Alespoň prozatím

Alespoň prozatím https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489662/alespon-prozatimRITsR0-Xd0-.JPG 4 170 56

"Říká se, že láska je jako choroba... A já jsem se jí nakazila v době, kdy celý svět mluvil o jiné nemoci." Romantická feel-good contemporary od vítězky 2. ročníku literární soutěže CooBoo hledá talent. Marina vždycky upřednostňovala fiktivní kluky před těmi skutečnými. Když se však konečně zakouká do svého spolužáka a domluví si s ním rande, zavírají se kvůli pandemii koronaviru školy a Marina se společně s rodinou dočasně stěhuje na chatu poblíž Českého ráje. Nejenže se kvůli tomu její vysněná schůzka odkládá na neurčito, ale zároveň jí pobyt daleko od domova znepříjemňuje přibližně stejně starý soused, který ji nemá příliš v oblibě. Co jiného však dělat celé dny na samotě než se snažit zjistit, proč tomu tak je?... celý text

Akléda_
19.05.2022 5 z 5

Tak jo, upřímně přiznám, že bych nikdy nečekala že se zamiluju do romantiky z období korony. Ale ono se stalo! Ze začátku jsem si říkala, že se mi to třeba bude líbit jen kvůli tomu, že já sama jsem se s přítelem seznámila v koroně, ale ne. Jakože byl to hezký bonus, ale rozhodně to není hlavní důvod proč to bylo tak boží. Knížku jsem docela odkládala, bála jsem se délky a nahuštěnosti textu. Zdání ale klame! Knížka se četla úplně sama, i přes docela bohatý obsah jsem měla bez problémů přečteno za tři dny. Období korony bylo krásně vykresleno, rozhodně na mě nepůsobilo nijak depresivně, docela ráda jsem se k té době ve vzpomínkách vrátila. Marina byla boží, stejně tak Jakub a hlavně Erika! Bože, miluju jí. A ta chemie mezi Marinou a Jakubem? No boží! Navíc jsou tady vysvětlené i mety, po osmnácti letech v tom mám konečně jasno. A to nejdůležitější - v téhle knížce se komunikuje. Autorka ukazuje, že romantické příběhy nekončí tím, že se pár dá dohromady. Je to horská dráha, na které je důležité být otevřený tomu druhému a komunikovat s ním. Jak já ráda říkám, komunikace je základ a to tady bylo geniálně vykresleno. Knížka je proložená i chatovými konvertacemi a fakt mě to moc bavilo. Bylo to vtipné, nikde se to netáhlo, ani v jednom místě. Prostředí, postavy, vztahy, dialogy, to všechno autorka zvládla naprosto bravurně. Myšlenky a vzhled knížky je jen příjemnou třešničkou na dortu. Já jsem nadšená a moc se těším na další knížku od autorky!

jitka_dankova
05.05.2022 5 z 5

Krásně realistický zamilovaný příběh z doby covidové. Bylo milé si s odstupem číst o začátcích epidemie a vidět ji z pohledu sedmnáctileté čerstvě zamilované dívky. Na romantické lince se mi nejvíc líbilo, že byla taková opravdová. Rozhovory byly realistické. Takové normální. Žádné přehnané drama, prostě příběh, který by se klidně mohl stát. A krásný byl předěl v půlce knihy, kdy se hrdinka rozhořčovala nad tím, že spousta knížek končí po první puse a neví se, co bylo pak dál. Tak tady rozhodně v příběhu bylo ze vztahu popsáno více, než jen ten sladký začátek. A bylo příjemné číst o tom, jak se hlavní hrdinka i hrdina prokousávali zapeklitostmi vztahu a učili se spolu komunikovat a věci řešit.

PS: škoda, že se kniha neprodává i v elektronické podobě pro čtečky, určitě se k ní budu vracet a čím dál víc zjišťuju, že je pro mne papírová podoba nepohodlná... ke knize existují dvě bonusové kapitoly a ty jsou online zdarma přístupné.

Luccinda
01.05.2022 5 z 5

Řekla bych, že jsem docela náročný čtenář a v žánru feel-good contemporary mě zřídka něco vyloženě nadchne. Knížce Alespoň prozatím se to ale podařilo.

Tento romantický příběh se odehrává během pandemie covidu a ač jsem se tohoto spojení zpočátku bála, nakonec jsem byla překvapená, jak trefně dokázala autorka tuto dobu vystihnout.

Námět sice nepatří k těm nejoriginálnějším, nicméně zpracování se povedlo na jedničku! Knížka je výborně napsaná, obsahuje spoustu (mnohdy mega vtipných) dialogů a chatových konverzací, takže příběh opravdu odsýpá a skvěle se čte. Na postavách se mi líbilo, že dokázaly mluvit o svých starostech a problémech, což v YA nebývá úplně samozřejmostí. Vedlejší postavy byly naprosto boží! Bavilo mě také prostředí Českého ráje, do kterého autorka příběh zasadila, neobvyklé koníčky hlavních hrdinů (lukostřelba a balet) a užila jsem si i popkulturní narážky (především na můj milovaný Outlander nebo seriál Arrow, který se k té lukostřelbě vyloženě nabízel). No a perfektní byla samozřejmě i romantická linka. Trošku hate to love, trošku slow-burn, postavy měly mezi sebou úžasnou chemii. Grafické zpracování knížky bylo také skvělé.

Knihy_nad_zlato
17.04.2022 4 z 5

Navzdory skvělým recenzím jsem od téhle knížky neměla valné očekávání, protože anotace mě fakt nezaujala, to až ty recenze. Navíc, když jsem knížku prvně otevřela, překvapilo mě, jak je ten text nahuštěný oproti tomu, jak to bývá v knížkách častěji, takže jsem se toho trochu lekla, obávala se, jak se mi to bude číst. Ale byla jsem nakonec mile překvapena.
Postavy byly pro mě sice trochu nevýrazný, ale naprosto uvěřitelný a fajn. Líbilo se mi, že mají vcelku netradiční zájmy, mezi nimi třeba lukostřelba a matematika, což mám taky moc ráda, ale v knihách to nebývá zrovna často.
Ten jejich vztah… no nedokážu říct, že by mě tahle dějová linka nějak ohromila, ale byla tak neskutečně uvěřitelná. To je podle mě na téhle knížce obecně asi nejlepší. Že všechno, co v ní je, je naprosto uvěřitelný. Že při čtení víte, že je reálný aby se to stalo, ať už vám nebo někomu z vašeho okolí. Tak šíleně reálný.
Prostředí bylo nádherný. Úplně je najednou člověk hrdej na to, kde žije, jak tu máme v Česku krásná místa. Nebyly potřeba dlouhý popisy, jak to kde vypadá, protože si takové prostředí asi všichni dokážeme představit. Česká knížka, která se odehrává v Česku, která je fakt dobrá? Jo taky jsem moc takových nečetla, ale tahle to všechno splňuje.
Četlo se to výborně. Za necelý dva dny přečtený, ani nevím jak.
Zkrátka jo, moc pěkná knížka která nejen, že naplnila má očekávání, ona je i předčila. Přesto mezi mnou a touhle knihou tak nějak nepřeskočila jiskra. Ale až bude od autorky nějaká další kniha, tak si ji rozhodně přečtu.

Karolin77
10.04.2022 4 z 5

Milá hezká odpočinková knížka.
Nejvíce se mi asi líbilo to, jak to bylo realistické. Trochu jsem se bála, že mi nesedne téma covidu a spíše mi bude navozovat smutek. Ale opak byl pravdou !
Hlavní hrdinové mi sedli a oblíbila jsem si je. Jediné co mi vadilo bylo to, že jsem mezi nimi necítila žádnou chemii...ale jinak se mi jejich vztah a jeho budování líbilo.
Moc mě bavilo jak byla knížka realistická a přirozená ! Konečně kniha kde se řeší,jak se vztah posouvá a ne jen jak vznikne. Celkově se mi kniha moc líbila a ani pořádně nevím co jí vytknout.
Určitě mohu doporučit !

houdkic
04.04.2022 3 z 5

Ac jsem ze zacatku nechtela, tak jsem se nakonec nechala strhnout hypem a knihu si poridila. Zvolila jsem paperbackove vydani (protoze se mi drzi mnohem pohodlneji nez pevne), ale tady jsem mela obcas problem s tim, ze jsem musela fakt pevne drzet kazdou stranu, abych mohla v klidu cist Ale to uz tak u techhle “lepenych”(??) knizek byva. Zezacatku jsem byla i hodne v soku z malinkych pismenek, coz mi trochu ztezovalo zacteni, ale casem jsem si na to zvykla.

Co musim zminit, tak je to rozhodne ctivost. Rano jsem zacala a vecer jsem mela uz pres 80 stran za sebou, ani jsem nevedela jak. A to je jeste zapotrebi zminit, ze zacatek je pomalejsi, vlastne jsem si chvilema i rikala, proc to vubec ctu Ale jakmile se to rozjede, tak je to uz celkem fajn. Parkrat jsem se i zasmala, protoze me nektery hlasky nebo situace opravdu pobavily. Fajn bylo i zakomponovani “vzdelavacich” poznamek.

Pro me to ale porad neni nic z ceho bych si sedla na zadek a chtela to treba cist znova. Je to mily pribeh, prostredi Ceska krasne zakomponovany, ale jinak to nema nic extra oproti ostatnim kniham. Hodnotim to zkratka jako prumer, ktery neurazi, ale ani nenadchne.

Hadam, ze pokud bych Alespon prozatim cetla treba v mych -nact letech nebo nejpozdeji v jednadvaceti, tak bych hodnotila plnym hodnocenim, ale vzhledem k tomu, ze uz jsem ze stredni skoly hodne dlouho pryc (tim padem mi tohle tema uz neni blizky a celkem me to v knize nudilo) a na takovyhle zalaskovani jsem uz stara, tak hodnotim krasnymi tremi hvezdickami (coz je ode me fakt pekny hodnoceni vzhledem k tomu: jak vsechno hejtuju)

Verim ale, ze mladsim holkam a predevsim romantickym dusim se bude kniha moc libit, protoze na prvotinu to je opravdu hezky a povedeny (a hlavne tam neni tolik chyb a preklepu jako v jinych knihach od nejmenovanych nakladatelstvi haha, musim si rypnout, takze to neni rusivy a nemusite se pozastavovat nad otravnymi chybami). A prestoze jsem mela nejaky vytky, tak se budu tesit na dalsi tvorbu z pera slecny Salingerove… ️

Hobitka
31.03.2022 5 z 5

Děkuju. Děkuju, že existuje tenhle milý romantický příběh, který není toxický a my ho máme zbožňovat. Ale příběh, kde se lidi poznávají a učí se spolu kominukovat.
Víc takových počinů :)

Erika mě svými bezprostředními prohlášeními nekolikrát nahlas rozesmála :D
A celkově mi byly postavy i prostředí velice sympatické :)

Jak na začátku Marina vtipkuje, že bude "kronikářkou doby" je to skutečně trochu tak. Sice jsem v roce 2020 nebyla ve třeťáku na gymplu, ale nebyla jsem od toho moc daleko, takže během čtení se mi vyrojila spousta vlastních vzpomínek. A jelikož jsem si sama žádný deník nevedla, jsem ráda že mám v knihovničce tuhle pěkně zpracovanou připomínku... Alespoň prozatím ;)

Knížka se četla krásně. Od prvních stránek mě chytla a nechtěla jsem přestat číst. A chci vědět, jak to bude/bylo dál - takže jdu rovnou na bonusovou brožurku "Alespoň pár kapitol navíc"! :D

Libris_Na_Ex
27.03.2022 3 z 5

Myslím, že v rámci žánru jde o povedený kousek z českého prostředí, navíc zasazený do dosud neokoukané doby covidové. Nicméně já poslední dobou s tímto žánrem dost bojuju a jen málo co dostane vyšší hodnocení, než oné tři hvězdičky, spíš míň, takže Alespoň prozatím zas tak špatné hodnocení nedostalo.
Kniha má zajímavý námět, vymezuje se proti zažitým YA klišé a jak už bylo zmíněno, odehrává se v čase prvního Lockdownu, což je zatím první kniha, kterou jsem z tohoto období četla. Zároveň ale nemá ni dalšího čím by si mě získala. K hlavní hrdince jsem moc nepřilnula a dost mi nesedělo, že byl text na stránkách hodně nahustěn (což ale rozhodně nemusí vadit každému), díky čemuž mi trvalo dlouho se začíct.
Pokud máte tento žánr rádi, proč ne. Myslím, že budete spokojeni. Já nenašla nic co by mě vytáčelo. Zároveň pro mě ale kniha nebyla ničím výjimečná.

KristieSpacil
21.03.2022 5 z 5

Reálně spíš 4,5/5 než čistých 5.

Z Alespoň prozatím od Amélie Salingerové se vyklubalo veliké překvapení. Sice jsem do ní vkládala určité naděje, jelikož jsem na ni slyšela chválu hned z několika zdrojů, jejichž vkusu věřím, ale teda fakt jsem od ní nečekala, že se z ní vyklube jedna z nejlepších českých YA contemporary, co jsem četla!

Proč se mi to tak moc líbilo? Tož je to vážně dobře napsané. Hodně založené na přímé řeči s tím, že ty dialogy mají fakt šťávu, tak se to čte jedna báseň. Navíc to zní přirozeně a není to přehnaně vyumělkované.
Dále ty postavy, na těch vlastně tahle kniha stojí, tak je super, že jsou díky nim ty základy tak pevné. Ti dospívající hrdinové jsou nádherně autentičtí. Vedlejší postavy jsou pestré a i ony působí neuvěřitelně živě a co si budem, v některých případech jsem si je oblíbila i víc než hlavní hrdiny. A hej, třeba o samostatný příběh takové Kláry bych fakt stála.
Autentické je i to české prostředí. Nebudu lhát, občas mi přijde divné číst knihy zasazené u nás, protože se autoři snaží být až příliš světoví. Ale případ téhle to není, což bylo super, protože jsem díky tomu věřila, že by se to mohlo odehrát někde na české vesnici.
Obří palec nahoru za to, že tu hrdinové o problémech mluví. Sice jsou občas pořád až přehnaně dramatičtí, ale jako jo, ta komunikace tu je, což bylo boží.
Chválím i to, že se tu otevřeně mluví o intimních záležitostech, je tu důraz na konsent, na ochranu a tak dále. A přesně tímhle způsobem podle mě téma sexu do YA tvorby patří.
Jo a i ten příběh má hlavu a patu. Sice to teda stojí vyloženě na té pandemii, bez které by to úplně tak dobře nefungovalo, ale dobrý.

Půl hvězdičku tomu ale musím strhnout, protože tu haprovalo tempo. Místy to na mě bylo až moc hrrr, místy se to naopak táhlo. Úplně mě nebraly všechny ty zmínky knih a popisy jejich děje, to mi přišlo krapet zbytečný. (Ale tohle možná beru negativně proto, že zrovna ty zmíněné knihy nemám ráda.) A trochu mě mátl ten formát. Mají to být deníkové zápisky? Nebo klasické vyprávění? Něco mezi tím? Kdo ví.

No ale kdyby to náhodou nebylo jasné, tak tuhle knihu jinak vřele doporučuji! A už teď se těším na další!

petuzla5591
09.03.2022 5 z 5

Když jsem knihu začínala číst, měla jsem čtenářskou krizi. Díky příběhu Mariny a Jakuba jsem ji však překonala. Kniha má nádherné grafické zpracování. Nevím tedy, co paperback, ale hardback každopádně. Kniha má krásnou obálku, pod přebalem je také překrásná. Má vymazlenou ořízku a vnitřek je taktéž moc hezky zpracovaný a jsou tam mapky! Ke knize jsem si navíc přikoupila i tematické záložky a obálky s kartičkami, které se hodily k příběhu a byl to úžasný nápad! Moc mě bavilo obálky otevírat a bylo to milounké zpestření. A teď samotný obsah. Autorka píše velice čtivě. Nechtělo se mi knihu odkládat. Postavy jsou skvělé. Marina, Jakub, Erika, táta Mariny...zkrátka boží. A příběh se mi moc líbil. Romantiku moc nečtu, ale tohle bylo velmi aktuální (covid) a navíc příjemné čtení. Postavy mají své problémy, nejsou vždy upřímné, ale mají pocit, že to není potřeba. Kniha krásně ukazuje, že lidé si navzájem do hlavy nevidí a je potřeba mezi sebou komunikovat! Úžasná kniha a já doufám, že nás autorka poctí další knihou. Mimochodem velmi krásné poděkování.

kvetinkovedny
06.03.2022

Když udeří první vlna korony, sedmnáctiletá Marina se spolu s celou rodinou dočasně stěhuje na chatu do Českého ráje. Jako by situace už sama o sobě nebyla dost hrozná, ještě ke všemu je jejím jediným vrstevníkem široko daleko kluk bydlící ve vedlejším domě, který se z nějakého záhadného důvodu většinu času tváří, jako kdyby měl chuť ji zastřelit (což by jako profi lukostřelec určitě mohl). To však rozhodně netrápí jeho mladší sestru Eriku, kterou napadne, že by je mohla dát dohromady…

Na tomhle feel-good contempu, které mimo jiné vyhrálo i 2. ročník CooBoo hledá talent, jsem měla tu čest se podílet jako betačtenářka a jsem neskutečně ráda, že vám ho konečně i já sama mohu představit. :) Kromě toho, že je to příjemná romantika s pohodovou atmosférou (té korony se fakt nebojte, je to spíš takový vyšší činitel, který svádí hrdiny dohromady, ale netočí se to kolem ní), tak příběh obsahuje spoustu prvků a témat, které u YA často postrádám, a proto bych je tady ráda vypíchla.

První z nich je, že kniha na několika místech ukazuje, jak důležitá je mezilidská komunikace. To si ani nepamatuju, kdy jsem v YA viděla naposledy (možná nikdy). Líbí se mi, že konflikty v téhle knize nekončí omluvou nebo nějakým velkým gestem, ale rozhovorem – díky čemuž jsou hlavní hrdinové dobrým vzorem pro své čtenáře.

Druhým je způsob, jakým postavy v téhle knize přistupují k sexu, konsentu a ochraně. Pokud mě sledujete už nějakou dobu, asi tušíte, že mi často leží v žaludku (i u mých nejoblíbenějších knih), že spolu hlavní hrdinové nemluví o sexuální minulosti a svých hranicích a prostě „jdou na to“ :D. Přitom je podle mě hrozně důležité, aby se v YA literatuře o sexu otevřeně mluvilo (čímž fakt nemyslím explicitní scény). A Alespoň prozatím přesně to dělá – dokonce často ve spojení s humorem, což je ještě lepší.

To ale samozřejmě není všechno, protože kniha obsahuje také:
◾ Hate-to-love, slow-burn a secret-dating romantickou linku v jednom. (Což, pokud nevíte, jsou moje 3 oblíbené tropy. :D)
◾ Postavy, které nejsou černobílé – mají své dobré vlastnosti, ale i spoustu chyb a procházejí vývojem (a to i ty vedlejší).
◾ Hlavní hrdinku, co má ráda matiku! (Konečně! )
◾ Hlavního hrdinu, který „zdaleka není perfektní, ale je to hodný a starostlivý kluk“. ️ (V žádném případě si na něj nemyslete, je můj, mám to ve smlouvě! :D)
◾ Eriku, kterou prostě musíte milovat.
◾ Spoustu humorných situací.
◾ L u k o s t ř e l b u a balet.
◾ Nádherné prostředí Českého ráje.
◾ Absenci toxického vztahu. (A to je vždycky velký plus.)
◾ Nejskvělejší bromanci mezi Marininým a Eričiným tátou. (Že @zpet_ke_knize :D)
◾ Realistický popis prvních vztahů.

Abych také zmínila nějaká negativa – kniha má rozhodně pomalejší rozjezd, přes který se musíte „prokousat“, než vás to fakt chytne, i když to má svůj důvod a v příběhu to hraje roli. Všechno ostatní, co mi leželo v žaludku, bylo odstraněno. :D :D (Velká výhoda betování a mojí potřeby do všeho kecat. :D)

Každopádně – pokud YA contempíčka čtete, určitě dejte Alespoň prozatím šanci. Věřím, že nebudete litovat. #cleoapproved

* Jak už jsem zmínila, na knize jsem se podílela jako betačtenářka. Vzhledem k tomu, že jsem příběh četla opravdu mnohokrát a na některých pasážích jsem s autorkou pracovala napřímo, nepřijde mi správné, abych knize udělila číselné hodnocení. Zároveň ale doufám, že z textu výše jasně vyplývá, jaké bych jinak ráda dala. :D

Luskal
01.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Pořád se rozhoduji mezi 3 a 4 hvězdičkami. Kniha se četla dobře, příběh je pěkný, moc se mi líbilo popsané prostředí Českého ráje a do vyprávění vložené konverzace z messengeru. Zároveň byly moc hezky popsány všechny pocity a myšlenky, které člověka při první lásce napadají a které ve své hlavě řeší. Originální je zahrnutí covidu do děje.

Věci, které se mi už líbily méně:
1) Gympl, kde jsou předměty pojmenované jak na vysoké (předmět antická filozofie se vážně někde na gymplu učí? O_o). Jen jedna hodina češtiny? Nevim, jestli autorka vycházela z vlastní zkušenosti, ale vůbec mi to do českého prostředí nesedlo, i když chápu, ze je to drobnost.
2) Postava Mariny - na jednu stranu introvert, ale zároveň mistr v argumentaci před více lidmi? Když dokáže tak skvěle argumentovat, proč vůbec proběhla ta druhá část knihy? To by mu měla vpálit do obličeje hned, co si mysli a jaké má pocity, protože u argumentace musí člověk rychle rozmýšlet, co řekne a jak reaguje “protistrana”. Rozumím tomu, že jednala pod vlivem zamilovanosti, ale to dělala i při rozhovoru s Alicí na konci knihy (zde byla ještě přidaná žárlivost, při které je těžké komunikovat bez emocí) a tam se mi moc líbilo, jak zachovala chladnou hlavu a vše jí v klidu vysvětlila.
3) Zvláštní pohled na sex a věci s nim spojené od obou hlavním postav. Opravdu existuje někdo, kdo v 17 nikdy neviděl porno a je tak pro něj orgasmus úplně cizí? Zároveň pohled skoro 18lete holky na orální sex, či úplné přeskočení nějakého intimnějšího poznání před samotným aktem… pro mě osobně to bylo cele takové nepřirozené a z Mariny byla pomalu jeptiška na dnešní dobu…

Jako oddechovka fajn, půlka knížky je taková ňuňu, vznášející se na jednorožci a ve druhé přijde na začátku trochu zvrat, který se mi moc líbil, protože krásně zachytil problém většiny lidí ve vztahu a příčinu
jejich hádek. Konec byl od začátku jasný, ale milý.
Hodnotila bych 3,5/5, pro věkovou kategorii 14-18 to bude příjemné čtení, ve kterém se (asi) většina najde.

zpetkeknize
21.02.2022 4 z 5

Alespoň prozatím je milá, vtipná a čtivě napsaná romance odehrávající se v českém prostředí za časů covidu. Tedy jeho začátků. Na to, že se jedná o autorčinu prvotinu, je velmi povedená. Jak obsahově, tak vizuálně. Postavy jsou uvěřitelné, chybují, ale zároveň jednají logicky, a co je nejdůležitější - komunikují spolu! Musím vyzdvihnout také důležitý a výborně popsaný vliv rodičů, kteří jsou nepostradatelnou součástí příběhu. (A moje top postava je Marinin táta. No nemilujte ho!)
V průběhu textu je znát autorčin literární posun, a pokud se rozhodne vydat něco dalšího, moc ráda si to přečtu! A vy, pokud máte rádi sladkou a netoxickou (což fakt cením!) romanci, dejte Alespoň prozatím šanci.

kvetinkovedny
10.02.2022

Tuhle knížku jsem měla čest betovat a plánuji napsat podrobnější recenzi, ale už teď můžu říct, že pokud rádi čtete YA contempíčka, tak tohle by vám v žádném případě nemělo uniknout. Hlavní hrdinové jsou neskutečně sympatičtí a mají mezi sebou skvělou chemii (a taky milujeme hate to love, že jo), ale zároveň se chovají na svůj věk a dělají chyby. Sem tam jsou v textu ukryty důležité myšlenky, které jsou často v podobném žánru opomíjené, a především - neskutečně mě to bavilo (dokonce jsem si i párkrát zasmála... a to už je co říct). Takže jo, tohle rozhodně doporučuju. (#cleoapproved)

OsolenéKnihy
05.02.2022 5 z 5

Alespoň prozatím je hrozně milá romantika, ve které jsou postavy jenom lidi, a přesto mě o jejich příběhu bavilo číst. Taky jsem se trochu bála, zda mě téma koronaviru nebude spíš otravovat, ale s odstupem byly ty jeho počátky vlastně ještě dost v pohodě. :D U knížky jsem se smála a ke svému vlastnímu překvapení jsem také dost prožívala romantickou linku. Marina podle mě prošla dobrým vývojem, stejně tak její protějšek. Mladí lidé se chovali podle svého věku, rodiče se chovali jako rodiče, uvěřitelnost a autentičnost to krásně podtrhly. Autorka píše skvěle čtivě, držím jí palce, aby mohla vydat další příběhy a snad jich napíše co nejvíc. O zpracování knihy ani nemluvím, to je prostě bezkonkurenční a v Česku jen těžko najde konkurenci.

Laughtubbe
04.02.2022

Dlouhé čekání je u konce. V prvním mystery YA čtu boxu byla tato kniha. Velmi mě potěšila a hned jsem odložila rozevřenou knihu a začínám číst tuhle překvapivou novinku.