22. 11. 1963

22. 11. 1963 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125983/22-11-1963-125983.jpg 5 1761 426

Dvadsiateho druhého novembra 1963 zazneli v Dallase tri výstrely, prezident Kennedy padol mŕtvy a svet sa zmenil. Čo keby ste dostali možnosť tomu zabrániť? Stephen King tentoraz berie čitateľov na neuveriteľnú cestu do minulosti. Jake Epping, tridsaťpäťročný učiteľ angličtiny z mestečka Lisbon Falls v štáte Maine, si privyrába vyučovaním v kurzoch pre dospelých. Požiada svojich študentov, aby napísali slohovú prácu o udalosti, ktorá zmenila ich život. Pri jednej z nich mu vyhŕknu slzy – číta srdcervúci príbeh o tom, ako sa raz večer pred vyše polstoročím vrátil otec Harryho Dunninga domov a kladivom zabil jeho matku, sestru aj dvoch bratov. Jake si pri čítaní tejto slohovej práce uvedomí, že dejiny – Harryho aj tie veľké americké – sa často zvrtnú na maličkosti... Onedlho mu jeho známy Al, majiteľ miestnej reštaurácie, prezradí tajomstvo. V jeho špajze sa nachádza brána do minulosti, do konkrétneho dňa v roku 1958. Al prehovorí Jaka, aby sa podujal na misiu, ktorej zasvätil veľkú časť života – zabrániť atentátu na Kennedyho. Tak sa začína Jakov nový život v minulosti. Stáva sa z neho George Amberson v ére Kennedyovcov, Elvisa Presleyho, veľkých amerických áut a všadeprítomného cigaretového dymu. Každá zákruta na ceste časom, zo škaredého malomesta Derry (kde musí Jake vyriešiť záležitosť s Dunningovcami) do milého mestečka Jodie v Texase, kde sa Jake nebezpečne zamiluje, ho vedie k samotárovi a čudákovi menom Lee Harvey Oswald a do Dallasu, kde sa minulosť stáva až neznesiteľne napínavou a kde sa dejiny už vôbec nemôžu nazývať dejinami.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

11/22/63 , 2011

Rade
08.12.2015 5 z 5

To už se mi dlouho nestalo, od čtení jsem se nemohla odtrhnout a o víkendu dost utrpěl předvánoční úklid. Možná nějaké mouchy (láska s velkým L), ale stejně dávám za pět, protože to je moc dobře vymyšlené i napsané a nesmírně působivé; i po přečtení knihy mně to cestování v čase a natahování odlišných, ale přesto paralelních strun dál strašilo v hlavě.
(dále v textu SPOILER) Návrat do přelomu 50. a 60. let byl skvělý, tím spíš to dění okolo atentátu na JFK, jen jsem se musela trochu usmívat porovnání tehdejšího života v USA a u nás… Kdyby se příběh odehrával v našich končinách, to by bylo asi jinačí překvápko při návratu do konce padesátých let… Co se týče návratu do minulosti, tak jak byl Kingem pojat, by mě zajímalo, pokud by Jake zůstal v minulosti, narodil by se pak ještě jednou? Takže by byl dvakrát? A nebo by se možná v souvislosti s efektem motýlích křídel vůbec nenarodil…
Díky knize jsem se zahloubala do statí o atentátu a uvědomila si, že dodnes ne zcela uspokojivě vysvětlená událost bude stále vyvolávat otázky a různé výklady, obdobně jako v našich dějinách smrt Jana Masaryka.

poz3n
17.11.2015 5 z 5

//lehké spoilery// Dallas 63 jsem začal číst kvůli samotnému tématu atentátu na Kennedyho. Po úvodní části v Derry jsem si ale najednou nedokázal představit, co mi zbytek knížky může vlastně ještě přinést. Když pak na scénu nastoupilo Jodie a hned poté i Sadie, podlehl jsem milostné lince jako nějaká zamilovaná třináctka a Kennedy se pro mě, jako čtenáře, stal pouze vedlejší zápletkou. Na posledních desítkách stran mi pak King hodně brutálně serval růžové brýle z očí, uvrhl mě do emočního chaosu a já si připadal zrazený. Navzdory tomu se ale se slzou v oku panu Kingovi klaním a pokorně děkuji za několik skvělých týdnů čtení.

nameadel
15.11.2015 4 z 5

Dallas 63 je přesně jedna z knížek, ke které si během čtení vytvoříte určitý osobní vztah (mimoto, že si ho člověk asi vytvoří k většině knih, které čte, ale tady je to trochu jiné). Já jsem ke knize poměrně přilnula a musím říct, že mě ke konci dosti semlela a já si připadala trochu zrazená. Mé pocity jsou teď poněkud rozporuplné a jako u všeho říkám - nechám to ještě uležet.

Géle B.
03.11.2015 5 z 5

Prostě King a další jeho úžasné dílo.

EnaryFeniel
03.11.2015 5 z 5

Dnes dočteno, konkrétně kolem 0:30, vzhledem k tomu, že jsem měla vstávat v šest, ani to mi nezabránilo to konečně dočíst. Nějak jsem se nesmířila s faktem, že bych těch cca dvacet stránek měla nechat na ráno. Jinak, po prvních cca 200 stránkách s deja vu, jsem na léto přestala a pak už se nemohla odtrhnout. Někdy v polovině mi přišlo, jako kdyby skutečně v tom místě byl příběh rozdělen na dvě části, byla to zvláštní emoční chvilka ( kterých poté následovalo ještě hodně ), díky za ně, i za ty infarktové chvilky, kdy srdce bušilo a bušilo. Během příběhu jsem měla hromadu nápadů, jak by to mohlo skončit, ten správný mi také proletěl hlavou, ale po něm následovaly další a další. ( Komplikovala mi to i situace maturitní četby, které už konečně mohu otevřít náruč.. neochotně ) :D :)

Nevada
20.10.2015 4 z 5

Zaplaťpánbu, že jsem to dočetla. Přemlouvat se každý den o půl druhé v noci, že bych už to fakt měla odložit a jít spát, abych dokázala ráno vstát, už není nic pro mě. Tuhle knihu jsem měla v plánu dlouho a očekávání vyplnila. K absolutnímu hodnocení chybí jen kousek. Hlavnímu hrdinovi jsem fandila, jako málokteré knižní postavě a jeho lásce prostě přála. Celkové téma i doba děje se mi trefily do chuti. Atentát na Kennedyho mě zajímá dlouhodobě a období a styl 30.-50. let 20. století mám hodně v oblibě. Jsem ráda, že se King nerozpakoval ukázat i stinné stránky té doby.

Smardik17
28.09.2015 5 z 5

Tuhle knihu mi pořídila žena na vánoce, pak litovala, jelikož zbytek vánoc a silvestra jsem trávil s knihou místo s ženou. Tak napínavý příběh, že jsem se nedokázal odtrhnout. Sice to nebyla klasická Kingovka, ale změna je život!

svatas007
25.09.2015 5 z 5

Kniha je dobrá a zajímavá a úplně jiná, než všechny Kingovy ostatní. Je spíše bližší sci-fi než hororům, které King obvykle píše. Obsahuje základní a velmi jednoduchou premisu - co se stane, když budete moci cestovat v čase a jak se na tom všem projeví tzv, efekt motýlích křídel.
Příběh je velice poutavý a propracovaný a musím se přiznat, že mi trochu vadilo, že je v něm spoustu balastu, než se začne řešit to hlavní. Ale nakonec je to fajn abyste pochopili, že i hlavní hrdina trochu zestárne a co je za tím, že reaguje tak, jak reaguje.
To co mne vyloženě zklamalo, je vyprávění příběhu po hlavním aktu samotném. Mám-li být upřímný, docela bych to líčení zkrátil nebo možná i vynechal. Přišlo mi to úplně mimo původní osu příběhu a i vzhledem k tomu, že žijeme v době hodně vzdálené od té původní v knize, i nerealistické.

megi
11.09.2015 5 z 5

Moje první setkání s Kingem. A už chápu, proč ho spousta lidí považuje za Pana Spisovatele. Je to ten typ knihy, která ve vás něco nechá a špatně se s ní loučíte.
King nezklamal a můžu jen doporučit.

Také mě moc dostal doslov, kdy mě překvapilo, jak se na knihu připravoval, zjišťoval informace, četl jiné knihy, navštívil místa o kterých píše.
Asi je to u spisovatelů normální, ale i tak mě to mile překvapilo =)

Martial
27.08.2015 5 z 5

Výborná

tuommo
21.08.2015 5 z 5

Čteno v originále. King je borec, co se mu nedá odepřít (a o této knize to platí též) je čtivost, vtáhnutí do děje, reálie,... zvláštní, melancholický pocit po přečtení knihy... doporučuji.

bago
12.08.2015 4 z 5

Klasický King, kniha Vás nutí i po přečtení přemýšlet a zůstane ve Vás. Mám rád téma cestování časem, zde je to trochu víc vyšperkované, kladen větší důraz na motýlí efekt. Téma "strun" je originální, stejně tak jako takové "deja vu", např. neznám Vás odněkud? Osobně, závěr bych si přál trochu jiný, ale není to růžová knihovna. Jako vždy se mi libí vyjádření pocitů hlavního hrdiny, hlavně v závěru knihy. Za napětí dávám 4*, za náročnost napsání 5*, takže 4,5* celkem.

Breburda
11.08.2015 4 z 5

Podle mého názoru napsal King i mnohem poutavější příběhy.

Petrush.kaa
04.08.2015 5 z 5

Tato kniha je něco zcela jiného, než jsem doposud od Kinga četla a okamžitě zaujímá přední místo v mých TOP knihách od něj. Politicky nepolitické téma, které mi opravdu sedlo a chytlo již od začátku a na konci mě ani moc nepustilo - chci vědět mnohem víc o H. L. Oswaldovi. Vlastně chci víc i Jaka/George a Sadie, i když to mám bohužel smůlu.
Při čtení člověk začne přemýšlet co by, kdyby.. A nemusí jít jen o tak "důležité" téma jako byl Kennedy, ale o jakékoli. V tom je geniální závěr - člověk by neměl chtít změnit minulost, nemuselo by to vyjít podle představ, měl by být spokojený s tím, co je.

1972Sixo
03.08.2015 5 z 5

Booktrack:
OST Philip Glass - The Hours
+ OST Philip Glass - Koyaanisqatsi

nikaxxx
29.07.2015 5 z 5

Kniha, kterou naprosto stačí vystihnout jedinou větou: Jedna z nejlepších Kingovek.

Norea
18.07.2015 4 z 5

"Ja túto knihu nebudem čítať." som povedala ocinovi, keď ju dostal od segry na Vianoce a ako správny čitateľ som prejavila o knihu istý záujem, no zistenie, že je to o dejinách JFK ma hneď uistil, že ma to nebude baviť. Napriek tomu som tu knihu raz otvorila a začítala sa a oslovil ma znovu Kingovský štýl písania. Práve som knihu dočítala a musím sa poopraviť v mojom názore, ktorý som kedysi mávala. Cestovať v čase za nejedným účelom, nie je dobré. :D pretože ak je naozaj minulosť taká zanovitá, chcem svoju prítomnosť so všetkými peknými i tými škaredými vlastnostiami.

zylla
24.06.2015 5 z 5

Další Kingova opravdová lahůdka. Na ten příběh jsem musela často myslet i když jsem knihu zrovna neměla v ruce. Nemohla jsem se dočkat toho, jak to dopadne a hrozně moc jsem Jakeovi "Georgeovi" a Sadie fandila. Proto mi bylo trochu líto toho, že to nedopadlo lépe, když jsem byla najednou na poslední stránce, přála jsem si aby kniha pokračovala dále. Opět klobouk dolů, pane Kingu. Bylo to vynikající čtení.

goldiex
21.06.2015 5 z 5

Kinga už jsem nečetla asi dvacet let a k téhle knize jsem se dostala spíš náhodou. Pustila jsem se do ní hlavně proto, že mě lákala kombinace témat JFK a cestování v čase. Každopádně takhle knížka je jedním slovem SKVĚLÁ! Nepoznávám v ní rukopis Kinga - tak, jak jsem ho kdysi četla, ale nenudila jsem se ani chvíli, a kdyby měla dalších sedm set stran, jen bych to uvítala. Pro mě to nebylo zdlouhavé ani bezdějové, vše souviselo se vším a vše se krásně prolínalo a nutilo mě to číst dlouho do noci. Zařazuji ji mezi své TOP knihy a rozhodně se brzy zase podívám na zoubek dalšímu Kingovi :-)

bonifacka
21.06.2015 4 z 5

Místy zbytečně zdlouhavé, překombinované, ale přesto skvělé. Za mě 4 hvězdy. Lepší než Zelená Míle, horší než Christina. Asi jsem u Kinga zvyklá spíš na opravdové horrory :-)