1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259064/bmid_1984-yGQ-259064.jpg 5 11698 11698

Román 1984 je jedno z najznámejších diel svetovej literatúry. Spája v sebe prvky spoločensko-politického a vedecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistickej diktatúry, ktorá roku 1984 ovládla všetko, vrátane ľudského myslenia. Román opisuje osudy čestného, citlivého a uvažujúceho jednotlivca (Winstona Smitha), ktorý sa vzoprie systému, za čo platí krutú daň. Orwell touto knihou už roku 1948 ponúkol víziu, ktorá sa neskôr stala realitou.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

Nineteen Eighty-Four , 1949

dusty
08.02.2013 5 z 5

V mnohém přežitá, ale v mnohém děsivě aktuální. Rozhodně stojí za to, počíst si o Velkém Bratru.

Cahová Barbora
06.02.2013 4 z 5

Co k tomu říci, prostě neuvěřitelné.

Rimo3
05.02.2013 5 z 5

1984 som čítal ako určitý "oddych" od rozčítanej Piesne ľadu a ohňa. Na tak minimálne množstvo postáv som si odvykol. Avšak na pútavosti to neubralo, skôr naopak. Nepredpokladal som, že kniha, ktorá pojednáva o totalitnom spoločenskom zriadení a neslobode môže tak hlboko zasiahnuť človeka, ktorý nič z toho nezažil. Pripisujem to Orwellovmu citu a schopnosti zachytiť psychiku a konanie človeka spôsobom, ktorý pripadá čitateľovi vlastný. Zaujala tiež definícia reality podľa Strany a absurdnosť doublethinku.

Kapis
01.02.2013 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha. Psát tady nějaké rozbory a moudra mi přijde absolutně zbytečné. Nicméně, Orwell by se v hrobě obracel, kdyby věděl, že jeho antiutopie bude nabírat stále absurdnějších rozměrů a že se celý svět řítí do ještě většího pekla. Dokonalá kniha, z které jde mráz po zádech.

Najulka
25.01.2013 4 z 5

K této knize mě přivedla reklama na první Macintosh.. jak už zde bylo řečeno, tahle kniha vás naprosto vtáhne do děje.. chvílemi přemýšlíte, jestli je to všechno opravdu jen fantazie, nebo zda se to může stát. Některé pasáže výborně působí na představivost.. třeba já,kdybych uměla kreslit, nakreslila bych Winstona píšícího svůj deník nebo držícího skleněnou kuličku.. opravdu výborná kniha!

Jitulisko
15.01.2013 4 z 5

Moje 1. kniha od Orwela a musim řict , že na tu dobu fantasie nevidaná. Z knihy mám zvláštni pocit udělat si "recenzi " vyžadovalo sousteděni, Motaly se ve mě zvláštni pocity od údivu po šilenou představu co bych dělala já ... Celkově výborně skloubená naděje , Strach , beznaděj ... doporučiji :))))

Phoenix16.cz
07.01.2013 4 z 5

U této knihy se nejvíce nabízí srovnání s Farmou zvířat. Ta se mně osobně líbila trochu víc, protože mi připadala více ze života, i když tam hlavní role přebrala zvířata. Příběh v 1984 se dostává do extrému. Autor popisuje tvrdou "realitu" a snaží se s ní mlátit čtenáře hlava ne hlava. Zatímco ve Farmě zvířat se jednalo spíše o plíživý nenápadný nástup totality, tady už jede vše na ostro, Velký bratr je u moci a nikdo proti němu nemá šanci. Jak už bylo napsáno výše, z každé stránky cákají deprese a beznaděj a nikdo nemá šanci ubránit se myšlenkám, že se nejedná o nějaké sci-fi, ale možnou realitu. Nezbývá než doufat, že nikdy nenastane.

Klaudiana
02.01.2013 5 z 5

Kam až může svět dospět? Jistě, je to dohnáno do extrému, ale nepřipomínají nám některé situace i náš život? Naprosto dokonalé.

cturad
23.12.2012 5 z 5

Kniha mě překvapila a naprosto pohltila! Opravdu skvělý, ponurý, děsivý příběh tím, co přináší. Vřele doporučuji!

hiresm
19.12.2012 5 z 5

Jedna z nejlepších knih...

Hrefna
05.12.2012 4 z 5

Skvělá kniha, z které mě často mrazilo, ale hlavně jsem se u toho tolikrát naštvala tou beznadějí, že jsem jí musela na chvíli odložit, uklidnit se a pak teprve pokračovat. Skvělé téma a výborné zpracování. Jediné, co mi vadilo, byly dlouhé popisné pasáže.

noctambule
29.11.2012 5 z 5

Geniální kniha, které si člověk cení o to víc s ohledem na to, kdy byla napsána. Jak je v knize napsáno "Nejlepší knihy jsou takové, které člověku říkají, co už sám ví."

anisek989
26.11.2012 5 z 5

Hodně zajímavá knížka. Ale taky hodně tragická. Nebo mi to alespoň tak příde. Nevim co k ro j dál říct.. A dlouhý slohy , co nikdo nečte psát nebudu ;)

pauele
30.10.2012 5 z 5

Distopický román v plnej kráse a zároveň jeden z najznámejšich.

YvLeZa
22.10.2012 4 z 5

Dobrá, čtivá kniha, která mě zaujala spíš až uprostřed. Drsný konec, který jsem nečekala.

Adriana.82
11.10.2012 2 z 5

Uff , číst něco,že to četli "všichni" nebyl úplně ideální tah. Raději se vrátím ke svému :)

Kate84
02.10.2012 5 z 5

Výborná kniha, která chytne za srdce a ukáže co všechno je/bylo/bude možné. Zásadní čtení, které není možné vynechat. Kdo nepřečetl, jakoby nežil. Není to nic veselého ani odpočinkového, ale napínavé až do konce.

Anonymníšíle
24.09.2012

Tato kniha by měla být zařazena do povinné četby, je velmi poučná a některé předpovědi Pana Orwella jsou až děsivě přesné.

taulik
22.09.2012 4 z 5

Jak už tu bylo mnohokrát zmíněno, Orwell je svým dílem velikán, tento román předběhl svou dobu, ale - na mě je v knize moc popisných částí, které mě moc nebavily, především výtažky z Goldsteinovy knihy. Líbilo by se mi více příběhu a méně, již zmíněných, popisných částí. Pořád se nemohu rozhodnou, jestli jsou to 4* nebo 5*, asi něco mezi.

annihilation
16.09.2012 5 z 5

„Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla.“ Tyto hesla razí totalitní režim zobrazený v knížce. Hlavní postava jménem Winston Smith se snaží vymanit z manipulace a dohledu, pod kterým jsou všichni lidé na světě. Ten je v této době rozdělen do tří zemí, které spolu střídavě válčí a navazují spojenectví, což slouží jako skvělá záminka k ovládání lidských životů. Samozřejmě je tu mnohem víc lidí, než jen Winston, kteří nechtějí dál žít v takovémto režimu, jenže něco jako spojenectví je naprosto nereálná myšlenka, protože jsou všichni nepřetržitě sledováni a jakýkoliv odpor je přísně trestán. Velký bratr tě sleduje!

Velmi ponurá kniha vám musí vzít dech, protože ač je psaná o minulosti, vzbudí ve vás oprávněný strach, že je o budoucnosti, ne-li spíše o přítomnosti. Ovládání lidské mysli a její naprostá kontrola, no, nehodilo by se to někomu? Toto dílo vás donutí celou dobu přemýšlet nad všemi těmi ironiemi, na které poukazuje, ale zároveň je velmi čtivé a zábavné. Hlavní postava není typický dokonalý hrdina, který umí vše a z každé špatné situace vyvázne, jak to bývá ve spoustě knih, ale je to obyčejný člověk s vůlí opravdu žít, což se ve světě, který je zobrazován, nedá. 1984 patří k jedné z nejoblíbenějších knih vůbec a jsem si jistá, že velmi oprávněně.