Česká detektivka jako odmítnutý žánr - léta 1948 – 1958 .


encyklopedie
encyklopedie 18.08.2020 v 16:22

...dnes tady uletím k filmu ....
v podvečer si dám starý český film Záhada modrého pokoje.....
A s tím je spojen i článek ...........

Dnes již pozapomenutý snímek Záhada modrého pokoje je považován za první českou zvukovou filmovou detektivku. Oko dnešního diváka sice na filmu uvidí limity zapříčiněné zejména omezenými finančními prostředky a nedotaženým scénářem, ale je třeba jej brát jako průkopnické dílo zpracovávající žánr, který byl v dobách meziválečné kinematografie upozaděn za komediemi, operetami nebo melodramaty.
Film byl natočen podle německého filmu Geheimnis des blauen Zimmers, který režíroval v roce 1932 v Německu Erich Engels.

Pro příběh o záhadných vraždách v modrém pokoji na starém šlechtickém sídle posloužily motivy z románů známého anglického spisovatele detektivek Edgara Wallace. Ovšem vzorem pro snímek se stal hlavně film Geheimnis des blauen Zimmers, který v Německu podle scénáře Ericha Philippiho režíroval na konci roku 1932 Erich Engels. Vzhledem k podobnosti scénáře a shodnému inscenování scén je tak tento film považován za českou (téměř identickou) verzi tohoto německého titulu. V roce 1933 vznikla na tento Philippiho námět i americká verze Secret of the Blue Room v režii Kurta Neumanna.

U zrodu české verze Záhady modrého pokoje stáli výrobci Josef Hašler a František Lepka. Scénář napsal herec, písničkář a scenárista Karel Hašler (příbuzný Josefa Hašlera), jenž složil na hudbu Heinze Lettona z originálního filmu píseň Po tobě toužím v podání Jiřiny Šejbalové. Hudbu nahrál orchestr Melody Boys za řízení jeho kapelníka, tehdy slavného zpěváka R. A. Dvorského. V německé předloze se píseň podle textu Ericha Phillippiho jmenovala Immer denk ich nur an Dich.

Původně se děj odehrával v německém prostředí, v tuzemském snímku byl přenesen na anglický zámek. Díky této přeměně byla pozměněna i některá jména hlavních postav. Z Roberta von Hellberga se stal hrabě Hellford, komisař Schuster získal jméno Brown, námořní důstojník Axel Brink se stal Jimmy Brinkem a reportér Frank Färber se změnil na Franka Ferbera. V obou snímcích zůstala zachována kosmopolitně znějící jména (Irena, Tom Brandt, komorník Pavel, komorná Betty, kuchařka Marie nebo šofér Max).

Příležitost k režii získal po delších poradách producentů tehdy sedmatřicetiletý debutant Miroslav Cikán. Podle úvodních titulků filmu se autor scénáře Karel Hašler podílel i na režii dialogů. Film byl natočen v lednu 1933 za pouhý týden v ateliérech AB na Vinohradech. Ve stavbách Štěpána Kopeckého, výpravě Arnolda Reimanna a před kamerou Jana Stallicha se objevil kromě Karla Hašlera František Smolík, Bedřich Vrbský, František Kovářík, Jan Sviták a mladá Jiřina Šejbalová.

Do dvojice soků v lásce tvůrci obsadili začínající mladé herce Antonína Novotného a Miroslava Svobodu. Oba krátce předtím debutovali a ihned se proslavili v obdobných postavách z dramatu Vladislava Vančury a Svatopluka Innemann Před maturitou (1932). I poté úspěšně pokračovali ve filmové práci.

Pro ilustraci anglického sídla v několika málo exteriérových záběrech posloužil zámek Stránov a okolí Ralska, jinak se celý děj filmu odehrává v ateliérových dekoracích. Ještě v lednu roku 1933 proběhla cenzura snímku a krátce nato, již 3. února proběhla jeho premiéra. V každém z premiérových pražských kin Fénix a Passage se udržel po celé dva týdny.

Dobová kritika při premiéře ocenila využití u nás opomíjeného žánru detektivky. Až na dílčí drobnosti chválila herecké výkony (vyzdvihován byl především výkon Františka Kováříka v kreaci strohého komorníka), uspokojena byla i vyvedenými dekoracemi Štěpána Kopeckého a kamerou Jana Stallicha. Uznala i debutujícího Miroslava Cikána. Ovšem objevily se i některé kritičtější ohlasy. Františka Tůmová vyčítala režiséru Cikánovi, že přecenil své síly, když se ve své prvotině pustil do detektivky. Režisér prý nevěnoval pozornost kameře a „nedovedl využiti všech možností jež měl po ruce. Ději chybí spád a scénám dramatičnost.“ Celkově však byl film až na několik výhrad přijat pozitivně.

Úspěchy tohoto filmu a komedie Dům na předměstí zajistily začínajícímu Miroslavu Cikánovi budoucí kariéru a jako spolehlivému tvůrci mu byly svěřovány další filmové projekty. Ovšem Záhada modrého pokoje byla zakrátko zastíněna Innemannovým kvalitním přepisem detektivního románu Emila Vachka Muž a stín pod názvem Vražda v Ostrovní ulici (1933), jenž se stal prvním filmem natočeným v nových barrandovských ateliérech. Je příznačné, že tyto dva filmy se ve 30. letech a během německé okupace do roku 1945 staly jedinými pokusy o vážně myšlenou detektivku.

Zbylé tituly Krok do tmy (1938), Pelikán má alibi (1940), Těžký život dobrodruha (1941), Čtrnáctý u stolu (1943) a Paklíč (1944) jsou detektivními (kriminálními) komediemi. Jen o něco málo lépe je na tom jiný, relativně podobný žánr špionážního dramatu, zastoupený v tomto období českou i německou verzí Aféry plukovníka Redla (1931), Sedmou velmocí (1933) a Vzdušným torpédem 48 (1936).

Záhada modrého pokoje (ČSR 1933), režie: Miroslav Cikán, scénář: Karel Hašler, kamera: Jan Stallich, hudba: Karel Hašler, Heinz Letton, střih: Antonín Zelenka, hrají: Harek Hašler, František Smolík, Jiřina Šejbalová, Bedřich Vrbský, František Kovářík, Jan Sviták, Miroslav Svoboda, Antonín Novotný, Milada Smolíková, Jan W. Speerger ad. Filmexport, 72 min. DVD vydání: 29. 6. 2016.

Text příspěvku byl upraven 18.08.20 v 16:24

encyklopedie
encyklopedie 20.08.2020 v 11:00

https://www.databazeknih.cz/knihy/cerna-vdova-417974
tohle jsem neměl nikdy v rukách .....ale už je to ve čtečce ..... anotace a pochvalné hodnocení hodně zaujalo

Eicherik
Eicherik 26.08.2020 v 18:24

Série Josef Bergman se pomalu stává jednou z mých nejoblíbenějších. :-)
https://www.databazeknih.cz/serie/josef-bergman-2367
Nový, sedmý díl Drak spí vypadá velmi dobře, ale já jsem si dnes přinesl z knihovny teprve ten třetí. Těšení je veliké. :-)
P.S.: Nejedná se o fantasy. :-D

Text příspěvku byl upraven 26.08.20 v 18:26

encyklopedie
encyklopedie 29.08.2020 v 00:06

Goffa je král české detektivky
Děvčátko zabodovalo.... žádná vražda v přímém přenosu, přesto 100%

encyklopedie
encyklopedie 30.09.2020 v 23:19

..zase jsem našel českou detektivku, kde mě zaujalo téma
Roman Cílek - Třikrát Richard Kubík
Kriminální reportér Richard Kubík je neúnavným hledačem pravdy. Ve třech příbězích se pokouší objasnit případy nenávisti i neopětované lásky, vydírání a únosu bohatého cizince posedlého neobvyklým sexem a úkladnou vraždu majitelky erotického salonu. Mrtvých přibývá a je potřeba neprodleně zasáhnout i za cenu vlastního ohrožení.

Dlouhé stíny zla; Smrtící dávka nenávisti; Věčné mlčení ......tohle rozhodně vložím mezi novinky

encyklopedie
encyklopedie 11.10.2020 v 22:49

....nečtu jenom thrillery, více mě potěší klenot ze starších knih ....ted jsem se vrátil do roku 1932 kdy napsal Viktor Boček jedinou knihu ....ale kurecpalec to stálo za to!!!
Lepší jak 99% dnešních českých detektivek ...
https://www.databazeknih.cz/knihy/zahada-vyhaslych-oci-72806
...člověk se musí umět vrátit o 90 roků zpět a užívat si tehdejší dobu .....

Text příspěvku byl upraven 11.10.20 v 22:51


encyklopedie
encyklopedie 27.12.2020 v 22:02

...nabouchal jsem do čtečky staré české detektivky....několik od J.Kuchynky, který psal pod pseudonymy Jiří Medula · William Chesters · William E. Western......
....a samozřejmě i nějaké české krimi novinky či nedávno vyšlé...

encyklopedie
encyklopedie 06.01.2021 v 12:24

.......mohlo by někoho zajímat
Zločiny Velké Prahy
Petr Zikmund
Jan Drbohlav
Ivan Hubač
Dne 1. ledna 1922 vznikla tzv. Velká Praha. V následujících letech se k dosavadním pražským částem postupně přičlenilo 37 obcí. A stejně jako policejní strážníci vystřídali četnictvo, museli se detektivové zvyklí na vnitřní Prahu utkat se zločinem na zcela novém poli – místo do dlážděných ulic a kaváren vyrazit blátivou pěšinou mezi statky a vesnické chalupy.
V deseti povídkách inspirovaných skutečnými případy, které dosud nebyly literárně zpracované, vyšetřuje zločiny trojice detektivů. Vrchní inspektor Budík je vynikající kriminalista, jenž zná vnitřní Prahu jako své boty, které zatvrzele odmítá vyměnit za cokoli vhodnějšího, co by se lépe hodilo do terénu jeho nového působiště, Velké Prahy. Těžce se smiřuje s tím, že byl s povýšením odsunut na okraj, zatímco vnitřní Prahu dostal nějaký legionář. Fakt, že své bohaté zkušenosti a zásluhy nasbíral za dob monarchie, mu kariérní postup usnadňuje asi stejně jako jeho manželka, bývalá hraběnka von Czákoly. Ani jeho dvě dcery mu starosti neubírají. Jak se vyrovná s novými poměry i s blížící se pohromou ve vlastní rodině?
Budíkův přítel a bývalý kolega, nyní jeho podřízený obvodní inspektor Havlík je zkušený znalec pražského podsvětí a ještě zkušenější znalec a milovník žen. V kriminální branži už ho stěží co překvapí, avšak i on se dostane do nečekané situace, a to v osobním životě.
Posledním z týmu je mladý policejní agent Nováček, který se velmi snaží, aby si své zařazení pod velení vrchního inspektora zasloužil. Sice postupně získává kriminalistické ostruhy a tu a tam se mu dostane i trocha uznání ze strany nadřízeného, avšak veškerá odvaha ho opouští, když si uvědomuje, že by se měl Budíkovi přiznat, že je v budoucnu možná bude spojovat víc než jen práce.

Literární předloha k historickému krimiseriálu z 20. let minulého století, stylově navazujícímu na seriál Hříšní lidé Města pražského a Četnické humoresky.

Eicherik
Eicherik 06.01.2021 v 19:01

Jak to, že to tady nemáme? :-)

encyklopedie
encyklopedie 06.01.2021 v 19:05

Eicherik a ještě se podívej sem
https://www.csfd.cz/film/616978-zlociny-velke-prahy/komentare/

Eicherik
Eicherik 06.01.2021 v 19:07

encyklopedie: Vypadá to lákavě. :-)

denib
denib 24.01.2021 v 20:06

Právě jsem přečetla knihu Antuka má barvu krve od Antonína Karouse z roku 1987. Jsou to dvě detektivky - Antuka má barvu krve a Blues pro žlutého psa (což je píseň Louise Armstronga Yellow Dog Blues). V první detektivce je hlavním hrdinou policajt, co se zajímá o ne úplně obyčejnou bouračku, pak se k tomu přidá vražda mladé holky a do toho se pletou bytové vloupačky. Ve druhé je hlavní postavou penzista, bývalý voják, co se náhodou ocitne u vraždy mladé dívky a to se pak taky trochu rozroste o další činy. Oba to jsou ale takové celkem pohodové poklidné příběhy, kde nejsou žádné divoké akce, ale hlavně se tam chodí a vyptává. Taky to vyšetřování není hotové zrovna za týden... Možná to je trochu moc natahované, hlavně ten druhý příběh. Ale líbilo se mi to a jako oddychovka mi to dobře sedlo.

encyklopedie
encyklopedie 24.01.2021 v 20:11

denib, já ted louskám české detektivky, které vyšly zhruba 30 roků před Karousem.
Mám ted hodně dost ebooků a doháním neznámé /ale i známé a 50 roků neviděné/ staré krimi skvosty.............

denib
denib 24.01.2021 v 20:15

Karous mi přistál doma z knihovny po rodičích a i nějaké další knihy, na které teprve dojde řada

encyklopedie
encyklopedie 24.01.2021 v 20:20

denib...hlavně piš, co se tam objevuje za tituly a co z toho čteš .... mě nezajímají jaké čtete novinky, pro mne je důležité co se tady objevují za staré detektivky ...

encyklopedie
encyklopedie 30.01.2021 v 22:06

.....díky kamarádovi se objevily dva ebooky, detektivky od E.Fikera
Zlatý úsměv znám....
ale Slaná růže je další česká detektivka, kterou neznám ...už je ve čtečce

encyklopedie
encyklopedie 06.02.2021 v 22:08

...a ještě jedna pro mne neznámá krimi Fikerovka
https://www.databazeknih.cz/knihy/zena-se-zobakem-105752
...už je ve čtečce

encyklopedie
encyklopedie 13.02.2021 v 20:05

...objevil jsem detektivky od spisovatele, kterého naprosto neznám
Ján Frána a jeho netradiční detektivní dvojice, jíž tvoří tramp, vodák a amatérský detektiv s přezdívkou Hároš a kapitán kriminálky Jan Sladký, přezdívaný Kozina.....
První si dám detektivku
Případ zatoulanýho rybáře....
Tři vynikající detektivky z trampského prostředí od známého a oblíbeného autora, v nichž najdete napětí i humor, které k trampingu patří odjakživa.
...zatím se ptám - opravdu vynikající????

encyklopedie
encyklopedie 26.02.2021 v 21:19

...a zase stará dobrá česká detektivka
Sehnal jsem detektivní knihy od František H. Šubert
- Čínská panenka(1942)
- Kytice bílých růží(1944)
- Omyl kapitána Calthopera(1941)
.....a k tomu ještě pár dobrodružek
......zase mám co číst /zatvorené knihkupectví a třeba i knihovny neřeším....

encyklopedie
encyklopedie 11.03.2021 v 19:44

dnes jsem postahoval nějaké ebooky E.Kačírkové ze série Petr Bort .....
Tuhle sérii dočtu .... Kačírkovou jsem už dlouho neměl v rukách ....a ty novější co vycházely v Moba jsem až do dneška neměl v rukách ke čtení .... v knihovně jsem je měl většinou rozpůjčované.... a na čtení bylo vždycky něco dalšího...
...už mi chybí akorát sehnat Diamantová Lily

Text příspěvku byl upraven 11.03.21 v 19:46

encyklopedie
encyklopedie 11.03.2021 v 20:23

...už jsem dlouho nenavštívil nakladatelství Host /budu se muset poohlédnout po ebooku/..... tohle mne zaujalo... detektivka v duchu scifi? .... dobrá, vyzkouším
Vilém Koubek
Posmrtná predace
Básník české akční fantastiky se vrací na místo činu v deštivém krimi noiru. V životě každého soukromého vyšetřovatele se objeví případ, po kterém už nic není jako dřív. Před Vincentem Krhavým se jeden takový zvedne ze dna věčně prázdné lahve, a když se ho nezbaví ani típnutím v popelníku plném vajglů, nakonec se ho ujme. Žízeň totiž umí být urputná i v pokročilém jednadvacátém století a dluhy člověka zavedou spíš do hrobu než do hospody. S kocovinou bušící na spánky a hlavou plnou démonů pak Vincent nasedne do vlaku mířícího do izolované oblasti zvané Odpočinek. Šílenství a útrapy, které tam na něj čekají, si však nedovede ani představit. A mrtvá těla na sebe nenechají dlouho čekat. O slovo se přihlásí také tamní podsvětí a realita se změní v mokvavou ránu, kterou nevyléčí ani nebetyčný cynismus, ani štědrá zálivka savem.

encyklopedie
encyklopedie 12.03.2021 v 11:37

...tak už je doma i ebook Diamantová Lily od Kačírkové, takže vše je ve čtečce .... už sa těším...... uvidíme jestli se Kačírka "nepokazila" .....

encyklopedie
encyklopedie 25.03.2021 v 20:30

.....asi se poohlédnu po další české detektivce
https://www.databazeknih.cz/knihy/slyset-jeleny-zpivat-460373
...novinka 2021

encyklopedie
encyklopedie 27.03.2021 v 15:35

...vrátíme se k české prochlastané a prokouřené detektivce?
Asi jo
https://www.databazeknih.cz/knihy/posmrtna-predace-463514
V životě každého soukromého vyšetřovatele přijde práce, po které už nic není jako dřív. Před Vincentem Krhavým se jedna taková objeví na dně věčně prázdné láhve, a když se jí nezbaví ani odhozením do popelníku plného vajglů, nakonec ji vezme..................

Eicherik
Eicherik 27.03.2021 v 15:50

Také čtu českou detektivku.
https://www.databazeknih.cz/knihy/sumavske-tajemstvi-nacistu-395759
Podaří se Lukášovi zjistit, co nacisti za války na Šumavě opravdu dělali? Překoná veškeré nástrahy a nebezpečí?
Někdo vtipně poznamenal, že mu to přišlo jako Policie Modrava v knižním podání.
Začátek byl dobrej, ale teď se to nějak natahuje..... :-)



Vložit příspěvek