1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259064/bmid_1984-yGQ-259064.jpg 5 11673 11673

Román 1984 je jedno z najznámejších diel svetovej literatúry. Spája v sebe prvky spoločensko-politického a vedecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistickej diktatúry, ktorá roku 1984 ovládla všetko, vrátane ľudského myslenia. Román opisuje osudy čestného, citlivého a uvažujúceho jednotlivca (Winstona Smitha), ktorý sa vzoprie systému, za čo platí krutú daň. Orwell touto knihou už roku 1948 ponúkol víziu, ktorá sa neskôr stala realitou.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

Nineteen Eighty-Four , 1949

A700
08.09.2012 5 z 5

Povinná četba? Určitě. Tolik myšlenek jsem si snad zatím neodnesla z žádné jiné knihy. A neustále se k nim vracím.
Popis totalitního režimu či fungování lidské společnosti je tak nadčasový až málem vyděsí. Často si na něj vzpomenu, jelikož ta slova se ukazují jako velmi pravdivá. Koho by třeba napadlo, že vaporizace může být skutečná? A přesto v některých asijských zemích lidé mizeli beze stopy a lidská inteligence byla vyhlazována. Nakonec i v západních zemích se občas stane, že člověk se vypaří jak pára nad hrncem (třeba i s miliardami v kapsách..). Nebo co třeba až málem nepředstavitelné sledování v příběhu? Nebyla realita díky STB či KGB málem obdobná? A co nedávné smlouvy ACTA či PIPA, nepřibližují se tomu trochu?
Myslím, že tak daleko jako v knize se snad už k totalitě nedostaneme, ale jistá podobnost v naší realitě je místy pořád.
Ovšem nejen myšlenky díla ale i samotný děj je velmi zajímavý - v polovině knihy by mě nikdy nenapadlo, jak příběh může skončit, jak veškeré zápletky jsou ještě víc zamotané a přitom tak jasné.
Tahle kniha si mě absolutně připoutala, kdykoliv ji vidím, musím ji vzít do rukou..

Captain
25.08.2012 5 z 5

Co více dodat ke knize, o níž byly napsány kilometry? Je to důležitý milník v historii literatury, což je důvod, proč by měla být znalost 1984 v (ne)povinné výbavě každého alespoň trochu kulturního člověka. Přitom je ale velmi čtenářsky přístupná a stávající délka jí přímo vyhovuje. Jsem rád, že se Orwell nepokusil o umělou epičnost a že knihu nenatáhl na 400, ne-li více, stran.
Ze všech tří částí, které jsou zajímavé svojí velkou rozdílností, mě nejvíce bavila první. Hraje v tom ale i faktor, že ze začátku mám větší chuť do čtení.

Faither
25.08.2012 4 z 5

Kniha mě mile překvapila a určitě stojí nejen za jedno přečtení. Přijde mi trochu nefér vůči tak geniálnímu autorovi jako je Orwell hodnotit jen 4*, ale určité pasáže mi přece jen přišli trochu nadbytečné... Ještě bych dodal, že přesto že v žádném případě nejsem eurohujer, tak bych osobně s komentáři typu "Jsme tomu čím dál blíž." přece jen brzdil :-)...

Lady_Ef
23.08.2012 5 z 5

Velký bratr je tu s tebou. Pokud netvrdíš, že dva a dva jsou čtyři, bude tě milovat. Ale jestli tě jen napadne, nad tím pochybovat, zničí tě. Tedy nezničí, ale zlomí.. donutí tě k lásce a slepé víře.
Je to příběh o naději, o utlačování a o zradě.

Veledobré dílo, pane Orwell..

Shimargh
13.08.2012 4 z 5

Jsme tomu čím dál blíž.

Vikina333
12.08.2012 5 z 5

Je až mrazící jakou podobnost můžete spatřit v totalitním depresivním režimu v 1984 (s geniální předvídavostí napsanou 1947) a v totalitním depresivním režimu dnešní KLDR, který je bohužel skutečností... Děsím se cenzury a omezování víc než dříve...

St. Jimmy
10.08.2012 5 z 5

Trvalo mi poměrně dlouho, než se mi tuto knihu podařilo sehnat. Možná jsem jenom špatně hledal. Každopádně ale musím napsat, že to stálo za to! I když nejsem fanouškem povinné literatury, tuto knihu by si alespoň jednou za život měl přečíst každý. Orwell problematiku totalitního státu již nakousl ve Farmě zvířat, zde je jiná situace, doba, atmosféra i jiné postavy, ale kniha je stále stejně aktuální, téměř šedesát tři let po svém vydání. Opravdu jsem si kolikrát říkal, že tak nějak to může být, nebo snad i je. Skutečně nadčasové a geniální dílo, které rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy přečetl.

2+2=4...

kacimilek
06.08.2012 5 z 5

Poprvé jsem knihu četla jako povinnou četbu v anglickém jazyce. Říkala jsem si, že jsem vyfasovala opravdu nezáživnou knihu. A jaké bylo překvapení, když jsem příběh přečetla! 1984 je jedna z mých nejoblíbenějších knih. Líbí se mi především styl, jakým pan Orwell psal. První část je sice méně záživná, ale poslední to vyvažuje. Takže samozřejmě doporučuji.

JP
23.07.2012 4 z 5

Jde o významné dílo, které ovlivnilo opravdu mnohé, od další literatury, přes odpor lidí, především v Evropě, k totalismu jakéhokoliv ražení, až k celé řadě filmových tvůrců a jejich děl. Bohužel, dnes už 1984 docela zapadá pod nánosem svých pokračovatelů, lidí, kteří z něj vycházeli a vycházejí a obohatili ho o své myšlenky, případně svou vizi naopak nezvládli a stvořili jen jakéhosi malého mrzutého hloupého nedonošence. A to i přestože je dílo pořád, vyjma pár lehkých detailů, stále a nanejvýš aktuální.

1984 je archetyp antiutopického díla, ale abych pravdu řekl, film mi sedl daleko více. Přestože v něm není řečeno tolik, ale právě proto myslím, že v tomhle ohledu mi vyhovovala spíše ona zkrácenost a jednoduchost. Snad poprvé, co mi takhle uznávaná kniha sedla opravdu méně, jak její filmová adaptace

Smolda
11.07.2012 5 z 5

Dílo génia, které se jen tak nenajde ... teď jen lituji, že jsem po tomto titulu sáhl tak pozdě ! 5 z5 !!

Zajda
07.07.2012 5 z 5

Člověk přestal být lidský. Soukromí vymýceno. Všechny společenské hodnoty rozvráceny. Děti poštvány proti rodinám. Láska znásilněna a rozervána. Spravedlnost opustila svět. Válka jako článek průmyslu a brzda rozvoje. Myšlenky jsou loveny a zabíjeny. Historie je služkou teroru. Slova jako smrt nosící pastě. Co je to přátelství? Jak vypadá svoboda? Velký bratr jako bůh, který neexistuje. Ne, svět, která ovládá Strana přestává být obyvatelný pro všechny rodu Homo Sapiens. Je mi líto, spáchal jsem ideozločin. Petr zapřel Ježíše. Já zapřel sebe před sebou. Sejdeme se na místě, kde není temnota. Škoda, že taková místa v této knize nejsou.

Lucretat
04.07.2012 5 z 5

Jedna z nejzásadnějších knih moderní literatury. A must-read pro každého.

kytikyti
25.06.2012

Ze začátku byla kniha velmi zajímavá, ale tem konec už mě moc nebavil a byl hodně depresivní (vím že o tom ta kniha právě je, ale bylo to hodně zdlouhavé). Měl by si jí ale přečíst každý, je dobrá k zamyšlení a je opravdu nadčasová.

zutheska
23.06.2012 5 z 5

Fascinující, nadčasová kniha. Geniální autor.

RaptoR
11.06.2012 5 z 5

Výborně napsaný román, který i dnes může nabídnout zajímavý pohled. O tolik znepokojující, že myšlenky v ní obsažené jsou stále aktuální.

emptyRow
07.06.2012 5 z 5

„Mysliš si, že si človek ?“
„Ja som človek!“
„Tak si posledným človekom na tomto svete, tvoj druh vymrel a my sme dedičmi tohto sveta.“

Langosh
25.05.2012 5 z 5

Skvělá kniha. Po delší době jsem přečetl knihu se špatným koncem, konec opravdu depresivní, jak vlastně nemůžete nikomu věřit, že nepřítel je všude kolem vás, je maskovaný a vy jste v životě vlastně sami. A někdy nezbývá nic jiného, než se vzdát a s pokorou přijmout to, co vám ti nahoře nakecají. Zobrazená hrozná budoucnost, kde vlastně jsou lidi pouhé loutky, bez nějakých větších citů, jen pracovat a sloužit Straně, která udržuje moc prostřednictvím nekončící války, neustálým měněním minulosti, mázaním kompromitujících informací z tisku, mučením, a v nejhorším případě až likvidací. Žádná věda, žádný rozvoj, jen hlad a nedostatek věcí. Nedejbože aby se někdo začal víc zabývat minulostí nebo tím, proti komu vlastně válčíme? Eurasie, Eastazie? Vždyť jsme válčili proti tomu druhému! Dvě a dvě není čtyři, nemusí být pět, ale třeba tři, podle toho, co vám zrovna nakecají.

Weider
24.05.2012 5 z 5

Myslim si, že tuto knihu by si měl přečíst naprosto každý! Kdo ví, jak nakonec svět skončí. Kniha se mi četla velice dobře.

kom72
19.05.2012 3 z 5

Na začátku jsem se i místy nudil. Ovšem hned jak se objevila na scéně Julie, kniha mne chytla a nepustila až do pasáže, kdy si Winston čte v 'Knize'. V téhle části jsem dokonce několik stránek přeskočil. Zatčení Winstona knihu opět vygradovalo a na konci jsem mu držel palce, ať to dá...
V konečném součtu (s ohledem na hodnocení na zdejším serveru), je pro mne kniha lehkým zklamáním. Prostě jsem čekal něco jiného. Podobné téma zpracoval Jevgenij Ivanovič Zamjatin v románu 'My'.

vhumanik
12.05.2012 4 z 5

Tohle jsme měli jakopovinnou četbu na stření škole - nenáviděl jsem to...
Později jsem pochopil a přišel tomu na chuť...