1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29448/bmid_1984-IuR-29448.jpg 5 11670 1623

Winston Smith žije v Oceánii, jedné ze tří velmocí, které existují v Orwellově antiutopickém světě. V této zemi vládne svou neomezenou mocí Strana, v jejímž čele stojí (snad) imaginární postava Velkého bratra. Velký bratr tě sleduje! Heslo, které občané Oceánie spatřují mnohokrát denně na plakátech s údajnou podobiznou Velkého bratra v nadživotní velikosti. Ve Winstonově bytě, stejně jako v bytech ostatních členů Strany a na veřejných prostranstvích, jsou umístěny obrazovky, které nepřetržitě sledují veškeré dění ve svém dosahu. Záznamy obrazovek sledují příslušníci Ideopolicie, kteří se snaží odhalit jakýkoliv zločin proti Straně (ideozločin). Jedinými občany, kteří nejsou tak důsledně sledování, zůstávájí dělníci – proléti. Jejich životní podmínky jsou ale tak bídné, že opravdu nemají myšlenky na nějaký ideozločin. Navíc jsou dokonale ovládáni stranickou propagandou a slepě věří smyšleným úspěchům, které se dozví z obrazovky.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four , 1949

Rawen616
31.12.2011 5 z 5

Jednoznačně nejstrašidelnější kniha mého života. Kam se hrabou horrory. Vřele doporučuji. Dokonalý rozbor(dalo by se dokonce říci návod, což je na tom to nejděsivější) toho, jak zavést absolutní totalitu a jak z lidí udělat jen ustrašené loutky a roboty do továren. Všudypřítomné kamery, udavači, lidé udržování v apatii díky dostupnosti alkoholu a primitivní agresivní "kultury". Postupné likvidace všeho jedinečného včetně jazyka a permanentní udržování strachu ve společnosti díky neustále vedeným a samozřejmě předem dohodnutým válkám. Čas od času kniha nabývá na aktuálnosti. Výborně zpracovaná je i audioverze. Mučení a rozhovor Winstona s O'Brianem, kdy krásně argumentuje, proč je totalita vlastně "fajn" je mrazivý jako máloco.

Primadona
08.12.2011 5 z 5

Skvělá věc mého velice oblíbeného spisovatele. Hodně mě ovlivnila a stala se zdrojem nápadů mých tajných literárních pokusů :-)

kniholka
07.12.2011 5 z 5

Po přečtení jsem se jen modlila, abych tohle nikdy nemusela zažít. Román, který otevírá oči.

Koko7
26.09.2011 4 z 5

Skvělá, bohužel v naší civilizaci stále aktuálnější kniha.

Sodomagor
23.09.2011

Do dneška mě z toho mrazí v zádech.Je to moc pěkná kniha a dobrý příběh,ovšem to co se tam děje to je hnus!Jak kdybych viděl Severní Koreu,fakt hrůza.
Jinak opravdu pěkné a pěkně napsané.A mimochodem kdo jste neviděl tak doporučuji si pustit i stejnojmenný film.Moc se po přečtení na to koukat nedá,ale kdo nemá takovou představivost tak to uvítá.Moc pěkně je to natočené

hrabos
16.09.2011 5 z 5

Po přečtení této knihy se bojím světa kolem sebe. Ne nestal se ze mě paranoik, ale ta děsivá podobnost libovolného současného politického uspořádání na zemi nahání strach. Až mám pocit, že byl Orwell, spíš než spisovatel, věštec a prorok. :-)

eraserhead
15.09.2011 5 z 5

Vždycky mě štvalo, jak je tato kniha mnohdy brána jako kritika bolševické totality. Ono ne že by tomu tak nebylo a že by to Orwell, po vlastních zkušenostech ze Španělska s tím, co bolševici dokážou, I TAKTO nemyslel a neviděl, ale takto jednostranný a omezující pohled není moc dobrý. Kniha totiž odhaluje a do naha svléká mocenskou totalitu, ať už jakéhokoliv politického, společenského či jiného zaměření. A to až nechutně realistickým a pod kůži se zavrtávajícím stylem. Je to živoucí paranoia, deprese, hnus, bezmoc, odevzdání, a kdo ví co ještě, co deptá lidského jedince a co chvatně a geniálně využívají mocní k podpoření a uchování své moci. Určitě jedna z nejpozoruhodnějších knih, co kdy byla napsána. Varování před pozlátkem, našeptávání a chutí moci, ne specificky bolševické nebo nacistické, ale prostě moci, neboť je to moc, která korumpuje a absolutní moc, jež korumpuje absolutně a postupně smývá jakékoliv pohnutky. Neboť pokud má absolutní moc kdokoliv - křesťan, katolík, marx-leninista, nacista, kapitalista, dřívě či později se začnou chovat (a během dějin chovali) všichni stejně. Neboť jak se tvrdí v románu "Cílem moci je Moc". To Orwell vystihl a rozhodl se to popsat, vybarvit, načrtnout, dát tomu jakousi, opravdu ošklivou, nechutnou a děsivou, tvář. Není to lehké čtení a to jak ve smyslu vyvolávaných emocí, tak i ve smyslu samotného čtení. Některé pasáže jsou trochu těžší, o to ale působivější. Strašně se mi líbí Winstonovo výstižné hloubání o proletářích: "Dokud nebudou uvědomělí, nebudou se bouřit, a dokud se nevzbouří, nemohou se stát uvědomělými."

DeDe
15.09.2011 5 z 5

Strhující, děsivá, nadčasová... Úžasná kniha. Měla jsem husí kůži až ve vlasech. Tato kniha by neměla chybět v žádné knihovně.

Robert Cambert
10.09.2011 3 z 5

Do jaké hloubky může zajít strach? Každá kapitola vás překvapí...

DustinMind
10.09.2011 5 z 5

Tohle byl můj nejdepresivnější, nejšílenější, nejznepokojivější zážitek co se týče celkové literatury. Byly chvíle, kdy jsem si dokonce naivně myslel, že třeba se to povede, třeba je O´Brien vážně taky ideozločinec, který se Winstonovi a Julii snažil pomoct - dokud se to neotočilo v roky týrání, nesnesitelné mučení, ponižování a vrcholné psychické vygumování mozku. Vším, čím si Winston procházel a čím trpěl, jsem trpěl s ním.
Otroctví je svoboda. 2 + 2 = 5.

V rámci příprav na týden nenávisti se odebírám k sobě na kóji. Miluji velkého bratra !

cinan
31.08.2011 5 z 5

Kniha o sucasnosti a buducnosti...

Tripedalia
30.08.2011 5 z 5

2+2=5
Víc netřeba dodávat....

Ender
22.08.2011 4 z 5

Nejlepší epiteton ke knize 1984 je pro mě 'důležitý'. 1984 je DŮLEŽITÁ kniha, kterou by měl každý přečíst. Pokud zapomeneme, co se dělo, pokud zapomeneme na minulost, jsme odsouzeni k tomu jí opakovat. Z toho důvodu je 1984 důležitou knihou. Fascinuje mě, kolik z této knihy přežilo nánosy času a stalo se kultovními. 'Velký bratr tě sleduje', 'válka je mír - svoboda je otroctví - nevědomost je síla', 'ideozločin', 'ministerstvo lásky', 'newspeak', atd. Zaplať pánbůh , že tato kniha nezastarala. V roce 1984 byla minimálně stejně zajímavá jako v roce 1948. A v 2011 jí čteme stejně zaníceně a se stejnou hrůzou jako jsme ji četli v roce 1984. Vlastně možná s větší - uvědomujeme si, jak vetchá je paměť. Jak snadno zapomínáme na věci, o kterých si všichni byli jisti, že na ně zapomenout nelze. Naštěstí tu máme Orwella a jeho 1984, která nám poklepe na záda, a donutí nás ohlédnout se zpátky. Ohlédnout se v hněvu a hrůze a bolesti a znechucení.

s.macuska
31.07.2011 4 z 5

Ač zrovna sci-fi neholduju, tenhle příběh mě vážně dostal... Všechno je tak dokonale promyšlené, že skoro věříte, že to tak někdy vážně bylo. Pak se racionálně zamyslíte a přijde vám neuvěřitelné, jak se ledacos naplnilo... Můžu jen doporučit!

bibi.r
30.07.2011 5 z 5

Tuhle knihu prostě miluju, vždycky v ní objevím něco nového, co mě překvapí.

FilipGOLF
22.07.2011 5 z 5

Neskutečná kniha, posledních cca 50 stránek mě z ní mrazilo jako jeětě z žádné jiné knihy. Chtěl jsem O´Briena pohřbít za živa, a vůbec všechny členy Strany. Takové vymývání mozků a to všechno lidksé utrpení. Pan Orwell měl vskutku geniální nadání k tomu, aby psal taková neskutečně mrazivá díla jako Farma zvířat a 1984. Bravo

dalimoni
26.06.2011 5 z 5

Knihu jsem posluchal načtenou, takže sice trošku jiný zážitek, ale to nic neubírá na kvalitě díla. Orwel skvěle popsal absolutní totalitu (určitě nejde jen o komunismus), ale zobrazují se zde prvky jakékoliv totality, která je dovedena až k "dokonalosti". Velmi skvělý jazyk, Orwel skvěle využívá přirovnání při popisu jednotlivých situací. Místy mě opravdu mrazilo, tak doufám, že se žádná totalita už nebude v nejbližších letech konat :-).

ichinose
24.05.2011 5 z 5

I když dnes již kniha popisuje minulost, v době svého vzniku se potýkala s velmi pravděpodobnou vizí budoucnosti, která musela děsit obrovské množství lidí. Až jsem žasla nad tím, jak daleko byl pan Orwell schopen zajít v myšlenkových pochodech v hlavě člověka, který má být zlomen a přeměněn v nemyslící součástku jednoho velkého stroje.

Plň povinnosti, které ti byly určeny. Nevybočuj, neprojevuj lidské slabosti, touhy, emoce. Vlastně nežij.

"Miluji Velkého bratra."

habakkuk
13.05.2011 2 z 5

Nevím co na tý knize všichni vidíte. Já měl co dělat abych vydržel do 100 stránky, a to jen proto jak se tady kniha vychvalovala. Bohužel to už nešlo vydržet a kniha putovala zpět do knihovny, aniž bych ji dočetl. Škoda čekal jsem víc.
Ale neříkám, že je to špatná kniha, jen to není můj šálek kávy.
Toť můj názor.

I.H.
06.05.2011 5 z 5

Přečtěte si "1984" a dejte si dva dny oddych. Pak se podívejte, kdo to napsal a hlavně kdy. Pak se podívejte na naši minulost a na současnost jinde ve světě. A pak děkujte za to, že žijeme tady a teď.