1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283/bmid_1984-tOZ-283.png 5 11658 1620

1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díla pochází známý výrok "Velký bratr tě sleduje!"... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four , 1949

Faustka
28.09.2022 5 z 5

Nesmrtelný a silně realistický román. A právě z toho mě tolik mrazí.

Kami33
24.09.2022 5 z 5

Jsem ráda, že jsem si doplnila mezírku a tuto knihu si konečně přečetla. Bylo to určitě zajímavé, ale nebudu tvrdit, že se k ní ještě někdy vrátím (na jednu stranu je to dost depresivní čtení). Spousta věcí je zde geniálně vymyšlena: přepisování skutečností, newspeak, vaporizace...

zsykorova
23.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Velmi jsem se těšila, až si tento kousek přečtu a teď můžu říct, že mám splněno.
Musím říct, že mi celou dobu běhal mráz po zádech. Některé části byly opravdu znepokojující, některé zase smutné a některé i hezké. Nejvíc se mi líbila část třetí, Winstonův boj sám se sebou je zde skvěle popsán.
Postava Winstona je sama o sobě velmi zajímavá. Celá knížka je vlastně o tom, že se hádá sám ze sebou a nemůže se rozhodnout, co je správné. Líbil se mi vztah s Julií i jeho hate-love vztah k O'Brienovi.
Nejvíc strašidelné je prostředí, v němž se příběh odehrává. Z neustálého sledování přes obrazovky, nahlašování a mučení mi vůbec nebylo dobře a nejvíc mě na tom děsí to, jak moc to sedí na období komunismu.
Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla a určitě ji doporučuji. Orwell je génius, že něco takového stvořil a já se nemůžu dočkat, až si přečtu jeho další díla.

Akjort
22.09.2022 5 z 5

Perfektně napsaná kniha, můj obdiv patří autorovi. Ve všem měl pravdu a viděl krutou budoucnost lidstva, která nám hrozí. Úžasná ukázka toho, jak fungují totalitní režimy. Rozhodně každému čtenáři doporučuji přečíst.

BarboraSalome
20.09.2022 5 z 5

Mistrovské dílo. Válka je mír, svoboda je otroctví a v nevědomosti je síla. Brilantní analýza totalitních systémů.

Filomena1961
10.09.2022 5 z 5

Svět románu 1984 navozuje nejchmurnější vize ve vývoji lidské společnosti. Poukazuje na svět, který ovládá strach, lidské ponížení, dehumanizace člověka, cynickou aroganci a krutost moci totalitní strany. Určitě doporučuji ke čteni, i když z knihy běhá mráz po zádech, ale člověk by se měl snažit, aby se taková situace neopakovala.

Nemám.jméno
07.09.2022 5 z 5

Jestli jsem někdy chválila Farmu zvířat, netušila jsem, jak mrazivé bude tohle dílo. Autor vytvořil sofistikovaný svět, kde protiklady splývají v jedno, a kde je i pouhá myšlenka zločin. Samotná existence doublethinku, newspeaku či vaporizace je děsivá, přesto je však nejděsivější skutečnost, že v některých zemích se tato nepředstavitelná fikce blíží skutečnosti.

bl4in
01.09.2022 5 z 5

Všechny záznamy byly zničeny nebo zfalšovány, všechny knihy byly přepsány, každý obraz přemalován, každá socha, ulice, budova přejmenovány, každé datum změněno. A tenhle proces pokračuje den za dnem, minutu za minutou. Dějiny se zastavily. Neexistuje nic kromě nekonečné přítomnosti, v níž má Strana vždycky pravdu.

Maraiser
28.08.2022 5 z 5

Četl jsem poprvé někdy v devadesátkách a říkal jsem si: "Fakt dobrý!"
Teď jsem si to přečetl v rámci Čtenářské výzvy a smutek. Jakoby se tomu současnost přibližovala.

Hakate
28.08.2022 4 z 5

Tady snad všechny komentáře už padly. A tentokrát souhlasím.

Metuje
27.08.2022 2 z 5

(SPOILER) Můj problém asi je, že mám rád knihy se zvratem a napínavým příběhem. Tady není ani jedno. Nebo možná je, ale v tak malé míře, že jsem to ani nezaregistroval. Doufal jsem, že zápletka nebude v tom, že je O´Brian ve skutečnosti nastrčenej agent, ale že půjde kniha hlouběji, a Strana nechá tyhle "odpůrce" v klidu rebelovat, přičemž je však bude mít neustále pod kontrolou. Knihu jsem četl v originále, což asi zážitku taky nepřispělo, jelikož není nejčerstvější, použitá angličtina je z dnešního pohledu spíš Oldspeak :) Za mě v současné době jednoznačně overrated, z dobového pohledu nejspíš přelomová.

majc
27.08.2022 5 z 5

Když jsem začala číst, přišlo mi to extrémně přehnané. Tohle by přece nikdo nedopustil! Takhle by nikdo nechtěl žít! Bohužel čím dál člověk čte, tím víc to dává smysl, člověk je tvárný, snadno ovlivnitelný a i opravdová a silná láska se dá zničit a zamordovat. Je mi z toho smutno, protože je to všechno tak reálné.

AgnesDee
25.08.2022 5 z 5

Řekla bych, že je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Jeden z nejdůležitějších románů posledního století, možná i vůbec, do jehož pochopení se musí dorůst. Proto jsem taky tento román četla tak pozdě. A rozhodně nejsem zklamaná. Nadčasové dílo, které do nejen dnešní, válkou na Ukrajině obdařené, doby, ale celkově i do systému, který jsme si vytvořili a ve kterém setrváváme, sedne jako prdel na hrnec. Reálně jsem měla chuť při čtení některých kapitol a hlavně výroků O´Briana pochybovat o všem, co se v dnešní době, a nejen v dnešní době, děje a prezentuje jako realita. Protože realita je strašně snadno ohybatelná a dnes hlavně sociální sítě s námi můžou manipulovat, jak se jim zachce. Ale to zahýbám moc do konspiračních teorií, kterým sama nechci věřit.
Tohle dílo by si měl za život přečíst asi každý, nejen ti co se zajímají o politiku či literaturu.

Clivicus
18.08.2022 5 z 5

Po přečtení bychom možná řekli: ,,Bylo by hrozné, kdyby se něco takového událo."
Správně bychom měli v zděšení vyříci: ,,Tohle se událo." (a stále se děje)
Netuším, z jakého důvodu neustále nelíbáme prsť našich zemí, vědomi jsouce, že jsme se digitō Deī vyvlékli z tolika tyranií a zločasů, vyhnuvše se mnohdy i těm možná nejhorším katastrofám civilizačním.
1984 je sice fikce, svým příběhem však třímá jakéhosi ducha autoritářských vlád.
Je to fikce, pokud jsou Severní Korea, Čína, desítky muslimských diktatur, Venezuela, Vietnam, Kuba, Rusko atd. fikcemi. Je to vskutku skutečnost.

Tarey
02.08.2022 3 z 5

Z první části jsem byla vysloveně nadšená, nemohla jsem se odtrhnout...
Jenže pak... Druhá část byla extrémní nuda, vůbec mě jejich příběh nezaujal, nevtáhl. Řádky jsem přeskakovala a doufala, že se to zase zlepší. Třetí část už byla zase o něco lepší, ale... Na zadek už jsem si z toho nesedla. Myšlenka dobrá, téma poměrně aktuální... Ale kniha by klidně mohla být poloviční...

hetzerjoke
25.07.2022 5 z 5

Mlhavé povědomí o kultovní dystopii, Orwellovu mistrovskému dílu a vizionářském ději, které jsem si o 1984 nesl ze školy, se ukázalo být příliš chladným. Kniha svou surovostí, živelnými dialogy i brutalitou vtáhne čtenáře do krutého světa Oceánie, roztrhají jeho mysl, zbaví jej iluzí i nadějí. Málokterá kniha dokáže takto probrat romantikya idealisty, možná právě proto, protože nemluví v alegoriích ani podobenstvích a beznaděj servíruje reálnou a (nepíšu to rád) aktuální. Orwellova vize se zpočátku zdá být přehnaná a nereálná, ale velmi rychle zevšední a musím se přiznat, že když jsem s hlavním hrdinou čekal v cele na výslech v místnosti 101, třásl jsem se hrůzou v jistotě, že Velký bratr nebude mít slitování.
Jedna z nejsurovějších a nejdepresivnějších děl, jaké jsem četl. Nad jiným počtem hvězd než plnou palbou jsem nepřemýšlel.

ondra295
20.07.2022 5 z 5

Kdybych hodnotil čistě literární kvalitu, dal bych možná o jednu hvězdu méně, protože se to místy zbytečně táhlo a Orwell se zaměřoval na aspekty děje a postav, které nebyly zásadní. Ovšem za svou nadčasovost, myšlenky a jisté vizionářství si toto dílo rozhodně zaslouží plný počet. "Reálné" 1984 naštěstí v našem světě nenastalo, ačkoliv například Sovětský svaz měl k absurdnu poměrně blízko, naštěstí ho ale potkal pozvolný rozklad.

V dnešní době na mnoha diskusích čtu příspěvky lidí, kteří sotva dochodili základní školu, přečetli si děj 1984 na Wikipedii a ohání se výroky, kterými srovnávají děj této legendární knihy s pandemickým zákonem, lockdownem, EU a tak podobně.

Kdyby reálné 1984 nastalo, právě tito prostoduší lidé budou těmi prvními, kdo se stanou poslušnými součástkami soukolí, které popisuje Orwell. A tohle je budoucnost, které se musíme vyvarovat.

ZNellyZ
18.07.2022 3 z 5

Zřejmě půjdu proti proudu, ale mě to neoslovilo. Připadalo mi to zbytečně zdlouhavé a místy se informace opakovaly. Bylo tam pár momentů, které mě překvapily, ale přiznám se, že jsem se do čtení musela nutit a teprve od třetí části mě kniha opravdu upoutala. Nejsem si úplně jistá, jestli je to ten druh knihy, která je vhodná k maturitě, už jen kvůli spoustě skrytých významů a stylu, kterým je psaná a ne každý učitel se dostatečně věnuje rozboru. Za mě zůstává favoritem Farma Zvířat.

Tokugawa
15.07.2022 5 z 5

Je fascinující sledovat, jak se tato fikce, napsaná někdy v polovině 20. století, stává realitou. George Orwell byl geniální spisovatel a novinář a dokázal přesně vystihnout, kudy se bude společnost ubírat. Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla!
Pusťte si dnes zpravodajství a zaplačte.

Jirka430
14.07.2022 5 z 5

Jednoduše geniální. U knih dokáže být člověk opravdu napjatý, ovšem toto je první kniha, u které jsem se opravdu lekl. Kniha mě opravdu nenechala "odejít" a přečetl jsem ji ze všech nejrychleji.