A každé ráno je cesta domů delší a delší

A každé ráno je cesta domů delší a delší https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366045/bmid_a-kazde-rano-je-cesta-domu-delsi-a--YKQ-366045.jpeg 4 1365 1365

I loučení bolí méně, když na něj nejste sami. Děda a Noah si povídají na lavičce. Pod lavičkou roste hyacint, stejný si děda kdysi pěstoval i na zahrádce. Děda s Noahem si můžou povídat úplně o všem. O všech otázkách života, závažných i nicotných. Při rozhovorech s vnukem si děda vždycky vzpomene, jak se zamiloval do babičky a jak o ni pak přišel. Zatím ji pořád vidí před sebou, a děsí se dne, kdy si ji už nebude schopný vybavit. Cítí, že jeho svět se mění. Proto by rád zůstal tady na lavičce, kde je stále ještě obklopuje silná vůně hyacintu. Jenže zachytit vzpomínky je čím dál těžší a oba se musejí naučit to nejtěžší: rozloučit se. Fredrik Backman v knize líčí boj stárnoucího muže o zachování nejdražších vzpomínek. Činí tak něžně a způsobem, jak to dovede jen on.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Host

Och varje morgon blir vägen hem längre och längre , 2016

evelýny
31.05.2018 5 z 5

Jsem u konce a přesto toužím být na začátku. Jsem na začátku a nechci, aby přišel konec.
Kniha malá svým rozměrem, o to větší svým obsahem. Kniha přečtená na jedno nadechnutí. Kniha o lásce, souznění v loučení, kniha pocitová, laskavá, plná nevyčerpávající fantazie. Kniha, která vám na chvíli zastaví srdce, abyste v ní objevili to své ,,vždy v nikdy - krásu na světě."
Tuto knihu musím mít ve své knihovně, protože ,,člověku se vytrácejí vzpomínky dřív, než z něj vyprchá život."
,,Smrt je pomalý tamtam. Počítá každý úder. Nemůžeme s ní vyjednávat o čase"- ale přesto je naděje...
Tuto knihu si musím uchovat pod víčky, protože v ,,jednom nemocničním pokoji na konci jednoho života někdo rozbil zelený stan. Ve stanu voní hyacinty a není se čeho bát"....
Touha jedné: Jednou bych i já chtěla od svého vnuka dostat kus snědené čokolády :-)

P.S: Nebudete tomu věřit, ale já na chvíli v této knize potkala ,,Malého prince".

Vážení a milí, čtěte, čtěte, čtěte!!!

rothova_lucie
31.05.2018 5 z 5

Už od samého začátku hodně dojemný, silný a výstižný příběh. Ke knížce se určitě ještě vrátím.

Boboking
30.05.2018 5 z 5

Vše už bylo níže řečeno... Mou tedy jen taky doporučit

Nekťa
27.05.2018 5 z 5

Krátký příběh, ve kterém toho autor dokázal tolik vyjádřit. Moc hezky napsané a hned po dočtení jsem věděla, že jedno přečtení asi nestačí. Člověk se ke spoustě myšlenkám může vracet...

Márinka
27.05.2018 5 z 5

Drobná novela, silné emoce.

Měňavka
23.05.2018 5 z 5

Na příběh jsem se moc těšila a musím říct, že mne autor opět překvapil. Kniha je na jednu stranu hodně smutná, ale v určitých momentech povzbuzující. Pomohla mi pochopit svět mojí babičky, jejíž mozek odešel také daleko dřív než tělo. Autor se do tohoto těžkého tématu pustil bez bázně a podle mne se jeho fantazie určitě velice přiblížila skutečnosti. Konec příběhu se bez slz neobejde.

skocka
22.05.2018 5 z 5

Toto so mnou este par stran textu nikdy neurobilo. Na to, ze si zvyknem utierat slzy na konci takmer kazdej Backmanovej knihy som si uz zvykla, ale teraz som revala od zaciatku az do konca. Smutne, ale zaroven krasne. Davam plny pocet bodov.

petula22
22.05.2018 5 z 5

Krásné čtení, byť krátké, za to velmi výstižné.

kika 13
21.05.2018 5 z 5

Má poklona pane krátké krásné a milé čtení.Pohlazení po tváři,a těch není nikdy dost.Dala bych knížku jako povinné čtení pro všechny.Proč ..abychom lépe uměli pochopit jeden druhého.

Šánka
20.05.2018 5 z 5

Pane Fredriku, pište, pište třeba jen blogy ( jak zmiňujete v úvodu vznik této knížečky) nebo třeba návody na obsluhu elektrospotřebičů ( ty já nečtu ), ale od vás je číst budu :-). Protože ať napíšete knihu o pár stránkách nebo obsáhlý román, pro mě je to vždy zážitek plný citu, laskavého humoru a velkého srdce.
A takové knihy dělají den hezčí.....

Leenah
20.05.2018 5 z 5

Backmana miluju a baví mě jeho autorské proměny a schopnost propojit vážná témata a citlivý humor. Tahle knížka se v mnohém liší od jeho předchozích a zaměřuje se právě na hlubší věci, mezigenerační vztahy, pochopení druhých, úctu a lásku k rodičům a prarodičům. U Backmana oceňuju, že nemá potřebu ten humor cpát všude (ačkoli jeho humor je geniální!). I díky tomu mohla vzniknout takhle dojemná knížečka, která je sice přečtená za hodinu, ale emoce z ní v člověku zůstanou mnohem dýl.

wee_n
18.05.2018 5 z 5

Krásná "jednohubka". Za hodinu přečtená, ale dojem to ve vás zanechá rozhodně hodně dlouho.

"Selžeme jedině tehdy, když se znovu nepokusíme o to, co jsme chtěli."

Atuin
17.05.2018 5 z 5

Tak tady mě Backman opravdu odzbrojil. Je to neuvěřitelně útlounká záležitost, ale prostoru je v ní až až, pro vlastní myšlenky, pocity i ty autorovo.

daniska
17.05.2018 5 z 5

Další skvělá knížka od autora. Miluju jeho knihy. Přečteno hned dvakrát. A pokaždé se slzami. Prostě nádhera. Doporučuji...

_Michelle_
16.05.2018 5 z 5

Dojemná kniha o vzpomínkách, plíživém zapomínání, lásce, pochopení a univerzu.

Allla9
16.05.2018 5 z 5

Knížka plná porozumění a lásky. Škoda, že jsem si ji nemohla přečíst před pár lety.

Maraw
14.05.2018 5 z 5

Moje první kniha od Fredrika Backmana a určitě ne poslední. Tato kniha by se dala nazvat, jak už ostatní o tom píší: "Malá kniha s velkým poselstvím" . Krásné, s něžností, upřímností a laskavostí podané.

Ťapulka
14.05.2018 5 z 5

Skutečně je to "Malá kniha s velkým poselstvím", která se čte jedním dechem. Chvílemi je děj trošičku zmatený, stejně jako bývají myšlenky lidí, kteří zapomínají. Autorovi se opět povedlo vměstnat spoustu myšlenek, lásky, postřehů a vykreslení do pár stránek. Nejvíce si z knihy budu pamatovat úryvky, které o něco níže cituje dubakm.

Lotka
12.05.2018 4 z 5

Krásně napsáno, Backman mě vždy dojme.

alcerka
11.05.2018 4 z 5

Jedna z těch knih, které se dají číst pořád dokola.