Alespoň prozatím

Alespoň prozatím https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489662/alespon-prozatimRITsR0-Xd0-.JPG 4 170 56

"Říká se, že láska je jako choroba... A já jsem se jí nakazila v době, kdy celý svět mluvil o jiné nemoci." Romantická feel-good contemporary od vítězky 2. ročníku literární soutěže CooBoo hledá talent. Marina vždycky upřednostňovala fiktivní kluky před těmi skutečnými. Když se však konečně zakouká do svého spolužáka a domluví si s ním rande, zavírají se kvůli pandemii koronaviru školy a Marina se společně s rodinou dočasně stěhuje na chatu poblíž Českého ráje. Nejenže se kvůli tomu její vysněná schůzka odkládá na neurčito, ale zároveň jí pobyt daleko od domova znepříjemňuje přibližně stejně starý soused, který ji nemá příliš v oblibě. Co jiného však dělat celé dny na samotě než se snažit zjistit, proč tomu tak je?... celý text

kalinkacz
26.12.2022 5 z 5

Alespoň prozatím je fantastická youngadultovka!
Čtivá, skvěle napsaná a plná postav, které znáte ze svých životů.
Příběh se odehrává v době covidu, ale neřeší jen vir, ale vztahy jak přátelské, rodinné, tak milostné…
Hltala jsem každou stranu a mohu s klidným svědomím říct, že Alespoň prozatím se dá srovnat s celou řadou zahraničních pecek.
Takže ano, ano!

Vlci.Sestra
26.12.2022 4 z 5

Krásně napsaná knížka od české autorky, která se vyrovná i některým zahraničním knihám. Když jsem ji četla, v duchu jsem se přenesla do všech těch karantén a zákazů vycházení a zavzpomínala jsem si, jaké to bylo.

KodalSa
19.12.2022 4 z 5

Čas od času si nějaké YA docela ráda přečtu. Na tuhle knížku jsem se chystala už dlouho a nezklamala mě. Zajímavé spojení feel good a doby covidové, byla jsem zvědavá, jak to autorka zpracovala. A knížka se mi líbila, oceňuju i humor, který se tam objevuje.

Dela90
02.12.2022 5 z 5

(SPOILER) V Praze naplno vypukla corona a to byl důvod, proč se Marina se svou rodinou dočasně přestěhovala na chalupu na venkov. Docela jí to překazilo plány na její první rande v Praze. Jenže na venkově, hned první den potkává sousedy a shodou okolností taky s klukem Jakubem, který je přibližně stejně starý jako ona. Od první chvíle je jasné, že si nesedli. Jenže, Marina chce zjistit proč. Takže ho jednou osloví a světe div se, všechno je jinak … nakonec to možná bude docela fajn pobyt i přes to, co se děje v republice.

Já fakt nechápu, proč jsem s knížkou tak dlouho otálela. Tohle bylo vážně skvělý. Příběh byl originální, naprosto se vymykal všemu co jsem doposud četla, možná proto mě to tak bavilo. Krásně odsýpal, pořád se tam něco dělo. Ze začátku jsem sice uronila nejednu slzu. Je opravdu těžké číst o něčem co prožijete na vlastní kůži. U knížky jsem se i dost nasmála, měla jsem motýlky v břiše, myslím, že jsem u téhle knížky trošku omládla. Přeci jen není napsaná pro mou věkovou skupinu. Jenže, já se ani na vteřinu nenudila. Nechtěla jsem, aby knížka skončila!

Musím říct, že představovat si Jakuba s lukem v ruce bylo neskutečně sexy. To, že se před ním málem Marina přizabila, byla věc druhá .

Líbilo se mi, jak spolu hráli divadlo pro jeho mladší sestru Eriku. Jejich improvizovaný maturitní večírek byl naprosto dokonalý.

Jsem tak ráda, že autorka napsala i to, co se dělo v mezičase, když spolu nebyli. Martin mě fakt dostal tím steakhousem, a já byla tak ráda, když jim to nevyšlo.

Tohle si musíte přečíst, je úplně jedno kolik Vám je - je to tak skvěle napsaný, že se budete fakt bavit, věřte mi!

“Protože střed lukostřeleckého terče je žlutý. Žlutá, to je srdce terče, touha lukostřelce, středobod jeho světa.”

Erika017
05.11.2022 5 z 5

Úžasná kniha, která je neskutečně hezká, reálná a hlavně vtipná. Ze začátku jsem se trochu bála, hlavně toho tématu s covidem, ale udělala jsem opravdu dobře, že jsem si knihu nakonec přečetla, protože byla skvělá a téma covidu je tam jen tak lehce zapojené. Dejte prosím i Vy této knize šanci. 6*/5*:))

dikyzapozornost
15.10.2022 5 z 5

Marina je ve třetím ročníku na gymplu, když svět zasáhne covid. Zrovna ve chvíli, když se jí vše daří, začíná se dávat dohromady s Martinem, který se jí dlouho tajně líbí, se musí s rodičema odstěhovat z Prahy do jejich baráčku u Českého ráje. Tam potkává sousedovic syna Jakuba, který je od začátku protivný. Vzhledem k okolnostem si ale začnou vzájemně pomáhat se školou a je vidět, že si vzájemně pomůžou v mnohem víc věcech.

Bylo něco, do téhle knize chybělo? Spíš ne. Nepřišla jsem na nic. Tohle byla ukázkově napsaná skvělá YA.

Skvělá romantická linka. (Lidi píšou hate to love, já píšu hate to friends to love).

Chatové konverzace. K dnešní době to prostě neodmyslitelně patří a do online covid doby už úplně. Krásně to hýbalo dějem a osvěžilo celý příběh. (Potřebuju kamarádku, jako je Klára).

Realistické postavy, které mají chyby. Ale pozor, které své chyby dokáží uznat a promluvit si o nich.

Komunikace. A skvělá. Dokázat si otevřeně promluvit o pocitech, chybách, skutcích, ale i tématech, jako je sex, první sex, ochrana apod.

Sex. Realistický, netoxický, decentní. Tak, jak by v YA knihách měl být.

Milý příběh, hezky se vyvíjící se vztahy mezi všemi postavami a originální hlavní hrdinka.

Kdybych měla být opravdu hnodopich a hledat něco, co podle mě nebylo úplně dokonalé, by bylo, že Erika na svůj věk (8 let) byla až moc vyspělá a podobně staré dítě se takhle podle mě nevyjadřuje. Ale co já vím, já v té době možná jedla písek, nemůžu soudit jiné děti.

Doporučuju, doporučuju, doporučuju. A jsem hrozně ráda, že to tahle kniha dotáhla i na police v knihkupectví.

5/5⭐

Anette_De
10.10.2022 4 z 5

Ač nejsem nějakou chvilku cílová skupina, tak mě kniha hodně bavila. Tak trochu se zde vracíme do doby povinných roušek a zákazů vycházení. Bylo to krásné, milé čtení a po dlouhé době YA román, který mě opravdu vtáhl do děje a nepustil. Být ve věku hlavní hrdinky, tak chci jednoho takového Jakuba doma. Ten kdo mě zná, tak ví, že já mám s českými autory tak trochu "problém" a je jen opravdu hrstka od kterých se mi nějaká kniha líbila. Ale tuhle autorku můžu jen a jen doporučit a já doufám, že se dočkáme dalších děl. Takže s čistým srdcem můžu říct, přečtěte si tuhle knihu.

Ocásek
07.09.2022 5 z 5

Už ve chvíli, kdy jsem Alespoň prozatím vybalila ze svého YA čtu boxu jsem tušila, že se mi tahle knížka bude líbit nejen zvenku, ale i uvnitř, ale ani ve snu by mě nenapadlo, jak moc úžasnou knížku držím v rukou!
Alespoň prozatím mi sedlo ve všech ohledech, ať už to bylo stylem psaní, kdy jsem se nejednou smála nahlas a stránky mi mizely pod rukama, a nebo prostředím, ve kterém se knížka odehrává. Obrovské plus jsou i postavy - Jakuba a Marinu jsem si zamilovala, místo v mém srdci si získala třeba i Erika, která byla také skvělá.
Romantické lince nemám absolutně co vytknout, protože byla reálná - hlavní hrdinové nebyli vždy dokonalý (ačkoliv ta chemie mezi nimi je neskutečná), dělali chyby, ale uměli spolu komunikovat, a to je udělalo ještě silnějšími. A ten předěl v půlce knihy - MILUJU!
Nebudu přehánět, když řeknu, že tohle je jedna z nejlepších knížek letošního roku a pokud jste ji do teď nedali šanci, tak to prosím napravte, protože je to dokonalost!
(A já si jdu hned teď objednat Snad jednou!)

bafometamendes
29.08.2022 3 z 5

Přes kovid se toho pro mnohé hodně změnilo a to platí i pro Marinu s Jakubem :)

petulkapeta
21.08.2022 5 z 5

Skvělý příběh s pozadím něčeho u čeho jsme byly všichni. Ale tady se zrodí laska Jakuba a Mariny. Moc se mi to libilo a Kubova sestra byla skvělá. Kuba byl citlivy i kdyz by si to na začátku nikdo netipl. Rozhodně stoji za to si to přečíst...

michaela_books
19.08.2022 3 z 5

„Chtělo by to nějaký abstraktní, ale přesto poetický název. Třeba Alespoň prozatím.“
Příběh je jedinečný tím, že se odehrává opravdu v reálné covidové době, kdy to vlastně všechno začalo… každý začátek této epidemie prožíval jinak, a docela jsem byla zvědavá, jak by to v knížce mohlo být popsané. Celkové zasazení děje do této doby mě přišlo fajn. Taky mě hodně zajímaly kladné recenze od jiných čtenářů a vlastně díky tomu jsem chtěla zjistit, co se na této YA tolik líbí… bude to balet a lukostřelba dohromady v prostředí Českého ráje?...První polovina knihy mě moc bavila, bylo skvělé sledovat hlavní hrdinku a jejího souseda… budu mít asi zvláštní názor, ale za mě byl lepší teda protivný Jakub než ten, kterým byl potom… bohužel mi tady ta romantická linka skrz tuto osobu nesedla tolik, jak jsem očekávala… asi by to chtělo zkrátka více a jiné “hate to love“ romantiky. Naopak Marinu jsem si oblíbila a hlavně to zachránila díky tomu, že má ráda Holubici a hada, a Krutého prince! Kdo by si nepřál číst o hlavní hrdince, která sama v příběhu čte vaše oblíbené série a navíc se do nich zamiluje úplně stejně jako vy? Boží! A poslední věc… musím uznat, že autorčin styl psaní tady působí velmi zkušeně, což vzhledem k žánru je třeba opravdu vyzdvihnout a celou knížku to posunulo na jiný level. YA čtu a Mia Salingerová předvedli napoprvé parádní výkon a jsem zvědavá, co dalšího si od @miasalinger budeme moct do budoucna ještě přečíst. Určitě doporučuji jako oddechové čtení na léto a jsem zvědavá, jestli se pustím ještě do bonusové kapitoly a příběhu z pohledu Jakuba.

zuzana9386
02.08.2022 5 z 5

Moc milá knížka, člověk se musí (zejména v první polovině) neustále připitoměle usmívat :-) Sympatické postavy, vtipné dialogy, krásné prostředí, téma covidu hezky, spíš okrajově zpracováno.. Pochvalu si zaslouží i grafické zpracování knihy, to se jen tak nevidí, krása! Už to zde bylo zmíněno, autorka má podobný styl jako Jenn Bennett a stejný hezký pocit při čtení jsem měla u knihy Na jedné vlně. Za mě rozhodně doporučení, čtení si užijí nejen mladší dívky, ale i my o kousek starší :-) Co nemůžu nevyzvihnout je postava Eriky, já ji miluju :-)

ronnies.library
27.07.2022 5 z 5

knihu jsem dostala na spolupráci a upřímně jsem z ní nadšená. ze začátku je popsáno jak začínal covid a já jsem to vzala jako svůj osobní deník a vzpomínala, co jsem jaký den dělala a psala si do knihy svoje zážitky. bylo to zajímavé opět otevřít staré časy. po tomhle přišla na řadu ta sladká romantika a aaa. tohle bylo tak růžovoučký a nevinný. Amélie je rozhodně naše česká Jenn Bennet a napsala naprosto feel good příběh. není to žádný nereálný příběh ba naopak. důležitost komunikace a svěřování se svými pocity zde bylo dost podstatné. tohle je taková malá příručka jak by měl vztah vypadat, hlavně se mi líbilo zpracování…happily ever after, ale co bylo pak? to se dozvíte při čtení této luxusní české knihy. naučilo mě to nepodceňovat české autory. díky!
Snad jednou je pár stran z pohledu Jakuba, kde si dopisuje se svým nejlepším kamarádem Tomášem a tohle povýšilo Alespoň prozatím o level výš. jo a Tomáš better than Jakub

elizabeth_e
10.07.2022 5 z 5

To.Bylo.Užasný.
Nic víc mě bez většího přemýšlení nenapadá.Skoro všechny jsem v té knížce milovala.Marina byla sympatická.Jakub byl úžasný.Erika byla taky úžasná.Nic víc mě nenapadá.Asi to bude tím že jsem dočetla knihu teď ve tři ráno.Hovoří o důležitých intimních tématech kteří řeší teenagery? dospívající? středoškoláci?A ta knížka je hrozně hezky udělaná po grafické stránce.
Uzavřela bych to tím že je to roztomilá, odpočinková kniha při které se prostě párkrát každý usmívá jako blbec.

Onceuponthetime
25.06.2022 3 z 5

Jako první se musím tak jako všichni naprosto rozplynout nad tím jak celá knížka dohromady vypadá. Od obálky, po ořízku, po ilustrace uvnitř... D.O.K.O.N.A.L.O.S.T.
A k tomu co je uvnitř?
Je to milé, v pohodě, odpočinkové počtení. Nic, z čeho bych si sedla na zadek a tak. Sem tam jsem se trochu nudila (na začátku a při rozchodové pauze), ale na to, že je to první kniha autorky, tak klobouk dolů.
Na internetu je kolem knížky docela haló (zvlášť na instagramu), takže člověk očekává kdoví jaký klenot, na který v životě nezapomene. Ne, to nedostanete! Ale i tak rozhodně doporučuju si knížku přečíst. Když už nic jiného, tak vám Jakub zvedne náladu a jeho malá ségra jakbysmet.
3,5 (půlky většinou nedávám, tady je to ale potřeba).

Lejčís
16.06.2022 4 z 5

YA contemporary a obecně YA už nečtu zrovna často, ale tento debut mladé české autorky a zároveň debut nového a velmi originálního projektu YA čtu jsem prostě nemohla vynechat. A když už, pořídila jsem ho v tom vymakaném speciálním vydání i s bonusovou brožurkou a drobným merchem ke knize. Tím bych vlastně chtěla začít, protože je to vůbec poprvé, co jsem se setkala s tím, že české nakladatelství věnuje knize takovou péči! Ano, sice kvůli tomu nebudou produkovat jednu knihu za druhou, ale v tomhle je právě to kouzlo - udělat toho méně, za to pořádně, což se v tomto případě rozhodně povedlo, ta kniha je dovedená do nejmenších detailů a jednoduše dokonalá.

Mile mě však překvapil i její obsah. Od začínajících autorů obvykle nemám velká očekávání, ale v případě Mii Salingerové, která s Alespoň prozatím vyhrála u CooBoo jsem, přiznám se, velká očekávání měla, a bála jsem se, že nebudou naplněna. K mé úlevě se tak nestalo - jedná se o contemporary, které je nápadité, velmi čtivé, vtipné, roztomilé a které v našem českém prostředí rozhodně není běžné. Je zde samozřejmě cítit pár klišé a několik příliš rozpačitých scén (např. rozhovor "matky s dcerou", který Marina nesla dost těžce, nebo závěrečný pokec Mariny s Alicí), ale ve výsledku vyznívají mile. Hlavní hrdinové jsou sympatiční a nemůžete jinak než jim fandit, i když Vás samozřejmě štve, že si jednoduše nepromluvili a svá trápení tak protahovali, ale tak jsou to puberťáci no.. a víme, že dospělí jsou v komunikaci mnohdy ještě horší.
Kniha se odehrává v době covidu, což by mohl být velký přínos, jelikož tuto dobu máme všichni živě v paměti a příběh se tak mohl stát jistou "milou" vzpomínkou na časy, které pro nás rozhodně milé nebyly. Kniha se tak logicky občas nevyvaruje hodnocení celé této epizody, což však nejspíš místy naštve ty čtenáře, kteří s autorčiným pohledem na věc nebudou souhlasit.

Autorčin styl psaní působí velmi zkušeně, což musím vzhledem k debutu vyzdvihnout. Mia Salingerová a YA čtu předvedli napoprvé nadprůměrný výkon a jsem si jistá, že o autorce i nakladatelství ještě hodně uslyšíme :)

Vjeerus
15.06.2022 5 z 5

Tato kniha pro mě je opravdu překvapení roku. Nic moc jsem od ní nečekala, YA knih mám načtených docela dost a zasazení do covid prostředí mě trošku děsilo.
Ale příběh byl opravdu perfektně uchopen. Člověk měl možnost nahlédnout do pozadí pandemie, když jste student posledních ročníků střední školy a že to opravdu nebylo období prázdnin (minimálně ne pro všechny studenty).
Romantika mezi hlavními hrdiny byla uvěřitelná a já jim opravdu fandila. Sedli mi povahou i nejen hlavní hrdinové, ale i ti vedlejší.
Avšak největší plus v této knize vidím to, že je tam prostě a jasně řečeno, co je ve vztahu (a v životě) důležité - komunikace. A to je většinou to, co kritizuju na jiných knihách, i když je vlastně pochopitelné, že absence komunikace nám právě vytvoří zvraty a napětí nutné pro děj.

knihomolkaMist
28.05.2022 5 z 5

Dokonalost! Knihu jsem měla předobjednanou v první YA boxíku už od toho podzimu, nebo kdy byl ten boxík ohlášen (celý ten box byl boží mimochodem, už se těším na další).
A tohle mi fakt sedlo. Jakmile jsem knihu otevřela začetla jsem se. A příběh mě až do konce nepustil. Kniha se mi velmi líbila a velice ji doporučuji!

luciaracher
28.05.2022 5 z 5

MILUJU TO! Tahle knížka vás zaujme hned od prvního řádku anotace! (nejlepší samozřejmě je, když se s tím i ztotožníte). Marina mi byla hrozně sympatická hned od začátku. Jakub byl můj knižní crush už od 1. stránky kde se objevil! Erika (Jakubova sestra) byla taky úžasná. Abych to shrnula, VŠECHNY (ale fakt všechny) postavy jsou šíleně sympatické a hned si je zamilujete . Hrozně se mi líbily poznámky o knížkách, které se tam objevovaly!!

A ta romantika! No to bylo tak roztomiloučké! Smála jsem se celou dobu jak pitomec :D Bylo to fakt krásné!

Moc tuhle knížku všem doporučuji! Jsem hrozně ráda, že jsem si jí mohla přečíst :) Byla to jízda od začátku do konce!

A teď vás z celého srdce prosím, abyste si ji přečetli! Určitě tím neprohloupíte! Miluju ji moc moc a budu ji i nadále doporučovat!! U mě se zařadila do třetice nejlepších knih za tento rok

Sansli
25.05.2022 5 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst už od chvíle, kdy jsem zjistila o čem je. To téma mě zaujalo, protože každý začátek epidemie prožíval jinak, a mě moc zajímalo, jak to tu bude popsáno. Také jsem podlehla doporučení a skvělým ohlasům na knihu. A je to tak, ta kniha je prostě skvělá. Postavy v čele s Marinou, Jakubem a hlavně Erikou si vás získají a jakmile se začtete, už vám nebude vadit síla knihy nebo poměrně malá písmenka. Doslova jsem zbožňovala každou stránku. Všichni jsou tak opravdový a vše je neskutečně reálné (pocity, vztahy, omyly a nedorozumění, doba koronaviru...), opravdu jsem si znovu připomněla celou tu situaci, jak to bylo těžké, jak jsme měli všichni strach a nevěděli jsme, co bude dál. Zároveň bylo ale skvělé sledovat, že tato těžká situace přispěla k tomu, že se Marina a Jakub mohli najít, vzájemně se lépe poznat a zamilovat. Protože co by s nimi bylo nebýt té pandemie...