Česká pošta a její služby


bagel
eva-lupen
eva-lupen 20.02.2019 v 11:08

Co se divíte? Často přijde maxikrabice, se spoustou bublinek či jiné výplně, a v ní pidiobsah. Jak se jim to má pak vejít do auta?
Pro ty, kteří často posílají na dobírku, by se možná vyplatilo zaregistrovat se do Zásilkovny. Vyjde to levněji a výdejních míst už je hodně.

Text příspěvku byl upraven 20.02.19 v 11:23

reader.007
reader.007 20.02.2019 v 11:19

od 1. března se budou měřit nikoliv vážit, německá pošta to tak prý dělá už celé roky. Mně to přijde pošahané, ale budiž mi útěchou, že balíků které posílám já, se to tolik týkat nebude...

https://www.ceskaposta.cz/-/baliky-se-budou-od-brezna-merit-nikoli-vazit

tsal
tsal 20.02.2019 v 12:41

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 20.02.2019 v 12:51

Hlavně šaškovat s metrem bude u přepážky určitě efektivnější a na odbavení zákazníka kratší než prsknout krabici na váhu. Když se posílalo něco neforemného, nebo příliš dlouhého, dala se tomu nálepka "neskladné" a zákazník musel pěkně přisolit (145,- vč. dph, neberte to za ty peníze).
A když už jsme u těch krabic, naprostá většina zásilek měla pravoúhlý tvar, ale to by nebyl management pošty, aby si každý kvartál něco "nevylepšil".

Marthas
Marthas 25.02.2019 v 16:33

Díky, za dohledání bagel a reader.007
Minule mi došel čas v knihovně, takže jsem na to už neměla čas.
Pro lenochy jako jsem já pak tento odkaz https://www.ceskaposta.cz/ke-stazeni/cenik-sluzeb-ceske-posty
Právě si jdu to šťavnaté počteníčko prohlédnout, jak čtu, asi by to chtělo ke čtení Whisky, škoda já si můžu posloužit leda Whiskas.

Upravuji jo a chce to navíc lepší mozek než mám.-/

Text příspěvku byl upraven 25.02.19 v 16:43


reader.007
reader.007 25.02.2019 v 17:34

a ještě perlička kterou jsem si ověřila dnes na poště:
od 1. 3. se bude na balíkové zásilky balené do ČERNÉ FOLIE vztahovat příplatek asi 15,- za "nestandartní" zásilku.
Zásilek do rozměrů dopisu a doporučeného dopisu (tedy s váhou do 2 kg a rozměry do 50 × 35 × 5 cm ) se to prý naštěstí netýká.

Koka
Koka 25.02.2019 v 18:24

reader.007 - to už je opravdu černý humor. Asi se někomu špatně "prosvěcují" ty zásilky v černé fólii, tak vymyslel takovouto pokutu.

reader.007
reader.007 25.02.2019 v 18:26

někteří z dopravců to zavedli už dřív, argumentovali to (prý) tím, že na třídění zásilek používají automatickou linku a ta takové zásilky považuje za neviditelné.

Proč to zavádí ČP nevím, ale ke zdražení je každý důvod dobrý, přece nechcete aby management chodil po žebrotě!!! ;-)

Text příspěvku byl upraven 25.02.19 v 18:27

R.E.M.
R.E.M. 25.02.2019 v 18:50

reader. 007 - procházela jsem ceník od března a tam už je cena nadstandardu 19 Kč, a to i za "nekvádr a nekrychli", zmíněný černý obal, nebo pokud má balík jeden rozměr menší než 0,8 cm.

Marthas
Marthas 01.03.2019 v 15:39

Všem díky za poznatky. Vidím, že to je fakt už úplná alchymie. A pak si ještě na nejmenované stanici tvrdí, že nejdražší balíček bude stát 330,- Kč, asi správně předpokládám, že se jen zapomněli zmínit, že se jedná o nedoporučený balík, což pouze tipuju, jelikož nová cenová politika ČP mě naprosto úplně míjí.

Doufám, že nezavedou nějaké takové změny i u doporučeného psaní, jak normiko posílám knihy, to už bych je mohla rovnou vyhodit.

PS: Reader.007: Slyšela jsem, že ty změny se nemají týkat balíčků do 32 cm (nejdelší strana). Jiné mnou nezmíněné rádio.

Marthas
Marthas 01.03.2019 v 15:57

Všimli jste si, že ceník od mé poslední návštěvy je mnohem přehlednější, podotýkám, protože jsem si ho znovu prohlédla. Museli ho předělat, protože v tom, co jsem viděla 25.3.2019 jsem se fakt nevyznala. Aspoň nějaké plus v té spoustě mínusů.

R.E.M.
R.E.M. 01.03.2019 v 16:16

Marthas: Dík za upozornění na změnu ceníku (já si ho už minule stáhla do mobilu,netušíla jsem, že ho budou ještě upravovat).

Není mi jasná položka "obyčejný balík, obyčejná zásilka". Jaký je rozdíl proti balíku na poštu? Žádné vysvětlení jsem v ceníku nenašla.

Marthas
Marthas 01.03.2019 v 16:19

To R.E.M: Můj tip je nedoporučený balíček, ale nevím. Třeba někdo chytřejší poradí líp.
Kdo si počká, třeba se dočká.-) Já stále nemůžu.

R.E.M.
R.E.M. 01.03.2019 v 16:24

Marthas: No jo, jsi chytrá. To tak bude. Obyčejný jako u obyčejného psaní tzn. buď bude při balíku stát štěstěna a bude doručen nebo má adresát smůlu.

Marthas
Marthas 01.03.2019 v 16:28

To R.E.M: Díky za pochvalu, mé ego se chvěje blahem,-) I když si nejsem jistá, zda je oprávněná. Třeba mě ještě někdo opraví, to se mi stává často.

Koka
Koka 01.03.2019 v 16:38

co je "balík na poštu" - viz
https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/cr/balik-na-postu#1
(ten rozdíl oproti obyčejnému balíku je docela zásadní)

tsal
tsal 01.03.2019 v 17:11

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 01.03.2019 v 17:12

Já tedy nevím, jaký je rozdíl na poštu a do ruky. Vždy si dávám na poštu, stejně chodím do práce na šichty. A podle staršího ceníku to bylo levnější. Ale když jsem minule čekala na balík do ruky, ve schránce jsem našla jenom lístek. Celé dopoledne jsem čekala doma (ten týden nebylo dobré počasí, tak co lézt na poštu), ale na mě nikdo nezvonil. Pochopitelně se mi hi pokusili doručit opětovně další den, tedy v pondělí. Ale pochybuji, že ho sebou pošťák měl. Když ho neměl ani ten první den. Na lístku je pochopitelně kontakt na doporučovale, tam jsem se dovolala někomu jinému. Dělala jsem na poště. Vím, jak to chodí s balíčky, které jsou stále v kategorii psaní a nosí je klasický pošťák.
Potom proto nechápu, proč je nějaká služba balík do ruky, když se s tím nechtějí tahat :(
A jak je to s formulářem na stížnosti na stránkách české pošty asi už ví každý, kdo ho chtěl využít...

Text příspěvku byl upraven 01.03.19 v 17:14

R.E.M.
R.E.M. 01.03.2019 v 17:18

Koka, díky.

Přidám ještě odkaz na obyčejný balík
https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/cr/obycejny-balik.

tsal
tsal 01.03.2019 v 17:27

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 01.03.2019 v 17:35

Tsal: my máme poštu hned u tramvaje :D

Ale druhá realita...pošťačka se podívá na balíčky a kam je doručit. Pamatuje si trasu a ví, jaké jsou tam schránky a zda jsou lidé většinou ráno doma. Pokud nejsou, nechá je na poště a odpoledne je označí společně s nedoručenymi a dá dalšímu pracovníkovi pošty (tehdy mě). Proto hodí jenom lístek, protože by to byl trapas, kdyby ten člověk byl doma oproti očekávání....

Čili, vlastně si za to můžu sama, že jo? Když jsem předpokládala, že dnes bude mít paní dobrou náladu a zkusí mou přítomnost :D

Jinak...člověk, který mi ten balík posílal, mi podle vyhledávání zásilky hned psal, že dnes mi ho doručí. Ha ha ha. Tím mě vážně rozesmál ;)

Text příspěvku byl upraven 01.03.19 v 17:38

mira.l
mira.l 08.03.2019 v 09:03

Nasbírali jste už nějaké zkušenosti s podáváním zásilek podle nového systému Č. pošty, dle rozměrů zásilky? Ty ceny mě docela děsí...
Doteď jsem většinu knížek, které mám v bazaru, posílal jako doporučené psaní, snad s výjimkou, kdy jsem posílal najednou asi 4 ks. Tak by mě zajímalo, jestli to jako doporučené psaní bude procházet i nadále nebo na zásilku běžné velikosti (řekněme knížka formátu cca A5) budou na poště koukat jako na balík, protože to je přece za víc peněz...

Koka
Koka 08.03.2019 v 09:25

mira.I
- mám zatím tyto zkušenosti: celá změna se odehrála ne kvůli zjednodušení, ale kvůli tomu, aby mohlo dojít ke skrytému zdražení cen, aniž by se nazývalo zdražením.
- Balíkem (ne doporučeným psaním) je třeba poslat každou zásilku, která je tlustější než 5 cm. Což při zasílání knih značí, že je třeba výrazně začít "šetřit" ochrannou vrstvou bublinkové fólie, protože tou každá knížka hodně "nabobtná" a hrozí, že i normálně tlustá kniha o 1- 2 mm převýši pro dopis povolený standard a musí jít jako balík.
Kritérium "váha balíku" ČP nahradila velikostmi označovanými jako velikosti prádla nebo triček: S (nejdelší strana do 35 cm), M (do 50 cm), L (do 100 cm), XL (do 240 cm), přičemž samozřejmě i tyto textilní velikosti ještě mají i svá váhová omezení - viz cenník na webu.
Nejlevnější cena za doporučený balíček (tedy s nejdelší stranou do 35 cm , ale s "jistící" doručenkou) je 99 Kč.
Pokud posíláme "neforemní balík" (= nestandardního vzhledu, což v podání ČP značí, že to není v hranaté krabici, ale třeba ve tvaru pytle, válce, nebo zabaleno v tmavém igelitu a pod. ) - za takový "přestupek" vůči České poště je příplatek 16 Kč.
Když si sám přes web ČP balík elektronicky "odbavíte" , tak ze základní ceny dostanete slevu 8 až 10 Kč. (Možná by nějakou slevu ČP přiznala i v případě, pokud zasilatel sám odnesete balík na adresu dodání - ale to nepíšou :=))

Na poštách zavedli (jako bývá třeba v IKEA nebo v Hornbachu) držáček s papírovými měřidly, abyste na místě mohli měřit nejdelší stranu. Celý proces zaslání balíků tak nabral výrazně veselé až rozverné črty.

tsal
tsal 08.03.2019 v 09:30

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek