Pár nápadů na vylepšení webu

Dan02.09.2014 v 11:32

Ještě k tomu doplním nápad, že by se udělalo, že veřejný seznam může vytvářet pouze uživatel, který třeba ohodnotil 50 knih.

profhubert02.09.2014 v 12:51

danielson: Jasně, kol různých vylepšení by bylo možné spřádat různé plány. K nynějšímu stavu mě napadá např.
- mít nějaké okénko na přidávání knih do seznamu i přímo na samotném seznamu; přidávání přes profily knih by mohlo být při větším množství knih nepříjemné
- mít možnost řadit knihy ve vlastní verzi seznamu dle sebe; nejen podle abecedy
- mít možnost přidat ke knihám poznámku; někteří je nyní píší do popisu seznamu (http://www.databazeknih.cz/seznamy/top-10-duchovnich-knih-a-esoternich-romanu-64 )
- mít možnost dávat si seznamy do oblíbených; možná by bylo postačující měřit místo jakési kvality seznamu pomocí hvězdiček pouze oblíbenost, tj. kolik uživatelů má daný seznam v oblíbených; např. u seznamu Česko-slovenská křesťanská beletrie (http://www.databazeknih.cz/seznamy/cesko-slovenska-krestanska-beletrie-23 ) nevím, co uživatelé hodnotí a co je oním měřítkem kvality seznamu - dle mne plní přesně to, co je napsáno v jeho popisu, a vůči autorovi mi to přijde trochu nefér
- rozdělit seznamy na:
* soukromý, který je viditelný jen mně (jak navrhuje Morgainne)
* veřejný, tj. ten, kde si každý může vyplnit svou verzi (např. název: Knihy našeho dětství + popisek: Knížky, které poznamenaly naše dětství, utvářely vztah ke knihám a rádi se k nim vracíme i se svými potomky - http://www.databazeknih.cz/seznamy/knihy-meho-detstvi-65 )
* poloveřejný, který by mohl vyplnit jen autor seznamu - příkladem je už zmíněný seznam Forgotten Realms (http://www.databazeknih.cz/seznamy/forgotten-realms-17 ), kde ani nemá smysl, aby někdo vyplňoval nějakou jinou verzi; k debatě je otázka, jestli má smysl dělit seznamy ještě na osobní (lze se k nim dostat přes profil uživatele) a na tyto poloveřejné, ale případy, kdy by toto dělení mělo smysl, by se patrně našly (např. seznamy na způsob oněch nedočtených knihy: http://www.databazeknih.cz/seznamy/nedoctene-knihy-62 či http://www.databazeknih.cz/seznamy/knihy-jez-jsem-nikdy-nemela-cist-58 ); k těmto poloveřejným seznamům, kde je množina knih, které do ní patři poměrně jasně daná a kdokoliv jiný, kdo by seznam vyplňoval, by do něj zařadil stejně knihy, mě ještě napadá, že by autor seznamu mohl např. něco opomenout a k tomu by se hodilo mít pod takovým poloveřejným seznamem nějaké okénko, kde by mohl kdokoliv autorovi seznamu doporučit zařadit další knihu - ale to už jsou detaily.
- ještě k tomu nahrazení hvězdiček oblíbeností: za úvahu by stálo také přidat konkrétní otázku: Měl dle Vás být tento seznam klasifikován jako (polo)veřejný, nebo osobní? nebo Považujete tento seznam za přínosný i pro někoho jiného než pro samotného autora seznamu? Odpověď by byla buď jedna, nebo druhá. Byla by to jednoduchá možnost, jak z (polo)veřejných seznamů odfiltrovat ty, které se uživatelům zdají, že neplní svou funkci, což např. už zmíněný seznam Česko-slovenské křesťanské beletrie plní, byť pro mě může být nezajímavý a nemusí trhat rekordy v oblíbenosti. Opakem může být např. http://www.databazeknih.cz/seznamy/podivat-se-73 . Případně lze naopak u osobních seznamů jejich autorům kladnými odpověďmi takto naznačit, že by stálo za to z něj udělat seznam (polo)veřejný. Ještě jednou a stručně řečeno: oblíbenost by bylo měřítko, jak ze seznamů vypíchnout ty, které se uživatelům "líbí" a odpovědi na zmíněnou otázku by naopak označily ty, jejichž zveřejnění uživatelé nepovažují (obecně, nikoliv pro sebe) za smysluplné a přínosné (http://www.databazeknih.cz/seznamy/horkotezko-docteno-153 ). ... Podobně bylo kdysi zrušeno hodnocení hvězdičkami např. na YouTube a nahrazeno palcem nahoru (seznam se mi líbí) a palcem dolů (seznam nepovažuji za vhodný k (polo)zveřejnění). Zde by ale patrně onen zmíněný seznam o křesťanské beletrii, dej mu pánbůh věčnou slávu, nakonec skončil s mnoha palci dolů, jelikož není jasné, co se palcem dolů myslí. Proto raději tak konkrétní otázka.

To podstatné, co by se ale mělo v případě zájmu vyřešit co možná nejrychleji, je onen samotný princip tvorby seznamů (v uvedené terminologii mít možnost tvořit právě ony veřejné seznamy), jelikož z už zveřejněných seznamů by takových byla patrně většina. A jak praví Lao'c: Co dosud není určeno, lze snadno pořádat. Působ na to, co dosud nevzniklo, pořádej to, co dosud není rozvráceno. :-)

Text příspěvku byl upraven 02.09.2014 v 16:51

luculi02.09.2014 v 15:26

Vylepseni diky vlastnim seznamum je super, to jsem ja, a urcite i dalsi, potrebovala. Mam dotaz, kdyz mam seznam jako osobni a nekdo bude koukat na muj profil uvidi muj seznam nebo ne? A jeste takova malickost do budoucna, nebylo by na skodu, kdybysme si v profilu mohli serazovat polozky Prectene knihy, Knihoteka apod podle vlastniho uvazeni a kdyby vytvorene vlastni seznamy byly primo v tomto sloupci a ne pod polozkou Vlastni seznamy :-P

Aiwa02.09.2014 v 17:45

Přimlouvám se za možnost přidávat k veřejným seznamům komentáře. Řekla bych, že u takových top 100 se to zvlášť hodí a diskuze by mohla být velmi plodná. Co se regulace veřejných seznamů týče, asi by byla nějaká za potřebí. Např. http://www.databazeknih.cz/seznamy/objednano-157 - nechci nikoho urazit, ale myslím, že většině uživatelů je jedno, co dotyčný objednal, již zmíněné http://www.databazeknih.cz/seznamy/podivat-se-73 nechápu vůbec.

profhubert02.09.2014 v 18:38

Kopíruji ze zpráv:
Za hlavní považuji ujasnit si hned v začátku, co od seznamů čekat, a pak to také dostatečně zdůraznit v jakémsi malém úvodu či nápovědě, která by se každému zobrazila před uveřejněním (polo)veřejného seznamu. Ono totiž mít možnost vytvořit si seznam je obrovské lákadlo a samozřejmě si každý nějaký chce hned vytvořit, ale v té euforii pak trochu pozapomene na to, že by (polo)veřejný seznam měl být aspoň trochu přínosný i pro ostatní. Aby se našel někdo, koho by to zajímalo a inspirovalo. Jednoduše aby seznamy typu http://www.databazeknih.cz/seznamy/top-knihy-podle-vladceho-tyrana-158 zůstaly jako osobní a seznamy typu http://www.databazeknih.cz/seznamy/knihy-meho-detstvi-65 čile žily ve veřejných (plus samozřejmě poloveřejné seznamy jako http://www.databazeknih.cz/seznamy/dejiny-budoucnosti-2 apod.)

Nu, jak už jsem psal, respektive jak psal Lao'c, důležité je chytit úvod :-). Vůbec bych se proto nebál být v začátku malinko didaktický a v té nápovědě k seznamům toto zdůraznit, aby si každý, kdo seznam vytváří uvědomil, co by s tím šlo udělat a neskončilo to u "Ježišmarjá, ježišmarjá, seznamy! Rychle něco vytvořit a šup tam s tim." On pak každý přijde na to, co si lze užít se seznamy zábavy, až by se to v plné parádě rozběhlo a každý by viděl názorné příklady.

A doplňuji k té nápovědě:
- jasně poukázat na rozdíl mezi soukromým / osobním / poloveřejným / veřejným seznamem
- u veřejných zdůraznit, že by název a popisek seznamu měl být dostatečně určující, aby bylo jasné, co do seznamu patří, ale zároveň takový, aby autor mohl očekávat, že si verzi tohoto seznam někdo bude chtít vytvořit
- upozornit, že není vhodné mluvit u veřejných seznamů v první osobě, tzn. např. místo název: Knihy mého dětství + popisek: Tyto knížky poznamenaly mé dětství, utvářely vztah ke knihám a ráda se k nim vracím i se svými potomky. napsat téma: Knihy našeho dětství + popisek: "Knihy, které poznamenaly naše dětství, utvářely náš vztah ke knihám a rádi se k nim vracíme i se svými potomky.", jelikož muž se patrně bude zdráhat vyplnit seznam jehož popisek je v prvním pádě a ženském rodě. :)
- didaktická poznámka, že do názvu a popisku není nutné psát tři vykřičníky, smajlíky a že je rozumné popisek napsat souvislými a srozumitelnými větami bez hrubyc :-) (:-))
- upozornit, že je dobré nejdříve se podívat, jestli zamýšlený seznam už neexistuje a místo tvorby nového si vytvořit verzi již existujícího

A ještě jednou k třídění a hodnocení seznamů:
- neužívat hvězdičky, kterými každý hodnotí něco jiného, a užít místo toho hodnocení slovní, jehož jednu variantu jsem naznačil už výše (k dalšímu hodnocení by mohlo patřit např. Je tento seznam něčím jedinečný? Odlišuje se tématem od většiny ostatních?); teď to působí legračně, ale jak psal výše Lector, když tu budou tisíce seznamů, bude to to obrovský guláš. Bylo by proto dobré mezi nimi rozlišovat kromě oblíbené-neoblíbené, plní funkci-neplní funkci také odlišné-podobné. Na ostatní třídění by pak snad stačilo už klasické vyhledávání. Když někoho budou zajímat seznamy o válce, jednoduše si všechny seznamy o válkách ve všech myslitelných podobách vyhledá pomocí klíčového slova válka. Nějaký jedinečný seznam, jehož téma mě ale samotného ani nenapadne, můžu pomocí vyhledávání najít jen těžko :).

Doplňuji k rozdílu mezi veřejným a poloveřejným seznamem:
někdy to je samozřejmě na uvážení tvůrce seznamu a rozdíl nemusí být jasný (např. http://www.databazeknih.cz/seznamy/klasicka-romanticka-dila-38 ). Pokud jde autorovi o vytvoření vyčerpávajícího seznamu všech klasických romantických děl (pokud lze knihy takto jednoznačně charakterizovat - charakteristiku by bylo dobré podrobněji vyplnit v popisku seznamu) je asi rozumné vytvořit seznam jako poloveřejný a ostatním uživatelům dát možnost navrhovat autorovi seznamu knihy do tohoto seznamu v nějakém okénku pod seznamem, jak jsem už psal výše. Pokud jde ale autorovi seznamu o výběr nejlepších (oblíbených) klasických romantických děl, které se u každého uživatele různí, měl by takový seznam založit jako veřejný (a seznam pojmenovat např. Oblíbená klasická romantická díla).

Text příspěvku byl upraven 02.09.2014 v 19:07

pajonek02.09.2014 v 20:40

...já jenom k tomu hvězdičkovému hodnocení ....zde na databázi není naprosto NIC vypovídající, tady hodnotí každý kdo má ruky a nohy.... u těch seznamů je to ještě horší.
Každý seznam by měl být o něčem vypovídající. Je mi jasné, že tady bude Seznamů něúrekom a některé budou o ničem, ale budiž ....
A pokud je vypovídající.....tak přijde někdo, kdo čte pohádky a svým hodnocením ZNEHODNOTÍ celý vytvořený Seznam.... a to už dovede nadzvednout....
....pokud si u některé knihy přečtu - Vynikající!! a hned vidím, že dal 3 hvězdy ......tak je to k smíchu.

Můj názor - do vytvářeného Seznamu by měl TVOŘITEL mít možnost vkládat jen knihy, KTERÉ OHODNOTIL !!!!
Ohodnocení toho Seznamu by mělo být spočítáno jen a jen z hodnocení samotného uživatele !!!! Potom to bude o něčem vypovídající.
Je trapné, když je v Seznamu vloženo 20 knih, někým ohodnocených 100% ...a pak přijde někdo, kdo takové knihy nečte a ani jim nerozumí a vhodí je do odpadu.....a znehodnotí celý Seznam.
A to se mi nelíbí......


pajonek02.09.2014 v 20:55

...a to jsem si ještě všimnul jedné zajímavosti .... někomu možná vadí, když má kniha samá 100% hodnocení .....

profhubert02.09.2014 v 21:04

pajonek: Možnost vkládat do seznamu jen ohodnocené knihy by nemusela být někdy úplně vhodná. Např. do tohoto seznamu http://www.databazeknih.cz/seznamy/dejiny-budoucnosti-2 nevidím důvod, proč by autor nemohl přidat knihy, které sám ještě nečetl a takových seznamů by byly spousty. A k tomu hodnocení: ano, hvězdičkování seznamů bych zrušil a nechal jen možnost zvolit si seznam jako oblíbený (podobně jako se u komentářů dávají palce jen nahoru, nikoliv dolů) plus případná odpověď na konkrétní otázky s jasnou odpovědí, jak jsem psal už výše.

pajonek02.09.2014 v 21:17

Do Seznamu nedávám zásadně knihy, které jsem nečetl, takové knihy ani nehodnotím ......maximálně patří do Seznamu - Knihy, které chci přečíst
...... nakonec je mi to jedno. Polovinu seznamů stejně nebudu sledovat....

Koka02.09.2014 v 21:55

"Polovinu seznamů stejně nebudu sledovat.... "
pajonku, to značí, že polovinu seznamů sledovat budeš???!!! Takhle promarnit život???!!!

pajonek02.09.2014 v 21:59

koka, určitě víš, že to byl jen slovní obrat ...... já svoje seznamy vytvořil vlastně jen na pomoc Danovi, který chtěl před celkovým zveřejněním vyzkoušet nové funkce a vlastně funkčnost Seznamů ....jinak by tam těžko byly

Koka02.09.2014 v 22:02

Ano, když jsem se podívala na prvních deset dvacet seznamů a jejich "motivaci", hned mi bylo jasné, že to musel být jenom slovní obrat :-)
Ale alespoň jsem se dozvěděla, jak bylo možné, že o rubrice Seznamy vlastně jěště nikdo nevěděl, a už byla naplněna tvými příspěvky Doufám, že nebyly jen "testovací", ale jsou myšleny vážně.

pajonek02.09.2014 v 22:08

...Koka, nevážné bývají akorát moje příspěvky, když vás napínám při hádankách ... o knihách mluvím vždycky vážně...a potom to někdy vypadá, že jsem i nasr......... ale to ne !!!

pajonek02.09.2014 v 22:09

...jo, a opravdu jsem dostal možnost /a určitě i ostatní moderátoři/ udělat seznamy před zveřejněním pro všechny.....

Koka02.09.2014 v 22:17

Problematiku Seznamů jsem zatím nezvládla, ale nedávný blog jednoho uživatele, který si posteskl, že je málo knih, které by se odehrávaly v Praze, mě přivedl k tomuto návrhu: Vytvořme (společně) seznamy knih, jejichž děj se odehrává 1/ v Praze, 2/ Moskvě, 3/ New Yorku 4/ Paříži, 5/ Římě, 6/ Pardubicích 7/ Nitře 8/ Alpách, 9/ Šumavě 10/ Antarktidě ……. atd.
Jsem ochotna pár takových seznamů založit a pak přes SZ od vás dostávat tipy a do seznamu přidávat příslušné knihy. Pochopitelně - jsem schopna obhospodařovat tak seznamy tří, maximálně pěti měst. Najde se někdo další, kdo by převzal zas jiná města - místa děje? Prosím, pište mi do SZ.

pajonek02.09.2014 v 22:23

to Koka , v tom případě, když je na 10. Antarktida.....tak na místě 10 615 173 by mohl být Seznam knih o mé rodné vísce .... je o ni zmínka ve 3 knihách/hihhi

elfos02.09.2014 v 22:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pajonek02.09.2014 v 22:25

souhlas i s elfos - odbourat hvězdičkové hodnocení seznamů

Koka02.09.2014 v 22:33

Pajonku, rodná víska je vítaná, a to velmi. Prosím, založ seznam s názvem Stalo se v ..... (jméno rodné vísky) a doplň příslušné tituly. Já jsem už začala s vískou - bydlištěm, ale zatím neumím do seznamu vložit knihy, tak je to jen nácvik.
Děkuji a čekám další zájemce!

paulhunter02.09.2014 v 22:38

Taky se přidávám k možnosti dát u seznamu "To se mi líbí" nebo palec. Hodnocení bych zrušil.

Adria Orici02.09.2014 v 22:45

paulhunter - souhlasím s Tebou a s ostatními. Ten seznam dělám i pro sebe. Ne aby ostatní hodnotily.

Text příspěvku byl upraven 02.09.2014 v 23:00

tenax02.09.2014 v 23:05

Je mi jasné, že budu v menšině, ale já v nové funkci Seznamy zas tak velký přínos nevidím. Chápu Dana, že podlehl opakovaným tlakům některých uživatelů a uživatelek, ale sám ji využívat nehodlám. Jediné, co bych uvítal, by byla možnost naprosto soukromého seznamu (kolonky) v knihotéce, kam bych si mohl dát knihy, které se nesmí vložit do DK (cizojazyčné, s ISSN).

Vytváření pouhých veřejných individuálních seznamů TOP, nedočtených apod. podle mě nemá smysl, nevypovídá to nic ani o těch knihách, ani o uživatelích. A když se chci dopátrat nějakého žánru, oboru nebo oblasti, použiju štítky. Pokud někdo cítí potřebu podělit se s ostatními o svůj názor na některé knihy nebo žánry (a to je jistě vítané), má spoustu jiných možností – v diskuzi u knih, v blozích, založením nového diskuzního vlákna. Tam jsou i možnosti zdůvodnit svůj názor a mít případně i zpětnou vazbu od ostatních (viz Pajonkovy 100 a Top, vlákna o zednářích, arabsko-muslimské problematice a jiné).

Už podle toho, jak veřejné seznamy rychle přibývají, je jasné, že za chvíli to bude nepředstavitelná houšť nejrůznějších seznamů, ve kterých se stejně nikdo nezorientuje. A žádné hodnocení – palci, hvězdičkami – na tom moc nezmění. Sorry.

Adria Orici02.09.2014 v 23:07

tenax - v podstatě souhlasím. Ten seznam mám hlavně pro sebe. To hodnocení se mi také nelíbí. Ale nemohu mít vše ;).

Azizi02.09.2014 v 23:36

danielson: Úžasná novinka, veľmi sa teším, ďakujem!

Už som si aj založila zoznam "Zaujalo ma", kam si vkladám knihy, ktoré si nechcem ani kúpiť ani prečítať (minimálne zatiaľ), ale jednoducho ma niečim zaujali.

Využitie verejných zoznamov mi zatiaľ trochu uniká, kedže presne ako už napísal tenax, ako zoznamy príbuzných kníh už plne využívam štítky. Ale nepopieram ich možný potenciál!

Text příspěvku byl upraven 02.09.2014 v 23:39

profhubert03.09.2014 v 00:45

tenax: V současné formě v sekci Seznamy vskutku také příliš smyslu nevidím. Ale co kdyby (následuje argumentační cvičení):
- kdyby seznamy typu http://www.databazeknih.cz/seznamy/tyhle-musim-mit-146 nebo http://www.databazeknih.cz/seznamy/nejlepsi-z-nejlepsich-16 nebo http://www.databazeknih.cz/seznamy/moje-komiksy-196 nebo http://www.databazeknih.cz/seznamy/dlouhodoby-plan-212 apod. z veřejných seznamů zmizely do osobních (tím, že by se uživatelům dalo jasné najevo, které seznamy do veřejných nepatří a těm, kterým by to jasné nebylo, by se to dalo najevo tak, že by kdokoliv mohl hlasovat u každého seznamu pro: Tento seznam nepovažuji za vhodný prezentovat jako (polo)veřejný).
- kdyby se tvořily poloveřejné seznamy (terminologie seznamů viz výše) typu http://www.databazeknih.cz/seznamy/dejiny-budoucnosti-2 , a kdybych si prohlížel profil libovolné knihy patřící do světa Nadace, viděl bych tento seznam na profilu knihy a snadno se dostal ke kompletnímu seznamu knih, které se v Nadaci odehrávají
- kdyby se tvořily seznamy typu http://www.databazeknih.cz/seznamy/knihy-meho-detstvi-65 nebo http://www.databazeknih.cz/seznamy/zasadni-dila-sci-fi-165 u kterých by si každý mohl vyplnit svoji verzi seznamu a tyto by byly sjednoceny na společné stránce seznamu, na které by bylo vidět, které knihy si nejčastěji čteme v dětství nebo knihy, které nejvíce sci-fistů považuje za základní a na své verzi seznamu by si každý mohl zvolit pořadí knih stejně jako připojit krátkou poznámku (např. proč tuto knihu považuje za základ sci-fi) a u těchto seznamů by byla možná také diskuze; no nebylo by to přehlednější než jen samotná diskuze? (a u knih zmíněných v tomto seznamu by se na jejich profilech opět zobrazoval tento seznam)
- kdyby nevznikaly seznamy, které by bylo možné nahradit štítkem: např. seznam Sci-fi děl bez jakéhokoliv dalšího upřesnění
- kdyby si seznamy bylo možné přidávat do oblíbených a takto je posouvat do popředí či na ně upozornit alespoň tím, že se tyto mé oblíbené seznamy budou zobrazovat u mě na profilu
- kdyby se seznamy, které nesplňují základní požadavky na (polo)veřejný seznam, díky možnosti hlasovat o jeho nevhodnosti propadly dolů: to je např. případ i tohoto seznamu, který je bez popisku nicneříkající a snadno nahraditelný štítkem: http://www.databazeknih.cz/seznamy/postapokalypticke-dystopicke-112
- kdyby ve zbylých seznamech bylo možné vyhledávat a na dotaz "dystopie" najít např. seznamy jako http://www.librarything.com/list/607/all/Alternate-History-Dystopias , které se štítkem zachytit nedají?
- kdyby nevznikaly seznamy s podobným tématem, protože by si každý mohl vyplnit svoji verzi seznamu: http://www.databazeknih.cz/seznamy/knihy-ke-kterym-se-stale-vracim-52 a http://www.databazeknih.cz/seznamy/cteno-vice-nez-jedenkrat-175 ; nebylo by zajímavé vidět, ke kterým knihám se lidé nejčastěji vrací?Vložit příspěvek
8 ...