99 dědečků a 1 babička

99 dědečků a 1 babička https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393351/bmid_99-dedecku-a-1-babicka-doI-393351.jpeg 4 54 12

hrdlickova_61
25.04.2023

Limeriky jsou fajn. Hlavně (podle mě) v tom, že si jich pár přečtete, zasmějete se a hned navážete vlastními, které vás automaticky začnou napadat. Počítám, že takhle nějak se to přihodilo i panu Žáčkovi.

A vůbec mě to zrovna u něj nepřekvapuje. Ani to, že se tím hned rovnou zařadil mezi klasiky tohohle žánru : o)

Byl jeden dědeček poněkud nesmělý, vymýšlel nesmysly a měl rád veselí: Jen ať se děti pobaví, vždyť smích je dobrý pro zdraví; aspoň z nich vyrostou veselí dospělí.
str. 7

Byl jeden čilý stařík z Kentu, a ten rád řečnil v parlamentu: Páté kolo u vozu není nutné k provozu! A za to řečnění bral rentu.
str. 25

Byl jeden dědeček z Pobřeží slonoviny, každý den s babičkou zápasil o noviny. Když ji přepral, četl děda Svobodného lidojeda a přitom nadával: Jsou tam jen voloviny!
str. 29

Byl jeden veterán z Řepice, ten cvičil na dvorku slepice: Levá, pravá, kokodák do boje a na bodák! A pak jim sypal zob z čepice.
str. 35

Jeden čilý stařík z Ouval celý život hrdě couval. Tvrdil: Moje pozadí, to se všude prosadí! Nikdo mu to nerozmlouval.
str. 55

broskev28
14.05.2022 4 z 5

Obdivuju básnické provedení stejně jako "ústřední myšlenku"; není to jenom prázdné rýmování, ale to mě u Jiřího Žáčka nepřekvapuje. Parádní, jenže jsem na tom stejně jako eva-haf: kde je ta babička, že by byla v názvu jenom do počtu?

jiri77
07.02.2022 4 z 5

Humorná knížečka, která navodí veselejší náladu. U knížky jsem se pobavil ,a splnila ,co jsem od ní očekával.

Byl jeden dědeček z Texasu,
a ten měl zvlášť mužnou okrasu.
Ale kdepak - žádný úd
tenhle starý Robin Hood
měl totiž vousy do pasu.

tami1
10.01.2022 4 z 5

Vtipná miniknížečka plná básniček pro pobavení.
Limeriky jsou především vtipné, ale občas v sobě mají i hlubokou pravdu.

Byl jeden dědeček z Nové Vsi pod Pleší,
a ten si předsevzal, že všechny potěší.
A když je těšil,
řekli mu: "Nešil!
Potěšit všechny je ze všeho nejtěžší!"

A protože zrovna čtu Švejka od Jaroslava Haška, tak přidám ještě jeden.

Byl jeden dědula (nebo snad nebyl?),
ten volal na bytnou, přičemž se šklebil:
"Milá paní, bude sranda -
zabili nám Ferdinanda!"
Ten starý génius... Anebo debil?

ddkk
19.03.2021 5 z 5

Limeriky mám moc ráda už od dob Divadla na provázku a Příběhů dlouhého nosu. Třesky plesky Edwarda Leara mám dávno v knihovně a teď i dědečky a babičku Jiřího Žáčka. Jsou to veršovánky vtipné, neuvěřitelné, inteligentní a hlavně moc zábavné:

Starý rytíř z hradu Točník
místo přilby nosil nočník.
"Kráčím s dobou! Zrovinka
je to módní novinka.
Však jsem ještě mladý ročník!"

anebo

Ptali se dědečka ze Sobotky:
"Cože vám tak vržou polobotky?"
Pravil suše: "Houby -
to mi vržou klouby.
Musím je promazat flaškou vodky!"

a ještě něco pro feministky i s absolutním veršem Járy Cimrmana:

Byl jeden dědeček z Osla,
ten koupil na trhu osla.
Babička pronesla památnou větu:
"Teď si vás, krucifix, oba dva pletu,
vy staří oslové z Osla!".

Doporučuji pro dobrou náladu :-)

4xbabča
06.11.2019 5 z 5

Moc pěkné
básničky se spoustou dědečků a hezky jsme se i s vnoučkem při společném čtení pobavili.

Merlinit
16.11.2018 5 z 5

Limericky jsou boží a ty Žáčkovy zvlášť.

eva.haf
23.10.2018 5 z 5

Dědečkové dobrý, ale kde je ta babička?

Kopretina
15.11.2017 3 z 5

Ani jsem netušila, že to, co denně s dětmi vymýšlíme u večeře má nějaký název - limeriky. Mezi našimi spisovali bychom našli více dobrých autorů, kteří je skládají. Poučila jsem se.

EllieK.
12.01.2016 5 z 5

Pěkné a vtipné básničky k pobavení. S limerikem jsem se seznámila ve sboru, kde jsme zpívali limeriky od Edwarda Leara a potěšilo mě, že i v Česku se najde někdo, kdo umí zbásnit takové skvosty.:-)

Ajaiwik
23.06.2013 4 z 5

Knížka k okamžitému zhltnutí... teda alespoň u mě. Musím sijí přečíst znova, protože je smává a to já rád :)

Verrrunka
12.11.2012 4 z 5

Už vím co je limerik a výborně jsem se pobavila :-)

limericky

Jiří Žáček