Sto lidí, sto názorů

DISKUZE » Volná diskuze


DuchDoby
DuchDoby 25.12.2018 v 21:53

Co je to vlastně dobrá, či vynikající kniha? Co všechno musí mít, aby jí člověk dočetl a řekl...Tak tohle byla fakt pecka...
Vždyť sto lidí znamená sto názorů, takže dá se vůbec shodnout na nějaké obečně platné normě pro " Dobrou knihu"? Nebo je to prostě jen subjektivní náhled, který se neřídí žádným uznávaným pravidlem?

woodward
woodward 26.12.2018 v 11:00

Dobrá kniha je taková kniha, o které si dotyčný posuzovatel myslí, že je dobrá. Nic víc se k tomu asi říct nedá.

pavlinda
pavlinda 26.12.2018 v 11:34

woodward-pěkně jsi to vystihl.

Lector
Lector 26.12.2018 v 11:56

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

DuchDoby
DuchDoby 26.12.2018 v 12:13

woodward Nesouhlasím, tedy ne 100%. Jsem přesvědčený, že nějakou strukturu dobrá kniha musí mít a ta je, dle mého názoru, něčím daná.
Zajisté je důležité o jaký žánr se jedná.

encyklopedie
encyklopedie 26.12.2018 v 13:04

...plný souhlas s woodwardem ..... na dobrou knihu není žádná škatulka, žádná struktura ..... můžu mít svůj názor, že se jedná o dobrou knihu ..... pokud se u ní ovbjeví 100,300,500...dobrých komentářů - jedná se určitě o dobrou knihu ... a pokud se u takových hodnocení vyskytne inteligent, který knihu takto hodnocenou ohodnotí jako odpad, není to o špatné knize, je to chyba mezi knihou a židlí....
pro mne je dobrá kniha taková, když zapomenu vystoupit při čtení z autobusu /třeba/


newtory
newtory 26.12.2018 v 14:21

S dobrou knihou je to ako s pravou láskou. Môžete o nej teoretizovať (aká by mala byť) koľko chcete, ale spoznáte ju, až keď sa s ňou stretnete.

newtory
newtory 26.12.2018 v 14:38

Ale aby som to zhrnul, čo tu doteraz zaznelo:
podľa prvého názoru je dobrá kniha tá, ktorá čitateľa osloví natoľko, že "zastaví čas"...
podľa druhého, existuje nejaký vzorec, algoritmus, skrátka kniha musí disponovať určitými charakteristikami, (podľa žánru) aby sa dala označiť ako dobrá.

woodward
woodward 26.12.2018 v 19:31

DuchDoby: jedno je jisté: že na žánru nezáleží.

encyklopedie
encyklopedie 26.12.2018 v 20:16

...dobrá kniha určitě existuje a není důležítá šablona.... dobrá učebnice naučí, dobrodružka pobaví, červená knihovna rozpláče.... důležité je, že při otočení poslední stránky si řekne čtenář : chci další
Ale to je jeden čtenář..... o dobré knize rozhoduje masa ....odborná i laická. Bohužel i v té odborné se vyskytnou recenzenti - šmejdi, o té laické pomlčím /stačí číst zdejší recenze a komentáře/......
Výše jsem napsal, že někdy je problém mezi knihou a židlí - určit jestli je kniha dobrá nebo špatná .....ukáži na sobě.
Jsou lidé, kterých jsem si nevážil, nevážím si jich a nikdy si jich nebudu vážit ....dnes se tu objevila pod stromečkem vychvalovaná kniha ..... pro mne má tato kniha cenu palivového papíru ..... mám proti této knize předsudek .... proto nikde nebudu psát, že je to odpad a humus ....to je pouze můj názor, druhým se kniha může líbit .....úplně nejhorší je když se kniha znehodnotí komentátory, kteří mají nějaký předsudek ....... oni si to bohužel nepřiznají....
Dobrá kniha se dá určit dvojím metrem.... dobrým hodnocením, dobrými recenzemi a prodejností ......
Jinak je pravda .....100 lidí - 100 jiných dobrých knih....

Text příspěvku byl upraven 26.12.18 v 20:17

bamba
bamba 26.12.2018 v 20:20

ak by to bola otázka šablóny, algoritmu, tak dobrú knihu napíše priemernejší počítač. Našťastie nie sú na to vzorce - aj keď snahy boli a asi aj budú. Kedysi sa určovalo kto smie písať a kedy sa stáva človek spisovateľom. Vo veľkom Rusku mali dokonca školu dľa pisateľej. Našťastie sme rôzni a každému sa páči niečo iné.

Peršanka
Peršanka 26.12.2018 v 20:49

Pro mě je kniha skvělá, když se u ní tetelím radostí. Na žánru nezáleží. Na překladu zato hodně. Kromě slovenštiny...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.12.2018 v 20:59

Dobrá kniha hned teď nebo se mě zeptáte na to stejné za třeba třicet let, jestli bych jmenovala ten stejný titul?

Jsem člověk. Tedy tvor sobecký a do sebe zahleděný a co se týká velké svaté trojky knihy, hudba a filmový (televizní) tvorba mi do toho kecat nikdo nebude. Dobrá kniha je ta, která mi "udělá dobře" ať po duši či těle. Rozebírám ji v hlavě po dočtení a při vzpomínce na ní zažívám ono svůdné brnění. A když jí vezmu do ruky, uši a očí (záleží na formě svaté trojice) přenesu z toho děsu kolem do svého osobního la la landu.

Ale rozhodně nesouhlasím s názorem, že pokud se 500 lidem něco líbilo, je ten číslo 501 na vině sám (vyobcujme černou ovci a dejmu mu to v diskuzi u knihy pořádně sežrat a hezky mu dokažme, jak se ve svém názoru mýlí, protože matematika, 500 je víc než 1 a tak vzniká pravda) s knihou to nemá nic společného a on cestou nepochopil. Prostě pro číslo 501 to byla špatná kniha. Tečka. Konec příběhu. Žijte s tím faktem dlouze a blaze. Protože teď už nejsou vnější uniformy třeba, tak proč se na základě rozhodnutí jiného oblékat do té vnitřní...

Text příspěvku byl upraven 26.12.18 v 21:00

newtory
newtory 26.12.2018 v 21:34

AD: Peršanka
Čiste len zo zvedavosti, prečo pri slovenčine nezáleží na preklade ?

Peršanka
Peršanka 26.12.2018 v 21:51

Slovensky čtu, tak překlad nepotřebuju. Tak jsem to myslela :) Sice můžu číst i anglicky nebo německy, ale dost pomalu. Tak volím překlady. A to je někdy bída.

newtory
newtory 26.12.2018 v 22:02

Je smutné, že dnes je vás (čítajúcich v slovenčine) na druhom brehu Moravy stále menej (myslím domorodcov).

Text příspěvku byl upraven 26.12.18 v 22:02

hannah2000
hannah2000 26.12.2018 v 22:05

Smutné hlavně je, že se u nás v Čechách dabují slovenské pohádky do češtiny. To bude těch, co slovenštině rozumí, ubývat. :-(

Eicherik
Eicherik 26.12.2018 v 22:09

newtory: Je to smutné. Teď čtu průběžně sérii Naše mesto. Autentičtější by bylo číst ji ve slovenštině, ale vypadá to, že pražská knihovní síť má jen český překlad.

newtory
newtory 26.12.2018 v 22:22

AD: hannah2000
U nás je na tie rozprávky nejaký švihnutý zákon, takže to robia zo zákona.
AD: Eicherik
A čo sa týka prekladov kníh zo slovenčiny do češtiny to bude skôr nadbiehanie väčšinovej požiadavke trhu.
Inak v rozprávke "Šíleně smutná princezna" je niekde ku koncu filmu scéna, keď vyhodili tých dvoch poradcov/ministrov a oni sa kúpu v rieke a premýšľajú čo budú teraz robiť, no a ten jeden navrhne, aby robili tlmočníkov recipročne (každý v tom druhom kráľovstve) no a ten druhý mu oponuje, že v oboch kráľovstvách sa hovorí rovnako a na to ten prvý, že to je síce pravda, ale doteraz na to nikto neprišiel.

krevetinka
krevetinka 26.12.2018 v 22:28

Nemohu jinak, než citovat Shakespeara: ,,Krása tkví v oku pozorovatele".

Naias
Naias 27.12.2018 v 08:06

DuchDoby, aká je tá štruktúra? A ako závisí od žánru? Ak je dobrá kniha tá, o ktorej čitateľ povie „To bola pecka“, tak tým je dokazovanie skončené. Veď ak by ste aj definovali tú štruktúru a našli knihu, ktorá ju nemá, určite nájdete aj človeka, ktorý povie „To bola pecka!“

woodward
woodward 27.12.2018 v 08:30

Naias: Ono je to asi tak, že člověka, kterej o nějaké knize řekne že je to pecka, najdeš prakticky u každý knihy. A pokud bys hledala nějakou strukturu, která "za to může", musela bys ji hledat spíš v tom dotyčným, než v knize.

Naias
Naias 27.12.2018 v 08:38

Ja viem. Ale mám dojem, že DuchDoby o štuktúre píše tak, akoby šlo o objektívne kritérium.

Text příspěvku byl upraven 27.12.18 v 08:47

woodward
woodward 27.12.2018 v 09:05

Jo, to píše. A mýlí se. Jediná "struktura", pokud jde o knihu oblíbenou mnoha čtenáři, může spočívat v tom, že to ten autor dobře napsal a strefil se do převládající nálady a vkusu. A někdy to třeba není ani tak autor, jako překladatel - viz např. "Hýta a Batul". To je kniha, která by těžko vyvolala tak pozitivní reakci nebýt překladatelky. Ta měla doma dva kluky podobného věku jako jsou hrdinové knížky a jednotlivé repliky jim nechala "přežvejkat" po jejich způsobu. Výsledek je geniální. Vlastní příběh rozhodně není nic extra a nebýt skvěle přeloženého Batulova žvatlání, určitě by z toho v Česku nebyl takovej hit. Takže ta uvažovaná "struktura" může hodně záviset na náhodě, na tom, jak je obecenstvo momentálně naladěno. Žádná obecně platná struktura není.

Text příspěvku byl upraven 27.12.18 v 09:05

Naias
Naias 27.12.2018 v 10:01

A keby aj nejaká všeobecne platná štruktúra existovala (hoci vyzerá byť nedosiahnuteľná ako perpetuum mobile), je chyba miešať hrušky s jablkami. Teda subjektívne hodnotenie (to bola pecka!), ktoré sa môže vzťahovať na každú knihu, a objektívne kritérium (bližšie neurčená štruktúra), ktoré sa týka len určitých kníh. Treba si vybrať – buď alebo.



Vložit příspěvek