Vánoční vražda a jiné povídky

Vánoční vražda a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318908/mid_vanocni-vrazda-a-jine-povidky-A2T-318908.jpg 4 109 34

Čtyři dosud nevydané povídky z pera jedné z nejslavnějších autorek detektivních příběhů. Jedna z nich popisuje případ, jehož součástí byla před padesáti lety sama P. D. Jamesová, v dalších dvou se seznámíme s mladým Adamem Dalglieshem. Všechny povídky jsou hravé, důmyslně sestavené a vyprávěné s elegancí a typickým náznakem humoru i hlubokým pochopení pro nejsložitější stránky lidské povahy.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Motto

The Mistletoe Murder And Other Stories , 2016

tlllk
18.07.2018 4 z 5

Milá jedno-hubka, poviedku sú síce kratšie, ale nechýba im nevšedné rozuzlenie.

Isew
22.05.2018 2 z 5

To téměř všeobecné nadšení sdílet nemohu. Tuctové detektivní povídky. Neobjevné a schématické. Což mě mrzelo o to víc, že Adam Dalgliesh byl detektivem mého dětství. Jedna z TV detektivek, jméno si už nevybavím, kdy oběti byly zabíjeny sondou přímo do žaludku, se mi někdy ve snech ještě někdy vrací. Ale tohle byl opravdu jen slabý odvar.

Hathor89
06.04.2018 5 z 5

Moje první kniha od autorky. Perfektní vykreslení postav. Dokonale popsané prostředí. Výborné náměty. Příjemné a nenáročné čtení. Pro mě určitě ne poslední kniha s postavou Adama Dalglieshe. Měla jsem své podezřelé ze zločinů, až na Dědictví Boxdaleových, jen jsem nebyla schopná najít motiv a patřičné důkazy, až na Úplně obyčejnou vraždu, u té jsem byla na stopě velmi rychle. Velmi se mi líbila předmluva, která vystihla povídku jako obtížný literární útvar. Autorka na malém prostoru vytvořila pěkné dílko.

triatlet
26.01.2018 5 z 5

4 krátké povídky dokazují mistrovství P. D. James. I na malém prostoru (jednotlivé příběhy mají 25 – 35 stran) dokáže autorka vykreslit prostředí, charakterizovat postavy.
V povídkách Dědictví Boxdaleových a Dvanáct vánočních stop vystupuje mladý mladý intendant Adam Dalgliesh.
V úvodní povídce – Vánoční vražda – popisuje autorka zločin ve vlastní rodině. Pro mě je i motivací přečíst si životopis P. D. James.
Zajímavé jsou aluze na Deník pana Nuly (https://www.databazeknih.cz/knihy/denik-pana-nuly-69825) a Husmana (https://www.databazeknih.cz/vydane-povidky/clemence-housman-44537).
Povídka Úplně obyčejná vražda je založena především na perfektní charakteristice. Zarámování povídky prostředím realitní kanceláře přináší nečekávaný/ očekávaný konec.
Kromě povídky Úplně obyčejná vražda se ostatní odehrávají během vánočního období.
„Vzpomínám si na obrovská polena praskající v krbu, na rodinné portréty, na atmosféru trochu ošumělého pohodlí a trsy cesmíny a jmelí zavěšené nad obrazy a dveřmi, které představovaly jedinou vánoční výzdobu.“ (s. 20)
(…)
„V otevřených ústech bylo vidět cosi, co připomínalo vánoční nákyp.“ (s. 116)
Vtipně působí závěrečná řeč Adama Dalglieshe v poslední povídce.
„Co si o tom myslím? Adam na chvilku zaváhal a zapřemítal. „Moje drahá této Jane, myslím si, že na podobný případ už nikdy nenarazím. Bylo to úplně jako z Agathy Christie.“
…………………………………………………………………………………..
Čtenářská výzva – kniha s vánoční tematikou

ladaol
13.01.2018 5 z 5

S Adamem jsem vyrostla, takže jsem se vrátila do dětství, četlo se to hezky. Vlastně jsem se díky P.D.J. naučila mít ráda detektivky.

ewi
06.01.2018 4 z 5

prijemne klasicke detektivne poviedky, asi najviac sa mi pacila "Dedictvi Boxdaleovych"

85098211
16.12.2017 5 z 5

Příjemné detektivní povídky, nic náročného. Ale je to klasika s hezky popsanou atmosférou - a to si já cením :-).

Izu
03.10.2017 3 z 5

Autorciny knihy s Dalglieshem jsou brilantni.Tyto povidky jsou prumerne,za me nejvydarenejsi Uplne obycejna vrazda a Dedictvi Boxdaleovych.

čef
10.09.2017 5 z 5

Klasika jako vždy, tentokráte v malém formátu povídky, ale opět skvělé. Překvapivý závěr, nádherně vystižená atmosféra a důsledná logika, která mně přiměla přemýšlet nad svou chabou inteligencí. Další nové knihy a povídky od autorky už nebudou a to je škoda.

kapr
26.05.2017 5 z 5

Vynikající. Těžko říci zda by se z každé z povídek mohl stát plnohodnotný detektivní román. Jako povídky, ale každopádně první liga, jako celek, i každá z nich jednotlivě. Prostě pochoutka. Navíc jak úvod z pera Val McDermid-(ové) i předmluva P.D.J. jsou vynikající a stojí za přečtení (zvláště v okamžiku, kdy všechny čtyři povídky dočtete a hledáte - marně - další). [OA x 2]

moničina
18.04.2017 2 z 5

Milujem Dalglieshovky. Ale toto pre mňa bolo obrovské sklamanie.

metrolog
09.03.2017 3 z 5

Jak zhodnotit? P. D. Jamesová ve svých knihách s Adamem Dalglieshem nás vždy vtahuje do složitých propracovaných vztahů jejich postav na tapetě někdy až mysteriózních prostředí. Někdy je postav a jejich vzájemných vztahů tolik, že se při troše nepozornosti začínáte v ději ztrácet. Ale právě i v tom mají její detektivní romány svoje kouzlo. Toho lze ale těžko dosáhnout v kratších povídkách. A toto bohužel povídková kniha je. Po vzoru jedné hry od Cimrmanů musím říci, "P. D. Jamesová Ty nejsi povídkový typ." Ale i přesto je to vcelku dobrá knížka, tedy za 3 hvězdičky.

pafčaodřeky
28.12.2016 3 z 5

Tak tohle opravdu nemuselo být. Někdo dlouho hrabal, až vyhrabal pár nesourodých vejškrabků a dal je pod lákavý název, aby se před Vánocemi dobře prodal. Hvězda navíc za Dalglishe.

Modrina
29.11.2016 3 z 5

Jednou jsem někde zaslechla zajímavé přirovnání - je to jako sex s vlastní ženou, uspokojí, ale nenadchne. Stejné je to s touhle knížkou. Klasická oddechovka, ale jinak nic, co by ve mně nějak zůstalo.