Illuminae

Illuminae https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299444/bmid_illuminae-MH4-299444.jpg 4 1362 326

Akta Illuminae série

Dramatický příběh o přežití, ztrátě domova a bezmoci doprovází mimořádně originální grafické zpracování dokumentů, e-mailů, vojenských zpráv a novinových článků. Píše se rok 2575 a korporátní těžební kolonie na planetě Kerenza IV je napadena korporací BeiTech. Obyvatele před útokem nikdo nevaroval, nikomu na nich nezáleží a pro BeiTech jsou jen potenciálním zdrojem problémů. Kady Grantová, její bývalý přítel Ezra a několik tisíc dalších lidí dokáže utéci díky intervenci lodě pozemské vlády Alexander. Jenže po celé planetě se šíří zmutovaná epidemie. Úniková flotila se snadno může stát pastí a jejich hrobem. A jedna z lodí BeiTechu se přibližuje, rozhodnuta dokončit, co začali.... celý text

Damonka12
17.06.2019 3 z 5

Kniha je napsána opravdu originálním způsobem. Ale samotný příběh je na mě moc z "IT" světa a je tam spousta věcí kterým nerozumím. Ale jinak je ten příběh super. Rozhodně doporučuji, kniha je zajímavá.

Hellrampage
16.06.2019 5 z 5

Táto kniha si zaslúži plnú paľbu už len kvôli svojmu spracovaniu. Výborný dizajn a predná obálka! A prekladatateľ si tu zaslúži metál. Príbeh je ľahko pochopiteľný, máme tu pár postáv, vírus Fobos, šialené AIčko a do toho všetkého flotilu prenasleduje dreadnought. Mám taký pocit, že sa autori nechali veľmi inšpirovať hrou System Shock. Jediné, čo mi vadilo, boli cenzurované nadávky. Na druhú stranu si čitateľ môže doplniť ľubovoľné slovo a túto knihu si prečítajú aj mladší.

insta.kniha
01.06.2019 5 z 5

Fanoušek sci-fi jsem nikdy nebyla, ale dostala mne ohlasy na ni. Po nahlédnutí dovnitř mi málem vypadly oči z dulku. Její grafické zpracováni mě jen utvrdilo, že jsem udělala dobře. (A to mohu potvrdit i po přečtení)

Ze začátku děje jsem byla krapánek dezorientovaná (nikdy předtím jsem nic podobného nečetla).
Přidávám se do klubu EZRA: který byl k sežrání, i k popukání. Jsem tak ráda, že jsem si ho oblíbila hned od začátku (po přečtení pochopíte). ..
Kady? Nebojácná slečna, která mi chvílemi lezla na nervy. Škoda, že její "pátrací" akce nebyly více rozepsané. Třeba bych jí rozuměla o něco více. A SPIRO, "ach můj bože", i když to on nechápe .. záporňák na kterého jsem naštvaná ještě teď (po přečtení strany 422)!

Costanzo
31.05.2019 5 z 5

Knihou jsem naprosto nadšená, musím zmínit krásné grafické zpracování a dokonalý přebal. Hrozně mě bavil SPIRO - umělá inteligence, která se vymkla kontrole. Jeho věta "No nejsem milosrdný?" je zkrátka legendární. Dramatický příběh o přežití, ztrátě domova a bezmoci. Příběh vyprávěný formou dokumentů, emailů, záznamů a vojenských rozkazů mě prvně celkem vyděsil, protože jsem si myslela, že to bude hrozná nuda, ale opak byl pravdou a vyprávění mě naprosto pohltilo. A víte, že autorská práva získal Brad Pitt a jeho produkční společnost? Myslím, že se máme na co těšit ;-)

Nomia
29.05.2019 4 z 5

Chrochtala jsem si blahy takřka nad každou stránkou, opravdu vyvedená kombinace formy i obsahu. Ano, stále je to sci-fi pro mládež a občas dospělý čtenář nevěřícně zakroutí hlavou, ale i tak je výborné a originální.

Po vizuální stránce naprostý kumšt, nepamatuji si, že by mě formou nějaká kniha takto okouzlila. Příběh, který sledujeme pomocí různých fragmentů, je velmi dobrý. Opravdu milé překvapení.

Knizky_a_ja
28.05.2019 5 z 5

M.I.L.U.J.U.T.O.
Musí stačit, a pokud ne...
Bylo to skvělý. Fakt jsem si neuvěřitelně užívala neobvyklou formu psaní, příběh byl úžasnej, hlavní hrdinka byla frajerka...
Skvělý, skvělý a ještě jednou skvělý.

pampelišinka
23.05.2019 5 z 5

No tak tohle bylo žrádlo. Vizuálně i dějově.
Pravda, z tohoto žánru jsem toho četla žalostně málo, přesto však jde o jednu z nejlepších takových, co jsem kdy četla.
Na knížku jsem se vrhla s tím, že to bude vtipem prosycený příběh o dvou náctiletých, co mají zachránit svět. SPIRO mi ale vlepil pořádnou facku, která štípe doteď a ještě dlouho bude rezonovat, a byla jsem pořádně vyvedená z omylu.
Doporučuju!

katka-kacav3318
07.05.2019 5 z 5

Kdybych mohla dám tomu sto hvězdiček. Jako milovnice sci-fi je tohle kniha pro mě. Nádherně grafický udělaná. Prečtené jsem to měla za jeden den. Úplně ze všech nejvíc miluju Ezru. To je prostě týpek a Kady nezůstává po zadu. Úžasně vymyšlený příběh.

any37
25.04.2019 5 z 5

Je to originální dějem, tak i zpracováním - které je naprosto DOKONALÉ. Ze začátku jsem se ztrácela, ale po dvaceti stránkách to už bylo dobré, do knihy jsem se začetla a i čtvrtletka z matematiky šla stranou. I přes tloušťku knihy, vám budou stránky přímo ubíhat pod rukama a nakonec vaše peněženka - stejně jako má - zaplaká, protože si budete NUTNĚ muset koupit poslední dva díly. Takže hodnotím jak jinak než 5*/5.

Kira128
24.04.2019 5 z 5

Vůbec jsem nečekala, že mě to bude tak strašně moc bavit. Knihy (pouze Illuminae a Geminu) mi půjčila kamarádka. Kvůli mně se táhla s těmito cihlami takovou dálku a já si říkala "Ježíš marja, co když se mi to teď nebude líbit? Vždyť ona mě zastřelí!".
Naštěstí jsem ale tenhle problém nemusela řešit. Měla jsem přečteno za pár dní a možná bych to za sebou měla i rychleji, kdybych do toho nemusela řešit i jiné věci.
Illuminae je za mě ta nejvíc vymakaná kniha, jakou jsem kdy viděla. Bez debat. Je to opravdu úžasné!
A námět je vážně skvěle zpracovaný. Velká spokojenost! Pořád nedokážu hodnotit konstruktivně... protože sakra... tohle byla fakt dokonalost. (Jak mám teď jako napsat tu recenzi? Asi to nezvládnu. :D)
Večer se vrhnu na Geminu, do rána asi neusnu.

dontbullshitme
11.04.2019 3 z 5

Zpracování knihy je velmi originální, bohužel se mi to však špatně čte, a tak mám Illuminae rozečtené snad rok. Navíc se mi postavy hrozně pletou a vlastně i celý děj, jsem z toho celá nějaká zmatená. :D

mekkejla
28.03.2019 4 z 5

Příběh jako takový není nijak výjimečný, ale grafická podoba mu dává úplně jiný rozměr. Chvílemi jsem měla pocit, že letím ve vesmíru s nimi. Jediná postava, které jsem se díky deníku dostala alespoň trochu pod kůží byla Kady, a tu jsem si zamilovala. Za sluníčkový konec ale strháván jednu hvězdu.

Ivka14
23.03.2019 odpad!

Asi zjišťuji, že sci-fi není moje parketa. Knizka se četla těžko a nedávala jsem u toho pozor, takže jsem se někdy i vracela a četla jsem to znovu. A nakonec jsme to ani nedočetla. Do dalších dílů se pouštět nebudu.

Alex.Barunka
02.03.2019 3 z 5

Naprosto parádní vizuální podoba a grafika celé knihy, ve kterých se setkávají naprosto originální prvky. A pokud lze mluvit o nadčasovosti příběhů, tento by se rozhodně vyšplhal na přední příčky. Takže všechna odvolání a zásahy, které kniha obsahuje jsou naprosto skvěle cíleny.

Ale pane bože, Ezra a Kady? Dva aspekty, které vše neustále topily. Jejich insta láska/ kurva do prdele strašně tě miluji byla neskutečně otravnou záležitostí.

Djkoma
27.02.2019 3 z 5

Formou zajímavá (ve stylu filmového lost footage), ale prvních 100 stran jsem trpěl v romantickém příběhu dvou dětí, které si dopisují emaily během útoku na jejich planetu a útěku z ní (?!?). Příběh je bez ohledu na formu v podstatě velice jednoduchý a má v sobě maximálně dva důležité momenty, které mu však nelze upřít a jsou dobře zpracované. Co se týče vizuální podoby, je unikátní ve smyslu, že jí často v knižním světě nevidíte, ale je hodně na efekt a např. začernalá slova tady skrývají nadávky, místo, aby například většina knihy byla cenzurovaná o něco zásadního. Ještě se rozhodnu, zda budu v sérii pokračovat.

heliiinka
25.01.2019 5 z 5

Jako všichni bych mohla o vizuálu básnit hodiny. Takhle kniha se TOLIK odlišuje formou, že čtete dál protože vás zajímá i jaký další druh psaní bude použit (mail, článek z wiki, zprávy mezi veliteli, zprávy z akcí, osobní chaty...)
Ale i tohle má minus, chyběly mi u knihy nějaké emoce a nadhled vypravěče, který vidí všechno. Do osobního chatu hlavního hrdiny se dá těžko vcítit a něco s ním prožívat.
I tak to byla velmi strhující kniha a těch 600 stran se přečte velmi rychle.

Purple7
24.01.2019 5 z 5

Fíha, to byla jízda! Aneb jak přečíst tlustou bichli snadno, rychle a jak ji nedokázat odložit - naprosto jedinečný formát knihy, svižné tempo děje a čtivé to bylo až kam. S otočením každé stránky doslova nevíte, co přijde, jaké překvapení na vás čeká. Děj sice není zas tak převratný, OK, jenže ač se to celé koná v odlehlém vesmíru v daleké budoucnosti, tak díky přiloženým seznamům a fotkám je to takové realističtější a rozhodně nemůžu říct, že jsem něco podobného kdy četla a že to člověk jen tak přelétne očima. Na jedné stránce se ušklíbáte nad chování pubescentních jedinců, na druhé už vám ten úsměv mrzne na rtech. Chytlo mě to hned, prvních asi 50-100 stran jsem měla úplně mylnou představu, kam se to nakonec stočí. A ten jeden okamžik, kdy zjistíte, co a jak?! Boží!
Lascivní chaty mě zpočátku jaksi nepřesvědčovaly o kvalitách této knihy (i když konečně "normální" puberťáci), ale postupem času se to celé vyvíjelo úplně někam jinam, což teda na jednu stranu super, na druhou je to kniha, po které se mi nebude dobře usínat... a takovým knihám se ze zásady vyhýbám. ;) Netvrdím, že kniha je dokonalá - vzhledem k formátu knihy není možné poznat osobnost obou hlavních postav více do hloubky, nějaké to klišé taky bylo, trpěla jsem strašně u záměrně špatného pravopisu, ale za výsledný dojem z knihy tohle všechno pouštím z hlavy. Teď si dám asi pár dní pauzu, abych to celé vstřebala. ;)

Abnička
27.12.2018 3 z 5

Kniha, na kterou jsem se těšila, ale zrovna dvakrát mne nezaujala. Ikdyž její propracovanost byla famózní.

JmenujiSeZuzla
17.12.2018 2 z 5

Illuminae - věc kterou už jsem v rukou držela dávno předtím, než jsem ji doopravdy přečetla. Ze všech koutů jsem slyšela jen samou chválu. O tom jak je kniha báječná, skvělá a úžasná snad mluvili všichni. Instagram byl zahlcen fotkami s ní. Proto jsem si ji také chtěla přečíst. Těšila jsem se hrozně moc, až ji konečně přečtu. Samozřejmě když se řekne Illuminae, každý kdo knihu zná, si musí představit tlustou bichli se zajímavou formální stránkou. Věděla jsem, že to je něco originálního, což nepopírám a děsně se mi to líbilo. Vždy mám radost, když se na trhu objeví něco, co tady ještě nebylo a vymyká se tomu nastolenému mainstreamu. Bohužel forma knihy je snad jediná dobrá věc, již bych mohla vyzdvihnout. Je vidět, že si autoři na knize dali formálně opravdu záležet. Spolupracovalo na ní mnoho lidí a to nejen z oblasti spisovatelské, ale odborníci různých odvětví. Forma by však nikdy neměla zastínit obsah knihy, což se u ní děje. Příběh je hrozně jednoduchý a jednotvárný. Při čtení jsem zůstávala naprosto chladná, nevzbudila ve mě žádný dojem, spíše jsem se u ní trápila. Vše má očividně své pro a proti. Forma je sice famózní, ale tím že kniha nebyla napsána přímo ve větách, nedostali jsme se například postavám více pod kůži a tudíž příběh pro mě nebyl nijak zajímavý.
Na prvních stránkách příběhu jsem byla ztracená, ale až překvapivě rychle jsem se našla. To svědčí samozřejmě o tom, že příběh není nijak více komplikovaný. Žádná z postav mi nepřišla sympatická. Konec také špatný.

Hledač.N.M.LT
05.12.2018 5 z 5

Je to uplně něco jiného než to, co normálně čtu a moc jsem nevěděla co si o tom mam myslet... potom co jsem knihu dočetla okamžitě jsem ji zařadila mezi me oblíbené! Forma zpracování je úžasná a knize pouze přidává. Měla jsem ji přečtenou do týdne a konec mě neskutečně překvapil! Celá kniha mě překvapila!!! Rozhodně 5*