1984

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři...

Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu.

Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29421/1984-H2a-29421.jpg 4.66552

Vazba knihy:vázaná
ISBN:978-80-7309-808-7

pucii
dnes

Toto je asi nejděsivější kniha, kterou jsem kdy otevřela. Obsah je mou noční můrou, nejraději bych ho zapomněla a jen doufám, že se nikdy nezrealizuje. Nicméně, obdivuju Orwella a jeho vize.

Doposud jsem nebyla více motivována chodit k volbám a zajímat se o politickou situaci :-) .

stanislaw
15. prosince

orwell byl vizionář, ten příběh je úžasný, přesný, tak pravdivý, až z toho mrazí. jen mne tak napadá - orwelova vize popsaná ve farmě zvířat se naplnila. snad se tak nestane i v případě knihy 1984.

WexxAr-ka
15. prosince

Z této knihy jsem měla strach, veliký strach. Ne kvůli tomu, že by mě měla zklamat, ale že mě zasáhne.
Proto jsem se rozhodla začít poslechnutím - a jsem za to moc ráda, je to úžasná záležitost, určitě si ji ještě přečtu. Ale už teď vím, že to se mnou opět zamává

Ainslee
08. prosince

Ten kdo napíše takto do poslední stránky promyšlené dílo musí být génius. Některé kapitoly se četli těžko, něco jsem musela číst dvakrát abych pochopila. Začátek byl docela zdlouhavý, až jsem se musela přemáhat číst dál. V závěru mě ale kniha překvapila, jak vše dopadlo a mám o čem přemýšlet.

Globodecristal
07. prosince

Tak z tohoto mrazí. Neuvěřitelně zpracovaný děj, u kterého doufáte, že bude navěky uvězněn v knize a nestane se realitou. Dávám 4 hvězdy jen kvůli nezáživnému začátku knihy, který ale stojí za to přelouskat. ;)

malinovka
07. prosince

Na dobu, ve které to bylo psané, pěkně popsané prostředí, technika a vůbec celý systém. Musel jsem vydržet cca 90 stran a pak už to mělo spád. Knížka, při které se mi v druhé půlce svíralo na prsou. Mazec.

tynkaiscrazy
03. prosince

pro vymyšlení svého vlastního fiktivního totalitního režimu, vlastního jazyka, pro podorbné vylíčení dějin a strategií Oceánie, pro důmyslné promyšlení O'Brianových monologů na Ministerstvu lásky - to musí být člověk skutečně génius. Orwell jím je. Velmi poutavě, čtivě a pochopitelně na stránkách svého románu děsí čtenáře tím, co je možné se společností udělat. Pronáší mnoho politických, ale i psychologických (někdy skoro až filozofických) otázek, nad kterými se člověk může zamýšlet, aniž by zálěželo, v jaké době knihu čte. Tím, že se děj odehrává v blízké budoucnosti (pro nás dnes již minulosti) (minulost ale neexistuje, jak nás Orwell naučil), udělal z díla nadčasový román, který působí na každého zcela stejně. Velmi silně.

kackamy
27. listopadu

Asi jsem zatím nečetla nic, co by mě tak "praštilo" už na zhruba druhé stránce. Všechno jde prostě hrozně dobře dohromady - jazyk, atmosféra, charaktery.. Mám pocit, že o téhle knize už bylo řečeno vše podstatné. Každopádně popisovaná forma moci nad lidmi a vlastně vůbec nad vším je opravdu zneklidňující, děsivá a vlastně nepředstavitelná. Rozhodně nadčasový příběh, který se právem řadí k moderní klasice.

PaniJani
27. listopadu

Konečně dočteno. S knihou jsem se docela prala. Je sice dobrá, nadčasová, ale můj šálek to není. Každopádně ať je rok 1947, 1984 nebo 2017, je to děsivé a doufám, že si stále o tom budeme jen číst.

Mira7
25. listopadu

Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla. Nepohodlní jsou vaporizováni a nikdy neexistovali. Ministerstvo pravdy a svět rozdělený do několika mocenských bloků, které se od sebe liší asi jen názvy.
Knihu G. Orwell napsal v roce 1949 a možná v tu dobu ani sám netušil, jak umně dokázal popsat prvky totalitarismu. Román v nadsázce skoro až vyvolává otázku, zda autor neposkytl návod. :-)
Dočteme se o velmi chudém a stísněném životě pod neustálým dohledem Velkého bratra a strachem z ideopolicie. Rozsudek může způsobit jen výraz ve tváři, což vede k dalšímu odosobnění jednotlivce a ještě většímu úpadku ducha.
Na pozadí toho všeho však přece jen sledujeme i příběh lásky, která je ovšem také zločinem. Winston a Julie hledají možnosti pro svá setkání, ale nakonec neuniknou a jsou režimem zlomeni.
S prvky popsanými v knize se nemusíme setkat jen na státní úrovni. Špehování, méně nebo více nekorektní postupy můžeme sami zažít i v menších kolektivech, v práci, kdekoliv. Jsou to ty temné stránky lidských povah.
Do jaké míry autor zamýšlel knihu jako svůj odhad vývoje nebo jen varování a snahu přimět společnost k zamyšlení se můžeme dohadovat. Úplně tak zle ale snad nebude a román zůstane, doufejme navždy jen výbornou dystopickou fikcí.

cat5
24. listopadu

Knihu stojí za to si přečíst. Už jen kvůli tomu povyku, co se kolem ní nadělá. Nebylo to špatné počtení, ale zřejmě se k ní už nevrátím.

Antonín185
22. listopadu

Kniha až děsivě současná. Zarazila mně podobnost s Bradburyho 451 stupňů Farenheita.

Ajinka126
21. listopadu

Neupírám té knize punc revolučního a nadčasového díla. Některé myšlenky jsou neuvěřitelné a současné. Já se ale nemohu přesnést přes to, jak je ta kniha negativní. Jak chce vyděsit a strachem vás přimět k tomu se válce vyhnout. Je mi to líto, ale mě z toho bylo velmi úzko. Asi by si to měl přečíst každý a udělat si vlasntí názor :).

Tvefisto
20. listopadu

Začala jsem číst a říkala jsem si "tyjo, to je úplně přesně to, co mám ráda". Až na určité pasáže ke konci, které mě teda nebavily (moc okecávání? nevím). Proto čtyři hvězdy, ale jinak fakt skvělá kniha.

Nelasp
12. listopadu

Mistrovsky napsaná kniha s mrazivým poselstvím. Ta stísněnost světa, kde člověk nemá soukromí ani ve své vlastní hlavě pomalu je naprosto děsivá, víc tím, že se dnes jako společnost velké části soukromí vzdáváme na sociálních sítích a neustálé užívání chytrých telefonů nás činí lokalizovatelnými prakticky 24/7.

Tina.orl
08. listopadu

Ukázka toho, jak lidi ovládá strach a všudypřítomná propaganda. Jeden člověk dokázal mnohé, ale je těžké bojovat sám proti davu... Určitě stojí za to si přečíst a pokud možno v originále.

Hepos
07. listopadu

Jak moc toho, co vnímáme, je pouze "divadlo"?

Kačkaknihomol
03. listopadu

S každou další myšlenkou a větou napsanou v knize, nabývám přesvědčení, že je prostě a jednoduše Orwell génius. Velmi poutavě a lidsky napsáno, tahle kniha patří k těm, které ve vás něco zanechají. Jen mám malou výtku, tou jsou zbytečně dlouhé pasáže při akčních scénách, které už potom nebyly tak napínavé. Nedoporučuji paranoidním osobám, po přečtení mohou mít nutkání kontrolovat každou stěnu za obrazem, jestli tam náhodou nejsou odposlouchávací zařízení...

jaresovaklara
01. listopadu

Pocity? Zvláštní. Čekala jsem něco ‘veledobrého’, protože okolí to strašně chválilo a prosazovalo jako nejlepší knihu, co kdy četli. Mě to zklamalo... Čekala jsem ten konec tak trochu jinak. 100 lidí 100 chutí. Po nějaké době se ke knize možná vrátím, protože ji pochopím zase jinak. :)) K.

Aya81

Úžasná a strašná zároveň. Nemůžu ji dostat z hlavy. Je důkazem toho, že povinná četba nemusí být vždy nudná - a tato kniha by povinnou být měla. Skvělá analýza lidské mysli a jejích špatných stránek, varování před silou manipulace a plíživého omezování svobody...

Sajmoonek

I přesto, že spoustu lidí vyděsí už jen to, že je tato kniha povinnou četbou, je to jedna z nejlepších co jsem četla. Vlastně vás z ní tak nějak mrazí v zádech a máte chuť si zanadávat, ale geniálnost se tomuto dílu nedá odepřít. Obzvlášť, když si člověk uvědomí, že je to taková předpověď do budoucna, která se vlastně vyplnila. Jen ať je nadále v povinné četbě a dle mého by si jí každý měl přečíst a věřím, že většina čtenářů si ji zamiluje stejně tak jako já a přidělí jí speciální místo ve své knihovně.

Žirafa94

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četl. Zaujala mě už na gymplu, kde jí lidi hodně doporučovalo. Nyní, po 3 letech, jsem jí vzal do ruky a stálo to za to. Od začátku mě děj pohltil a těžce jsem se od knihy vzdaloval. Kniha, která je dost aktuální i dnes. Je až neskutečné, jak media dokážou hýbat masami lidí!! Je hodně obtížné vytvářet si svůj vlastní názor po neustále "masáži" medií. Čemu teda vlastně věřit? Co je tedy pravda?

essterkaa

Skvělá kniha k zamyšlení. Je to opravdu drsné, kruté, výstižné. Velmi doporučuji!

japan25

Je to úžasná kvůli které jsem doma otočil sošky a obrazy o 180 stupňů směrem ke zdi.

romikp

Mám vydání z roku 1991, špatné odřádkování, resp.žádné - špatně se to četlo.
Kniha jako taková je super, obsah připomíná život před 30 lety, vlastně i částečně život současný (ovládání "oveček" médii).
Před autorem nelze než smeknout.

trillobit89

Kdyby jen Orwell tušil, jak moc to bude přesné... Tohle by si opravdu měl přečíst každý.

Enny06

Tuto knížku jsem si koupila po doporučení kamaráda. Je úžasné jak je nadčasová :)

Tebby

Na knížku jsem se docela těšila. Bohužel mě zklamala. Měla jsem veliké problémy se začíst, proto jsem si dělala dlouhé pauzy mezi čtením. Druhá část mě docela chytla, ale ta třetí část bylo utrpení. Nápad to byl zajímavý. Znovu bych knížku asi už nepřečetla.

Maiky211

Až nyní jsem si toto klasické dílo přečetla. Již od prvních stránek mne kniha uchvátila, četla se velmi dobře. Určitě zaslouženě kultovní :-)

readah

Orwell i u 1984 píše výborně. Emočně nabitý příběh vás nenechá vydechnout. Pojmy z knihy jsou zaslouženě kultovní a všeobecně známé. 5*, povinnost.