1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259064/bmid_1984-yGQ-259064.jpg 5 11698 11698

Román 1984 je jedno z najznámejších diel svetovej literatúry. Spája v sebe prvky spoločensko-politického a vedecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistickej diktatúry, ktorá roku 1984 ovládla všetko, vrátane ľudského myslenia. Román opisuje osudy čestného, citlivého a uvažujúceho jednotlivca (Winstona Smitha), ktorý sa vzoprie systému, za čo platí krutú daň. Orwell touto knihou už roku 1948 ponúkol víziu, ktorá sa neskôr stala realitou.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

Nineteen Eighty-Four , 1949

Monnyska
24.03.2013 5 z 5

Nezapomenutelná kniha, která vás pohltí a už vás nikdy nenechá odejít :-)

yank3e
22.03.2013 5 z 5

Totalita dotažená do naprostého extrému. Čtivě a zajímavě zpracované téma. Odstrašující příklad, kam až by to mohlo dojít. V dnešní době, myslím, čím dál aktuálnější. A bohužel reálnější, než se na první pohled může zdát.

DonFilipson
21.03.2013 3 z 5

Na začátku totální nuda 1 hvězdička, od půlky už mnohem lepší ale nutil jsem se abych to vůbec dočetl, není to můj šálek kávy 3 hvězdičky možná až moc mírné hodnocení....

Wichita
21.03.2013 5 z 5

Co k 1984 říct? Myslím, že zde už bylo řečeno vše. Geniální dílo, velmi prozíravé, podobně jako Čapkova Válka s mloky. Víc takových knih, prosím.

Targa Dall
20.03.2013 5 z 5

Orwell je až bolestně nadčasový. V době EU se kniha čte skoro sama - děsivě pravdivé i dnes!
Vřele doporučuji, ale pozor, pro ty, kdo nechtějí vidět svět kolem sebe, jaký je, tak nečtěte.

makn
20.03.2013 5 z 5

Naprosto geniální záležitost, tohle by měla být povinná četba ve školách.

TheKesh
16.03.2013 5 z 5

Skvělá antiutopistická knížka, mrazivá předpověď budoucnosti, ale přesto ne nereálná. To, co zde Orwell popisuje, se zde již v určitém rozsahu stalo a není vyloučeno, že nastane znovu. Snad ne.
Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla.

LavinaVRovine
15.03.2013 4 z 5

Kniha s geniálním odkazem a hlavně pravděpodobnou předpovědí budoucnosti...

y.submarine
13.03.2013 5 z 5

Deprese, láska, nenávist, úzkost, beznaděj, víra, odvaha. mluví to na vás, hraje si to s vámi a aby toho nebylo málo, nakonec hledáte ve svých věcech věci Vítězství. Jednoho večera při pohledu na pastu, která neměla ani chuť ani vzhled, problesklo mi s nechutí hlavou: Pasta vítězství. Zkrátka je to tam a je se čeho bát...

SuperFrankie
11.03.2013 5 z 5

Kniha je právem považována za největší literární dílo 20. století.

Titan24
05.03.2013

Je to dost pesimistická četba. Ještě štěstí, že to bylo bráno jako utopie, ale je to varování do budoucna, kam naše společnost může směřovat.
na této adrese ji jistě levně koupíte: http://www.levneknihy.cz

mikee007
05.03.2013 5 z 5

Netřeba komentu... :-P

Deathmers
04.03.2013 5 z 5

Tuhle knihu jsem si přečetl na popud kamarádky a musím popravdě říci, že patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl. Je velmi poutavě psaná a její stupňující se teskný tón ji velmi odlišuje od většiny klasických příběhů. Jedinou výtku, kterou proti této knize já osobně mám, je pro mne až příliš dlouhá a konkrétní citace z Goldsteinovi knihy. Chápu, že autor chtěl svůj svět přiblížit co nejvíce, ale raději bych to v knize shledal jako samostatnou část za hlavním příběhem, či zkrácenou verzi nalézající se pouze v mysli hlavního hrdiny.

jardadr
01.03.2013

Nejjistější prostředek, jak si podmanit lidstvo je zbavit člověka jeho individuality. Opravdu geniální kniha. Co dodat? Snad jen to, že je opravdu zvláštní, kolik lidí i v našem světě, potřebuje mít své dvě minuty nenávisti nějakého toho svého Goldsteina....

divisova.majja
26.02.2013 5 z 5

Kniha, díky které jsem pochopila, jak je důležitá minulost a vzpomínky. Kniha, díky níž mi došlo, že neexistuje pocit/postoj/smýšlení, které nelze uměle vyvolat… Kniha odhalující schopnost člověka přijmout jakoukoli pravdu….
"Nejlepší knihy, uvědomil si, jsou takové, které člověku říkají, co už sám ví."

kopretina21
25.02.2013 5 z 5

1984 ve mě evokuje šedou nicotu, hrůzu a děsivost.
Excelentní čtení, v dnešní době opět velmi aktuální. Ta plíživost je opět tady. Nebojte.

koubin007
21.02.2013 4 z 5

1984 už bych si nikdy znovu nepřečetl, je to odporně depresivní,distopicky laděné, sadistické dílo bez kouska naděje;
- nicméně geniálně napsané.

Uznávám, že některé otázky, které autor vkládá Winstonovy do úst, skutečně slouží k hlubokému zamyšlení, především dnes, když se řada lidí uchyluje opět k myšlenkám na radikální politické změny, ale podle mě je to jen oprýskaný strašidelný dům na kolečkách. Panoptikum hrůzy, které se od začátku Orwell snaží lepit dohromady je až příliš brutální a přehnané, než aby v dnešní době dokázalo někoho přesvědčit. Představuje svět takový, jaký by byl pravděpodobně jen v případě, že by mu vládla banda klerofašistických sadistů bez kouska citu nebo lásky. Otázkou je, co se skutečně děje v Severní Korei? Dle mnohých zpráv, to k té knize nemá příliš daleko.

Daxie L. Jesus
19.02.2013 5 z 5

Pokud chcete zkusit, jak moc velký intelektuál jste, pak je toto kniha přesně pro Vás. Pomalá mozkodrť Vás dostane a nepustí. Uchopí a zatřese. Zničí nervový systém. Vykroutí střeva. Hodí Vám do duše antikrista, který vyleze z temnoty oné jen na konci nekonečné destopie. Budete posedlí hloubkou fantazie a inteligence Orwellova světa. Intelektuální náboj termínů a pojmů. Přemýšlení, co do velikosti nebo síly nepřetržitě sužuje primární přemýšlení, obpojuje mozek a zapojuje zpět až ke konci této terapie husí kůží, s čímž přichází i nové myšlení a úsměv pokřivené mentality s obnovenou ideí o životě. Nekonečný beznaděj diktatury Vás bude sledovat na každém kroku až do spopelnění předešlého způsobu života. Stanete se loutkou v temném universu ohromení. Ovšem, takto náš svět vypadá do teď. Demokracie je tatáž totalita, jen si sami vybíráme svého diktátora. To jediné, co zbývá říct je: Dejte se mezi nás!
P.S.: A že nikdo nedal ,,odpad".

luckaherzogova
17.02.2013 5 z 5

Přes silnou nechuť, kterou si tato knížka získala jenom tím, že jsem ji viděla v seznamu povinné četby, jsem se pustila do čtení. Neuvěřitelné, jak byl Orwell naprosto nadčasový. Dokázal popsat totalitu, jako nikdo jiný. Depresivní téma- a jak čtivé.
Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla. A víte, co? I v dnešní době mi to přijde celkem trefné. Rozhodně nelituji, že jsem si 1984 přečetla a pustím se do čtení klidně znova.

Kakho-Oto
10.02.2013 5 z 5

Kvalitní a velmi depresivní čtení. Stojí za to si to přečíst. Ale podruhé už to možná číst nebudu. Je to velice velice depresivní.