Seznamy na Databázi knih


tenax
tenax 03.09.2014 v 22:01

Koka: Rádo se stalo, když můžu, pomůžu :-). Ne, ale vážně, to nebylo odmítnutí Vašich seznamů jako takových, jen pochybnost o jejich účelnosti. Uvidíte časem sama, jak nepřehledné množství nesouměřitelných knížek se v nich objeví.
Jo, a Saturnin se taky odehrává částečně v Praze :-)

Koka
Koka 03.09.2014 v 22:08

Saturnina "beru", tenaxovu skepsi odmítám.
Jenom nedávno byl tady blog, kde se někdo podivil nad tím, že je tak málo knih, které se odehrávají v Praze. A kdosi jiný se zas v diskusním vlákně ptal, zda neznáme knihy odehrávající se v Berlíně. Z těchto důvodů jsem usoudila, že po minimálně některých lokacích by mohla být poptávka.
Stejně jako když každý z nás nějak zaregistruje, když se jeho rodná víska nebo město zmiňují v literatuře, tak by tyto seznamy MOHLY být možná někomu užitečné. A když ne, tak vás to trápit nemusí - vyše tipy byly (kromě Saturnina) poskytnuty jenom nechtěně, práci na seznamench odvedu já. Pokud budou jiným překážet, přesunu je do soukromých.

Lamanai
Lamanai 04.09.2014 v 01:06

Mně se náhodou myšlenka s osobnostmi nebo postavami vyskytujícími se v knihách líbí. Pokud bychom to brali tak, že veřejné seznamy zdvojují štítky, nemusela by funkce asi existovat vůbec. Ale seznamy tvoříme podle nějakých svých kritérií (pro zkvalitnění to lze, ale není nutné napsat do popisu). Nejsou to štítky, které vypíší tuny knížek naráz, ve kterých je pak stejně třeba dost těžké se orientovat. A případně, jak píše Koka, jdou přepnout na soukromé, pokud by to někoho rušilo. Teď mi přijde fajn nástroj testovat nejen z hlediska funkčnosti, ale i použitelnosti a hledání toho, pro co je vhodný (může být individuální).

profhubert
profhubert 04.09.2014 v 02:40

Koka (20:19): „Na rozdíl od asam jsem přistoupila k věci úplně naopak - jsem založila a u dalších uživatelů podnítila založení seznamů, které přímo počítají s pomocí dalších uživatelů. Jejich cílem je zmapovat knihy, jejichž příběh se odehrává na nějakém konkrétním místě - zatím máme založeny seznamy tuším na 15 nebo 17 měst a lokalit - "Stalo se v ..." . A pokud by někdo proti temto seznamům argumentoval tím, že místo děje lze dát do štítku dané knihy, tak se ptám, proč se tak už dávno nestalo?“
Reakce: Ohohó! To je přesně myšlenka tzv. poloveřejných seznamů (viz má reakce na Metal Messiaha) - ale jen v případě, že by bylo cílem shrnout úplně všechny takové knihy, nikoliv jen čísi výběr oblíbených. Teď se vyjádřím speciálně k těmto seznamům jako Stalo se na Šumavě apod. Pokud vezmu v potaz zkušenosti s podobnými typy seznamů např. na LibraryThing, pak se to v praxi ujalo, ale jen ve smyslu nejlepší takové knihy (tj. spíše forma veřejného seznamu), nikoliv všechny: http://www.librarything.com/list/128/all/Best-Books-Set-in-London (Nejlepší knihy odehrávající se v Londýně). Tohoto seznamu se účastní 26 uživatelů, jejichž verze seznamu (jejich názor na nejlepší knihy z Londýna) si lze prohlédnout (Members: 26 participating members (show all)) a tyto jsou sjednoceny na hlavní stránce, kde se řadí dle skóre (např. počet seznamů, v kolika byla ta která kniha zmíněna). Plus zde na databázi, protože je přirozeně lepšejší než LibraryThing, by byla pod tímto hlavním seznamem možnost diskuze.

Pro vyčerpávající výčet se ujalo značkovat knihy pomocí štítků jako Odehrálo se na… Pak lze ale také založit tzv. seznam „založený na štítku (který se ale liší jen tím, že se na hlavní stránce pod knihami zmíněnými v jednotlivých seznamech objevují i všechny další knihy se štítkem, na základě kterého byl seznam založen). Příklad: seznam založený na štítku „San Francisco fiction“: http://www.librarything.com/list/973/all/Books-Set-in-San-Francisco . Na hlavní stránce seznamu jsou úplně všechny knihy označeny tímto štítekm. Každý si pak vyplní svou verzi jen s těmi, které četl (a třeba je považuje za přečtení hodné). Knihy, které se často zmiňují v jednotlivých verzích seznamů, pak ve společném seznamu získávají bodíky a dostávají se do popředí. Kromě toho, že jsou na hlavní stránce seznamu úplně všechny knihy s daným štítkem, není oproti seznamu Stalo se na…, který na štítku založen není, žádný rozdíl. Je to jen taková nadstavba (zde by byla zatím asi zbytečná). Ale samotné seznamy Odehrálo se na… tak, jak by měly fungovat zde v nynější verzi, by patrně nepřinesly jinou informaci, než jakou by přineslo prosté oštítkování takových knih štítkem Stalo se na… (Šumavě). Ale je mi jasné, že hmatatelný seznam přináší větší potěšení než jakýsi štítek, který je kdesi zašitý a nikdo si na něj třeba ani nevzpomene a nebude podle něj hledat. :-)

Na závěr ještě pár ukázek, jak takový systém funguje v praxi (omlouvám se za angličtinu, ale český příklad v záloze nemám; jde jen o veřejné seznamy):
* http://www.librarything.com/list/46/all/Favorite-Childhood-Books – téma: Oblíbené knihy z dětství; popisek: Knihy, které si budete navždy pamatovat, a možná je stále máte v knihovničce.; Účastní se 382 uživatelů, jejichž verze seznamů si lze prohlédnout zvlášť (show all nahoře u Memebers). Mnou odkazovaná stránka je hlavní stránka seznamu, kde jsou sjednoceny všechny verze. Např. na vrcholu hlavního (sjednoceného) seznamu je Lev, skřín a čarodějnice od C. S. Lewise – u toho jakési skóre (co by to mělo být, bychom mohli diskutovat; úplně jednoduše např. počet seznamů, v kterých je kniha zmíněna). Vedle zmínka, že je kniha ve 106 verzích seznamu a dále poznámky ke knize (zde např. uživatel anglemark poznamenává: Zimní krajina na druhé straně šatníku pronásledovala mou imaginaci celý můj život.)
* http://www.librarything.com/list/14/all/Best-Dystopias – Nejlepší dystopie: příklad seznamu pro inspiraci; podobný typ seznamu, jako je např. zdejší seznam Základní díla sci-fi
* http://www.librarything.com/list/35/all/Biggest-Disappointments - Největší zklamání: příklad masochistického seznamu na způsob Ztráta času
* http://www.librarything.com/list/1002/all/Top-Five-Books-of-2013: Nejlepších pět knih roku 2013: klasická topka
* http://www.librarything.com/list/440/all/Books-You-Read-During-High-School-For-School- - analogie seznamu Maturitní četba
* http://www.librarything.com/list/9841/all/Fish-Out-of-Water-The-Perils-of-Abroad - příklad, kterak seznamy mohou sloužit k doporučování zcela jasně specifikovaných knih, které se pomocí štítků zachytit nedají
* http://www.librarything.com/list/544/all/Sense-of-place, http://www.librarything.com/list/346/all/Narrative-verse-for-pleasure , http://www.librarything.com/list/4/all/Classics-you-know-you-should-have-read-but-probably-havent , http://www.librarything.com/list/29/all/Non-Fiction-Worth-Reading - a tak dále a tak dále…

Text příspěvku byl upraven 04.09.14 v 03:06

profhubert
profhubert 04.09.2014 v 02:40

To jediné, o co mně šlo a co považuji za podstatné nyní v zárodku rozmyslet, je tedy pouze to, zda by zde byl zájem nastavit systém seznamů uvedeným stylem místo stávajícího. Bylo by to technicky trochu složitější, ale v případě zájmu patrně zvládnutelné: jde o podobnou věc jako mít u knihy její jednotlivá vydání. Pokud v tomto upraveném systému seznamů (osobní / poloveřejný / veřejný) tedy někdo vidí přínos oproti stávající verzi, pak to nejmenší, ale nejdůležitější, je toto Danovi zde naznačit (i těmi, co se do diskuze nezapojují; ačkoliv to tu asi moc čtené není). Jde o pouhou zpětnou vazbu a motivaci pro Dana, že by toto mělo smysl a vynaložená práce by nepřišla nazmar. (Sám bych tento traktát už taky nepsal, kdyby mi jedna dobrá duše do zpráv nenaznačila, že to za to snad přeci jen stojí.) Tak tedy prostá otázka do pléna na závěr: viděli byste v tomto upraveném systému seznamů přínos oproti stávající verzi?

Gnomo
Gnomo 04.09.2014 v 08:25

To Danielson: Bude možno vložit do Seznamu i jednotlivé povídky z knih? (např.výběr z antologií apod.) Pokud ne, nic se neděje. Jen jestli s tím do budoucna počítat/nepočítat. Díky


Dan
Dan 04.09.2014 v 08:52

to Gnomo: Povídky nejspíš ne.
to elfos: Přesně tak, rád bych, aby to zůstalo jednoduché.

Gnomo
Gnomo 04.09.2014 v 08:57

Dobrá. Díky za reakci.

MartinezZ
MartinezZ 04.09.2014 v 12:00

OK, jen můj názor: Seznamy jsou skvělý nápad, za chvíli se to ale zvrhne v něco neřiditelného :)

Seznamy bych čekal veřejné a soukromé. Soukromé seznamy by byly jen v profilu uživatele, veřejné by byly v horním menu. Zakladatel veřejného seznamu by si mohl zvolit, zda bude knížky přidávat pouze on nebo je budou moci přidávat i ostatní uživatelé s tím, že on je bude moci případně ze seznamu odstranit (v podstatě takový moderátor seznamu).

Vidím tu totiž několik seznamů, které jsou koncipovány pro veřejnost, ale nevidím možnost, jak přidat nebo alespoň navrhnout přidání v seznamu neuvedené knížky jinak, než obepisovat autora.

A nebo jsem prostě jen špatně pochopil záměr Seznamů :)

Text příspěvku byl upraven 04.09.14 v 12:02

marlowe
marlowe 04.09.2014 v 12:55

Tak to tady pročítám – a najednou – ani nevím proč – jsem si vzpomněl na onu pověstnou diplomovou práci „Nové poznatky o dřevěném zákolníčku z dostavníku, ve kterém deportovali Karla Havlíčka Borovského do Brixenu“… :-)
Krása je vždycky v jednoduchosti…
A také pozor, abychom pro stromy nepřestali vidět les…
Trochu se mi zastesklo po dobré knížce.

asam
asam 04.09.2014 v 12:59

Já jsem rozhodně proti tomu, aby do mých soukromých seznamů někdo něco vkládal. To pak úplně mění smysl, Mít svůj seznam neznamená, že to je pro mě seznam knih, které jsem přečetla Jak už jsem napsala výše... chci si vybírat knížky, které jsem ještě nečetla podle seznamu svých oblíbených uživatelů, protož vím, že nečtou odpad a že ve svém seznamu mají hodnotnou literaturu. Kvůli tomu ty seznamy preferuji. A naopak chci, aby knihy v mém seznamu byly zárukou kvality, za což můžu ručit jenom já ta sebe. Toť můj názor.

Adria Orici
Adria Orici 04.09.2014 v 13:06

Pokud mohu přispět do této vášnivé diskuze. Souhlasím plně s Vámi asam. I když jsem Vám poslal knihy, které by se hodily do vašeho seznamu. Záleží pouze na čtenáři, jestli si je později přečte a vloží.

asam
asam 04.09.2014 v 13:07

Ano, s tím souhlasím

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 04.09.2014 v 17:28

"za chvíli se to ale zvrhne v něco neřiditelného" a podobné věty mě dost naplňují zoufalstvím a smutkem. Už jsme asi opravdu ve fázi kdy musí být vše pod kontrolou, moderátor tady musí projít každý seznam a zkontrolovat jeho obsah, stát nám musí říkat co máme jíst a pít, někdo by nás měl vodit za ručičku a říkat nám, co se nám líbí a co nás baví. Dane, co takhle napsat pro tyhle stránky generátor, který každému uživateli, po kliknutí na tlačítko, namátkou vybere knihu, kterou dotyčný bude muset přečíst, protože vyšší moc určila že se mu bude líbit a bavit ho. A nám, moderátorům přibude funkce "výslech" a budeme si pěkně zkoušet uživatele, jestli to neflákaj a ty co neprojdou zavřem do šatlavy!!!

Lector
Lector 04.09.2014 v 19:08

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

MartinezZ
MartinezZ 04.09.2014 v 19:20

A to ke všemu jen navrhuji, aby si každý byl správcem svého veřejného seznamu, do kterého budu moci i ostatní přidávat své navržené knihy (případně tedy mít jen nějaký jednoduchý form na navrhnutí přidání knížky do seznamu, který sám tvůrce seznamu posoudí a rozhodne) a aby vlastní seznamy byly soukromé a zobrazovaly se jen v profilech userů. A ano, stane se s z toho něco neřiditelného, neco, co nepůjde nijak řídit a zvrhne se to do balastu tisíce a jednoho seznamu "100 knih, které musíte přečíst, než zdechnete" nebo "Knihy pěkně na pytel". Ano, musí se to nějak řídit, lidi se sami neuřídí, ať už jsou opačné utopistické představy jakkoliv líbivé :)

Koka
Koka 04.09.2014 v 19:49

Nestíhám už individuálně děkovat a odpovídat těm mnohým uživatelům DK, kteří mi do zpráv zasílají báječné a velmi užitečné tipy na knižní tituly, které patří do seznamů "Stalo se v.... " Proto všem alespoň touto cestou moc, moc DĚKUJI !!!

pajonek
pajonek 04.09.2014 v 19:53

...tak to tedy ne. Když mne Dan požádal, abych zkušebně vytvořil nějaký Seznam něčeho ..... vytvořil jsem čtyři TOP Seznamy, které jsou /zatím nedokončeny-byly zkušební/ , ale byly vytvořeny mnou a hlavně více jak 50-ti letou zkušeností s knihami.
V žádném případě nesouhlasím se zasahováním ostatních do mých /či jakýchkoliv cizích/ Seznamů. Každému se líbí něco jiného, at mi napíše SZ, co bych tam měl doplnit a já zvážím jestli to do TOP seznamů patří nebo ne. Do svých TOP ještě něco přídám, ale určitě nebude mít žádná moje TOPka nějakých 500 titulů... to už není TOP, ale obyčejný Seznam.......... tak jak to vypadá, že to bude u jiných seznamů.... představoval jsem si úplně něco jiného ...
ale to je každého věc, jak si svůj seznam vytvoří a hlavně o čem....
Takže - nesouhlas se zasahováním do cizích seznamů

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 04.09.2014 v 20:43

Lector: Tak asi radši nic... :o))))))))

MartinezZ
MartinezZ 04.09.2014 v 20:50

@pajonek: V pořádku, nebylo by proto od věci mít ožnost si při vytváření seznamu zvolit, zda má být soukromý (nebude vidět jinde než skrze odkaz v uživatelském profilu), nebo veřejný (bude vidět nahoře pod odkazem "Seznamy" s tím, že si tvůrce seznamu i zvolí, zda do něj budou moci ostatní vkládat své návrhy knížek a ty, jako tvůrce seznamu, je budeš moci v seznamu ponechat nebo odstranit, a nebo zda bude seznam veřejný, ale nikdo do nej nebude moci nic jiného vkládat.

Soukromý (neveřejný)
Veřejný otevřený (každý bude moci přispět)
Veřejný uzavřený (viditelný pro všechny, ale bez možnosti jeho úpravy nikým jiným, než jeho samotným autorem)

Koka
Koka 04.09.2014 v 21:08

Jak jste už mnozí (někteří s nelibostí) zaznamenali, akční skupina ve složení Koka, siena, Aiwa a Elisa.Day si rozdělila vládu nad zeměkoulí (tedy - jenom částečně) a vytváří seznamy knih, které se odehrávají v některém významném městě či nějakém vyhledávaném, osobitém regionu. Každá z nás uvítá, když nám (mě, sieně, Aiwa a Elisa.Day) budete do osobních zpráv psát tipy na knihy, které patří do seznamů "Stalo se v...." - Praze, Bratislavě, Moskvě, New Yorku, Paříži, Bavorsku, Provance, v německých hanzovních městech, Římě, Toskánsku, na Šumavě atd. .... atd.
Uvádím to také proto, že tím chci přispět k názoru, že některé seznamy by mohly být vytvářené kolektivně - s tím, že i jiní uživatelé by do nich vkládali své položky a zakladatel by je pouze jaksi "spravoval" - s právem odmítnout nevhodný titul. Právě ty naše seznamy teritoriálního vymezení by byly pro to vhodné. Zatím tipy od čtenářů dostáváme přes zprávy, což je sice milé, ale hodně pracné :-).

Každopádně však děkuji Danovi, že upravil položky v seznamech tak, že se už automaticky ukládají a řadí abecedně, což je pro potenciální uživatele seznamů obrovská pomoc. Skvělé!

nightlybird
nightlybird 05.09.2014 v 01:56

Tak se seznamy pomalu rozjíždějí. Názory na ně jsou takové i makové. Osobně nemám pocit potřeby nějaké páchat ani pro sebe, ani pro jiné, nicméně nechejme tomu chvíli čas a nevylévejme dítě i s vaničkou. Třeba se nenaplní katastrofické scénáře a nerozvine se tvorba seznamů do nějakých obludných rozměrů, které by v podstatě znemožnily jejich jakékoliv praktické využití. Předpokládám, že se projeví efekt "nové hračky" a že to bůhvíjak divoké nebude.
Jenom je mi trochu líto té energie, která tomu bude věnována a která mohla být dle mého soudu využita efektivněji. No, to je věc názoru.

Text příspěvku byl upraven 05.09.14 v 01:57

Lector
Lector 05.09.2014 v 07:37

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Jihorka
Jihorka 05.09.2014 v 09:15

Již od počátku sleduji téma Seznamy a jsem ráda, že diskuse je věcná a rozhodně nutí k zamyšlení. ;)

Předně chci poděkovat za další krůček vpřed. Platforma seznamů se jistě časem vytříbí k naší spokojenosti. Chce to je čas a naše nápady, a proto se pokusím přispět i svým hlasem.

Osobně jsem se hned zpočátku lekla možné nepřehlednosti seznamů. Zatím do nich se zájmem nahlížím a potěšilo by mě, kdyby bylo možné dát si ten který seznam do sledování (jako u Diskuse).
Seznamy bych řadila podle sledovanosti, příp. čtenosti (to by bylo asi nejspravedlivější hodnocení smysluplnosti a výpovídající hodnoty seznamu). Aby to nebylo nespravedlivé vůči novým seznamům, ponechala bych je po 1 měsíc hned za top 10 seznamů nebo v samostatném přehledu na hlavní stránce seznamů - někde vedle na viditelném místě, třeba jako Nové seznamy.

Předem zdůrazňuji, že respektuji, pokud někdo založí seznam jako ryze svůj soukromý (tj. bez možnosti ostatních přidat knihu či přidání navrhnout), ale myslela jsem, že k tomu slouží možnost vytvářet Seznam na profilu.
Vnímám jako logické, že pokud někdo založí veřejný seznam TOP100 knížek mého života bez možnosti vkládat, je to ryze jeho intimní seznam knížek a nikoli místo pro vytvoření přehledu nás všech. ;) Pak ale nechápu, proč se jedná o seznam veřejný a nikoli soukromý na profilu. ;)

Taky si nemyslím, že by bylo vhodné zatahovat do vytváření seznamů moderátory - pojala bych to čistě jako věc přítomné čtenářské obce - s jednou výjimkou v závěru.
Taky, pokud by se objevily pokusy o trollování, bych prostě dodatečně upřesnila pravidla. Třeba budeme mile potěšeni, že ani nejsou potřeba - nesmyslný seznam stejně upadne v zapomnění.

Osobně se mi momentálně jeví jako nejpřijatelnější třeba tato varianta:

SOUKROMÝ seznam

- založen z profilu, bez možnosti ostatních vkládat či navrhovat doplnění - mám na mysli takový ten intimní seznam týkající se jen jednotlivého čtenáře
- klidně bych dala možnost takový seznam dodatečně nějak zveřejnit - třeba barevným odlišením v přehledu Seznamů (někdo tu zmiňoval tzv. veřejný uzavřený seznam)

VEŘEJNÝ SPRAVOVANÝ (kontrolovaný) seznam (jak už tu někdo navrhoval - otevřený)

- založen v rubrice Seznamy
- s možnosti ostatních čtenářů vkládat (s dodatečným schválením zakladatele seznamu) nebo navrhovat vložení knihy
- ten kdo ho založí, ho bude i spravovat - a komu se seznam nebo zamítnutí jeho návrhu nebude líbit, tak ať ho nesleduje, nečte (třeba tím i nějaký nesmyslný či nespravovaný seznam skončí v propadlišti dějin)
- vhodná platforma třeba pro takové ty místopisné seznamy - část děje se odehrává na Kamčatce apod.

A pak jsou tu VEŘEJNÉ SEZNAMY NESPRAVOVANÉ

odlišila bych dva typy:
- jeden bych pojala jako nekotrolovaný seznam - založen čtenářem, knihy může vkládat kdokoli - jeho vypovídající hodnotu si ovšem netroufám odhadnout, ale určitě bych se občas se zájmem podívala, abych nezůstala zahleděná ve svém světě ;) ... myslím, že i takové seznamy mají své místo.
- jeden bych pojala jako KOMPILACI všech soukromých seznamů se stejným tématem (na profilu bych umožnila otevřít si takový předdefinovaný seznam - př. knihy mého dětství, knihy, které jsem nedočetla apod.) a každý si tam může vložit, co bude chtít - seznamy by se zkompilovaly a pořádí knížek by bylo určeno četností seznamů, ve kterých je knížka zapsaná) - pro mě osobně by to mělo velkou vypovídající hodnotu - např. jak moc podobná dětská literatura mě ovlivňovala či které vyhlašené knížky mé dětství minuly, co nepokládám za sci-fi a jiní ano atd. ;) - a tady bych ponechala jedinou funkci moderátorů - schvalovat tyto předdefinované seznamy. Nemyslím si, že by jich bylo moc (kniha roku, obal roku, knihy mého dětství, dospívání apod.).

Ráda se podělím o názory ostatních - chci, aby mi DK nejen umožnila spravovat svou knihovnu, ale aby mi stále více otevírala oči a rozšiřovala rozhled.

Díky a hezký slunečný den.

j

Lamanai
Lamanai 05.09.2014 v 09:51

Napadá mě, že místo složitého systému na navrhování knížek do seznamů by možná stačilo udělat diskuzi pod seznamem, kde by lidi mohli probírat dané téma a dávat návrhy knih, reagovat na ně atd. Seznam by stále moderoval jeho zakladatel, což by případně šlo později nějak delegovat? Trochu mě teď odrazuje psát návrhy na knihy do seznamů do zpráv, ale pokud to ostatním vyhovuje, nějak se s tím vyrovnám :-)



Vložit příspěvek