Seznamy na Databázi knih


snimcibdim
snimcibdim 10.09.2017 v 20:22

koka - popravdě nevím, proč bych vám měla něco zdůvodňovat - vy jste admin nebo programátor?
Nehněvám se, jen nechápu vaše počínání.
Proč máte zapotřebí někomu odpírat něco jen proto, že vy v tom nevidíte pro sebe přínos.
Opravdu je tak těžké nechat na druhých, aby si to, co je pro ně přínosné, posoudili sami? A opravdu je tak nesnesitelné, aby požadovali funkce a nástroje, které vy neschvalujete?
Asi je.
Každopádně na mém přání vaše nevole nic nemění a dále o tom nebudu s vámi diskutovat. To totiž zase není nijak přínosné pro mne.

Text příspěvku byl upraven 10.09.17 v 20:42

Koka
Koka 10.09.2017 v 21:03

snimcibdim, všimla jste si vůbec v té své zaslepené zuřivosti, že si nekorespondujete ani s adminem ani s programátorem DK, ale že jste založila veřejné diskuzní vlákno? Proč, propánakrále, zakládáte diskuzi, když diskutovat nemíníte? Nebo proč na začátek prvního příspěvku nenapíšete normální a legitimní větičku: "Prátelé, hledám podporu pro nápad, aby .... Prosím, odpůrci ať sem nepíší, očekávám jenom pochvalná vyjádření těch, co se mnou plně souhlasí". A bylo by vymalováno ...
Napadnete mě ve 4 z 5 svých příspěvků a pak vyhlásíte, že nemíte se mnou diskutovat. Nemohlo vás takové něco napadnou už dřívě?
A pořád jsem se ani já ani další čtenáři tohoto diskuzního vlákna nedozvěděla, co by bylo nebo mohlo být přínosné na informaci, že nějaká kniha je zařazena do sezamu "Nedočetla jsem".

Lector
Lector 10.09.2017 v 21:33

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

snimcibdim
snimcibdim 10.09.2017 v 21:57

Omlouvám se za nepochopení smyslu diskuzního vlákna.
Mylně jsem předpokládala, že "Nápady na vylepšení webu" je spíše sběr podnětů pro autory webu.

Nuže ale když jsem se takto spletla, pokusím se čistě pro pořádek a ze slušnosti blíže vysvětlit svůj záměr.

Jak píši v úvodním příspěvku, předpokládám, že knihy v Seznamech mají vždy nějaký společný jmenovatel a když seznamy prohlížím, tak se mi to potvrzuje. Což samozřejmě neznamená, že jsou všechny seznamy kvalitní.

Přesto jsem přesvědčená, že mezi kvalitou knihy a kvalitou zobrazovaných seznamů ve kterých je kniha umístěná, bude přímá úměra. Čili nevěřím, že např. u Sto roků samoty, bych čistě hypoteticky našla třeba seznam "Young Adult". Ano, seznam "Nedočetla jsem" bych možná našla, ale nevidím důvod, proč bych si takový seznam prohlížela a proto mi to nebude nijak v ničem překážet - a nevím komu a proč by překážet měl - a nemyslím si, že to degraduje knihu - to spíš to degraduje autora seznamu. Zato bych tam našla třeba seznam "S príchuťou magického realismu" nebo jiný podobný a ten už mě zajímat bude.

Aktuálně se v Seznamech špatně vyhledává - a všechny nekvalitní opravdu nejsou.
Lze je třídit pouze podle abecedy, oblíbenosti a data - ani jedno nedává šanci se nějak propracovat k seznamu, který by člověk rád našel - lze se orientovat pouze podle názvu, což je zavádějící. Nebo je lze prohlížet namátkou, což je trochu ztráta času.
Zobrazováním seznamů u konkrétní knihy by se vlastně zúžil okruh těch seznamů, u kterých by člověk měl naději (!!! ne jistotu!!!), že mezi nimi najde nějaký, který by mu byl přínosný.
Aktuálně je v databázi odhaduji okolo tisíc seznamů, u jednotlivé knihy by se jich zobrazilo pár - řekněme že u bestselerů stovky, někde třeba jen jeden dva.
Kdo by si tak chtěl najít nějaké nové knihy pomocí seznamů, už má tímto způsobem vytvořený nějaký PRIMÁRNÍ FILTR, jako další filtr by samozřejmě posloužil samotný název seznamu.

Přínos vidím jednak pro seznamy jako takové - seznam a jeho cílová skupina by k sobě měli novou cestu prostřednictvím knihy, kterou by autor seznamu a čtenář měli společnou.
Aktuálně jsou totiž seznamy pro mě trochu siláž - bohužel.

Druhý přínos je samozřejmě v tom, že by se uživatel mohl lépe dostat ke skupině knih, která má společný jmenovatel s knihou, která se mu líbí.
Nikdo netvrdí, že by tím někdo dostával záruku, že se mu zobrazí pouze seznamy, které mu budou vyhovovat - ale stále platí to, že koho by tento způsob vyhledávání nebavil nebo neuspokojoval, nemusí ho používat.

Nakolik to zatíží databázi, to netuším, ale stránku to podle mého nemusí zatížit vůbec - vždyť to může vypadat např. takto - a konkrétní seznamy se mohou objevit až po rozkliknutí:

UŽIVATELÉ MAJÍ KNIHU

v Právě čtených 22x
v Přečtených 780x
v Čtenářské výzvě 8x
v Doporučených 44x
v Knihotéce 269x
v Chystám se číst 199x
v Chci si koupit 44x
v Seznamu 20x

Snad jsem to vysvětlila dostatečně srozumitelně.

Omlouvám se pokud jsem se tu někoho dotkla, nejsem nijak "zuřivá", jen argumenty typu: "JÁ o to nestojím - takže to znamená, že o to nemá stát NIKDO" jsou pro mě trochu nepochopitelné a nekonstruktivní - a taková "diskuze" pro mě ani diskuze není, zvláště když za argumenty slouží i přihlouplé ironizování mé přezdívky a opakované irelevantní konstrukce o mém údajném hněvu, zaujetí, zuřivosti - aby mi nakonec bylo vytýkáno ještě i "napadání".

Diskutovat dál tedy už opravdu nehodlám, můj příspěvek byl míněn opravdu hlavně jako vzkaz autorům webu a opravdu jsem nepochopila, že k tomu tato diskuzní sekce neslouží.
Za tento omyl se ještě jednou upřímně omlouvám.
Téma bohužel smazat nejde, nicméně kdyby se k němu dostal nějaký administrátor, budu vděčná, když ho celé smaže.

Pěkný zbytek večera všem.
Howgh

Text příspěvku byl upraven 10.09.17 v 22:21

siena
siena 11.09.2017 v 08:30

Ač jsem před chvílí byla usvědčena z toho, že nedočítám informace celé, budu si na to dávat pozor, přesto si dovolím poznamenat.
Ono toto téma nebylo nadhozeno zde poprvé, diskutování se "táhne" už od té doby, kdy byla možnost, tyto seznamy sestavovat. A že to byla debata místy i hodně vyhrocená, že tu i nemusely být:) Probíralo se jejich řazení, vyhledávání v nich, i to možné zobrazování u jednotlivých titulů. A také došlo k určitým úpravám. Chápu, že se prodírat staršími příspěvky není nijak šikovné, na druhou stranu, bych možná u psaní toho svého nového, měla s touto skutečností počítat. Přeci jen, DK funguje pár let...Tím samozřejmě neříkám, že by připomenutí, vrácení se, k něčemu probíranému bylo něco škodlivého, naopak. Jen, že se mi může stát, že bude reagováno již s tou "minulostí", a to, v tomto případě, nijak konfrontačně. I když jsem příznivcem Seznamů, ne málo jich mám v Oblíbených, přesto bych tu raději viděla jiná vylepšení, než zrovna toto. Řekla bych, že štítky, Oblíbení uživatelé, mohou tuto funkci z velké části nahradit...

Text příspěvku byl upraven 11.09.17 v 09:20

Koka
Koka 11.09.2017 v 09:47

Kdyby se vytvářela nějaká "průřezová" funkce, tedy označení, co kde je "zařazeno", tak bych se spíše přimlouvala za (znovu)vytvoření funkce označující, ve kterých různých knihách je tatáž povídka zastoupená, než v jakém ze zdejších mnohdy divných seznamů je zařazena která kniha.


kneznaliba
kneznaliba 11.09.2017 v 11:32

Já bych souhlasila se snimcibdim. Přijde mi to jako dobrý nápad a i já bych uvítala tuto funkci. Já si původně, když byly seznamy založeny, také představovala, že to takto bude vypadat. Se současným stavem spokojená nejsem a prodírat se desítkami seznamů, abych našla ten, který by mi třeba i něco dal, mě nebaví. Takže v současném stavu jsou celkem o ničem. Ale možná je to pouze můj názor.

Koka
Koka 11.09.2017 v 12:09

Ke znovuoživení diskuze na téma Seznamy a jejich případné využití doporučuji seznámit se s průběhem debat, které na stejné téma proběhly před pár lety při založení seznamů:
https://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/seznamy-1593/str-1
a
https://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/par-napadu-na-vylepseni-webu-593/str-8 (strana 8 a následující)

kneznaliba - ano, mnozí z nás si představovali, že to tak bude vypadat (viz hned první příspěvek uživatele Babouš v tom prvním výše citovaném vláknu). Ale jen málokdo si dovedl tehdy představit co za seznamy jsou někteří lidí schopni vytvořit a zaškrtnout je jako "veřejné". Kdyby se seznam Seznamů nejdřív pročistil od těch ryze osobních, které spíše vypadají jak poznámkový lísteček jednoho uživatele, určený jenom pro jeho potřeby, tak by bylo skvělé takovou funkci tady mít.
Siena má sice pravdu s těmi štítky, že ty hodně mohou čtenáře navést na stopu knih spojených nějakým zjednocujícím prvkem, ale tak absolutně to neplatí. Třeba právě mé oblíbené seznamy "Stalo se v ...", které vyjmenovávají knihy podle města, v němž se děj odehrává, nejsou tak zcela štítky nahraditelné.

siena
siena 11.09.2017 v 13:13

Koka, díky za odkazy, já byla ráno lenivá hledat.

Ano, zcela nahradit štítky nelze. I když se musím přiznat, že já ty "své" "Stalo se v ...", patřičně oštítkovala, čímž jsem zase vědomě zapracovala na ostudě stránek...:)

kapr
kapr 11.09.2017 v 16:47

Již kdysi jsem se vyjadřoval negativně k mechanizmu fóra na DK, jehož systém vede k tomu, že se diskuze točí v kruzích, a v jejím průběhu se zcela nesouvisející vlákna proplétají tak, že je pravidelně nemožné nacházet návaznost souvisejících příspěvků. Další věc je to, že mi tu chybí hodnocení, vyjádření souhlasu a nesouhlasu. Když si konkrétní seznam pečlivě pročtu, měl bych mít možnost si jej pro sebe i pro ostatní ohodnotit, a při vyhledávání seznamů pak postupovat od nejlépe hodnocených k těm ostatním. Podobně bych si ohodnotil třeba i své oblíbené autory. Počet mých "oblíbených" autorů převýšil padesátku, a tak se připravuji na to, že autory, kteří mne oslovili a oslnili jen jednou, dvěma knihami budu přesouvat z "oblíbených" do "kdo jsem", a mezi oblíbenými jich zůstane pro začátek tak kolem dvaceti. Přesto bych o možnost své oblíbené hodnotit docela stál tak, abych na prvních místech měl ty za které doopravdy rád dám ruku do ohně.
Mimo to si myslím, že by ty + a - mnohdy nahradily leckterou bouřlivou odezvu.

IVANA0123
IVANA0123 12.09.2017 v 21:17

Musím se zastat SNÍMČIBDÍM. Seznamy tak jak byly nebyly dokonalé, ale určitě se v nich dalo najít plno zajímavých knížek, na které bych možná nepřišla. S čím souhlasím je, že pokud by se daly tyto seznamy nějak hodnotit, popřípadě ještě roztřídit na žánry a konkrétní seznamy byly až v jednotlivých oddělených skupinách, bylo by to super.

Text příspěvku byl upraven 12.09.17 v 21:38

Mercatino
Mercatino 29.10.2017 v 12:24

U seznamu by bylo fajn, pokud by se dal vytvořit i seznam autorů a k nim přiřadit i oblíbené knihy. Např. Karel Čapek+ -Krakatit, Válka s mloky. Tento seznam by jsem mohl mít na utřízení toho co považuji u kterého autora za důležité. Nebo alespoň seznamy oblíbených autorů.

snimcibdim
snimcibdim 18.11.2017 v 21:18

Právě jsem zaznamenala, že Seznamy opravdu přibyly do pravého spodního pole UŽIVATELÉ MAJÍ KNIHU...
Nevím, jak je to tam dlouho, tomuto poli jsem moc pozornosti nikdy nevěnovala (nebyly v něm údaje, co by mě zajímaly) a teď mě to moc příjemně překvapilo a opravdu mi to splňuje to, co jsem si představovala.
Adminovi-aminům MOC DĚKUJI.
:-)

Text příspěvku byl upraven 17.02.18 v 16:15

richardspitzer
richardspitzer 16.02.2018 v 11:04

Dobrý den, používám čtyři vlastní seznamy a u třech z nich jsem si změnil typ z "osobní" na "veřejný" a přestože jsem vše uložil, stále je všechny vidím jako "osobní". Co je špatně?

R.E.M.
R.E.M. 16.02.2018 v 11:22

richardspitzer: Veřejné seznamy prochází schvalováním moderátorů. Po schválení se objeví jako "veřejné".

Dan
Dan 16.02.2018 v 11:35

to richardspitzer: Seznam eknih, které jste si stáhl do čtečky, nebo knih, které jste si nechal podepsat patří do seznamu "osobního".

richardspitzer
richardspitzer 16.02.2018 v 11:38

Aha, takže pokud i ty osobní stejně vidí každý, tak v tom případě veřejný seznam ani nepotřebuji...

Dan
Dan 16.02.2018 v 11:44

Ano. Veřejné jsou oproti Osobním seznamům zobrazeny i v hlavním menu (a na dalších místech webu) a mají sloužit jako inspirace ostatním uživatelům. Sem tedy patří seznamy typu: 100 knih, které je vhodné přečíst do 30 let, Nejlepší detektivky roku 2014 apod.

richardspitzer
richardspitzer 16.02.2018 v 11:44

Děkuji za odpověď, beru na vědomí. Hezký den.

AdélaV.
AdélaV. 30.07.2018 v 15:58

No mě by teda úplně stačilo mít možnost v těch seznamech vyhledávat jako třeba v diskuzích. Abych mohla třeba napsat "léto" a ono mi to našlo seznam např. Knihy na léto. Takhle je hrozně těžké najít nějaký relevantní..

Text příspěvku byl upraven 30.07.18 v 15:59

elfos
elfos 24.10.2020 v 12:32

V možnostech u knihy Přidat do mých knih (Právě čtu, Přečteno, Knihotéka, atd.) je nově zavedena možnost Nedočteno. Takže ti, kdož si pro nedočtené knihy vytvořili svůj vlastní seznam, si teď mohou knihy v něm převést pod Nedočteno a vyprázdněný vlastní seznam nedočtených posléze vymazat. Což elfos právě teď učinila. Díky, Dane! :-)

bagel
bagel 24.10.2020 v 12:56

Děkuji za upozornění, právě včera jsem jednu knihu odložila.

elfos
elfos 21.09.2021 v 11:36

Od včerejška mají všichni na Databázi knih možnost ve svých seznamech vytvářet skryté seznamy, které nikdo jiný neuvidí. Viz novinka:

Od teď si můžete vytvářet i skryté seznamy, které nikdo kromě vás napříč stránkami neuvidí. Hodit se to může např. pro seznamy typu "Knihy, které koupím k Vánocům svým blízkým"... :-)

https://www.databazeknih.cz/novinky-na-webu

R.E.M.
R.E.M. 21.09.2021 v 12:06

elfos: Díky za informaci.

Díky za skryté seznamy. Hned jsem si seznam s koupenými dárky "zneviditelnila".
Předpokládám, že se knihy vložené do skrytého seznamu neobjeví ani v přehledu - profilu.

elfos
elfos 21.09.2021 v 12:21

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek