1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29448/bmid_1984-IuR-29448.jpg 5 11647 1619

Winston Smith žije v Oceánii, jedné ze tří velmocí, které existují v Orwellově antiutopickém světě. V této zemi vládne svou neomezenou mocí Strana, v jejímž čele stojí (snad) imaginární postava Velkého bratra. Velký bratr tě sleduje! Heslo, které občané Oceánie spatřují mnohokrát denně na plakátech s údajnou podobiznou Velkého bratra v nadživotní velikosti. Ve Winstonově bytě, stejně jako v bytech ostatních členů Strany a na veřejných prostranstvích, jsou umístěny obrazovky, které nepřetržitě sledují veškeré dění ve svém dosahu. Záznamy obrazovek sledují příslušníci Ideopolicie, kteří se snaží odhalit jakýkoliv zločin proti Straně (ideozločin). Jedinými občany, kteří nejsou tak důsledně sledování, zůstávájí dělníci – proléti. Jejich životní podmínky jsou ale tak bídné, že opravdu nemají myšlenky na nějaký ideozločin. Navíc jsou dokonale ovládáni stranickou propagandou a slepě věří smyšleným úspěchům, které se dozví z obrazovky.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four , 1949

Vera.sarance
30.11.-0001 5 z 5

Nebudu tvrdit, že byla dobrá, ani, že byla špatná, jenom prostě udělala na mne dojem,prostě hodně zapůsobila a tak bych jí, i když nějak nevím, co si mám o ní myslet dala těch hvězdiček i osm, když by to šlo.

Paulhunterspet
30.11.-0001 5 z 5

Přes odpor k tomuto tématu jsem vydržela první desítky stránek a opravdu se vyplatilo, protože takto bravurně a do nejmenších podrobností popsaná totalitní společnost je opravdu mistrovské dílo. Kniha Bratrstva vysvětluje chod společnosti a ideálů tak skvěle, že zapomenete na chvíli, kde vlastně žijete. Pro svou vlastní bezpečnost není dobré tvrdit, že dvě a dvě jsou čtyři, co když se zrovna požaduje tři či pět?

hlosik
30.11.-0001 5 z 5

Skvělý rozbor VŠECH totalitních systémů (že se tu lidé oslovují soudruhu ještě neznamená, že je kniha pouze zobrazením totalitního komunismu, hlavně s přihlédnutím k faktu, že byl Orwell socialista), do detailu vypilovaná společnost, která se řídí hesly jako "svoboda je otroctví", fascinace Velkým Bratrem, vůdcem, který již možná nežije, to jest 1984, jedna z nejlepších knih, které jsem četl. Závěr jenom potvrzuje to, že ryze totalitní stát nikdy nepůjde svrhnout.

scar

miluji velkého bratra!
2+2 = 5

derhaa
30.11.-0001 5 z 5

Tak takhle má vypadat popis vize, kterou jednoznačně budete prožívat. Bude Vám blízká, protože některá "pravidla" již existují v našem světě a je to strhující čtení, které mohu jen doporučit.

Kdo si chce zažít zajímavé čtení o osobním životě, jeho manipulaci, vzdoru a následnému boji za vlastní identitu a svou svobodu, pak si ji přečtěte.

poz3n
30.11.-0001 5 z 5

Ještě nikdy se mi u knížky nechtělo zvracet, ještě nikdy jsem neměl chuť najednou začít křičet a knížku snad asi i vyhodit z okna.

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

....... je mi jasné, že tady jsou jen čtenáři.........ale co kdyby se našla ještě jedna osoba, která si ráda poslechne........... výborný devítidílný rozhlasový seriál s munzarem /vypravěč/, rösner, ornest, hrušínský, vinklář, abrahám a další skvělé hlasy ....... natočeno v roce 1991.........nuž co dodat, klenot se narodil ...............

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Verneovky už historie přeřadila z fantasy příběhů do reality. Orwell tam bohužel spěje mílovými kroky také.

Ruw

POZOR NA MOŽNÉ SPOILERY!

Totalitní stát dovedený do extrému ve formě, která je až nepříjemně reálná. Ačkoliv mi asi po deseti stránkách začlo být jasné, že tohle nedopadne dobře, nečekal jsem, že konec bude až takhle depresivní a plný beznaděje.
Velký Bratr se dívá, vše vidí a všichni ho milují. Pardon témeř všichni.

grellenort
30.11.-0001

Je jen málo knih u kterých by se chtělo člověku zvracet, tak málo jako těch, které když čtete, tak se v noci probudíte s noční můrou, že vše je pravda. Je to tak neuvěřitelné v dnešní době? Když už i kamery jsou instalovány veřejně? Kolik je těch o kterých víte proti těm o nichž nemáte ani tušení? Je člověk pouze loutka v tvrdé totalitě a nemá absolutně žádnou svobodu nebo má i svá práva? Sami si odpovězte, jestli už nemáte i vy vymytý mozek nebo zda umíte ještě svobodně uvažovat. Jak jste minule ovlivnili volbu vlády, prezidenta či něčeho důležitého? Má ještě váš život smysl ve větším měřítku, ve smyslu ovlivnění něčeho důležitého? Sami si odpovězte po přečtení tohoto díla.

Komnenos
30.11.-0001 5 z 5

Jedna z najlepších kníh, čo som kedy čítal, ale to už tu povedalo asi viac ľudí. Nechápem prečo to nemá 100 %.

Iwory
30.11.-0001 5 z 5

tuto vynikající knihu jsem prečetl opravdu jedním dechem.Fascinuje mě s jakou přesností dokázal vykreslit podstatu komunistického totalitarismu.

Teenka
30.11.-0001 3 z 5

abych pravdu rekla tohle asi neni muj salek kavy...

paulhunter
30.11.-0001 5 z 5

Jedna z nejlepších, nejděsivějších a nejstrhujících knížek, které jsem kdy četl. Svět, ve kterém je měněna minulost, popírána individualita, svoboda a jakákoliv logika. Jsem rád, že mám "1984" ve své knihovně a v nejbližší době si tento mrazivý antiutopický román s šokujícím koncem znovu přečtu. Naprosto skvělé! - nebo by stačilo podle Newspeaku "veledobré"?

A teď mě omluvte, musím se dostavit na Dvě minuty nenávisti.

iarro
30.11.-0001 5 z 5

Jedna z nejděsivějších knih, kterou jsem kdy četl. Děsivá právě proto, jak moc je pravdivá. Dodnes si pamatuju tři pilíře moci Strany ve světě 1984: Svoboda je otroctví, Válka je mír a Nevědomost je síla. I naše doba jako by se někdy snažila tato hesla naplnit.

joehot
30.11.-0001 5 z 5

Tak brilatní závěr, jako má tahle kniha, skrznaskrz prosycená chladem a beznadějí, má málokteré dílo světové literatury.

Rentigo
30.11.-0001 5 z 5

Není to první antiutopie, není ani zcela originální, ale má své chladné kouzlo. George Orwell má totiž zvláštní schopnost vytvořit "dokonalý" totalitní systém. Pár věcí mám stále v hlavě - A ti dole, ti mají možnost uplatnit svoji intelektuální svobodu, protože nemají intelekt.
Kniha o tom, proč 2+2=5.

mareq
30.11.-0001 3 z 5

Pro mě je to "pouze" kniha s dobrým nápadem. Bohužel časem mě začala nudit. Postupně se děj propadá do stereotypu a vytušil jsem, co bude následovat.

Monkey
30.11.-0001 4 z 5

Jedna z vůbec nejzvláštnějších knížek co jsem kdy četl, rozhodně doporučuji - je to prostě klasika, kterou by měl mít přečtenou každý (já to četl v originále, ale i překlady určitě ujdou).