Co vás vytáčí na komentářích / komentujících?


Alienor
Alienor 25.06.2017 v 17:35

A máte naň aj nejaké opodstatnenie, či sa len riadite tým, či sa vám kniha páčila?

Text příspěvku byl upraven 25.06.17 v 17:36

Alienor
Alienor 25.06.2017 v 18:19

Áno, presne tu je ten problém. Jedna skupina čitateľov hodnotí knihy podľa toho, ako veľmi sa pri čítaní bavili a druhá by privítala aspoň pokus o objektivitu, aby tie hodnotenia mali aký-taký zmysel.

Alienor
Alienor 25.06.2017 v 18:40

Ak si mám hodnotiť pre seba, hodnotím si to v súkromných poznámkach ku knihe. A nehnevajte sa, ale odpáliť knihu preto, lebo mi je nesympatická hlavná postava, čo je začiatok tejto debaty, nie je podľa mňa ani len pokus o objektivitu.

bamba
bamba 25.06.2017 v 18:52

hodnotenie nie je objektívne, ale subjektívne! Málokedy hodnotím knihu mizerne, ale to najmä preto, že ak ju nedočítam nemám pocit, že by som ju mala hodnotiť. A ak mi je postava nesympatická, tak naozaj nevidím dôvod vysoko niečo hodnotiť. Len preto, že autor patrí do klasiky ? Alebo je národný, zaslúžilý umelec ? Hodnotím preto, aby som druhých upozornila, že je to dobré alebo vyhnite sa tomu. Pre vlastné potešenie ani nie.

Naias
Naias 25.06.2017 v 19:10

Kniha s nesympatickým hrdinom nemôže byť dobrá? To by všetky knihy so sebeckými, chamtivými, nafúkanými, falošnými, zradnými atď. postavami mali nízke hodnotenie, aj keby autor písal neviemako úchvatne. Ibaže by sa našli čitatelia, ktorým sú takí ľudia sympatickí.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.06.2017 v 19:14

Nedat do komentáře své emoce? To je blbost. Až si budu chtít přečíst nezaujatý komentář, nebudu si číst komentáře u knihy, ale recenzi. Jinak, já když knihu nedočtu úplně do konce, tak ji nehodnotím, protože se mi to zdá správné. Protože už po pár stranách poznám, že kniha není pro mě. Ale dát odpad a napsat do komentáře, že jsem přečetla jenom pár stran a děs, není ok (třeba to začne být zajímavé od strany 30 a já skončila na 25) a to mi nepřijde fér ke knize. Ale tohle jsou dva názorové tábory, já vím.


Naias
Naias 25.06.2017 v 19:22

Nikto nepísal, že by v komentári nemali byť emócie. Ale hodnotenie by nemalo odrážať názor na to, či dáka postava koná správne alebo nie. Knihu s čestným hrdinom predsa nebudem hodnotiť vyššie ako s podlým, lebo mám rada čestných ľudí a podlých nie. Do komentára pokojne napíšem, že by som tú a tú postavu s radosťou prefackala, ale hodnotenie postavím na tom, či sa mi postava zdala vykreslená kvalitne, nie či mala kvalitný charakter.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.06.2017 v 19:39

Naias: nepsala jsem, že to někdo psal, ale logicky to z toho vychází. Pro mě je těžké napsat ke knize mého oblíbeného autora, že tohle se nepovedlo, protože v ten okamžik se mnou cloumají právě emoce, jde o mého oblíbeného autora. A kdyby to stejné napsal někdo jiný než můj oblíbený autor, jsem si jistá, že bych byla v hodnocení drsnější. Recenzent by to měl napsat tak, aby to bylo profesionální. My uživatelé nejsme profesionálové.
Ale souhlas s tím, že charakter hrdiny není měřítkem počtu hvězd.

Text příspěvku byl upraven 25.06.17 v 19:41

Naias
Naias 25.06.2017 v 19:55

Z čoho to logicky vychádza? Ja to nikde nevidím. Veď tá debata bola o hodnotení, nie o komentároch.
Nie, nie sme profesionáli. A preto je hodnotenie naším subjektívnym laickým názorom, ale mal by to byť názor na to, či je kniha napísaná dobre, nie na to, či by som si hlavnú postavu pustila cez prah. To, že čitatelia fandia obľúbenému autorovi a hodnotia ho vyššie, než keby to napísal iný autor, je ľudské. Ale je dobré napísať to do komentára, aby ostatní vedeli, na čom sa hodnotenie zakladá.

Lector
Lector 25.06.2017 v 19:59

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.06.2017 v 20:16

Naias: objektivní a subjektivní...z toho to vycházelo mě. Jinak já to tam vždy píšu. Že momentálně nejsem objektivní kvůli autorovi. A taky když nejsem cílová skupina, ať moje hodnocení není bráno vážně. Ale je těžký číst tři sta stran o absolutní krávě (pokud se do konce nezlepší) je náročnější, než číst o sobci (i kdyby se to u něj nezlepšilo) a jestli to je zohledněno v komentáři, proč ne, ale do hodnocení ne. Ale záleží na tom, jak velká kráva by to byla, to bych asi nehodnotila, nedočtla a jenom to napsala do poznámky ke knize ve vlastním seznamu zde na DK. Sobce, padouchy, vrahy zvládnu, ale blbky nikdy!

Text příspěvku byl upraven 25.06.17 v 20:37

Alienor
Alienor 25.06.2017 v 20:50

Lector - výborne napísané, ďakujem a celkom sa stotožňujem s vaším názorom.

Text příspěvku byl upraven 25.06.17 v 21:20

bamba
bamba 25.06.2017 v 21:36

Ešte je aj jeden pomerne nevýznamný moment. Ak napríklad osobne poznám autora, máme drobné rozdielne politické názory, tak nie je v mojej moci napísať na autorovu knihu, že je dobrá ani v tom prípade, ak dobrá je.

Jass
Jass 25.06.2017 v 22:32

Nejprve se omlouvám tsal za své špatné vyjádření, když knihu já nedočtu, tak ji nehodnotím, nenutím ostatní aby to dělali taky tak. Je to z toho důvodu, že konec často pozvedne knihu na úplně jinou úroveň. (to se mi stalo u Labyrintu http://www.databazeknih.cz/knihy/labyrint-labyrint-utek-180973, celou dobu jsem skřípala zuby, hlavní hrdina se choval jak kdyby mu bylo pět a vážně jsem nemohla pochopit, co na tom všichni vidí... a pak přišel poslední odstavec, který všemu dodal nový rozměr. Pořád tu knihu nezbožňuju, ale na ten konec který mi vyrazil dech nezapomenu.)
Odpad jsem dala jen jednou, knížku jsem četla jen jednou a to pro to, že jsem ji vyhrála v soutěži, dodnes nechápu, jak jsem tak nechutnou slátaninu zvládla dočíst až do konce... (http://www.databazeknih.cz/knihy/stesti-na-dosah-172748) Nevím, jestli to mám považovat za výhru, nebo se za to stydět...
Nechtěla jsem říct, že postava, která je negativní a má všechny ty špatné vlastnosti které tu vypsala Naias automaticky znamenala špatnou knihu, to rozhodně ne. Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla má naprosto prohnilého hrdinu, který ani s tou největší snahou nemůže být sympatický (http://www.databazeknih.cz/knihy/cerne-svetlo-29336). A můžu ji vážně jen doporučit, tak dokonalý psychologický rozbor se jen tak nevidí. Ale u některých knih to prostě nefunguje. Paní Bovaryovou jsem nečetla, tak nemůžu soudit, po konzultaci s kamarádkou to ale ani nemám v úmyslu, mám dojem, že pokud mě iritovala postava Anny Kareniny, Emu Bovaryovou bych asi nerozdýchala :). O odpalování knihy bych tu nemluvila, i když jsem postavy v Anně nesnášela (a potažmo i děj), pořád jsem jí dala čtyři hvězdičky, nikdy jsem nečetla knihu s tam dokonale vykreslenou atmosférou, vážně nechápu lidi, co si stěžují na popisné pasáže, protože to je ta nejlepší část, ale to jsem odbočila.
Jinak myslím, že tsal to docela trefila, já knihu taky hodnotím převážně pro sebe, většinou ale nehodnotím pod tři hvězdičky, tak myslím, že vám to statistiky snad moc nekazí :).
Za objektivitu ostatních jsem ráda, vím koho mám sledovat, kdo má podobný vkus jako já, komentáře těchto lidí pak vyhledávám, ostatní sleduji, ale neberu je nějak moc vážně.

siena
siena 26.06.2017 v 13:33

S dovolením, také připojím svůj postřeh...Ne že by vytáčelo, koneckonců vyjadřují subjektivní názory, ale nad čím kroutím často hlavou. Jsou to komentáře, ze kterých je patrné, že si jejich autoři/čtenáři, nepřečetli pořádně ani anotaci a vytýkají knize něco, co v ní nikdy být nemělo. Že si nepřečtou základní informace o autorovi, že bohužel ani nemají mnohdy tušení o době, ve které se ta, která kniha odehrává, o tamějších reáliích, o tom kdy vznikla, a podivují se nad tím, jak je napsaná, co je v ní akcentováno. A za třetí, to bývá pro mne hodně smutné čtení, že nedokáží rozeznat fikci, beletrii od autentických vzpomínek. Hodnotí je, aniž by je snad na okamžik napadlo, že nepíší o románové zápletce, ale o životě konkrétních lidí.

Text příspěvku byl upraven 27.06.17 v 11:06

Jass
Jass 27.06.2017 v 16:27

tsal: Naprostý souhlas :). Co bys mi když tak od Tolstého doporučila? Mě se vážně líbil ten styl, ale ty postavy mě neskutečně iritovaly.

Jass
Jass 27.06.2017 v 21:28

tsal: Na druhou stranu to ale zaručuje kvalitu, ne? Po Vojně a míru pokukuju už delší dobu, tak teď mám alespoň další motivaci :).

čef
čef 12.07.2017 v 07:14

Pozoruhodné a úžasné jak přítel knih Bruka, který do té doby nevyvíjel dva roky žádnou činnost, dokáže napsat za 1 den 16 komentářů a poslat Domině 750 palců. Oběma blahopřeji!

R.E.M.
R.E.M. 12.07.2017 v 08:14

čef: Souhlasím. Toto si gratulaci bezesporu zaslouží. - Párkrát jsem se při čekání bavila "rozklikáváním" palců u knih vybraného uživatele a sledovala, jak se jména odesilatelů palců neotřele a originálně opakují. Jsou uživatelé, kteří se projevují na DK téměř jen posíláním palců.

Text příspěvku byl upraven 12.07.17 v 08:15

Koka
Koka 12.07.2017 v 08:24

Takových tady je! Mě se zejména líbí "sestava" ankavi - kulihrasek - mamutik : tam je to tak průhledné, až je zabávné to pozorovat.

R.E.M.
R.E.M. 12.07.2017 v 08:47

Koka: Přesně tak, je to i má oblíbená skupina, a to bychom mohli/y k této sestavě přidat - vyjmenovat minimálně dalších 20 názvů profilů. :). Ale buďme přejícné! ;-)

Koka
Koka 12.07.2017 v 09:15

Já přejícná jsem. Jenom občas, tak jednou za kvartál, se stane, že nějaký nováček se v diskuzi zeptá, k čemu jsou ty palce, co se tady udělují. A tehdy mívám chuť jej odkázat na ankavi, že ta by to mohla vědět, když se je snaží získávat za každou cenu, i samoobslužně.

Text příspěvku byl upraven 12.07.17 v 09:15

čef
čef 12.07.2017 v 10:56

Koka: mamutík a kulihrasek mají asi od června prázdniny! Zvláště lituji mamutíka je to jistě skvělý čtenář a znalec - jednu knihu si vychutnává už dva a půl roku - komentáře ankavi ho museli přímo vzrušovat. Už se určitě těší až to znovu rozjede.

Atuin
Atuin 12.07.2017 v 11:10

No ehm,nechci vám vstupovat a zasahovat do tak plodné diskuze, ale není to ( čirou náhodou) každého jeho věc? Nevím proč by mě mělo vytáčet něco,na co má každý uživatel právo, či alespoň nedělá nic proti DK.

R.E.M.
R.E.M. 12.07.2017 v 12:43

Nás to nevytáčí. Jen jsme gratulovali a přidali pár postřehů. Pokud si někdo založí více profilů, to už myslím není podle pravidel DK, stejně jako účelové profily, které víceméně jen oceňují komentáře stále stejných (nebo stejného) uživatele. A jest-li jde o moc? jde jen o devalvaci palců, takže o tak moc zase nejde, s tím souhlasím. Jen to není zcela fér.



Vložit příspěvek