, která ačkoliv to neměla v životě vůbec jednoduché, tak se jí to autorka se nebála zavařit ještě víc a zkoušet, kam až je Alex pro některé věci ochotná zajít. Konec byl za mě opravdu povedený, jenom jsem u něj valila oči, protože jsem absolutně nečekala to, co se tam událo a jsem zvědavá na další díl.

4,5⭐/5⭐ Jako začátek série opravdu dobrý a pokud chcete nějakou pořádnou temnou fantasy, určitě doporučuji.

Za knihu děkuji Albatros Media

sinflowera
11.08.2021 5 z 5

Podle mě zatím autorčina nejlepší kniha.

stgeorge
03.08.2021 4 z 5

Do knihy jsem se zpočátku nemohl začíst, vadilo mi časté střídání dějových a časových linií. Když už jsem to málem vzdal, tak se děj rozjel a kniha mne začala bavit.
Za mne asi nejlepší spisovatelčin počin. Už se těším na pokračování.

dianaxn
26.07.2021 3 z 5

Asi u každé recenze na tuhle knihu jsem viděla, že má být první polovina knihy nudná, ale mě překvapivě bavila. Sice to ze začátku bylo messy, protože mi trvalo, než jsem pochopila, že to má 2 časové linie – současnost (z pohledu Alex) a minulý podzim (z pohledu Darlingtona), ale nezdálo se mi to nudný.

Alex a Darlington (který mi připomínal Darklinga, hlavně svým jménem) jsou skvělí hlavní protagonisti, a oba jsem si je oblíbila.

Líbilo se mi prostředí a téma dark academia pro mě bylo celkem new, protože knihy tohohle typu moc nečtu. Další věc, kterou cením, je worldbuilding a systém magie – první polovina byla hlavně o tom, a přestože to bylo někdy matoucí a ztrácela jsem se, tak je to originální.

Teď je tady hlavní důvod, proč jsem tomu nedala vyšší hodnocení i přes všechny tyhle pozitiva, a to je styl psaní, jelikož mi z nějakého důvodu autorčin styl psaní nikdy nesedne (možná kromě Griši)

Jinak to bylo celkem slow paced, protože když se na to dívám zpětně, tak se toho moc nestalo, ale i tak se mi to líbilo a přečtu si pokračování, až vyjde, jenom ten geniální cliffhanger je dostatečný důvod.

šneki
18.07.2021 4 z 5

Bardugo má skvělou představivost a svět univerzitních spolků mě takřka okamžitě zaujal. Co mě lehce mátlo byla jména, která mi moc neseděla k praktikám jednotlivých spolků a taky jsem si pořád myslela, že je to standalone, takže jsem ke konci byla docela vyjukaná. Jinak solidní postavy i zápletka a jsem zvědavá na další díl. (Pozn - čtano v aj)

Luc.i
10.07.2021 4 z 5

Já knížky Leigh Bardugo prostě miluju. Nejen že skvěle píše YA fantasy ale tahle knížka je úplně jiný žánr a taky je skvělá!

Úplně jsem nevěděla co od knížky čekat a vlastně mě tam pár věcí dost překvapilo.

Vybrat si jako prostředí jednu z nejznámějších univerzit na světě byl podle mě hodně dobrý tah. Líbilo se mi to prostředí utajované části Yale.

Musím teda říct že jsem byla trochu zmatená a chvíli mi trvalo než jsem se začala orientovat ve všech spolcích a tak . Jak jich tam bylo osm tak jsem vůbec nevěděla co je co.

Líbí se mi přehled spolků ikdyž bych ho klidně dala za začátek knížky za mapu (jo, přesně tak jak to má šest vran). Mapu v knížce vždycky uvítám a musím přiznat že jsem se do ní občas i dívala.

Postavy se mi líbily. Alex je super, jo občas se chová trochu na facku ale kdo ne. Darlington je zlatíčko a já POTŘEBUJU DRUHEJ DÍL!

Líbilo se mi protínání více časových linií a o zapojení šedých (hlavně ženicha a jeho příběhu ale vlastně o všech ostatních šedých které Alex potkávala.

Chvílemi tam na mě bylo možná až moc šedých a na konci se došlo k tomu že vlastně můžou úplně za všechno.....

"Pachatele" toho všeho jsem sice odhadla celkem brzo ale nechtělo se mi tomu moc věřit.

Devátý spolek je super knížka, je to jiný žánr než běžné čtu ale to mi vůbec nevadilo. Fakt se těším na druhý díl ( a všechny další) protože potřebuju vědět co bude dál. Konec byl celkem cliffhanger....
Celkem 4/5*

Kaya77911
08.07.2021 5 z 5

Tak mám to za sebou a... Bardugo opět nezklamala :D! Její knihy mám strašně ráda, jediné co jsem od ní nečetla je The Lives of Saints (RoW je mimochodem super a jestli to máte v plánu, tak se máte na co těšit ;))
Na této knize si hodně lidí stěžovalo, že první půlka je nudná. Je pravda, že to asi nesedne každému, protože to je trochu pomalejší, ale rozhodně jsem se ani trochu nenudila. Sice tu nebylo tolik akce, jako v jejích YA knihách, ale i tak to bylo napínavé. Moc se mi líbilo to temno a tajemno okolo spolků a postavy jsem si taky zamilovala. Alex se sice někdy chovala trochu divně, ale i tak mi byla sympatická a Darlington je zlatíčko :)) Další věc, na kterou jsem často slyšela/četla kritiku bylo jak to někdy působilo zmateně. Jsou tu kapitoly z přítomnosti, označované jako zima, a kapitoly z minulosti, označované jako minulý podzim, a v rámci těchto kapitol se autorka vrací do minulosti hrdinů, která, jak už můžeme znát z Šesti vran a Zjizveného krále, není úplně sladká. Mně to ani nevadilo, naopak to knihu dělalo napínavější a zajímavější. Zvraty, které se tu staly byly nečekané (alespoň pro mě), ale zároveň dávaly smysl. Knihu doporučuju moc a jestli vás první půlka nechytne, nevzdávejte to, protože konec opravdu stojí zato a mooooc se těším na další díly!! :D

Petkona
05.07.2021 4 z 5

Za mě tohle byla téměř perfektní kniha. Až na ten začátek. Ne že bych se do toho nemohla začíst, ale na mě to bylo moc zmatené. Vůbec jsem se neorientovala v názvech a spolcích a bylo toho tam na mě docela hodně a autorka se moc neobtěžuje s tím vám to objasnit. Pak jsem se taky docela ztrácela v ruzných časových linkách, které se tam vlastně skoro neustále měnily. Ale pak asi na stránce 200 se tam pár věci vyjasnilo a pak už se to rozjelo. Taky jsem ale trošku víc čekala, že se děj bude víc soustředit na spolky, ale ve výsledku mi vlastně vyšetřování vraždy nijak nevadilo. Musím říct, že autorka teda umí navodit temnou atmosféru a děj a zápletka byly za mě moc povedené až na to, že jsem se pak trošku ztrácela v postavách. Ale jinak mě moc bavilo zapojení duchů do příběhu a taky hlavni hrdinka Alex mě moc bavila. Jenom abych to třeba srovnala s Šesti vranami, tak za mě to je určitě posun a autorka se podle mě vydala dobrým směrem a i když se mi vrány líbily, tak myslím, že tohle má trošku větší potenciál. Takže jestli máte rádi temné detektivky s fantasy prvky, tak si to určitě přečtěte, jen myslím, že se to asi bude líbit spíš starším čtenářům než jsem já, ale i mě to bavilo.

marcus0379
04.07.2021 5 z 5

Jako dobré, ale kde je ksakru druhý díl?

jancapen
02.07.2021 4 z 5

Parádní kniha - připadalo mi jako by se zde fantasy spojila se severskou detektivkou. Oba žánry mám ráda, tak to pro mě byla trefa do černého. Stejně jako v severských detektivkách zde nebyla nouze i o trochu drsnější scény, takže taky tak úplně nesouhlasím se zařazením do literatury pro děti a mládež, tuhle knížku bych dala tak dětem 15+ minimálně. Jinak děj byl strhující a hlavní hrdinka sympatická, tak už se těším na další díly a asi si od autorky přečtu i něco dalšího. Jedinou výtku vidím v tom, že jsem se ze začátku nemohla začíst (trvalo to tak 3 kapitoly) a v tom, že se střídají kapitoly ze současnosti s těmi z minulosti. Pokud to člověk nečetl v kuse, bylo ze začátku jednoduché se v ději trochu ztratit.

Nikollinka
30.05.2021 5 z 5

Moc se mi líbil svět, který autorka vystavěla, postavy i celý námět příběhu. Doporučuji a už se těším na další díl.

anelise
26.05.2021 3 z 5

Tahle knížka mě neskutečně nudila. Bavilo mě snad jen posledních 50 stránek. Knížka mi připadala strašně nepřehledná a vadilo mi tam skákání v čase. Postavy mě nějak zvlášť neoslovili, nejradši jsem měla ducha Northa. Tři hvězdičky dávám za originální příběh, posledních 50 stránek a za již zmíněného Northa. Možná si druhý díl přečtu, ale jenom kvůli Darlingtonovi, jelikož mě zajímá jak dopadne.

sArKa236
19.05.2021 5 z 5

Knížka mě neskutečně bavila, nicméně budoucí čtenáře upozorňuju, než se do knížky pustíte, mějte trochu přehled o čem je. Ušetří vám to spoustu času a zmatků. Také počítejte s tím, že (dle mých informací) jde o knížku pro dospělé, takže se na vás už od začátku chrlí spousta výrazů a názvů, které buď budou vysvětleny až později, nebo jsou nepodstatné. Jinak jde ale o dobré čtení, příběh se točí kolem vyšetřování vraždy a okultních spolků. Romance tu moc není, nicméně ji očekávám v dalších dílech.

jana4920
17.05.2021 3 z 5

Námět knihy je naprosto skvělý a přesto jsem se skoro celou knihu šíleně nudila a doufala, že už bude konec. V podstatě mě bavilo posledních cca 60 stránek..... Tři hvězdičky dávám díky tomu závěru a celkovému napadu (jinak by to bylo měně).Normálně mám moc ráda skákání v čase, ale tady mi hrozně vadilo. Takže i když mám od autorky přečtené všechny ostatní knihy a budu číst jejich pokračování, tak další díl Devátého spolku si ráda nechám ujít.

Jana65
12.05.2021 5 z 5

Kniha Devátý spolek patří mezi top knihy, které jsem letos přečetla. Super námět s duchy, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Ale líbily se mi i ostatní knihy této spisovatelky a netrpělivě čekám na další díl.

Ginny123
02.05.2021 3 z 5

Trochu mě mrzelo, že v knize není žádná romantická zápletka, to by ji jen vylepšilo.
Ale celý ten nápad s duchy a jak fungují se mi moc líbil.
Trochu mi vadilo, jak moc popisů tam bylo a chvíli trvalo, než jsem se kvůli dějové lince, která je vyprávěna na přeskáčku, do děje dostala.

certik003
23.04.2021

Upřímně všem závidím to nadšení, protože jsem se na knížku neskutečně těšila, a byla z ní opravdu zklamaná. Do strany 250 jsem se víceméně nudila, až poté začal být děj alespoň trochu čtivý a napínavý. Obzvlášť tomu nepomáhlo to skákání v čase, které mi normálně nevadí, ale v tomto případě mi to znesnadňovalo se lépe orientovat v ději. Také jsem vůbec nepochopila, k čemu jsou ty spolky dobré, připadalo mi to jako splácanina všeho možného. Zvláštní je, že přes to všechno jsem původce zla uhodla. Závěrečná část knihy se mi líbila, to ale bohužel nestačí k tomu, abych si chtěla přečíst další díl.
2 1/2