Sto lidí, sto názorů

DISKUZE » Volná diskuze


DuchDoby
DuchDoby 29.12.2018 v 23:52

ZÓNA Já nehledám nějaký návod na napsání dobré knihy. Na to už jsem moc velký kluk a drsný realista :-)
Ale je kniha a kniha. A to mluvím i o těch s nálepkou Dobrá kniha. Myslím si, že ta Dobrá kniha jakousi strukturu, která je něčím daná, mít musí. Je to jako když někdo píše hudbu. Komponuje, přemítá si melodii v hlavě a hledá tôny. Pokud nedodrží postup, tak z toho vyleze paskvil. A ten paskvil může být klidně naprostý megahit. Ale hudebně je to paskvil. Takže...je hudba kapely Kabát taková bomba? Ne, jejich hudba je hudební primitivní paskvil, který je zabalený do líbivého obalu a nenároční posluchači z toho omdlévají.

Je dnes fenomenální autor Brown výborný autor? Píše bestselery, to ano. Ale jsou to dobré knihy? Opravdu ta snůžka polopravd je Top? Jak k tomu přijde Dostojevskij a jeho Zločin a trest? Brown prodává asi dobře, dle ohlasu, popsané příběhy, ale Dostojevskij napsal skvělou psychoanalýzu vraha. Z mého pohledu Brown píše komiksy, ale Dostojevskij je autor literárního skvostu.
A to je to o čem mluvím. Jakou strukturu musí mít Dobrá kniha. Ptám se, protože to prostě nevím. :-) A na žánru prostě záleží.

woodward
woodward 30.12.2018 v 00:02

Kdo říká, že Brown píše dobré knihy? To je klíčová otázka - u každé knihy. Reklamní kecy nemají s kvalitou nic společného. A doporučení jiných čtenářů lze považovat za bernou minci jen někdy. I od lidí, jejichž mínění a vkusu si vážím, už jsem dostal doporučení, že to či ono si musím určitě přečíst, protože je to výborný - ale nebylo. Aspoň podle mě ne. Vkus má každej svůj. Pokud ti kniha připadá dobrá, proč bys měl hledat potvrzení v obecných kritériích? Žádná nejsou. A pokud máš pocit, že je to srágora a nestojí za přečtení, platí totéž. Přece se nebudeš nutit do něčeho jen proto, že o tom nějakej hejhula napsal, že je to bestseller?

DuchDoby
DuchDoby 30.12.2018 v 10:00

woodward Obecně se tvrdí, že Brown píše dobré knihy. Vzal jsem ho jako příklad toho kontrastu dobré a dobré knihy.

woodward
woodward 30.12.2018 v 10:27

Obecně se tvrdí... chceš říct, že nám marketingoví čarodějové tlučou klíny do hlavy. Dlouhá léta se obecně tvrdilo, že Země je placatá. Jenže na rozdíl od kvality knih je kulatost Země změřitelná a prokazatelná skutečnost, ovšem trvalo tisíce let, než se to začalo "obecně tvrdit", přestože to bylo známo (těm, kdo se zajímali a neměli hlavu jen na čepici) už za Aristotelových časů. Takže věta "obecně se tvrdí" nejenže nic neprokazuje, ale ani nenaznačuje, kde je pravda. Tak proč si dělat vrásky s tím, co se obecně tvrdí, když jde koneckonců jenom o to, jestli se mi líbí nějaká kniha? Nebo snad jde o to, jestli se mi "má" líbit? Apage Satanas! Důvěřuj svému vkusu, čti, co tě napadne a ten vkus se časem vytříbí a třeba i pozmění - je to tvůj vkus a tvoje věc. Hlavně nedávej na to, co se "obecně tvrdí"!

Dudu
Dudu 30.12.2018 v 10:45

Že Brown píše dobré knihy? To je skoro stejný názor, jako že v Budějovicích by chtěl žít každý.

Marylaa
Marylaa 30.12.2018 v 11:00

Takže dobré knihy nepíše. Nic jsem od něj nečetla, tak nedokážu posoudit, ale v Budějovicích bych žít nechtěla.
Ale komiksy snad nepíše.


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.12.2018 v 11:08

Takže jsem to pochopila správně, že Brown je stejná literární žumpa jako komiksy?

woodward
woodward 30.12.2018 v 11:22

Pochopila jsi správně, že na Browna evidentně existuje více názorů, což není nic divného. Ostatně totéž platí i o komiksech. O tom je celá tahle debata. Cizí názor na knihu může být pro mě jakž takž relevantní jen tehdy, když znám toho, kdo jej vyslovil - a není vůbec jisté, jestli se s ním po přečtení dotyčné knihy v jeho názoru ztotožním. Naopak se může stát, že právě proto, že ho znám, nebudu číst nic, co mi doporučí. :)

Marylaa
Marylaa 30.12.2018 v 11:22

Třeba vám něco uniklo a napsal nějaký komiks.
Taky mně to srovnání udivuje, komiksy nečtu, protože je nemají v knihovně, ale předpokládám, že je to s nimi jako s jinými literárními žánry, že jsou dobré, špatné a něco mezi tím.
Masovost u knihy v podstatě nic neznamená, pokud jde o to jestli je to dobrá nebo špatná kniha. Může být obojí.

woodward
woodward 30.12.2018 v 11:26

Marylaa - přesně tak to je. A jediným soudcem, který nakonec rozhodne, je ten, kdo tu knihu přečetl, ovšem to rozhodnutí má stoprocentní platnost jenom pro něj.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.12.2018 v 11:30

Woodward: já chápu až moc dobře, že každý není uchýl jako já ohledně komiksů. A svůj názor nikomu nenutim. Ať kouzlo nenajdou, já ho našla. Mě to stačí.
Ale porovnávání na základě žánrů bylo zmíněno myslím hned na začátku. Že určité žánry jsou už jaksi předurčene svou podstatou k teoretické dobré knize a ty další ostrouhají, protože nejsou v tom žánru. Trochu to vyznělo, jako že se k tomu vracíme. Pokud nešlo o překlep (brown/komiks,dostojevski/skvost), ale o přiblížení metaforou a těma dalšíma chytrejma řečma, jak to mají chytrý v oblibě :)

woodward
woodward 30.12.2018 v 11:48

"...určité žánry jsou jaksi předurčené... "
Jenže to je právě pitomost. Na žánru docela určitě nezáleží. Všechno je to jen o tom, jestli kniha naplňuje čtenářovo očekávání. Když čtu kovbojku, je to buď dobrá kovbojka nebo blbá kovbojka. Přistupuju k ní jako k tzv. "pokleslému žánru" a pokud uznám, že autor odvedl dobrou práci - ať už tomu budu říkat umění nebo řemeslo, je to dobrá kniha - PRO MĚ! Můžu sice svému okolí vykládat, že je to báječný čtení, ale pořád je to jenom můj názor a nemá žádnou obecnou platnost. Neříkám, že se člověk nemůže občas řídit názory, doporučeními, kritikami nebo prostě jen zmínkami o knihách, které k němu dolehnou třeba jen náhodou, ale jediným rozhodčím je nakonec on sám: buď se mu ta kniha líbí nebo ji odloží po přečtení prvních dvou kapitol anebo cokoliv mezi tím. Pátrání po jakési univerzálně platné definici dobré knihy znamená jen to, že ten pátrající z nějakého důvodu nedůvěřuje svému vkusu. Na to je jediný lék - číst, číst a pořád číst všechno, co mi přijde pod ruku. Když nejsem blbej, moje hlava si to nějak přebere a vkus se ustálí.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.12.2018 v 12:07

Woodward: to se žánry tady někdo nadhodil hned na začátku...já s tím taky nesouhlasím...duchdoby evidentně souhlasí...

woodward
woodward 30.12.2018 v 12:19

No, Duchdoby s celým tím nesmyslem o "určování" dobrých knih přišel.

Naias
Naias 30.12.2018 v 12:33

Lenka.Vílka, tie žánre nadhodil DuchDoby. „Jsem přesvědčený, že nějakou strukturu dobrá kniha musí mít a ta je, dle mého názoru, něčím daná.
Zajisté je důležité o jaký žánr se jedná.“

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.12.2018 v 12:46

Woodward: jo, tak si musí děti na pískovišti uhlídat, protože dost z nich je proti tyranovi hlídači a chtějí si hrát se svými hračkami, ne s těmi, které jim určil ;)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.12.2018 v 12:48

Naias: děkuji za ujištění, věděla jsem to na 90%, tak jsem napsala takhle, možná trochu jako pomalá holka :D Takže je to nakonec potvrzené. Přece se o pár stránek dál v diskusi nebude hádat sám se sebou :)

Marylaa
Marylaa 30.12.2018 v 12:49

Mohu některé žánry považovat za horší, jiné za lepší, ale používat to jako hodnocení? Pokud by se někomu nelíbily historické romány a také by se mu nelíbila kniha, která by se odehrávala v budoucnosti, bylo by zvláštní napsat: Z mého pohledu je to historický román.

Naias
Naias 30.12.2018 v 12:51

Nemyslím, že by DuchDoby vystupoval v úlohe tyrana strážcu, ktorý niekomu niečo vnucuje. Proste chce vedieť, ako sa dá zaškatuľkovať dobrá kniha.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.12.2018 v 12:57

Naias: takhke jsem to nemyslela. Tak místo tyrana dáme hlídač onoho pískoviště. Šlo by? Dost lidí tady píše svoje názory. Ale já z toho cítím, že se před duchemdoby za ně musí skoro obhajovat. A na druhou stranu neuzná, že by na názoru jiných mohlo něco být. A zároveň stále obhajuje svůj názor a pohled. Což mi nevadí. Proti tomu já nic nemám. Jenom je to postup každé debaty a já ztrácím jistotu, že jde o to někam se dostat, ale jenom říct svůj názor a jít dál...

Text příspěvku byl upraven 30.12.18 v 12:58

Peršanka
Peršanka 30.12.2018 v 13:09

A víte co? DuchDoby nechť nám zjeví, proč se vlastně ptal. DuchuDoby, vzývám tě, proč to chceš vědět? Páč ve správně položené otázce se skrývá odpověď.

DuchDoby
DuchDoby 30.12.2018 v 14:59

Má původní otázka byla složena z podotázek. Jedna z nich byla...Nebo je to prostě jen subjektivní náhled, který se neřídí žádným uznávaným pravidlem?

Později jsem začal mluvit o struktuře. Ano, já prostě trvám na tom, že dobrá kniha je o struktuře. Nakonec...Konstrukci, strukturu, koncept...musí mít každé literární dílo, každé hudební, každé audiovizuální...struktura je součást tvorby. Bez ní to prostě nejde. A každý žánr má nějaká pravidla. V romantické knize se prostě neočekává stať o povaze DNA prvoka, stejně jako v historickém románu neočekáváme návštěvu z kosmu.
A já se ptal, jestli existuje nějaké uznávané pravidlo. Řekl jsem, že jsem přesvědený, že ano. Protože prostě struktura je důležitá. Nejde přeci skákat z tématu na jiné téma naprosto nahodile a kdy se zachce. Tím by vznikl guláš, ale ne kniha. A jak ta struktura má vypadat? Co všechno má obsahovat, aby se dala označit za Dobrou knihu?

A neříkejte mi, že je to pouze o individuálním hodnocení. Tomu nevěřím. Ano, určitě individualita je ten jeden z největších faktorů, ale musí tam být něco víc. Jinak by všechny literární recenze, všichni literární ceny....byly bezcené plácání.

Ne, nemyslím si, že Brown píše skvělé knihy. Jak jsem řekl, šlo o příměr.

A proč jsem otevřel tuto debatu? Abych se dozvěděl vaše názory. Dizkuze je o tom poslouchat názory. Jestliže máte pocit, že se někdo plete, tak je to i o tom diskutovat s ním o tom jeho názoru. A ano, ten člověk v tu chvíli musí obhajovat svůj názor. Takhle to v životě prostě chodí.

A že bych byl strážce vkusu, nebo hlídač pískoviště? Nebo určoval co se smí a nesmí? Přizmám se, že rád bych jim byl. Ale musím uznat, že na to opravdu nemám. :-)

So, takže na čem se dohodneme??

Marylaa
Marylaa 30.12.2018 v 15:07

Nanejvýš se snad shodném na tom, že se neshodneme.
A pročpak byste chtěl být strážcem vkusu a určovatelem toho, co se smí číst?

woodward
woodward 30.12.2018 v 15:12

Nedohodneme se. Žádná struktura, která by určovala kvalitu knihy, není. To, co určuje, že se mi kniha líbí, je cosi, čemu Francouzi tak pěkně říkají "je ne sais quoi". Je to jako se ženskými. Bezduchá krása není nic. Aby se vykřísla jiskra, chce to ještě něco navíc. šmrnc, šarm a bůhvíjak se tomu ještě dá říkat.

siena
siena 30.12.2018 v 15:14

Já bych možná upustila od slova struktura. Nemyslím si, že na ní stojí kvalita, či "dobrost" čehokoliv uměleckého.
Zmínil jste v jednom svém příspěvku DuchDoby, hudbu. Právě ta je důkazem toho, že struktura na geniálnosti hudebního díla, na tom, jestli bude hráno i za 100 let, 500 let, není nijak zásadní. Nebo lépe, že jsou geniální skladatelé, u kterých nelze podobnost ve struktuře vystopovat, snad bychom to jako posluchači ani nechtěli. Hudba se měnila, vyvíjela s každým historickým obdobím, WA Mozart, L van Bethoven, H Berlioz, F. Liszt a další, vnesli do hudby svou originalitu, svým způsobem zbořili to, co se do té doby hrálo, včetně té vzývané "struktury"...
Omlouvám se, že jsem odbočila mimo téma. Myslím si ale, že tak se to má i s literaturou...

Text příspěvku byl upraven 10.01.19 v 21:08



Vložit příspěvek