Sto lidí, sto názorů


woodward
woodward 27.12.2018 v 10:36

Jenže objektivní kritérium neexistuje - není kdo by ho vytvořil. Leda snad pámbu, ale ten se asi literární kritikou nezabejvá.

majík1
majík1 27.12.2018 v 14:12

Dobrá kniha by měla zaujmout co nejvíce lidí.

Lector
Lector 27.12.2018 v 14:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 27.12.2018 v 14:57

Podle vydavatele určitě jo. Třeba úplná blbost, ale zaujme to hodně lidí v létě ke koupáku a dají zde knize pět hvězd a už to nikdy nepřečtou. I kdyby si kniha měla najít jenom jednoho čtenáře, a pro něj dobrou knihou být. Super je, že v téhle době je hodně možností, jak se o byť jediné duši může autor dozvědět. Ferrari si za to nekoupí, ale tak čtenář bude vědět, že ne všichni to dělají jenom pro prachy. Protože přesně tak na mě psaní podle módních vln působí, což je způsob jakým se to dělá, aby kniha zaujala co nejvíc lidi....

woodward
woodward 27.12.2018 v 15:36

Hm, tak se to dělá, když se to dělá kvůli prachům. jenže starý pravidlo říká, že práce, kterou člověk dělá jen kvůli prachům, nikdy není dobrá. A o kumštu to platí dvojnásob. Umělec tvoří, protože musí. Potřebuje něco sdělit. A když to udělá dobře, podaří se mu oslovit hodně lidí.

Hun
Hun 28.12.2018 v 02:16

Vesměs tu převládá názor, že neexistují absolutně žádná kritéria dobré knihy, ale s tím bych nesouhlasil. Samozřejmě do toho, jak hodnotíme knihy, nevyhnutelně promlouvá osobní vkus, ale bezesporu existují určité parametry, které se dají posoudit objektivně. Například: Realističnost chování postav; propracovanost jejich motivace; bohatost slovní zásoby; originalita motivů atd.

Jestliže například tatáž postava mění chování i osobnost v každé kapitole, protože autor to potřebuje, nebo jestliže nějaká postava jedná vzhledem k tomu, co o ní autor napsal, naprosto nesmyslně, pak je autor zcela objektivně diletant.


woodward
woodward 28.12.2018 v 08:25

To je přece nesmysl. Autor píše knihu, která nese nějaké sdělení. A prostředky, které si k tomu účelu zvolí, se některému čtenáři líbí, jinému ne, některý je pochopí jako geniální způsob vyjádření, jinému připadá, že si z něj autor dělá srandu nebo že neumí psát. A docela určitě kvalita knihy nesouvisí s tím, co si o ní myslí většina čtenářů. Stačí si přečíst zdejší komentáře.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 28.12.2018 v 08:30

Hun:
Ale vámi uvedené nemusí být vždy kritérium, že se nejedná o dobrou knihu.
Co když to je schválně? Ne pokud změní postava chování o 180° na jedné stránce, tak tomu nevěřím. Je to aby si autor ulehčil práci. Ale pokud to dělá v každé kapitole, a potom to bude třeba důležité v ději, nejedná se spíš o charakterový rys? Jestli se čtenáři líbí nebo nelíbí je věc jiná.
Já spíš na to koukám tak, že dopředu (zkušenostmi) už vím, jaké prvky pro mě určují špatnou knihu. A pokud i s nimi autor zvládne dobře pracovat, zůstanu mile překvapena.
Realističnost chování je ošimetná věc. To jsem teď napsala do komentáře: "Jelikož asi nikdo z těch, kdo četli nejsou mrtvá pubertální slečna, asi nemůžeme tvrdit, že "já bych udělal něco jiného"." Pokud podobných knih budu mít načteno víc, až v ten moment se rozhodnu.

Takže já mám pár věcí, který by v knize být neměli které zároveň měli (ne protože jsem si to někde přečetla v chytré knize pouček, které knihy se mi mají líbit a proč, ale pravě oním čtením). Ale stane se, že tam jsou nebo ve variantě nejsou, a kniha je i tak dobrá, zaujme a zanechá "po sobě stopu", tak je mi jedno, že jsem na začátku měla jisté požadavky.

Nemyslím si, že existují jasná pravidla pro to, aby kniha byla označená jako dobrá stejně jako neexistují pravidla směřující k opaku. Tohle je strašně osobní rozhodnutí. Občas je jedno, že postavy nejednaji realisticky. Ani v životě to občas nedělají. Nejsem si jistá, že současný autor má zase tolik prostoru k propracovani motivace, když všichni chtějí 300 stran a konec. Třeba se k tomu postupně dostane až v třetím dílů z osmi. Třeba právě to je jeho záměrem. No, když skončíte po jedničce, asi se to nedozvíte. Bohatost slovní zásoby asi dost záleží na tom, zda je překladatel otrokem autora nebo autor otrokem překladatele. Originalita motivů. Mám za to, že už nikdo nemůže přijít s něčím, co tady ještě nebylo. A když se to stane, mám knihu ocenit jenom proto, přestože to projede na plné čáře v jiných věcech?

Proto si myslím, že i kdyby se kniha měla líbit jenom jednomu člověku, stálo to za to. No, snad to za to stalo tedy i autorovi...

Lector
Lector 28.12.2018 v 09:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 28.12.2018 v 09:33

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 28.12.2018 v 09:58

Lector: Amen!

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 28.12.2018 v 10:00

Lector: je to pravda, souhlasím s vámi. Ale spíš jsem reagovala na fakt, že dobrá kniha se pozná podle toho, že líbí mase. Ale souhlasím s tím, co píšete :)

kní
kní 28.12.2018 v 11:02

Takto i já se mohu potěšovat romány Patricka O'Briana právě díky davům čtenářů Hry o trůny a Zeměplochomilům (Talpress). Takže tedy (téměř) každá kniha je dobrá!

Hun
Hun 28.12.2018 v 11:13

Lector, Lenka: Dobře, dobře, ale takhle můžete relativizovat všechno. Podle vaší teorie umí každý člověk na planetě dobře zpívat, protože i když netrefí jediný tón, tak se to přece může někomu líbit. Každý na světě dobře vaří, protože i když omáčku přesolí a připálí, možná to bylo schválně...

Ne ne. Neumí každý na světě psát. Je to řemeslo jako každé jiné a můžete ho dělat dobře a taky ho můžete dělat špatně.

alekis
alekis 28.12.2018 v 11:16

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

majík1
majík1 28.12.2018 v 11:19

Když kniha zaujme hodně lidí, tak to určitě není špatná kniha, nebo úplná blbost.Také čtu masovky, ale ne proto, že je přečetlo hodně lidí,ale vybírám si knihy podle upoutávek a vždy si přečtu o čem by měla být.A měřítkem dobré knihy není masovost přečtení, ale zaujmout čtenáře.Nemám ráda třeba naučné knihy a přesto mě některé zaujmuly a ráda jsem si je přečetla.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 28.12.2018 v 11:33

Hun: první odstavec---konečně jsme se pochopili :)

woodward
woodward 28.12.2018 v 11:35

Nejde o to, která kniha je nebo není masovka, ani o to, jestli jsou masovky dobré nebo špatné. Jde jen o to, že to hodnocení "dobré nebo špatné" závisí VŽDYCKY na hodnotiteli. A žádnej "mustr" na rozpoznání dobré knihy od špatné neexistuje mimo výlučně subjektivní pohled hodnotitele. Kdyby existoval, mohly by se "dobré" knihy vyrábět průmyslově. Pámbusnámaazlýpryč!

Lector
Lector 28.12.2018 v 11:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Hun
Hun 28.12.2018 v 12:14

Už si asi začínáme rozumět. Souhlasím, že neexistují kritéria vycházející z "tvrdých dat", takže by se dal vytvořit SW na rozpoznání kvality knih. Stejně jako si nemyslím, že všechny knihy světa lze jednoduše rozdělit do dvou hromádek – dobré a špatné.

Jen jsem chtěl říct, že podle mého existují určité základní řemeslné dovednosti, které by měl spisovatel naplňovat, a pokud je nenaplňuje, nikdy nenapíše kvalitní knihu. A to platí v každém oboru lidské činnosti.

Lector
Lector 28.12.2018 v 12:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Peršanka
Peršanka 28.12.2018 v 14:18

Na této databázi se pohybuje necelý čtvrt milion lidí, podle statistiky. Další asi občas zaskočí pro informace. Ale pořád to není dost na to, abychom zdejší hodnocení mohli brát jako etalon. Si myslím. Další věc - když jdu do knihovny vyměnit várku, většinou vyhřeznu z tašky různé krváky, kolikrát načaté a do odpadu poslané. Jiné čtenářky vrší na pult sloupce zamilovaných románů a pasou po dalších takových, aby se jimi mohly doma futrovat. Pak taky přicházejí pánové kvůli špionážním trhákům a nemohou si je vynachválit. Společnou máme vášeň pro knihy a věk. Ne tak přístup k internetu. A k řemeslu - jako čtenář je mám taky. Během života jsem se postupně pročetla na nějaký level, ze kterého nehodlám ustoupit. Mám srovnání! K autorům - dá se napsat báječné pojednání třeba z psychologie, ba i o květinách. Hlavně mě to musí bavit. Jo, bavit, to je hodnota absolutní. A co ostatní diskutující, jaké je vaše zásadní měřítko pro výbornou knihu? A co ty, DuchuDoby, odpověděl ti někdo na tvou otázku?

alekis
alekis 28.12.2018 v 14:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ZÓNA
ZÓNA 28.12.2018 v 15:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Naias
Naias 28.12.2018 v 16:11

Našťastie ten tretí druh človeka nemá právomoc sudcu a jeho ortieľ netreba rešpektovať. A to svojvoľné vydávanie kníh sme už myslím prebrali dostatočne.



Vložit příspěvek