Devátý spolek

Devátý spolek https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449844/bmid_devaty-spolek-Owb-449844.jpg 4 429 126

Alex Sternová není zrovna typickou adeptkou pro studium na Yale. Právě naopak – bezcílně se potácí světem drog, ubíjejících zaměstnání a špatných rozhodnutí. Přesto dostane druhou šanci: stipendium na této prestižní univerzitě. V čem je háček? Během studia musí monitorovat podivnou činnost yaleovských tajných spolků, z nichž vzešli nejvlivnější lidé světa. Jenže brzy se ukáže, že jejich okultní aktivity jsou trochu silná káva i pro ty nejotrlejší…... celý text

Literatura světová Thrillery Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Ninth House , 2019

Anannas
29.01.2021 4 z 5

Musím říct, že jsem teda čekala úplně něco jiného. Překvapilo mě, že to není taková ta obyčejná young adult kniha, na jejíž děj bych brzy po přečtení zapomněla. Žádná slaďárna s happy endem.
Bylo to drsný. Jakože hodně drsný. Na mě možná až moc. I když se to odehrávalo ve světě kouzel a magie, prostředí ani děj nebyly kouzelné.
Musím ale uznat, že i když se mi při čtení někdy udělalo přímo fyzicky špatně, jsem si ten svět a příběh celkem oblíbila. Často mi ale dělaly potíže názvy a činnosti spolků. Bohužel až po dočtení, jsem zjistila, že vzadu je jejich přehled.
Každopádně kniha se trefila do mé aktuální nálady, takže nejsem zklamaná.

tribi
26.01.2021 5 z 5

Tohle bylo super, Bardugo nezklamala, přečteno jsem měla za dva dny, kéž by vydržela déle! Nesmírně se těším na další díl...

Remus Hroozley
20.01.2021 5 z 5

Mediátor pro dospělé. Temnější duchařina míchnutá detektivkou. Nesmírně čtivé!!! Více Northa, Turnera, Darlingtona a Alex.

stehnova_kat
17.01.2021 4 z 5

Tohle bylo moc fajn. Okultismus, spolky a duchové jsou tady hodně zajímavě vymyšlený, magický systém se mi líbil. Kniha má rychlý spád, čte se hodně jednoduše a to i díky postavám, které jsou všechny skvěle napsané. Alex je dle mého názoru výborná a jako další postavu jsem si moc oblíbila Dawesovou a Turnera. Hvězdičku jsem odebrala za finální rozuzlení, které pro mě nebylo uspokojivé a přišlo mi tak narychlo splácané. I tak mě ale Leigh Bardugo nezklamala a těším se na další díl.

Libris_Na_Ex
31.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Při čtení knihy jsem si několikrát vzpomněla na mou milovanou sérii Havraní bratrstvo (The raven boys) od Maggie Stievfater a to z několika důvodů – obě knihy jsou dost svérázné a těžce se mi hledají knihy jim podobné. Mají osobitou atmosféru, „neškatulkovatelné“ postavy a netradiční prostředí. Nadpřirozeno, které se v knihách nachází bych zařadila (a podle Goodreads je zařeno) do subžánru Magický realismus – duchové, věštby, rituály, cesty kudy duchové chodí a podobné záležitosti se vyskytují v našem světě a jsou zkoumány lidmi, někdy skoro až vědecky (to ale spíš v Havraním bratrstvu). Též obě série patří do subžánru Dark academia, v Devátém spolku je ale tento subžánr cítit mnohem víc. Oba tyto subžánra mě hodně baví a v Devátém spolku jsem si je opravdu na plno užívala.
Mezi sériemi je ale jeden dost velký rozdíl – Havraní bratrstvo je cílené spíš pro Young adult a je takové snové. Kdežto Devátý spolek je dospělácká fantasy. Dovolím si zde ocitovat kus recenze @tyrkysoveknihy, která to velmi dobře vystihla a já s tím absolutně souhlasím: „VAROVÁNÍ OHLEDNĚ OBSAHU ❗❗❗ - Toto rozhodně není YA kniha. Prostě to fakt je kniha napsaná pro dospělé čtenáře. Sorry, not sorry. Proč? ➡ znásilnění nezletilé osoby, sexuální napadení pod vlivem magické drogy, topení, těžké násilí, krev, drogová závislost, předávkování, smrt, sebevražda, vydírání, sebepoškozování a nucená konzumace lidských výkalů. To všechno tam fakt je. Zahraniční recenzenti si nevymýšlí a nepřehánějí. Tato varování mají svůj smysl.“ (Určitě doporučuji přečíst si celou její recenzi)
Kniha se odehrává ve dvou časových rovinách – podzim, kdy Galaxy „Alex“ Sternová (mimochodem dost cool jméno ) nastupuje na Yale a seznamuje s činností Léthe a spolků. Tato část je vyprávěna z pohledu Darlingtona, který Alex zaučuje. Pak máme zimu, kdy se v areálu Yalu objeví tělo dívky a Darlington je v té době „na cestách po Španělsku“ a Alex je proto na tuto záhadnou vraždu sama. Tato doba vyprávěna z pohledu Alex a dost často vzpomínáme na její drsnou minulost. Pro hodně lidí bylo toto prolínání dějových linek zmatečné a já nebudu popírat, že by mi vetší chronologičnost nevadila, ale při čtení mi to nijak víc nepřekáželo.
Postavy rozhodně nejsou prototypy zbožňovaných postav, hlavně Alex, ale mě právě i proto neskutečně bavili. Alex je dívka, která je kvůli svým schopnostem, vidět Šedé (duchy), považována za blázna. Kromě toho si díky této schopnosti prošla nespočtem situací, které v ní nechali bolestivé a hluboké vzpomínky (ehm ehm strana 140 ehm ehm, autorka mi tady krásně ukázala, že se nad pravidly jejího magického systému dost zamyslela). Aby Šedé neviděla, začne brát drogy, což jí dostane do situace, díky které jí přijme Létho.
"Ve většině knih, které četla, i pořadech v televizi se tvrdilo, že být jiná je v pořádku. Být jiný je super! Jenže nikdo nebyl tak odlišný jako ona."
Darlington je úplný opak. Vyrostl v bohaté rodině, je to student a dobrými způsoby, který se rád vzdělává a miluje magii a spolek Léthe. I proto Alex její schopnosti závidí. Mezi nimi vznikají zajímavé situace a tvoří se vztah.
A konečně – atmosféra, prostředí a magie. To mě na knize bavilo úplně nejvíc a já si čtení díky tomu absolutně užívala. Bavilo mě objevovat svět, který Leigh Bardugo stvořila, čemuž i dost napomáhá i její styl psaní. Já nemusím styl psaní typu „popis-skříně-na-čtyři-stránky“, zároveň ale ani nepotřebuji hromadu akce a hromadu zvratů a ideální tempo knihy se mi proto těžce hledá (ukázkový případ, který mi sedl je například už zmiňované Havraní bratrstvo). A tohle je přesně ten typ knihy, jejíž čtení si mi krásně plyne. Není to ani moc rychlé, ale ani se to nevleče. Ale spoustě lidem to určitě bude připadat až moc vleklé.
Jsem fakt ráda, že jsem se do knihy i přes počáteční skepsi pustila, protože knihu jsem si zamilovala.
A jeden nepopulární názor na závěr – prvních 200 stránek mě bavilo víc, než zbytek knihy.

vandalindakova
29.12.2020 5 z 5

Tohle byla mooc dobrá záležitost. Na konci jsem se rozmýšlela, jestli dám pět hvězdiček nebo 4. Nakonec volím zlatou střední cestu, a to 4,5.
Nesmím zapomenout zmínit, že tohle je Adult fantasy, nikoliv young adult. Objevuje se tu hodně téma drog, nepříjemné scény vhodné pro silné žaludky a občas i ta sprostá slova. Takže, když do toho půjdete, prosím vás neočekávejte od toho nic jako Šest vran, Griša a podobně. Tohle je úplně z jiného soudku.
Ty drogy vlastně můžou za ten pokles hodnocení, protože já o tomto tématu nerada čtu. Tady to ale bylo zpracované skvěle, jen mi to prostě nesedí. Druhým důvodem je konec, který mi přišel takový zas trochu přitažený za vlasy a poskládaný z totálně klišoidních vět a frází (což může být způsobeno i překladem, nevím). Celá kniha je napsána pomalým tempem, popisným stylem, a tak by to občas mělo i zůstat. Nesedí tomu potom překombinované konce.

Teď ale to pozitivní. Skvěle vypracovaný systém magie, celkového prostředí a vše popsáno krásně do detailů. Prostředí vysoké školy Yale je naprosto super, a to mi sedlo jak zadek na hrnec. Celou knihu provází spousta okultismu, duchů a různých. Nahánělo mi to už od začátku reálně fakt husí kůži.
Druhá věc je to, že je to sakra čtivé. stránky mi utíkaly pod rukama ani nevím jak. Styl psaní je hodně poutavý, a mě to nutilo číst dál.
Zápletka byla super, celou dobu jsem potřebovala vědět, co bude dál. A hodněkrát mě tam autorka překvapila. Co se týká toho tématu drog, tak ho musím zmínit i tady, protože ono to bylo prostě dobře napsaný, i co se týká spojení s tím okultismem. Jde jen o moje preference.
Prolínají se tu dvě linky, současnost a minulost, která nám vysvětluje, jak to všechno vlastně začalo, jak se hlavní hrdinka ocitla na Yale. Někdo říká, že nás autorka hodí do proudu a nechá nás se tam čvachtat. A to mi na tom přijde úžasný. Octnete se uprostřed nějakého příběhu, postupně a pomaličku zjišťujete, co tam vlastně děláte a čtete to proto, že toho chcete zjistit víc. Tenhle styl mi naprosto vyhovuje a přijde mi lepší, než hned ze začátku vědět, co vlastně tím vším chce básník říct.

K postavám chci zmínit to, že chci víc Darlingtona! To je zase postava pro mě jak dělaná! Možná, že trochu by šel přirovnat k Darklingovi. (Už jen ta podoba jmen což? :D)

terkabed
28.12.2020 5 z 5

Kniha se skvělou atmosférou, nemohla jsem se odtrhnout. Svět je postavený na pěkném základu. Příběh utíká rychle v obou časových liniích. Prostředí univerzity je krásně popsáno a jenom podtrhuje temnou atmosféru celé knihy. Hlavní postava sympatická, žádná fňukna jak to v YA fantasy často bývá.

karol.cadex
27.12.2020 4 z 5

Nejsem si jistá, jestli si přečtu další díl, ale tohle bylo fajn. Oddychovka jak má být a i napětí jsem chvílemi cítila! Alex je hodně správná hrdinka, žádná nanynka, i když by mohla být ještě s ohledem na svou minulost o něco temnější. Zbohatlický spratci, co hrají lakros a na párty nutí zdrogovaný holky magií k oralnímu sexu - super. Původce zla jsem tušila od začátku a uhádla!
Trochu kouzel, trochu duchů, starý baráky - pěkný, nemůžu si stěžovat.

kaczka79
25.12.2020 1 z 5

Velké zklamání , do knihy jsem se nemohla vůbec začíst. Asi v půlce jsem musela odložit. Asi nejsem ta pravá věková kategorie... Jinak moc hezká, poutavá obálka knihy.... Je mi to líto.... a tak jsem se těšila...

martina1199
22.12.2020 5 z 5

Tohle bylo boží! Vysokoškolské prostředí, okultismus, magie i návštěvníci zpoza Závojů, záhadná úmrtí a skvělá hlavní hrdinka :-) Bylo to napínavé až do konce, nedokázala jsem knihu odložit a četla až do pozdního večera, či spíše brzkého rána :-) A ten konec!

Tamten
18.12.2020 4 z 5

Ze začátku poněkud zmatené, hlavně tím, že se neustále přeskakuje v různých časových linkách. Ale když se člověk zorientuje a zvykne si na tento svět, začne být příběh velmi zajímavý (a netradiční) a tempo postupně nabírá na obrátkách.

hledaseniki
15.12.2020 5 z 5

Devátý spolek je kniha, která vládla v minulém roce zahraniční knižní scéně, někdo si knihu zamiloval a někomu se naopak nelíbila a měl problém ji dočíst, já patřím do toho prvního tábora.
Od Leigh Bardugo jsem dosud nic nečetla, takže to bylo mé první setkání s úspěšnou autorkou, kterou milují lidé po celém světě. Takže naprosto nezaujatě mohu říct, že Leigh Bardugo umí psát. Ještě předtím než jsem se pustila do knihy jsem měla hrůzu z té bichličky. Asi nejzásadnější problém této knihy je to, že autorka neztrácí čas a hned v první kapitole nás vhazuje do rozjetého vlaku, takže jako čtenář máte velký problém pobrat, co se to vlastně děje. Postavy neznáte, neznáte ani pořádně děj, znáte jen to, co jste se dočetli v anotaci a to není mnoho, takže tohle tápání byl asi největší problém, který jsem s knihou měla. Jakmile tohle překlenete a začnete se v ději a postavách orientovat začíná neskutečná jízda, nechci říct, že má kniha pomalé tempo, ale prostě si tak nějak plyne podle sebe, jsou chvíle kdy na pilu netlačí a pak jsou chvíle, kdy vás příběh tak pohltí, že knihu nemůžete ani odložit.
Temný příběh spolků a navíc detektivní zápletka, to byl ten důvod proč jsem se do té knihy pustila a nebyla jsem zklamaná. Hlavní hrdinka Alex, je ženská dle mého gusta, s ničím se nepárá a to je mi sympatické, fandila jsem jí, dychtila jsem po odpovědích a byla jsem napnutá jak struna. Tohle mi vyloženě sedlo.
Nezbývá než si čekání na další díl ukrátit další autorčinou knihou, protože prostě není zbytí.

Sabča92
07.12.2020 3 z 5

Leigh Bardugo patří mezi mé oblíbené autory, její série Šest vran se řadí k mým srdcovým knihám, proto jsem se vůbec nerozmýšlela nad tím, zda se do její novinky pro dospělé pustit. Bohužel ale nastalo zklamání.Devátý spolek je velmi temná kniha oproti jejím předchozím sériím. Cílovkou její nové série není young adult ale je psána pro dospělé. V knize není nouze o nechutné, hrubé a násilnické scény. V podstatě se jedná o detektivku ve vlastní temném světě. Devátý spolek je obrovská kniha ve které se ale bohužel po většinu času nic neděje. Obrovsky pomalý začátek způsobil, že jsem z knihy přestala být nadšená téměř okamžitě. Nemůžu ale ani upřít styl Bardugo, který je z každého řádku patrný. Pokud máte rádi temné příběhy, zdlouhavý popisný úvod, pak se knihy nemusíte bát.

barbb8k
28.11.2020 4 z 5

Během čtení tohoto příběhu mě po celou dobu běhal mráz po zádech. Chvílemi byl děj i hnusný (pokud to tak lze nazvat) a zápletka je úžasně promyšlená.

Už od začátku mě to chytlo a nemohla jsem přestat číst. Když nad tím tak přemýšlím, tak se začátek asi nebude líbit všem, protože prvních sto padesát stran je spíš seznamování se světem.
Tím že jsem knihu četla ve společném čtení, tak jsem byla nucena vždy denně přečíst jen pár stránek a vždy zastavit, ale pokaždé jsem chtěla pokračovat, protože to bylo tak strašně blbě rozdělené, že se vždy denní část ukončila ve chvíli, kdy jste prostě potřebovali pokračovat. Celou dobu jsem to nějak zvládala, ale jakmile jsem přečetla předposlední část, nevydržela jsem to a musela ji dočíst.

Hlavní hrdinka mi už od začátku přirostla k srdci. Líbilo se mi její chování i častější výkyvy nálady, které jsem úplně chápala. Hrozně často jsem se viděla v tom, co dělala, nebo co si myslela.

Romantická linka byla úplně skvělá. I když byla v podstatě jen v půlce knihy, což je hrozná škoda, protože já si toho kluka strašně zamilovala.

Ten konec byl hustý! Jakože vůbec jsem to nečekala a nemůžu se dočkat dalšího dílu, protože to jak to zkončilo....
Autorka zase nezklamala a podle mě je toto její nejlepší dílo.
4,5/5

kalinkacz
28.11.2020 2 z 5

Já už se na tu Bardugo musím vykašlat.... Tohle je už devátá kniha, kterou jsem od autorky přečetla a opět jsem zklamaná... Šest vran nebylo špatných, ale nebyla jsem tak nadšená jako všichni ostatní a asi nej kniha autorky pro mě je Trnitá řeč... Devátý spolek m skvělý námět, o tom žádná... Ale hned na začátku příběh divně přeskakoval a já jsem se velmi špatně orientovala... A potom už to příběh nezachránil, jednoduše jsem se nezačetla a nezajímalo mě, co se bude dál dít... Jen jsem už knihu chtěla dočíst... Se sérii pokračovat nebudu a autorce rozhodně už nedám další šanci, už opravdu ne...

Kat9
22.11.2020 5 z 5

Na knížku jsem se dost těšila, proto jsem si taky byla dost jistá, že budu zklamaná. Naštěstí se nestalo. Překvapilo mě, že oproti většině jsem se začetla hned od začátku a tak tlustou knihu jsem přečetla na své poměry dost rychle. Příběh mi přišel zajímavý a vzhledem k otevřenému konci jsem dost zvědavá na další díly. Samozřejmě, kniha nebyla úplně dokonalá, ale to je málokterá. Za mě si těch 5 hvězd zaslouží, už jen proto, že mě po delší době přiměla se zase do něčeho pořádně začíst.

Amethyste
22.11.2020 2 z 5

Kniha mě zlákala spojením slov-magie, tajné spolky na univerzitě, vražda. Začátek příběhu je trošku zmatený, nevíme nic o hl. hrdince Alex, Šedých a už vůbec nic o několikrát zmiňovaném Darlingtonovi. Vše se dovídáme skoky do minulosti života hlavních postav. Některé pasáže jsou zdlouhavé a je těžší se v ději orientovat. Druhá půlka knihy, kde Alex přichází na kloub spolku a motivu vraždy, utíká trošku rychleji. Moje očekávání však příběh nenaplnil.

Per-quiee
12.11.2020 2 z 5

Kniha se mi vůbec nečetla dobře, prostředí mi přišlo nevykreslené a tak nějak všechno splácané dohromady - duchařina, detektivka, kouzla... Hlavní hrdinka měla zajímavý životní příběh, ale autorka toho nevyužila a s postavou se nedalo zžít.

Acourtofbook
11.11.2020 4 z 5

Páni! Věděla jsem, že je Leigh Bardugo dobrá spisovatelka, ale že je až tak skvělá, to mi ukázal až Devátý spolek! Nejdříve bych chtěla upozornit, že tahle knížka rozhodně není pro slabé povahy - i na stránkách Albatros Media najdete označení 18+, takže pokud víte, že se vám z některých témat nedělá úplně dobře, radši si nejprve dobře rozmyslete, zda se do knihy pustit. Najdete zde totiž duševní, fyzické a sexuální zneužívání, závislost na drogách, předávkování, sebepoškozování, sebevraždy a spoustu dalších takovýchto poměrně drsných věcí.

Asi první polovina knihy byla taková pomalejší - seznamovali jsme se spíše s celým světem a s jeho historií a rozhodně nečekejte na každé straně hned akci, jak je u autorky zvykem. Celkem matoucí bylo i časté skákání v čase a střídání vypravěčů, ale když se jednou zorientujete, nelze se od knihy odtrhnout. V druhé polovině knížka nabrala spád, ukazovalo se, že ne všechno bylo tak, jak se na první pohled zdálo a musím říct, že na mě opravdu udělalo dojem, jak bylo vše propracované do toho nejmenšího detailu.

Co mě na Devátém spolku hodně bavilo, byl celý ten svět - propojení fantasy s prostředím univerzity Yale mi přišlo jako vážně super nápad. Navíc bylo vidět, že žánr detektivky autorce opravdu sedl. Taky musím vyzdvihnout hlavní hrdinku, Alex, která ačkoliv to neměla v životě vůbec jednoduché, tak se jí to autorka se nebála zavařit ještě víc a zkoušet, kam až je Alex pro některé věci ochotná zajít. Konec byl za mě opravdu povedený, jenom jsem u něj valila oči, protože jsem absolutně nečekala to, co se tam událo a jsem zvědavá na další díl.

4,5⭐/5⭐ Jako začátek série opravdu dobrý a pokud chcete nějakou pořádnou temnou fantasy, určitě doporučuji.

Za knihu děkuji Albatros Media

Rania
08.11.2020 4 z 5

Příběh zasazeny do zajímavého prostředí. Pro mně lepší než Griša, takový trosku Harry Potter pro dospělé. Na začátku trosku zmatek, ale pak jsem se začetla a konec krasne naladil na druhy díl ????Minus davam častým gramatickym chybám a preklepum.