Illuminae

Illuminae https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299444/bmid_illuminae-MH4-299444.jpg 4 1362 326

Akta Illuminae série

Dramatický příběh o přežití, ztrátě domova a bezmoci doprovází mimořádně originální grafické zpracování dokumentů, e-mailů, vojenských zpráv a novinových článků. Píše se rok 2575 a korporátní těžební kolonie na planetě Kerenza IV je napadena korporací BeiTech. Obyvatele před útokem nikdo nevaroval, nikomu na nich nezáleží a pro BeiTech jsou jen potenciálním zdrojem problémů. Kady Grantová, její bývalý přítel Ezra a několik tisíc dalších lidí dokáže utéci díky intervenci lodě pozemské vlády Alexander. Jenže po celé planetě se šíří zmutovaná epidemie. Úniková flotila se snadno může stát pastí a jejich hrobem. A jedna z lodí BeiTechu se přibližuje, rozhodnuta dokončit, co začali.... celý text

Annie_B
30.09.2019 5 z 5

Děj této knihy se odehrává v roce 2575. Lidé už v této době obývají i jiné vzdálené planety. Na jedné takové žijí i dvě hlavní postavy Kady a Ezra. Jenomže na planetě se nezákonně dolovalo a proto na ni zaútočila soupeřící společnost. Naštěstí se poblíž planety nacházely tři průzkumné vesmírné lodě, a těm se podařilo zachránit část lidí ( mezi nimi i Kady a Ezru) a rozhodly se je odvézt do bezpečí. Jedna z nepřátelských lodí je však začne pronásledovat a tak začíná dlouhý a nebezpečný útěk do bezpečí, který když se nezdaří, tak nepřátelská loď zničí nejen lodě a jejich posádku, ale i tisíce nevinných a bezbranných lidí uvnitř...
Celé této záchranné akci nepomáhá ani počítač, který řídí a obstarává technické záležitosti prchající flotily. Je sice naprogramovaný, že má chránit jeho lodě a lidi v nich, ale nebezpečí pro flotilu vyhodnocuje jinak než lidé. Proto všem na palubě vesmírné lodi hrozí nebezpečí i z jádra jejich lodě. Z hlavního počítače jménem SPIRO. V této době, ve které se děj odehrává, je již umělá inteligence tak vyspělá, že SPIRO zvládá jednat jak v zájmu celé flotily, tak i trochu v zájmu svém. Když si myslí, že je i on sám v nebezpečí, tak jedná prohnaně a částečně dává najevo, že má nad lidmi navrch. I když v hodně situacích jednal podle nás špatně, tak na konci knihy se v podstatě obětuje pro dobro flotily.
Kniha mě zaujala způsobem, jakým byla psaná. Já obvykle Sci-fi knihy moc nečtu, ale tohle bylo něco úžasného. V knize nebyly žádné kapitoly, ani žádný souvislý text, ale byla psaná formou různých dokumentů, záznamů rozhovorů a hlavně zprávami, které si postavy v knize posílali přes počítač. Kniha začínala být ke konci čím dál napínavější a já jsem ji musela pořád číst dál a dál... (až jsem pak byla smutná, že už skončila). Proto si chci přečíst i další díly a všem bych tuto knihu doporučila.

Enxinka
28.09.2019 4 z 5

Vsiml jste si nekdo, ze Kady na zacatku uvedla, ze sla na Alexandra a Ezra na Hypatiii (str. 18)?Strasne dlouho jsem se pres tohle nemohla prenyst a strasne me to rusilo.. zrovna takovy dost podstatny detail.
SPIRO mi dost pripominal superpocitac ze serialu Person of Interest. Trochu nechapu, proc Kady neuklidnil a nechal ji v zalu.. musel mit o vsech prehled preci. Je to trochu desive, kdyz si vezmu, kolik pocitacove a elektronicky rizenych veci kolem sebe mame ve vsednim zivote..
Vztah Kady a Ezry mi prisel hodne jednostranny a skoda ze mezi sebou neresili trochu praktictejsi veci ohledne situace na lodich.. a ta mluva? Takhle se nekdo fakt vyjadruje? A ta cenzura sprostych slov? Jako vazne?
V neposledni rade mi trochu schazel nejaky sirsi kontext celeho pribehu, tak snad neco odhali dalsi dily.
Jinak se mi to vesmes libilo.

MMacicekk
26.09.2019 5 z 5

Na první pohled vás zaujme grafická úprava knihy, jejíž děj je složen z různých dokumentů, přepisů rozhovorů mezi postavami i jednotlivými loděmi, chatů, přepisů kamerových záznamů, dat ze SPIRA, mapek lodí a jejích útrob atd. Už jen tím se kniha vyznačuje velkou originálností, protože není jednoduché sestavit na základě těchto dokumentů děj tak, aby čtenáře zaujal, ale především, aby děj dával vůbec nějaký smysl. Toho jsem se zprvu hodně bála, že děj nepochopím a vůbec neodtuším, o co vlastně jde. Zpočátku jsem se sice hůře orientovala, nemohla se do příběhu "začíst", přeskakování z různých dokumentů a hlavně postav mi přišlo nesouvislé a náhodné, spíše abych tak řekla nesmyslné. Zdání klame. Věřte, že jakmile překročíte prvních sto stran, děj vás vtáhne takovým způsobem, že knihu nebudete moci vůbec odložit. Budou vám brnět ruce i nohy z tíhy samotné knihy, ale propracovanost děje a hlavně úžasné a nečekané zvraty vás přikovají k židli a nepustí.

Fazulajda
23.09.2019 5 z 5

Ó můj bože. Dobře, nebylo vždy vše perfektní, ale když odhlédneme od těch drobností, tak nám zbyde čistá dokonalost. Příběh by nebyl až tak originální a skvělý, kdyby nebyl vyprávěn touto formou. Spoustě lidem nesedla, ale mně to nanejvýš vyhovovalo.

Percabethka
17.09.2019 5 z 5

Ačkoli mi hlavní postavy nebyly úplně sympatické a kniha byla celkem předvídatelná, díky tomu úžasně originálnímu grafickému zpracování se mi neskutečně líbila.
Za mě určitě #mustread pro všechny fanoušky YA sci-fi ❤

DannyLady
15.09.2019 5 z 5

Jsem naprosto ohromená! Kniha je psaná netradičním stylem, ale to jí dalo na autentičnosti. Příběh o posádce, která prchá před nepřítelem, je napadena mutujícím virem a ke všemu se jejich umělá inteligence zblázní a snaží se je zabít. Víc napětí snad nešlo do knihy už vměstnat. Postavy mi přirostli k srdci a já jsem během knihy plakala smutkem, vzteky i štěstím. Napětí se táhlo napříč celou knihou a konečné rozuzlení mi vyrazilo dech. Říká se, že další díl je ještě lepší, ale to si ani neumím představit.

Alethea_k
11.09.2019 2 z 5

Nedočetla jsem, po sci-fi Spící obři jsem čekala něco úžasného, jelikož se série srovnávají a toto všem připadá lepší. Děj o 2 (stále ještě?) dětech (chováním určitě) má být lepší než kniha o sofistikovaných a racionálně smýšlejících lidech?
Chápu, že všechny zaujala grafická podoba a formát, ale mě to paradoxně ani nedonutilo dočíst knihu. Škoda, doufala jsem, že budu nadšená...

Chytuš
08.09.2019 5 z 5

VAROVÁNÍ: Bacha, tahle kniha není pro starý! Je potřeba mít fyzičku (ta bichle je sakra těžká) a mladého ducha (jinak soukromou korespondenci ala chat na instagramu prostě nerozluštíte)...

Kombinace sci-fi a hororu, maličko šmrncnutá romantickou linkou - to už tady bylo mockrát. Ale zatím ani jednou takhle parádní! Čtení je vizuální lahůdka - kombinace úředních zpráv letecké flotily, soukromých mailů, zpráv z kamerových záznamů, záznamů řídící palubní umělé inteligence... To všechno prosím bez jediného sprostého slova :-)

"Všechna vizuální a zvuková data jsme začlenili v původní podobě a přidali k nim i písemné přepisy. Všechny typografické a gramatické anomálie pocházejí z původních dokumentů. Některé psané materiály byly cenzurovány SPS a museli je rekonstruovat naši komtechové, jen vulgarismy jsme podle vašich pokynů ponechali cenzurované. Jistě, příběh začíná smrtí tisíců lidí, ale bože chraň, aby v něm byly nadávky, co?"

Prostě neotřelá a jedinečná forma podání, která mě dostala. Je fakt, že v příběhu pár klišé je, ale ani na momentík by mě nenapadlo kvůli tomu srážet byť jen hvězdičku. Přehlížím i oslovení "Káďo", jakým Ezra zněžňoval oslovení Kady, ale s tím se asi nic moc lepšího udělat nedalo (já přišla už jen na Kádinko a musím uznat, že to je ještě praštěnější).

marta3736
02.09.2019 2 z 5

Nic nového, překvapujícího. Vztah hlavní hrdinky k Ezrovi mi přišel umělý - nikdo jí z rodiny nezbyl, tak si zpátky nabrnkne ex, aby nebyla sama. Anotace totálně vyspoileruje veškerý příběh, nedozvíte se nic nového. Autoři se snažili, aby všechno postupně gradovalo, ale jelikož je to s anotací tak, jak je, nemělo to takový dopad. Takže jako vždy - nápad super, ale realita je nic moc. 2/5 za nápad a grafické zpracování.

Catwoman292
31.08.2019 5 z 5

Tak tohle bylo něco! Nejdříve jsem si myslela, že mi bude forma knihy vadit a děj bude neucelený a ?okousaný? , ale opak je pravdou..kniha se neuvěřitelně dobře čte a to grafické zpracování je něco neskutečně krásného a geniálního! Kniha je plná zvratů a ta cenzura vulgarit?! To mě dostávalo ,,dokolen" ;)

Nicoletta1681
19.08.2019 5 z 5

Naprosto dokonalé ve všech směrech. Ať už je to příběh, postavy, styl psaní nebo samotná forma knihy! Nic promyšlenějšího jsem zatím nečetla. Jsem nadšená, fakt moc. A zvědavá o čem budou další díly a jestli se mi zaryjí do srdce stejně jako první díl.

oblakaknih
13.08.2019 4 z 5

Ze začátku mě čtení moc nebavilo, byla jsem z celé knihy i zpracování rozpačitá, protože jsem nikdy nic podobného nečetla.
Zpracování knihy i styl psaní je ohromně originální. Celkově můžu říct, že originálnější knihu jsem neviděla.
Spoléhala jsem hlavně na to, že kniha byla v recenzích doporučována i pro nečtenáře sci-fi.
Naprosto jsem si zamilovala hlavní i ty méně hlavní postavy.
Jediné, co mi vadilo, bylo oslovení Káďo.
Kniha se čte opravdu skvěle. Za jeden den jsem přečetla 428 stran.
Hned, jak jsem se začetla, nemohla jsem přestat. Děj si mě naprosto získal.
V knize je i lehká romantická linka, která děj skvěle zpestřila.
Nemůžu se dočkat dalšího dílu.

vojtaruzek
08.08.2019 5 z 5

No, myslím, že přirovnávat knihy k drogám není tak nesmyslné. Zvláště u knih, jako je tato (a především další dva díly, tohle byla jen taková rozcvička). Abych parafrázoval Idyoma z Youtube, víte, že když ty knihy otevřete, budete se cítit hrozně a nejradši byste si podřízli žíly ve vaně, ale stejně je budete číst dál a dál, protože je to skvělý příběh. Taky je dost těžké se vyhnout myšlenkám na to, jak velkou část postav (V této knize je to vlastně jen generál Torrence, ale v dalších se to rozjede důkladně) bičujete devítiocasou kočkou. Problém je, že jeho jednání často vůbec nedává smysl, i když se to dá přičíst velkému stresu, který musel prožívat, nevím, já v zádech nikdy dreadnought vražedné korporace snažící se zakrýt vlastní strašlivé zločiny neměl.

pixiepickpocket
05.08.2019 4 z 5

Na tento spoluautorský počin mě v knihkupectví nalákala obálka a po nahlédnutí do knihy i krajně neobvyklé zpracování, které mě zpočátku trochu odrazovalo. Měla jsem (neoprávněný) dojem, že toto futuristicko-dokumentární uspořádání bude mírně chaotické.

Místy se vyskytovala, na mě už moc infantilní, zaláskovaná komunikace Kady-Ezra. Sem tam chyběla v textu písmenka nebo se objevovaly překlepy. Co mě dráždilo asi nejvíc byla překladatelova inkonzistence - v první třetině knihy se rozhodl používat zkratku UI (umělá inteligence) a pak náhle přešel k anglické zkratce AI (artificial intelligence), které se držel až do konce. Chvilku trvalo, než mi docvaklo, že se mluví o tomtéž.

Příběh nejspíše ocení především čtenáři YA literatury, ale podle mého uspokojí i odrostlejší čtenáře.

Jsem celkově příjemně překvapená a určitě brzy sáhnu po dalším dílu. Jednu hvězdu si nechávám v záloze pro případ, že by snad druhý díl byl ještě lepší než ten první.

Andynka
04.08.2019 5 z 5

Kniha, která děsí svou tloušťkou. Ale příběh, který se v ní ukrývá musí nalákat všechny. Je to vážně skvělé, překvapivé a velmi napínavé. I když jsem ze začátku protáčela oči, nad volnými stránkami. Nakonec jsem přišla na to, že to vlastně dokonale doplňuje celý příběh a dodává tomu na dramatičnosti. Libil se mi styl psaní, že to bylo formou zápisu, hlášení, deníků, hovorů. Opravdu dokonale promyšlený.

lapej
30.07.2019 5 z 5

Uf, tak to bylo super.

Ticiana
30.07.2019 5 z 5

Neslo jinak než 5*. Pribeh je poutavej a to graficky zpracování.... paneboze perfektní. Interaktivní co se tyče vymýšlení nejvhodnějších zacernenych nadávek. A nezničitelnej přebal. SPIRA jsem neměla rada až ke konci se to změnilo. Nejvíc mne rozsekal konec. Jsem rada ze mam doma všechny díly ted rovnou na dalsi.

vandalindakova
29.07.2019 5 z 5

Přečteno podruhé a je to snad ještě lepší, než napoprvé! Mnohem více jsem si všímala detailů.

Peta1607
23.07.2019 5 z 5

Sci-fi normálně nečtu, ale tohle mě bavilo a to nejen obsahem, ale i formou zpracování.

certik003
18.07.2019 5 z 5

Knížku jsem si koupila, protože mě zaujala svou zvláštní formou a grafickým uspořádáním, něco podobného jsem nikdy nečetla a chtěla jsem to vyzkoušet. Při čtení první strany jsem měla pocit, že tohle nikdy nemůžu přečíst, ale už další stránky mě přesvědčily o opaku. Hodně mě překvapilo, jak dobře se to čte a jak je knížka vtipná. Díky tomu jsem úplně zapomněla na mě místy nepochopitelné technické a IT výrazy, který mi nic neříkají, i když v kontextu se dají docela dobře pochopit. SPIRO se postaral o nečekané dějové zvraty a na konci knížky byl vtipný a sympatický i on. Moc oceňuju prakticky nezničitelný přebal a rozhodně se pustím do dalších dílů. A nesmím zapomenout dodat, že cenzurované vulgarismy jsem si poctivě doplňovala dle vlastního uvážení a vkusu. :D