1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283/bmid_1984-tOZ-283.png 5 11671 1623

1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díla pochází známý výrok "Velký bratr tě sleduje!"... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four , 1949

Raszkulce
29.01.2017 5 z 5

Ještě jsem nebyla překvapena dějem knihy tak jako v Orwellově 1984, zarážející je fakt, že autor už cca před 70 lety nastínil to co se děje dnes (KLDR, Trumpova Alternativní fakta). Šílený, nevím jak jinak to popsat více. 1984 je knihu, kterou by si měl každý přečíst aspoň jednou za svůj život! A povinně by se měla číst hlavně na středních školách!

Plunge
28.01.2017 5 z 5

Skvely Orwell! Vskutku brilantne popsana bezrozmerna obludnost a zaroven absurdita tezke, tyranske totality.
Nektere popisne pasaze systemu jsem proste nedokazala cist normalnim tempem, kazde slovo me jakoby brzdilo, "tvrdlo na jazyku"...zvlastni zpusob psani.
Jak skonci oba hrdinove bylo nepochybne, jen jsem porad nebyla schopna urcit, kdo bude zradce. Myslela jsem i na Julii. Jeji schopnosti nalezat utociste a donaset jidlo z cerneho trhu, mi prisly podezrele.

Simy
27.01.2017 4 z 5

Knihu jsem začal číst na základě TOP pořadí dle zdejších stránek, nevěděl jsem tedy nic o ději, zachytil jsem jen informaci že byla napsána dlouho před rokem 1984. A jako ročník narození 1984 jsem se vážně těšil co mě čeká. Chvilku mi trvalo než jsem se v ději zorientoval, následně nechápal jak tohle někdo mohl vymyslet a popsat před tolika lety a závěrečná část pro mě byla deprimující třešnička na dortu. O hvězdičku méně za pomalejší "začtení se", kdy mě to vtáhlo opravdu až v závěrečné části. Dějově a v některých pasážích až syrově realistická, to opravdu stálo za přečtení.

Lolila
27.01.2017 5 z 5

Nadčasová kniha!!! Keď si predstavím, v ktorom roku ju autor napísal - zachytil spoločné body v každej spoločnosti, v každom období.....akým spôsobom je možné skupinou vyvolených ovládať davy ľudí. Strach, nevzdelanosť, hlad,sledovanie na každom kroku....život bez akejkoľvek radosti.... Dosť depresívne.

LaPetja
27.01.2017 4 z 5

Nechápu, že jsem se ke knize odhodlala teprve ve svých 27 letech. Skvělá knížka, ze které mrazí a kterou nelze odložit.

andy29
26.01.2017

To co napsal pan Orwell,se v dnešní době stává bohužel realitou,kniha je fikce,ale postupně se stává realitou v dnešní době.i když zde někteří píší,hlavně ti mladší že nic takového není?ale je,pořádně se dívat kolem sebe.

pepinzihulka
24.01.2017 5 z 5

Místnost 101 je pro mne svět bez této knihy...

filip9434
19.01.2017

jsem rád že jsem věnoval čas právě této knize, Orwell to popsal dokonale, musim přiznat že jsem se trochu nudil v pasáži kdy Winston popisoval systém z knihy kterou mu půjčil O'brien, ale poté co vtrhla do pokoje Ideopolicie kde byl Winston s Julií jsem nemohl přestat číst, každopádně jsem rád v době ve které žiju a ačkoliv spoustu čtenářů tvrdí opak, nepřipadá mi že by se dnešní doba podobala jako té co napsal Orwell :)

ekim
17.01.2017 5 z 5

V dobach fejsbrku,guglu,ajosu... by si mel precist asi kazdej. Ja bych ji nekompromisne nacpal dokazdeho smarfounu, tabletu ci OS... Popravde kniha je desiva. Je nadherna a blii se dnesni realite.

Kristýna421
13.01.2017 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Po celou dobu co jsem to četla, mi bylo až špatně z toho v jakém světe to postavy žijí a jak se proti tomu nedá nic dělat...rozhodně doporučuji!

Pampalini
13.01.2017 5 z 5

Až sa nechce veriť, že kedysi fikcia sa dnes stáva skutočnosťou. Myslím, že kompetentní by mali viac čítať. To by ten svet vyzeral inak. Škoda.

MartinaSladkova
12.01.2017 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha. To myslím mluví za vše. Nejděsivější zjištění je, že naše společnost se tomuto románu stále více podobá.

Erik77
10.01.2017 5 z 5

Mrazivá kniha

PanTomina
09.01.2017 5 z 5

Neskutečná děsivá nadčasová vize. Třetí oko. A ten konec, ten Ti zlomí páteř. Nezapomenu

viteslaf
05.01.2017 5 z 5

Naprosto nadčasová kniha. Nejlepší román, co jsem zatím četl.
Zlomit to poslední, co v člověku zbylo strachem jako je číslo 101 je mrazivé. Ostatně jako celá kniha.

"Zradila jsem tě"
"Také jsem tě zradil"

Jayak
03.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha, stále aktuální

zbt81
24.12.2016 4 z 5

Jeden z najtemnejších a najbezútešnejších románov aké som čítala. Neviem či som ho úplne pochopila, ale rozhodne sa k nemu už druhýkrát neplánujem vrátiť.
Určite nie je náhoda, že Orwell napísal svoj román koncom 40-tych rokov keď padala železná opona naprieč povojnovou Európou. Skvele opísal princíp totalitných režimov sovietskeho Ruska a nacistického Nemecka. Akoby predpovedal veľké procesy a čistky v 50-tych rokoch medzi straníkmi v komunistickom bloku. Opis obrazu veľkého brata (akejsi bájnej bytosti, ktorý snáď fyzicky ani nikdy neexistoval) akoby presne sedel na súdruha Stalina.
Skutočnosť, že človek si nebol nikdy istý či ho nesledujú a musel dávať pozor na každé svoje gesto či výraz tváre, aby nevzbudil podozrenie bol neznesiteľný. Dnes pri súčasnej technike by takýto monitoring obyvateľstva nebol pre totalitnú spoločnosť nemožný.
Hlavný hrdina doplatil na svoju slabú ostražitosť, neopatrnnosť, ale aj dôverčivosť k človeku, ktorý sa nakoniec stal "vykonávateľom spravodlivosti" strany a jeho katom.

Yarwen
23.12.2016 3 z 5

Příběh samotný spíš podprůměrný, u pár míst trochu hapruje logika, ale vystavěný svět totalismu je velkolepý. Vzhledem k době, kdy Orwell knihu vydal, je obdivuhodné, jak přesně vystihl prvky, na základě kterých fungoval komunistický blok ve východní Evropě v následujících letech. Téměř jako bych se vrátil o několik desítek let nazpět a znovu viděl tu bezútěšnost, nehledě na mučení a popravy statečných lidí našeho národa. Budiž to memento a zdvižený varovný prst v době, kdy se komunisté opět umísťují ve volbách na předních místech, dokazujíc tak, jak kdysi řekl Hegel, že jediné poučení z historie lidstva je to, že lidstvo je nepoučitelné.

Mátová
22.12.2016 5 z 5

Tahle kniha mě dostala. Nadčasová záležitost, která je aktuální v každé době. Komentář píšu s odstupem několika měsíců a přesto z ní mám pořád husinu.

Olafa
21.12.2016 4 z 5

Neuvěřitelně nadčasová a děsivá kniha.