451 stupňů Fahrenheita

451 stupňů Fahrenheita https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250728/mid_451-stupnu-fahrenheita-6Eg-250728.jpg 4 3707 568

451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni vodními stříkačkami, ale plamenomety, které ničí poslední svědectví svobodného myšlení – knihy. Až do dne, kdy si hasič Guy Montag začne klást znepokojivé otázky… Román vychází v nově revidovaném překladu s úvodním slovem Raye Bradburyho. Kniha je doplněna původním doslovem Josefa Škvoreckého k prvnímu českému vydání a esejem Františka Novotného k současnému aktualizovanému vydání.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Plus

Fahrenheit 451 , 1953

Marxt5
20.01.2021 4 z 5

Kniha podobná 1984. Příběh byl zajímavý, postavy taky. Boj proti systému, nevědomosti, své vlastní práci.
Děsivá budoucnost, skvěle vykreslená, ale něco málo mi u ní chybělo. Na druhou stranu šlo o mírně kratší dílo a i tak si ho budu jistě pamatovat.

Honzajosl
03.01.2021 5 z 5

Skvělý příběh, dlouhý tak akorát abyste stihli odpolední čaj.

Bája89
08.12.2020 4 z 5

Vyslechla jsem jako rozhlasovou hru a byla jsem nadšená. Základní premisa...dokonalá, nepředstavitelná, děsivá a tak hmatatelně reálná. Naprosto jsem se ztotožnila s tou upálenou dámou (modří vědí, červení dočítají). Výborná záležitost, kterou mám do budoucna v plánu si i přečíst. Pořád to mám před očima a v uších. Na takhle silný příběh jsem už dlouho nenarazila. Pořád to ve mně rezonuje.

Pablo70
05.12.2020 5 z 5

Četl jsem v mládí, teď znovu: i po letech silné a výborně napsané. Víra vtělená do slova a příběhu.
Milí knihomilové, kolegové, tohle napsal pro nás: "Víte, proč jsou knihy... důležité? Protože mají hodnotu. A co znamená slovo hodnota? Pro mne znamená tkáň. Tahle kniha má póry... Čím víc pórů, čím víc pravdivě zachycených detailů života dostanete na jeden čtvereční centimetr papíru, tím jste literárnější. ... Tohle je moje definice. Říkat detaily. Stále nové detaily. Dobří spisovatelé se života dotýkají často. Prostřední po něm jen občas rychle přejedou rukou. Špatní ho znásilní a dál se o něj nestarají." (Faber Montagovi)
Jeho knihy mají hodně pórů, co myslíte?

jirijanovotny
29.11.2020 5 z 5

Knihu vidím někde uprostřed mezi Brave new world a 1984, jen má z obou to nejlepší.
Je to jako kdyby někdo vzal Orwella a Huxleyho, hodil je dohromady do shakeru a pořádně zatřepal. Pak posbíral jen sladkou pěnu a zbytek vylil.

Tabby
22.11.2020 4 z 5

Kniha o tom co by se mohlo stát, kdyby svět ovládla technologie, o strachu z kultury a o ovládnutí lidských životů a emocí.
Hlavní hrdina knihy Montag, člověk, který o svém životě začal přemýšlet a vzepřel se systému. A proto je na něj uspořádána štvanice a honička.
Strach z knih, jejich ničení a pálení. Úplně jsem si představovala, jak by jsem byla jedna z těch co je schovává. :)

alabra
22.11.2020 4 z 5

Jasně a zřetelně cítím paralelu se současným světem, je to varování, kam bychom mohli dojít...přestože téměř 70 let staré, stále aktuální.

Nikotina
17.11.2020 3 z 5

První třetina knihy je naprostá bomba. Pasáže s Clarissou ve vás mohou vyvolat až závratě, když se zamyslíte nad tím, že by to tak opravdu mohlo jednoho dne fungovat. Bohužel zbytek knihy už nemá šťávu. Zatímco začátek vás vyhodí ze sedla, konec se nepříjemně táhne. Je to škoda. Holt to není první ani poslední dílo s excelentním začátkem a upadajícím koncem.

ZÓNA
10.11.2020 3 z 5

Myslím si.
Ale opravdu jen sám za sebe.
Velmi přeceněný román...
V padesátých letech byl napsán i román Město od C.D. Simaka. Žánrově nepopiratelně lepší a výrazově dokonalý.
451°Fahrenheita dává důraz na myšlenku a odkaz, ale napsané je necitlivě, schématicky a přestože jsou v příběhu vskutku zajímavé předpovědi a náhledy do budoucnosti, podány jsou povrchně a bez zájmu autora podat je ostentativně.
Jiný pohled bych možná měl, kdybych knihu četl v minulém století. Ale i tak si uvědomuji její nevyváženost a jistou odměřenost v žánru.
Je mnoho lepších knih žánru science-fiction...

Veramark
09.11.2020 4 z 5

Ano, uznávám, že je to geniální, myšlenka naprosto očividná. Ze začátku mě to hodně bavilo. Z rozhovorů Montaga s jeho manželkou nebo Clarissou, mě mrazilo. Stejně jako z pro mě nejsilnější scény, kdy jsou u Montagů na návštěvě manželčiny kamarádky. Hodně to připomíná dnešní svět přesycenosti zbytečnostmi, hloupostí. Toto dílo naprosto ukazuje, jak by svět skončil, kdybychom se nechali poddat moci technologií, ukazuje naprostou zvrácenost, do které bychom upadli, nevzdělanost a ztrátu mezilidských vztahů. Ano, společnost se do přesně něčeho takového řítí. A přesně takováhle díla bychom měli číst, abychom si uvědomili, že to není v pořádku. Přesto mě později děj trochu nudil, nevím proč, ale spíš už jsem se těšila, až to skončí, než abych si to dále užívala. Tím ale nechci shodit myšlenku nebo Bradburyho neuvěřitelně přesné pochopení světa.

jan7940
07.11.2020 5 z 5

Stále aktuální kritika konzumní společnosti a touhy lidí dobrovolně zavírat oči před věcmi, které jsou obvykle nepříjemné a kazí večerní pohodu u televize.

Katka2382
01.11.2020 5 z 5

Tak konečně,konečně jsem se dostala k tomuto pokladu světové literatury.Řekla bych že tato kniha je nyní aktuálnější než kdy dřív.Zařadila bych ji jako povinnou četbu pro všechny,je to varovně zvednutý prst pro lidstvo a jakou dobu už.
Poslední věta z doslovu od pana Františka Novotného to výstižně shrnuje:
Bez vyspělé technologie se civilizace v nejhorším případě obejde,ale bez kultury ne,bez ní přestane být civilizací.

kacaabba
28.10.2020 5 z 5

Tak zajímavý příběh, jako je ve Zpěvu drozda, to není, ale OK.

lubtich
28.10.2020 4 z 5

Nelze to vidět nečerně – páč tohle vážně nevypadá jako dystopie, ale jako současný stav.
Varování před jednoduchostí, jednotvárností a konzumu světa. Ale co mi přišlo úplně nejhrozivější, tak to byla neschopnost nějaké záživné lidské komunikace mezi lidmi (konkrétně teď myslím prázdné dialogy mezi Motagem a Mildred).
Správně divnou (inu, spíše jedinou normální, ale v Montagově světě se jedná za naprosto výstřední osobu) postavou je Clarissa, která Montaga správně nahlodá. A pak už jede proud uvědomování, že tady asi není něco v pořádku. A není, na což přijde i mechanickej ohař.
Co dle mého dost tápá, je občasná rozvleklost a lyričnost stylu – „její oči byly dva zázračné kousky fialového jantaru“ apod. Děkuji, to nechci. Ale dialogy výborné.
A mimochodem, oslovení „antikvární literáte“ si zapisuji.
Společnost se sama ruinuje. A nelze svět v knize nepřirovnat k dnešní USA - konzum, komerce, laciná zábava a popkultura vytlačující knihy. A ty knihy co tam jsou, stojí za starou belu a jsou spíše konzumní položkou.
Jde to do háje, takže zpomalme a čtěme.

pepa4081
20.10.2020 4 z 5

Nevím proč, ale kniha se mi nečetla tak dobře jako některé jiné. Často jsem od čtení odbíhal k něčemu jinému. Ovšem obsah geniální. V době svého vzniku science fiction. Dnes – technicky jsou všechny nápady z knihy možné. Prakticky jich mnoho z funguje v našem běžném životě. Knihu beru jako jedno velké varování. Nenechme si vymýt mozky, dělejme krásné a bláznivé věci. A hýčkejme si kulturu – tu opravdovou.

katallinka
14.10.2020 5 z 5

Nadčasové dílo, které mě jako milovníci knih velmi zaujalo. Zpětné nechápu, že jsem čtení tohoto skvostu tak dlouho odkládala.

VivienRavenhill
05.10.2020 4 z 5

Jak by vypadal svět, kdyby z něj byly systematicky likvidovány všechny knihy, ve snaze nahradit je strojovou technologií vhodnější pro sociální kontrolu? Kdyby si vláda uzmula monopol na lidské myšlení a stanovila jedinou správnou cestu ke štěstí celé společnosti? Příběh o konvertovaném knížním žháři, hypnotických televizních stěnách a útěku od reality mi nejen svým poselstvím až nápadně připomíná Orwellovo 1984. Z mechanického ohaře i aktuálních témat je člověku vskutku úzko.

jopp
03.10.2020 4 z 5

Fajn scifárna. Líbil se mi námět, který je zajímavý a nadčasový. Trochu ale pokulhává provedení - zdá se mi, že kniha je "šitá horkou jehlou", přijde mi škoda, že tak zajímavé téma není rozpracovano víc do hloubky a pečlivěji. V úvodu ale sám autor říká, že píše živelně, hodně rychle a nemá tendenci o textu hloubat. Takže to odpovídá :-)

Fifineek
25.09.2020 4 z 5

„451 stupňů Fahrenheita - teplota, při níž se papír vznítí a hoří...“

Požárníci kloužou po lesklé tyči, nastupují do vozidla a vyráží k případu. Na helmě mají symbolicky číslo 451, na rameni znak salamandra a na hrudi lesknoucí odznak s Fénixem. Dorazí k domu na konci ulice, vystoupí z vozidla ale nezačínají hasit. Mají v plánu pravý opak. Zapalovat. Ptáte se co? Přeci tu nejhorší věc na světě - knihy. Vlastnictví knih je trestným činem a svobodné myšlení je nepřípustné.

Knihu jsem si koupil již před delší dobou, protože mě její námět zaujal. Když jsem se rozhodoval, co budu dál číst, tak mi 451 stupňů Fahrenheita padlo do oka. Upřímně jsem moc nevěděl o čem to je, ale ve výsledku se mi to celkem dost líbilo. Bylo tam pár částí, které mě nudily a některé věci jsem nechápal, ale ve finále je to fajn kniha se stále aktuálním námětem. Takže pokud jste 451 stupňů Fahrenheita ještě nečetli, tak za mě určitě doporučuji!

Romanka89
23.09.2020 5 z 5

Silně mi to připomínalo 1984. Celkem krátká novela, mohla by být propracovanější ale to neubírá na nadčasovosti a čtivosti. Doporučuji.

Čtenářská výzva 2020: Kniha autora, od kterého jste ještě nic nečetli.