1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283/bmid_1984-tOZ-283.png 5 11671 1623

1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díla pochází známý výrok "Velký bratr tě sleduje!"... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four , 1949

houbaaa
07.03.2017 4 z 5

Kniha, která se pomalu stává realitou, jež s nekritickým nadšením vítame a přijímáme.

Aleen
07.03.2017 5 z 5

Jsem už stará... :-( Když jsem byla na střední byl 1984 zakázaný...Kdyby nebyl, měla bych ho v povinné, nebo doporučené literatuře (na ty 4 roky jsme měli přibližně 250 knih). Takhle jsem se jí "vyhýbala" až doteď. Nemrzí mně to. V mém životě to funguje tak, že potkávám správné lidi a správné knihy ve správný čas. Myslím, že ještě před nedávnem bych se při jejím čtení složila. Jsem přesvědčená, že díky moderním technologiím a postupnému hloupnutí lidstva, je kniha s každým rokem pravdivější. Nechci opakovat, co bylo řečeno, proto jen souhlasím se všemi!

barlow
06.03.2017 5 z 5

Instantní deprese, která se dá naroubovat i na dnešní dobu. Nadčasové dílo

M4P4
05.03.2017 5 z 5

Dnes (2017) už povinné čítanie! Táto kniha vám pomôže vybrať si červenú pilulku. Po prehltnutí červenej pilulky už niet cesty späť.

tester
03.03.2017

Co je také úkol a poslání literatury? Upozorňovat čtenáře na možná nebezpečí, aby se vzchopili a proti zlu a své likvidaci se postavili. 1984 padá u nás na značně neúrodnou půdu. Fůra nadšených výkřiků a hodnocení a jinak nic. Naši potomci naši tupost odnesou.

Henry_1986
02.03.2017 5 z 5

Tuto knihu by měl přečíst každý...je to síla...a pravda...otevření očí pro ty, kteří to ještě nevidí.

Ondřej84
27.02.2017 5 z 5

Vizionářský román par excellence. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem přečetl. Mistrně vyprávěný příběh ze života Winstona Smithe vtahuje čtenáře do děje už od samého začátku. Klasika pana Orwella by rozhodně neměla chybět v žádné české, domací knihovně, protože jak je vidět, román 1984 je nadčasový a vedoucí k hlubokému zamyšlení i v dnešní době. A obávám se, že rovněž v dobách budoucích. Osobně doporučuji čtenářům, aby se pozorně zaměřili na Winstonovu výpověď napsanou na papír, na němž popisuje zážitek z kina, kde promítali samé válečné filmy, např. ten o bombardování lodě s uprchlíky kdesi ve středozemí. Neuvěřitelné. Na závěr mohu konstatovat překvapení z osobního poznatku, kolik lidí ví o existenci románu 1984, aniž by ho četli. Pokud jsem konfrontován s dotazem na věk, někdy odpovídám : Narozen v Orwellově roce. Ještě jsem nezaznamenal, že by se někdo nedobral roku 1984, což pokládám za zajímavé zjištění. Přeji příjemný čtenářský zážitek.

zbožňuju_knihy
26.02.2017 5 z 5

O téhle knížce jsem slyšela několikrát..už kdysi ve škole.. po letech jsem na ni narazila v levných knihách... Doma jsem se pak od knihy nemohla odtrhnout! Naprosto úžasně popsaný totalitní režim. Bavila mne od začátku do konce, nedávno ji četl přítel a když zrovna knihu odložil, znovu jsem se jen tak začetla, kdekoli v ději... Prostě naprostá bomba, vzhledem k roku kdy byla napsaná.. Myslím, že jedna z nejlepších knih, co jsem kdy přečetla. Nemůžu jinak, než doporučit.

knihamouder
23.02.2017 4 z 5

Nakonec Winston zvítězil. Ale není vítěz jako vítěz...

Zlatá brána otevřená, zlatým klíčem podepřená, kdo do ní vejde, hlava mu sejde!
Strhující dílo se závanem minulosti, přítomnosti nebo dokonce budoucnosti? Záleží na tom, kdo jsme a kde jsme. Kdo je kdo? Přítel či nepřítel. Koho z nich jde milovat víc?
Co si pamatuje skutečnost lépe-papír nebo lidská mysl?
Velký bratr tě sleduje! Ano, Tebe, Tebe i Tebe. (V knize jsou postavy nuceny vzdát se soukromí, kdežto dnešní lidé dávají informace o sobě a svých blízkých dobrovolně.)
Kniha ve mně vyvolala mnoho otázek a zamyšlení se nad svým vlastním bytím. Titul je depresivní, mrazivý, bolestivý, vyvolává strach a beznaděj, ale i přes to se k němu ještě vrátím. Takovou knihu nestačí číst jen jednou.

Jana283
21.02.2017 5 z 5

Mrazivé. Bojím se, že už se hodně přibližujeme

Pumpkin
20.02.2017 5 z 5

Samozřejmě na podruhé už to nebylo tak šokující, protože jsem věděla co přijde, ale na mrazivosti to neubralo .

Likandros
18.02.2017 5 z 5

Dočteno za dva dny, zkrátka geniální. :)

martin4183
14.02.2017 5 z 5

Geniální, frustrující, čtivé! 1984 se právě stal mým nejoblíbenějším románem.

Syd
11.02.2017 5 z 5

Are you such a dreamer
To put the world to rights
I'll stay home forever
Where two and two always makes a five

sramkovamichala
06.02.2017 5 z 5

Zajímavý příběh, naprosto vystihující.

kaca82
05.02.2017 5 z 5

S Orwellem jsem se poprvé setkala v literatuře na střední, podruhé v sociologii na vejšce a potřetí teď v 35 letech ve čtenářské výzvě. Lituju, že jsem to nečetla dřív. Přestože je jako spisovatel skvělý, tak od této chvíle si ho budu pamatovat už jen jako sociologa. Bez možnosti porovnání s tím, jak proběhlo těch komunistických 40 let by to asi byl obyčejný sci-fi příběh s velmi zajímavými úvahami o fungování společnosti a mocenských bojích.. S možností porovnání je to ale mazec.. Než jsem se pustila do dodatku Milana Šimečky "Můj soudruh Winston"(myslím, že ne každé vydání ho má, ale určitě bude někde ke stažení), měla jsem v hlavě spoustu otázek.. Dodaek mi ale spoustu věcí osvětlil a určitě ho všem doporučuju přečíst. Autor četl 1984 ještě za dob komunismu, před tím, než byl sám na rok uvězněn a z velké části se s osobou Winstona dokázal identifikovat. Díky tomu dokázal pochopit spoustu mechanismů, kterými se komunistická společnost řídí, dokázal i odhadnout, co se bude dít a román znal natolik nazpaměť, že vše, co se dělo, si porovnával s tím, co před lety napsal Orwell. V dodatku se dozvíte, co všechno odpovídalo skutečnosti a v čem se Orwell sekl. Určitě tu souhlasím s lidmi, že spousta věcí funguje i dneska, ale to, o co šlo především, a to je svoboda jednotlivce, tu naštěstí víceméně máme. Nejenže si můžeme myslet, co chceme, my to můžeme i říct, můžeme to i číst a dokonce o tom napsat knížky bez rizika trestu....

Mušketýr007
03.02.2017 5 z 5

Tolik zoufalství a bezmoci na jednu knihu je silné kafe...

Nelmal
02.02.2017 3 z 5

Mohla jsem srovnat a doporučuji číst ve starších překladech Evy Šimečkové. Já bohužel četla v novém od Petry Martínkové a je to takové...no byla jsem dost rozpačitá, nejde o znovupřeložení zažitých slov, ale celkově mi to přijde takové neliterární, nemohla sem se začíst a nechápala sem proč je to tak oblíbené, když se to skoro nedá číst. Našla jsem starší knihu a krásně a s radostí jsem to dočetla ve staré verzi :-) Tak přidávám na tři hvězdy.

Hary
30.01.2017 5 z 5

To je on,velký bratr(1Q84) kačer Donald T. Oceanie s podporou Velké Británie.Orientasie s made in China.Euroasie s bratrem Putinem.Rozdelení lidstva do tří společenských vrstev.Neustálé vytváření strachu z války,smrti a utrpení v tv a na internetu.Kolem sebe máme 80% proletů(hlupáků řízených vyšší vrstvou) ale snad je ještě dost lidí co mají otevřené obě oči.
P. S. Hlavně neusnout na vavřínech a nerezignovat na vše politické, jak by si ostatně dnešní političtí vládci, převážně Evropy přáli.

Madlobina
30.01.2017 5 z 5

Otázkou pre mňa zostáva, ako zistíme, že takýto systém nemože nastať "tu a teraz"? Kde je ten moment, kedy jedinec stojí na brehu slobody, ale hladina neslobody stupa a treba konať?