Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


bamba
bamba 17.03.2020 v 09:59

u mňa ešte niekoľko pozitív - likvidujem zásoby zvyškov látok na rúška, 3 týždeň pečiem domáci chlieb - maká domáca pekáreň. A tým som asi pozitíva vyčerpala.

siena
siena 17.03.2020 v 10:01

Naias, jste jedna z mála osvícených firem. U nás se zredukoval provoz od včerejšího dne, držíme služby tak, aby se udrželo v chodu jen to nejnutnější.

tsal, o Alpě jsem do včerejška nevěděla, ale kolegové ji běžně používají doma. Obecně, 70% alkohol, ethanol, či isopropanol, je desinfekčním prostředkem a Alpa má tuším 60%. Tak se držte...

Text příspěvku byl upraven 17.03.20 v 10:05

Lector
Lector 17.03.2020 v 10:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 17.03.2020 v 10:08

Já jsem si sešil šálu tak, aby mi držela na obličeji, a jdu na nákup. Tak zatím nashle. ;)

siena
siena 17.03.2020 v 10:12

Lectore, i technický líh, jsem jen zvyklá mluvit o něm obecně jako o ethanolu. A na ÚV opravdu pozor, někde jsem zahlédla, že je snaha aplikovat přímo na kůži, resp. četla jsem varování.

Text příspěvku byl upraven 17.03.20 v 10:41

siena
siena 17.03.2020 v 10:18

Vzhledem k tomu, že má schopnost šití je nulová, řeším stejně jako Vy, woodwarde. Jen bych pro vylepšení použila pod ní, na pusu a nos, kus buničiny, který ihned zlikvidujete. A ten šátek, šál je potřeba prát, vyvařovat, nebo alespoň přejet žehličkou...aby se ve finále tato pomůcka nezměnila v semeniště všech patogenů, co jen ve vzduchu jsou...


tsal
tsal 17.03.2020 v 10:37

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 17.03.2020 v 10:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 17.03.2020 v 10:48

tsal, ruku do ohně nedám, ale mělo by to být celkové složení. Ale i kdyby o něco málo ponížené, otírejte v klidu. I když, co je v klidu...já s mou obsesí, si myji ruce snad pokaždé, když na cosi sáhnu, podle toho teď už vypadají. Takže je to vlastně kontraproduktivní.
Alpu znám, jen mne do teď nenapadlo, že bych s tím mohla otírat pracovní plochu v kuchyni a vyhnout se stírání po použití ostatních desinfekčních prostředků, nevhodných pro styk s potravinou. A vlastně nevím proč, když jsem na líh zvyklá z laborky...plocha jako plocha:(

woodward
woodward 17.03.2020 v 12:07

Francovka je dobrej materiál - znal jsem i takové, co se jí mazali zevně i zevnitř. Vzpomínám si na starou píseň: spi na levým uchu, drž si nohy v suchu, Franzweinbrandtem si je maž :)

Tak mám nakoupíno a můžu se dál skrývat před epidemií ve svém doupěti. V krámě se poměrně dost lidí pohybovalo s rouškami nebo s nějakou náhražkou. Jeden pán si jen tak držel na puse kapesník a musel všechno dělat jen jednou rukou. Na dveřích visela cedule, aby nikdo nevstupoval s nezakrytým obličejem a u těch dveří stál nějakej rabiát z ochranky, kterej ovšem roušku neměl. Pokladní a holky co rovnaly zboží v regálech byly všechny zahalený. Zatím se nezdálo, že by byl něčeho nedostatek - jen slunečnicový olej nemají, měli jenom řepkový. Agrofert vincit! ;-p

Text příspěvku byl upraven 17.03.20 v 13:33

SteveP1
SteveP1 17.03.2020 v 12:27

to Clint: Neřekl jsem, že tomu věřím, jen že je to možné, vzhledem k obchodní válce kterou vede USA s Čínou. Dávalo by to smysl a víme, že Amíci nejsou žádní svatoušci a že pokud jde o ně a jejich prospěch, neberou si žádné servítky. A taky víme prd, co se děje ve vojenských laboratořích, nebuďme naivní. Mimochodem, jen pro zajímavost, zrovna včera jsem mluvil se dvěma kamarády, co leta v armádě pracovali a to na vyšších pozicích a mají stejný názor jako autor zmíněného článku.
A jen obecná poznámka - který zdroj je dezinformační a který ne, nechte na posouzení ostatních, lidé nejsou hloupí a pravdivost zpráv a informací si mnozí umí ověřit, pokud chtějí a mají na to čas. Je pravda, že jsou i tací, kteří věří všemu, co jim nakukají oficiální sdělovací prostředky a víc nad tím nepřemýšlí,zvláště senioři. Pro mě je mnohdy dezinformační a neobjektivní třeba zpravodajství ČT, řídící se,bohužel, často heslem "100x opakovaná lež je pravdou" a nikdy bych nevěřil, že po roce 1989 se to tu zvrhne tak nechutným způsobem. Hlavně mi vadí - a to podotýkám že Rusko nemiluji - ta cílená protiruská propaganda, to denodenní a vytrvalé štvaní proti RF, která už je obklíčená ze všech stran a čelí neustálým USA provokacím, je to až trapné a hlavně nebezpečné, naštěstí ruské hrozbě dnes může věřit opravdu jen hlupák, vadí mi vymývání mozků mladým a přepisování dějin (děti se ve školách už začínají učit, že rozhodující podíl na vítězství ve II.světové válce mají USA a ne Sovětský svaz) o té ostudě s odstraněním sochy gen. Koněva v Praze ani nemluvím, to je opravdu ubohost, stejně jako o ostudě toho kripla Novotného v ruské televizi, kterýžto beztrestně a otevřeně hlásá nenávist vůči jinému národu, což je trestné ale kupodivu to nikomu nevadí), vadí mi lezení do zadku Amíkům, vadí mi členství ČR v NATO, do kterého jsme byli zataženi proti vůli národa, vadí mi okupování cizích států, kam nás nikdo nezval (Afghanistan), namísto aby naši vojáci spíš hlídali naše hranice před migranty, kde by byli jistě užitečnější...Mohl bych psát dlouho, ale nechci se pohybovat mimo téma. Tak jen opakuji, zprávy a fakta je dobré ověřovat z více zdrojů, nejlépe nezávislých, používat mozek a přemýšlet sám za sebe, aniž by mi někdo musel radit, co si mám myslet a čemu mám věřit. Ony se totiž často ty "konspirační" zprávy a teorie ukazují nakonec namnoze jako pravdivé....
Tímto končím tuto debatu z velké části OFF TOPIC (za což se upřímně omlouvám) a nechme prosím již toto vlákno spíš tématu koronaviru jako takového.
Děkuji a přeji Vám vše dobré.

Text příspěvku byl upraven 17.03.20 v 12:50

woodward
woodward 17.03.2020 v 12:35

Každýmu vadí něco jinýho. Mně dost vadí trolení placených ruských žvanilů.

SteveP1
SteveP1 17.03.2020 v 13:17

to woodward: No, možná by Vám spíš prospělo zamyslet se třeba nad tím, CO a KDO je hlavní příčinou dnešní migrační krize. Zkuste si na tu otázku i pravdivě odpovědět, třeba na to přijdete. A nebýt těch Rusů a jejich statečnosti ve 2. světové válce, tak tu dnes možná nesedíte na diskusi a hloupě nežvaníte, příteli.

Lector
Lector 17.03.2020 v 13:18

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 17.03.2020 v 13:24

Moderátoři, dělejte něco! Koronavirus, to je vis major, ale likvidace trollů spadá do vaší kompetence.

bamba
bamba 17.03.2020 v 14:48

toto je literárny server - vráťme sa k dukátovým buchtičkám!

triatlet
triatlet 17.03.2020 v 15:00

@SteveP1 - zkuste hledat spřízněné duše někde jinde.
Děkuji.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.03.2020 v 15:02

Koukám na tu naši "pátou avenue" a jedna občanka s rouškou se ptá druhé občanky bez roušky: "A proč ty nemáš roušku?" ..."Protože mi to nesluší!" Takže nejde o to, že nejsme zvyklý na roušky jako ve světě, ale jsme zvyklý vypadat dobře. A přes to vlak, ani žádnej virus, nejede! Ještě štěstí, že jsem stará vyjetá kráva a ne už žádný mladý telátko ;)
(A navíc mi sluší všechno! Když všichni ostatní zavřou oči! :D ...)

R.E.M.
R.E.M. 17.03.2020 v 15:12

Alpu používáme běžně, nestane se, že bych ji neměla doma. Někdy se hodí Savo, je i varianta pro prádlo.

Ad roušky, jeden z mnoha návodů: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/rouska-bavlnena-ustenka-koronavirus-navod-vyroba.A200315_213240_zdravi_jup?galerie

Text příspěvku byl upraven 17.03.20 v 15:29

R.E.M.
R.E.M. 17.03.2020 v 15:13

Z dukátových buchtiček mám nejraději krém.

braunerova
braunerova 17.03.2020 v 15:18

Bamba: dnes jsem mluvil s jedním známým z Bratislavy a říkal, že se u vás objevují roušky odpovídající modním trendům - různě barevné, s obrázky a vzory. Možná z toho bude ještě slušný byznys.

bamba
bamba 17.03.2020 v 15:25

braunerova - ja to robím z kamarátstva a pre rodinu. Pre prachy je to strašná otrava. Ad rúšky - Nielen kvôli kráse - aj kamarátkin starý otec si ich šetrí na postreky stromov. Mimochodom človek ušetrí na makeupe a rúžoch - stačí si namaľovať oči a vziať burku.

JáJejí
JáJejí 17.03.2020 v 15:26

Tak nejlepší "byznys" je v tom, že si lidi pomáhají a uvědomují si při tom svoji sílu a nepotřebnost rádobyautorit.

Pište si, prosím, seznam toho, co MUSÍME změnit, až na to "bude čas".

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.03.2020 v 15:31

https://m.youtube.com/watch?v=tSy6TWvl8bc

Vyměňte "arabské věci" za roušky a máte to ;)

(Já mám pěknou, ale na příště snad najdu ještě víc pěknější látku :P ...)

woodward
woodward 17.03.2020 v 15:45

R.E.M. pokud jde o krém na buchtičky, pamatuju doby, kdy se jim ještě říkalo "buchtičky se šodó", i když už tenkrát se místo šodó podával vaječný krém dnes dobře známý ze všech školních a závodních jídelen. Nicméně pokud jde o šodó, objevil jsem na netu pár mouder a zde je předkládám mírně redakčně zkrácená:

Šodó není mléčný vanilkový krém, který dáváme na dukátové buchtičky (s krémem) k obědu. Recept z klasické kuchařky Vaříme zdravě, chutně a hospodárně: 250 ml bílého přírodního vína, 4 žloutky, 70 g cukru, vanilka.
Na přípravu šodó je báječným pomocníkem ruční šlehač, u kterého můžeme měnit otáčky. Nejdřív za studena důkladně rozšleháme vejce, cukr a víno. Pak dáme hrnec s pěnou do vodní lázně, přidáme koření, snížíme otáčky a za stálého volného prošlehávání zahříváme. Směs je nejdřív řídká a hodně pění, pak postupně houstne, pěny ubývá, až je hustá – i když stále s pěnivou strukturou.
Ve všech recepturách je zdůrazňováno, že se šodó nesmí vařit, aby se nesrazilo. Ano, nesmí se vařit. Ale ve vodní lázni toto nebezpečí nehrozí. Vinné šodó podáváme teplé, a jako pochoutku. Jestliže jím budeme polévat buchtičky, dáme jen čtyři pět menších kousku a deci – deci a půl šodó. Nepodáváme ho v hlubokém talíři s polévkovou lžicí, jako se dost často jídají buchtičky s krémem. Nebo vinné šodó dáme jen na misku a nabídneme k němu piškot (cukrářský) nebo nějakou sušenku.



Vložit příspěvek