Česká detektivka jako odmítnutý žánr - léta 1948 – 1958 .


encyklopedie
encyklopedie 24.12.2019 v 17:03

...akorát úvodní články byly o detektivce let 1948-58.............
ted je to vlákno česká detektivka

Eicherik
Eicherik 24.12.2019 v 17:11

Akci nepotřebuji a zvláštní motiv vítám. :-) A i marlowe dal čtyři hvězdičky. :-)

Text příspěvku byl upraven 24.12.19 v 17:13

marlowe
marlowe 24.12.2019 v 17:35

Eicheriku, a když "i Marlowe dal čtyři hvězdičky" :-), tak to určitě špatný nebude... :-) :-).
Máš u mě pivo za tu poklonu.
Jenže ona u těhle starších detektivek někdy hraje roli i určitá nostalgie... Tak pozor!

Text příspěvku byl upraven 24.12.19 v 17:36

Eicherik
Eicherik 24.12.2019 v 17:46

marlowe: Já u detektivek většinou nejvíc ocením atmosféru, radost mi udělá neotřelý motiv a taky mám rád, když je bohatě rozvedený osobní život vyšetřovatele a jeho kolegů/kolegyň. A taky mám rád, když je příběh co možná nejvěrohodnější. :-) A taky když motiv sahá daleko do minulosti. Sakra je toho hodně, proč má cenu číst detektivní příběhy. ;-)

marlowe
marlowe 24.12.2019 v 17:49

Tak to máme dost podobný... Atmosféra u mně vždycky měla přednost před akcí...

denib
denib 24.12.2019 v 19:15

Atmosféra tu není špatná, něco ze soukromí detektivů tu je, motiv je opravdu neobvyklý. Akorát je tak neobvyklý, až mi právě připadá trošku nevěrohodný. A daleko do minulosti se v té detektivce jde, akorát ne úplně motivem, ale spíš jinými okolnostmi. Prolog se odehrává v roce 1866. A víc už neprozradím :-)


encyklopedie
Eicherik
Eicherik 13.01.2020 v 23:05

encyklopedie: Zaujalo. :-)

marlowe
marlowe 19.01.2020 v 14:49

Jak jsem se včera dozvěděl z tisku, ve středu 5. února vychází v nakladatelství Paseka kniha "Dějiny české detektivky" od autorů Pavla Mandyse a Michala Jareše.
V české literatuře figuruje kriminální próza už přibližně 150 let - a kniha má pojednávat o nejzásadnějších dílech a autorech české detektivní literatury.

Eicherik
Eicherik 19.01.2020 v 15:02

To bude zajímavé. :-)

denib
denib 01.02.2020 v 06:35

Přečetla jsem knihu Potmě a potichu od Mileny Brůhové. Někomu by určitě vadilo, že tam není ani jedna jediná akce. Dokonce ani forenzní stopy. Celá je vlastně o výsleších a hledání svědků a podezřelých. Ale mně se líbila :-) Myslím, že vůbec není špatná.

encyklopedie
encyklopedie 06.02.2020 v 10:45

....zase cosi nového?.....ostravské nakladatelství Montanex nabídlo v roce 2018 a letos přidalo detektivku
Banální Případ /2018
Malý slem v srdcích /2020
série - detektiv Staněk

Knížka Václava Štědronského je sondou do koloritu typického českého maloměsta, kde sice každý vidí ostatním do talířů, ale zároveň platí, že pod svícnem bývá tma. I proto zde mohou najít zázemí vysloužilé postavičky bývalé pražské galérky. Když jednou jedna z nich zmizí z místního domova pro seniory, celkem to nikoho nezajímá, protože „to je čilý, zachovalý mužský, který se o sebe dokáže postarat sám.“ V městečku se přeci děje denně tolik malých velkých věcí. Jen potenciální manželka nezvěstného by ráda věděla co a jak, a proto si najme soukromého detektiva, aby se jí po ženichovi poohlédl.

V městečku Lanhošti se od dob, kdy detektiv Staněk vyřešil Banální případ, leccos změnilo. I když právě jen v mezích provinčního sídla. Přesto to stačí k tomu, aby jeho další případ nebyl vůbec banální a detektiv Staněk v něm prožil dvakrát své „poprvé” – poprvé zastřelil pachatele a poprvé se z lásky oženil.

JáJejí
encyklopedie
encyklopedie 09.02.2020 v 21:32

....vypadá to, že zase šáhnu do české detektivky po detektivce Cimického ......už jsem dlouho nečetl jeho detektivku
Oddychový čas / anotace vypadá hodně zajímavě
Detektivní román českého psychiatra se vrací do prostředí mladých narkomanů, dealerů drog a nic netušících rodičů. Případ začíná ohrožením života mladé dívky z dobré rodiny, která je otrávena narkotiky. Vzápětí následuje vražda dvou dalších mladých lidí, provedená zvláště krutým způsobem. Kriminalisté brzy najdou možné pachatele a objeví také příčinu odklizení nebezpečných svědků - tajnou laboratoř na výrobu pervitinu v městečku za Prahou. Díky obratnému advokátovi jsou pachatelé propuštěni na svobodu a zavraždí jediného zbývajícího svědka, patnáctiletého chlapce. Když se jeho otec nedočká odsouzení pachatelů, bere spravedlnost do vlastních rukou za mlčenlivého souhlasu psychiatra, u kterého hledal pomoc

encyklopedie
encyklopedie 14.02.2020 v 19:08

Dějiny české detektivky..... povinnost přečíst a hlavně vlastnit ..... mít kdykoliv k nahlédnutí
Polovinu mám přečtenou .....pak to teprve začnu přistudovávat do centrálního mozku encyklopedie ....

encyklopedie
encyklopedie 15.02.2020 v 19:02

....neznal jsem, neznám, třeba zaujme
Dvě české detektivky od Eva Bešťáková
Bavorský případ
Mladý naivní detektiv se navzdory svému nešťastnému příjmení snaží v Praze třicátých let minulého století provozovat seriózní kancelář soukromého detektiva, ne vždy ale úspěšně. Do nového případu bavorského barona tak vkládá velké naděje pro své zviditelnění. To ale ještě zdaleka netuší, že celý případ je propleten s novou silou nastupující v Německu, totiž nacistickou NSDAP. Vyšetřování rozhodně nebude snadné a nezkušený detektiv i se svou kanceláří vstupuje do velmi nebezpečného prostředí, kde lidský život rychle ztrácí svou hodnotu.

Zločin Hercula Poirona
Děj se odehrává v Londýně a jeho hrdinou je penzista francouzského původu, nápadně podobný slavnému detektivovi. Podobnost ještě vylepší a rozhodne se vyvést snobské Angličany tak trochu z míry.
Nevinný žert se mu však osudově vymkne z rukou. Dostane se do konfliktu se Scotland Yardem, stane se obětí tiskového bulváru i záhadného únosu a nakonec dospěje k šokujícímu řešení…

Vtipně napsaný příběh pobaví příznivce humoru i detektivního žán­ru....

encyklopedie
encyklopedie 24.02.2020 v 11:00

....další česká detektivka, která dostává přednost
Muž z chatrče - Martin Goffa
......u Goffy není co řešit ...je jednička

encyklopedie
encyklopedie 27.02.2020 v 11:53

...koukám, že 25.2. vyšla třikrát M.Klevisová
Dům na samotě
Zlodějka příběhů
Kroky vraha

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 27.02.2020 v 12:03

Že jsi to ty, Encyklopedie :D už jsou nové Klevisovky v databázi ;)

Text příspěvku byl upraven 27.02.20 v 12:04

encyklopedie
encyklopedie 27.02.2020 v 12:11

Lenka.Vilka...děkuji za ostatní ....mě je to v podstatě jedno ....víš, že já mám svou encyklopedii knih a spisovatelů......

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 27.02.2020 v 12:15

Encyklopedie: to je za větu "....u Goffy není co řešit ...je jednička" ;)

encyklopedie
encyklopedie 27.02.2020 v 12:27

Lenka.Vilka ...OK

Eicherik
Eicherik 02.03.2020 v 18:51

Dnes jsem v knihobudce narazil na knihu Jupiter s pávem (druhé vydání) o které jsme se bavili na počátku tohoto vlákna. Nemohl jsem jí tam nechat. :-)

encyklopedie
encyklopedie 05.03.2020 v 10:26

Dnes jsem byl v knihovně na každoměsíčním výprodeji ....co tam přibůdlo od minulého měsíce? Přepravka plná zelených detektivek z Moba /původní česká detektivka/ ...... to nikdo nečte??........odhadem takových 70-80 detektivek

Text příspěvku byl upraven 05.03.20 v 17:49

encyklopedie
encyklopedie 05.03.2020 v 10:28

...a já si ted libuji....koupil jsem si Dějiny české detektivky...... tak se "vzdělávám" ....pro mne hodně výživné čtení ....



Vložit příspěvek