Afterdark

Afterdark https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222378/bmid_afterdark-222378.jpg 4 1290 147

Příběh ze současného Tokia se odehrává po setmění, během jediné noci. Kapitoly jsou napsány stylem filmového scénáře a u každé z nich je uveden přesný časový údaj. Dějová linie je pro autora typická, střídají se tu dva paralelní, navzájem se prolínající příběhy. Devatenáctiletá Mari, která umí čínsky, je kontaktována manažerkou hodinového hotelu, aby jí pomohla vyřešit případ brutálně zbité čínské prostitutky. A její sestra se vlivem tajemných sil ocitla v jakémsi nejasném a nebezpečném snu, v ohraničeném anonymním prostoru. V průběhu noci, ještě než přichází ráno, se věci dávají do pohybu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Afutádáku , 2004

Addie
28.03.2011 4 z 5

Netvrdím, že kniha pro více dějových linií nenabyla na zajímavosti, ale chvílemi jsem jimi byla už vážně ,,přejezená". Musím taky dodat, že jsem překvapila samu sebe tím, že se mi i přesto, že je situovaná do dnešního moderního světa (což mě obecně vzato u knih nějak nebere), velmi líbila.

Sobis87
02.01.2011 5 z 5

Můj první Murakami a hned taková paráda. Vzhledem k silnému osobnímu vztahu ke scenáristice mě naprosto nadchla zvolená forma, v níž je čtenář stavěn do pozice "diváka v kině", což dělá v kombinaci s Murakamiho smyslem pro detail z Afterdark působivý obrazotvorný zážitek. Struktura příběhu je podobná té ve filmech, což je nejvíce patrné v samotném závěru, kdy dochází k proplétání linií, atd. Murakami se nepochybně zhlédl v surrealistickém filmaři Davidu Lynchovi a je až k nevíře, kolik z audiovizuální působivosti jeho filmů se autorovi podařilo otisknout do ryzího textu. "Nejlynchovější" jsou pasáže se spící Eri - plné záhad, atmosférické, děsivé a vzrušující zároveň - nedějové, ale i tak strhující.

Ronee
28.12.2010 5 z 5

Kniha Afterdark sa mi páčila. Zaujali ma postavy a prostredie a aj keď je napísaná "suchým" štýlom, bavila ma. Nazývam to "suchý" štýl, lebo rozprávač je oko kamery a nás v škole učili, že to je ten "suchý" štýl, kedy sa o postavách nič hlbšie nedozvieme, všetko sledujeme iba zvonka, ako cez objektív kamery, ktorý neprenikne hlbšie do psychiky postáv, sledujeme len ich konanie. Dúfam, teda, že som to dobre pochopila...ja som to v tejto knihe našla:-))) A páčilo sa mi to, udržovalo to v napätí, stále som sa pýtala, a prečo? a čo je za tým? plus nočné Tokio, to je exotické:-))

Lemonie
30.11.-0001 3 z 5

No nevim. Všichni mi pořád říkali, že si musím od Murakamiho něco přečíst a když jsem to konečně udělala, tak mám trochu rozporuplné pocity. Ten tolik zde vychvalovaný pohled kamery mě naopak docela rušil. Ale nechci autora odsoudit na základě jedné knížky, ještě mu dám šanci.

misssicccka
30.11.-0001 5 z 5

Rozhodně to není hloupá kniha - podle mě. Mnou přečtena na jeden zátah. Podle mě originálně zvolený způsob vyprávění a časového sledu. Propracované dialogy, které se čtou jedna báseň, rozvíjejí krásně představy o postavách příběhu. Skrytě vážné téma pod slupkou jednoduchého textu. A to mám ráda...nemusíme používat sáhodlouhé věty a mnohosmysly, abychom předali to podstatné, ne?
U mě za 5 :)

pe3czech
30.11.-0001 5 z 5

Příjemná změna, že Harukiho kniha nemusí vždy končit smutně. Jako úplně fenomenální hodnotím, že je děj vyprávěn okem kamery, číst tuhle knihu je tak jednodušší, než sledovat televizní obrazovku.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Drobný román známého japonského spisovatele, vypráví o tom, co provází naši společnost bez ohledu na to, na kterém světadíle se nacházíme: o (ne)schopnosti komunikovat. Příběh dvou sester Mari a Eri se odehrává v průběhu jediné noci – after dark = po setmění. Jeho hrdiny sleduje vypravěč okem kamery. Tím vyprávění, zejména v místech kdy sleduje Eri, nabývá až hororové prvky. Na rozdíl od předešlých Murakamiho románů však tento končí - díky Mariným rozhovorům optimisticky.