Seznamy na Databázi knih


Babouš
Babouš 02.09.2014 v 07:36

Nová funkce Seznamy se mi líbí, ale šlo by udělat, aby se v profilu každé knihy zobrazovalo, ve kterých seznamech je? Tak to je třeba na IMDb a moc dobře se podle toho vyhledává. Například když se mi líbila kniha Hvězdy nám nepřály, tak se díky tomu můžu dostat k podobným.

Dan
Dan 02.09.2014 v 09:22

Díky. Ano, je to v plánu.

Morgainne
Morgainne 02.09.2014 v 09:36

Dobrý den,
seznamy jsou výborná věc, chválím, něco podobného mi chybělo. Ale myslela jsem si, že když si definuji seznam jako soukromý, tak ho nikdo další neuvidí. To, že není vidět v záložce "seznamy", ale přes profil se k němu dostane kdokoliv, z něj moc soukromý seznam nedělá a trochu to ztrácí smysl. Jestli jsem něco nepochopila, tak díky za vysvětlení, kde co nastavit :-)

Dan
Dan 02.09.2014 v 09:42

Seznam se nedefinuje jako soukromý, ale jako osobní a má sloužit pouze danému uživateli (např. Nedočtené knihy), proto se neobjevuje v hlavní sekci Seznamy, kde se objevují seznamy z důvodu inspirace pro ostatní uživatele.

Text příspěvku byl upraven 02.09.14 v 09:44

Adria Orici
Adria Orici 02.09.2014 v 10:04

Výborný nápad. Trvalo než jsem přišel na jednoduchost seznamů. Hledám jsem složitější způsob :D .

Text příspěvku byl upraven 02.09.14 v 10:36

MartinezZ
MartinezZ 02.09.2014 v 12:32

Skvělý nápad, teď ještě dobrovolníky, kteří jej smysluplně využijí :)

Kdyby se našel někdo, kdo by vytvořil seznam knížek ohledně historie WWII, životopisy zainteresovaných, rozbory, politika apod., ale ne jen smyšlené romány z té doby, tak... bych nebyl proti :)


Aiwa
Aiwa 02.09.2014 v 17:15

Vřelé díky za seznamy, hodí se:-)

May
May 03.09.2014 v 08:37

Seznamy jsou naprosto úžasné! Díky!!
Mám k nim dva dotazy, jednak nešlo by udělat úpravu, aby osobní seznam byl zcela osobní a viditelný jen mně? Třeba jako třetí druh seznamu - soukromý? A druhá věc, možná to bude požadavek zcela ojedinělý - nešlo by v seznamu dělat poznámky? Obdobně jako v knihohotéce, kde mám možnost osobní poznámky, velmi bych to uvítala i ve vlastních seznamech. Díky a ještě jednou velké díky za seznamy!!!

Koka
Koka 03.09.2014 v 09:13

Založila jsem seznamy, do nichž chci vkládat knihy podle místa konání děje: Stalo se v Praze, Stalo se v Bratislavě, ... Moskvě, New Yorku. Další uživatelky se připojily a zakládají seznamy jiných měst (italských, německých, francouzských). Uvítám, když se mi do SZ ozvou další dobrovolnící, kteří by chtěli spracovat a spravovat seznamy jiných měst či lokalit (aby dva nedělali to samé).
Budu také ráda, když mi přes SZ budete dávat tipy na knihy, které se odehrávají v těch "mých" městech.
A jedna technická: už se našli hodní lidé, kteří dali "palec" mým seznamům. Chtěla jsem se podívat, kdo to byl. Při kliknutí na Hodnocení mi však systém oznámil, že mě tam nepustí, neboť "nemohu hodnoti vlastní seznam" (což jsem ani neměla v úmyslu).

kusma
kusma 03.09.2014 v 11:27

Z pohledu osobního využití jsou seznamy geniální věc a díky za ně! Hodí se mi a využiji je.
Navíc se u oblíbených uživatelů ráda kouknu na jejich seznamy.

Veřejné seznamy mi ale nepřijdou moc užitečné. Když hledám knihu na určité téma, použiji štítky. Navíc bude složka seznamy asi brzo značně nepřehledná (jak tak do ní koukám). Ale třeba se pletu.

Lamanai
Lamanai 03.09.2014 v 14:27

Och, seznamy! Parádní. Kromě využitelnosti pro osobní účely je dobré, že se mohou potkat uživatelé se stejnými zájmy, spolupracovat, seznamy rozšiřovat. Díky, začíná to tu nabírat obrátky, spousta užitečných funkcí, zajímavých lidí a vypovídajících recenzí a názorů v diskuzi.

Adria Orici
Adria Orici 03.09.2014 v 14:31

Po poslední úpravě v seznamech, jsem je dal opět veřejně. Snad se najde dobrá duše která bude chtít případně spolupracovat.

Lamanai
Lamanai 03.09.2014 v 14:41

Ještě mě napadá, že v zobrazeném detailu knihy by mohlo být někde uvedeno, v jakých (alespoň veřejných) seznamech se knížka nachází. Zase to pak může někomu pomoci najít další knížky, které ho zajímají.

profhubert
profhubert 03.09.2014 v 17:54

Poměrně obsáhlá diskuze k seznamům je k nalezení v sekci Pár nápadů na vylepšení webů (začátek: http://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/par-napadu-na-vylepseni-webu-593/str-8). Zpětná vazba danielsonovi pro případné změny do budoucna od těch, kteří by se touto diskuzí chtěli probrat, zde bude jistě vítána. (Kromě funkcí, které se mohou snadno přidat kdykoliv v budoucnu, jako např. vlastní řazení seznamů, veřejné poznámky ke knihám, diskuze u seznamu apod. jde především o systém, který je v uvedené diskuzi označen jako poloveřejné / veřejné seznamy a který by bylo záhodno vyřešit co nejdříve. Náznak: poloveřejné = totéž, co se nyní nazývá veřejný - knihy, které se neřídí autorovým názorem na dané knihy + případná možnost autorovi seznamu pomocí nějakého okénka u seznamu navrhnout knihy na doplnění); veřejné = seznamy, u kterého si každý uživatel může vytvořit svou verzi a tyto jsou pak sjednoceny na hlavní stránce seznamu (s možností snadno si prohlížet také verze seznamu jednotlivých uživatelů). Podrobnosti a příklady viz zmíněná diskuze.

Pár závěrečných poznámek k stávajícímu stavu po změnách.

Nápověda: líbí se mi ta část o štítcích, spousta seznamů to ale stejně nebere v potaz. Např.:
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/valecny-roman-128, http://www.databazeknih.cz/seznamy/sci-fi-a-fantasy-245, http://www.databazeknih.cz/seznamy/star-wars-204
Návrh: mít možnost při tvorbě k seznamu přidat štítky. Snadněji by se vyhledávaly seznamy s daným tématem (např. válka) a v nápovědě by mohlo být, aby se uživatel nejdříve dobře podíval, jestli seznam, který tvoří, bude obsahovat dostatečně specifickou skupinu knih oproti té, kterou by dostal při hledání pomocí štítků (http://www.databazeknih.cz/stitky/star-wars-242). (Nebo napsat nápovědu důrazněji a s příklady. A nechat každému odsouhlasit její přečtení.)

Další příklad, který je na hraně (dle popisku jsou to prostě knihy oštítkované jako humor či satira):
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/humor-satira-161

Další příklad (náplň tohoto seznamu ale stávající štítky nepokryjí - pod štítkem Šumava nejsou jen povídky, novely a romány, ale i naučná literatura a další. Jako román je ale oštítovaná jen jedna kniha a navíc, pokud vím, nejde hledat podle několika štítků současně: např. Šumava + novela + román):
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/stalo-se-na-sumave-255
Na LibraryThing takové seznamy seznamy sice frčí: http://www.librarything.com/list/421/all/Books-Set-in-Iowa, ale pokud by šlo tyto knihy najít pomocí štítků, jako mnohem zajímavější bych považoval nikoliv seznam všech knih ze Šumavy, ale právě jen ty osobní verze oblíbených knih ze Šumavy, tj. těch, které stojí za to číst + by k tomuto mohla být zajímavá tematická diskuze na hlavní stránce seznamu (toto by zrovna mě osobně zajímalo).

Jiný příklad (zde je v popisku alespoň specifikováno "..., kteří nám mají co říci."):
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/autobiografie-biografie-86

Tímhle posledním seznamem se dostávám k druhé potíži: seznamy, které tvoří nějaký autorův osobní výběr nejlepších knih. Takových seznamů je zde většina. Vezmu jiný příklad:
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/zasadni-dila-sci-fi-165

Vidím zde tři možnosti vývoje. Ani jednu dobrou. (Nic z toho, co teď řeknu, prosím pěkně, absolutně nemyslím nijak osobně! Tento seznam jsem si vybral zcela náhodou. Pokusím se jen ilustrovat obecné vzorce možného vývoje.)

1) Uživatelé si začnou tvořit vlastní veřejné seznamy knih, které považují, v uvedeném příkladě, za Zásadní díla sci-fi. Obrovský guláš. Nepřehledné. Místo jakéhosi stmelení základny sci-fařů pomocí veřejného seznamu Zásadních sci-fi děl s jeho variantami pro každého uživatele zvlášť tu budou tyto varianty náhodně roztroušeny. V případě diskuzí u seznamů se povedou rozkouskované diskuze na různých seznamech o tom samém. Vrozená souteživost povede k předhánění jednotlivých seznamů v oblíbenosti. Databází knih bude zmítat závist a beznaděj. Zavládne chaos!

2) Přijde zkušený sci-fista na DB a uvidí v seznamech, že už tu někdo vyplnil seznam Zásadních děl sci-fi. Prohlídne si ho a řekne si: Nu, tohle jsou fakt základní kameny sci-fi, tohle s přimhouřenýma očima, no a tohle tam nemá co dělat. Ale proč bych si měl dělat svůj veřejný seznam, když to tady v té bažině seznamů stejně zapadne a nikdo to nebude číst. Prvně zveřejněný seznam zůstane v seznamech viset jako ten jeden jediný správný, kam si budou začínající sci-fisté chodit pro radu, co číst jako první. Stane se z něj dogma (opět upozorňuji, že to nemyslím nijak osobně!).

Text příspěvku byl upraven 03.09.14 v 18:16

profhubert
profhubert 03.09.2014 v 17:54

(pokračování předchozího příspěvku)

3) Zakladatel seznamu v popisku uvede, že přijímá návrhy na případné změny v seznamu. Pokud mě bude zajímat názor na základní díla sci-fi od konkrétního uživatele, protože mu z nějakého důvodu více důvěřuji, nijak to nepoznám. Přispěvatelé do seznamu nebudou mít k dispozici svoji variantu seznamu (ano, můj seznámešek!). Seznam se buď rozplizne pod náporem kvant nabídek na doplnění, nebo autor autorkraticky rozhodne, že se vám na ty vaše nabídky vytento, protože to je nakonec jeho seznam. Nastanou hádky. Situace se s přibívajícím časem bude limitně blížit situaci v bodu 1) nebo 2).

Podobných seznamů je naprostá většina:
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/100-knizek-ktere-by-mel-kazdy-precist-70
Čekám nařčení, že takový seznam se přece neliší např. od onoho knižně vydaného seznamu 1001 knih, co musíte přečíst, než umřete. Na základě předchozího už to ale snad znovu vysvětlovat nemusím.

Pak tu jsou seznamy, na kterých se patrně bez dalších slov lze shodnout, že do veřejných nepatří (Metal Messiahovi se omlouvám, já to opravdu nedělám schávlně :-)):
* http://www.databazeknih.cz/seznamy/ztrata-casu-168

Seznamy, které považuji za nejvíce přínosné, tj. netrpí předchozími neduhy jsou např.:

* http://www.databazeknih.cz/seznamy/tolkienofilove-zbystrete-66 - Toto si nemyslím, že by šlo snadno v takto kompaktní a šumu zbaveném seznamu dohledat pomocí štítků. Poměrně jasně vymezený popis seznamu. Kdyby se z tohoto popisku odstranilo "Většinu z nich hrdě vlastním a dobře znám. Ostatní dlouhodobě a vytrvale lovím,..." mohl by z toho být zajímavý poloveřejný seznam, do kterého by i ostatní mohli posílat svá doporučení.

* http://www.databazeknih.cz/seznamy/cesko-slovenska-krestanska-beletrie-23 - Romány nebo povídky (nikoliv tedy eseje, zamyšlení, promluvy či kázání) českých a slovenských katolických i protestantských autorů: toto si také nemyslím, že by šlo snadno pomocí štítků dohledat.

Takže mé závěrečné zhodnocení: v současné podobě málo přínosné, nevyužitý potenciál, očekávání několika zajímavých seznamů, které ale budou rychle zapleveleny - lidé budou seznamy vytvářet nápodobou, zaběhnou se nedobré myšlenkové vzorce ohledně seznamů a tím, co od nich čekat, které se budou těžko odstraňovat a přeučovat. Ucpaný odtok. Potopa. Nový začatek možný, ale s postupujícím časem čím dál tím obtížnější a bolestivější. Domluvil jsem. Howgh.

Text příspěvku byl upraven 03.09.14 v 18:15

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 03.09.2014 v 19:51

Jak naznačuje elfos - seznamy jsou soukromým vyjádřením zakladatele konkrétního seznamu. Na tvoření echt veřejných seznamů - tedy propojování knih které mají něco společného a kam přidávají knihy všichni uživatelé jsou tu štítky. Seznam "Ztráta času" je podle mě naprosto stejného ražení, jako starý dobrý ukotvený seznam "Doporučené knihy".

Méně kontroverzní seznam - Zásadní díla sci-fi. Počítám že takový seznam má nárok stvořit každý scifista...a dát tam knihy které tam patří jen podle něj. Ano, mohl jsem to narcisticky pojmenovat Zásadní díla sci-fi podle Metal Messiahe, ale proč? Proč by nemohlo vzniknout 150 seznamů se stejným názvem od různých uživatelů? A my jen vybereme jestli chceme aby byl veřejný nebo ne. Vždyť ty seznamy jak je chápu já, jen rozšiřují ukotvené seznamy. Za naprosto zcestnou považuji myšlenku návrhů na úpravy seznamu od ostatních uživatelů. Když si přečteš popisek k tomuhle konkrétnímu seznamu, proč bych tam měl například vložit knihu kterou jsem ještě nečetl???

Zpět tedy ke Ztrátě času - to by pro mě samého (tedy jako neveřejný seznam) nemělo vůbec smysl. Vím co se mi nelíbilo...a nepotřebuji o tom přehled. Ale chci, aby člověk který mi vleze do profilu věděl, které knihy mě zklamaly, pokud ho to bude zajímat.

Mám i osobní seznamy, zatím "Možná chci číst" a seznam "Místopis" kam si dávám knihy týkající se místopisu mého regionu, který sbírám a v antikvariátech vyhledávám. Do toho nikomu nic není a jsou to opravdu technické seznamy pro mě, které mi udržují přehled, nebo zamezují, abych zapomněl na nadějně se tvářící knihu...
Stejný smysl jako ztráta času pro mě má Úzký upírský výběr...už mnohokrát jsem tyto knihy vypisoval na diskusi. Teď to mám snažší - tohle opravdu doporučuji, pokud se mě někdo zeptá na tenhle podžánr.

A úplně jiný smysl má seznam "Dějiny budoucnosti" který jsem také založil, má vnést přehled do universa nadace, které jde nejen napříč knihami, ale i napříč sériemi. Zde by se ale hodila ještě úprava pořadí, kdy bych knihy seřadil chronologicky jak jdou za sebou. Pak by to bylo dokonalé.

Text příspěvku byl upraven 03.09.14 v 19:59

asam
asam 03.09.2014 v 20:04

Mě se ozvalo již několik uživatelů, že v mém seznamu chybí ještě tyto knihy...., které tam tématicky patří také, abych je tam uvedla Já jsem je ale nečetla, proto je tam nevkládám. Jsou to přece mé vlastní seznamy. jinak by to bylo stejné jako štítky. Význam seznamů já vidím v tom, že mám oblíbeného uživatele XY, s kterým jsme naladěni na stejnou notu, podívám se do jeho seznamu a vidím knížku, kterou jsem zatím nečetla a vím, že se mi asi bude líbit, když se líbí jemu. A může mít seznam se stejným názvem jako já. Jen se bojím, že seznamy porostou geometrickou řadou a za chvíli to bude nepřehledné. Nebo se mýlím?

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 03.09.2014 v 20:07

asam: Stručně, jasně a přesně. A k růstu geometrickou řadou, ať si...možná bych seznamy úplně vyhodil z horního menu. Ať jsou přístupný jen z profilu, jako rozšíření těch stávajících "Doporučené knihy, Chci si koupit, Chystám se číst...."

asam
asam 03.09.2014 v 20:11

Ano, souhlasím. Pokud jsem si chtěla nějakou knihu od svého oblíbeného uživatele přečíst, hledala jsem v profilu " Doporučené". Přesně jak říkáš, teď bych to měla podle jeho seznamu v profilu trochu utříděné podle žánru.
Přeji příjemný večer

Koka
Koka 03.09.2014 v 20:19

Na rozdíl od asam jsem přistoupila k věci úplně naopak - jsem založila a u dalších uživatelů podnítila založení seznamů, které přímo počítají s pomocí dalších uživatelů. Jejich cílem je zmapovat knihy, jejichž příběh se odehrává na nějakém konkrétním místě - zatím máme založeny seznamy tuším na 15 nebo 17 měst a lokalit - "Stalo se v ..." . A pokud by někdo proti temto seznamům argumentoval tím, že místo děje lze dát do štítku dané knihy, tak se ptám, proč se tak už dávno nestalo? Kromě toho štítek považuji za jakési tematické ukotvení, ne lokální. Např. štítek "Šumava" bych já použila asi na označení knihy, která pojednává o Šumavě (turistický průvodce, dějiny lokality, ekologická situace) a ne na knihu, jejíž děj je "o něčem jiném" a Šumava tam figuruje jako "pozadí" - samozřejmě, někdy i hodně dějotvorné. Snad mi rozumíte.

Byla bych také ráda, kdyby vznikly seznamy mapující výskyt některých slavných osobností v literatuře. Něco, co by se jmenovalo např. "Něco o Napoleonovi", "Něco o Kateřine Veliké" - atd. Je totiž s podivem, že zmínky o některých slavných nacházím i v knihách, kde bych to nikdy nečekala, a myslím, že by nebylo špatné mít to zmapované. To by ovšem byla sizyfovská práce, která by nikdy nebyla u konce a nesplňovala by požadavky úplnosti a definitivnosti seznamu, jak to splňuje kupř. seznam "Nejlepší knihy mého dětství".

Koka
Koka 03.09.2014 v 20:29

Seznamy měly být vylepšením, obohacením DK. Zatím to na mne působí spíše jako olej do ohně - v několika diskusních vláknech se uživatelé přou, jak by to mělo či rozhodně nemělo být, a proč to není tak, ale jinak atd. Ani na ty nejspostější či nejhloupější diskusní příspěvky ke knihám jsem tady nečetla takové odsudky, jakými teď někdo známkuje "cizí" seznamy. Proč?

tenax
tenax 03.09.2014 v 21:23

Přihodím trochu písku do soukolí nebo oleje do ohně diskuze. Jsem skeptik a tak mi připadá zbytečné sestavování seznamů typu Stalo se v… Abych byl konkrétní, tak vezmu Prahu. Na místopis apod. stačí štítky. A jako pozadí, dějotvorné i nedějotvorné (taky hrozná slova), by to znamenalo tisíce titulů, ve kterých se stejně nikdo nebude přehrabovat. Vždyť by sem patřily i detektivky s Otou Finkem, kapitánem Exnerem a stovky dalších, F. L. Věk, kat Mydlář, Neffova T.M.A. a spousta dalších, naprosto nesouměřitelných (kvalitou i žánrem) titulů.

Podobně tomu je i u dalších lokalit (New York, Moskva, jižní Čechy, Šumava…). Budou to seznamové guláše z knížek, které se nedají srovnávat a nic neřeknou. Stejně bychom mohli dělat seznamy knížek, kde se vyskytují v textu latinské citáty, slovo trumpeta nebo rozkvetlé louky:-).

Totéž platí o osobnostech. I tam stačí štítky. A jestli nestačí, tak je to jen naše vina, že je málo vkládáme. Možná by stálo za úvahu věnovat víc péče, energie a času místo vytváření seznamů na vkládání a doplňování štítků

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 03.09.2014 v 21:38

tenax: V podstatě souhlasím, hlavně s gulášem který vznikne. Sám jsem měl bez přečtení popisku seznamu problém najít společný motiv. Ale na druhou stranu, pokud je někdo, kdo má oblíbenou lokalitu, nechá se tím ovlivnit, myslím že to má smysl a budiž, nechť je těmto seznamům přáno. A přijde mi opravdu vhodnější to házet do seznamu, než štítkovat. Pod štítkem Šumava si představím místopisnou publikaci. Štítek "děj se odehrává mimo jiné i na Šumavě" je totální šílenost!!!

"Já jsem Králem Šumavy, znám každý kmen i louku..."

Text příspěvku byl upraven 03.09.14 v 21:40

Koka
Koka 03.09.2014 v 21:49

tenaxi - děkuji za vaše odmítnutí mých seznamů! Moc mi pomohlo - našla jsem ve vašem textu spoustu tipů, na které bych jinak zapomněla. Tolik jsem vyzývala spoluuživatele DK, aby mi psali, jaká kniha se kde odehrává, až jsem se dočkala této nečekané nápovědy :-))
Přeji dobrý večer!

tenax
tenax 03.09.2014 v 21:55

Metal Messiah: Samozřejmě dávat štítky typu: "Děj se odehrává... " je nesmysl. Ale někdy má "místopisný" štítek smysl i u beletrie, např. Praha u některých románů Miloše Urbana, Chodsko u Jana Vrby apod. Pak to může být zajímavé i pro zájemce o určitou lokalitu. Ale pochybuji, že existuje milovník nějakého místa, který by se zajímal o knihu jen proto, že je tam okrajově jeho místo, město nebo kraj zmíněno, aniž by ovlivnilo podstatu příběhu. Ale když to někoho baví, mně žíly netrhá...:-).



Vložit příspěvek